Recommended Posts

Mi-am cumparat de curand o bicla Xc hardtail Rocmachine Heatwave 50.

Piesele sunt cam asa :

Angrenaj Truvativ x-flow

Deraior spate:sumano acera

Deraior fata:Shimano sis

Frane:hayes MX4

Furca:Suntour SF8- XCT V2

Jenti:alu double wall

Shifter:Shimano ST-EF60-8

Toata treaba asta a fost 1400 lei. AS avea si eu nevoie de niste sfaturi referitaoe la ce va trebui sa schimb la ea in viitorul apropiat sau mai indeparat :).

Voi reveni mai tarziu cu poze.

Depinde foarte mult in ce fel "te dai" :))

In mod normal insa vei inlocui o piesa cand nu mai functioneaza la parametri normali sau cand o sa treci la un nivel superior de solicitare pt bicla, ceea ce va necesita un upgrade.

Ca asa...poti sa incepi sa cheltuiesti bani din secunda 1 dupa ce ai cumparat-o.

Noroc si vant din spate!

Mai am de intrebat o chestie: Cand isi face rodajul ca deja nu mai merge cum mergea inainte?M-as putea descorca singur sa o reglez din niste videouri pe youtube?

Cum adica nu mai merge ca inainte ? Da-ne niste detalii.

In mod normal dupa primele 2-3 saptamani se mai intind cablurile si trebuie facuta o mica "revizie" (la unii distribuitori chiar obligatorie, ca sa nu pierzi garantia).

Tipul de la magazin nu a zis nimic despre revizie. ORicum stiu ca trebuie facuta ca m-am documentat de pe net.Chiar ma mira lucru asta ca e magazin chiar renuit pe aici, au organizat si concursuri etc.

Pentru început, asigură-te că e bine uns lanțul.

Deraiorul față nu are voie să scoată nici un zgomot în timpul pedalării normale, are voie să atingă lanțul doar când schimbi viteza. Deraiorul spate poate poate cauza unele zgomote (produse de lanț + pinioane, în mare parte) dacă nu e reglat corect. http://www.youtube.com/results?search_query=derailleur+adjustment&aq=f.

Deraiorul față nu are voie să scoată nici un zgomot în timpul pedalării normale

in functie de cadru si de drive-train, oricat de bine ar fi setat deraiorul este posibil ca sub un novice al folosirii sistemului de viteze, (deraiorul) sa scoata unele zgomote atingand lantul. orice piesa poate fi catalogata drept de proasta calitate daca nu e folosita cum trebuie. detalii

Bun. Am fost la service cu ea. Acum era alt tip(nu era cel de la care am cumparat-o) si a zis ca s-a dereglat deiaorul spate din cauza ca acum si facut rodaju. Mai zicea si ca dupa o luna trebuie sa ma duc cu ea la revizie si cand am cumparat-o nu a zis nimeni nimic de asta.Oricum cert e ca s-a rezovlat. A reglat ceva la deraiorul spate si acum nu mai suna.

Si cu ungerea lantului ma cam enerveaza.De obicei il curat cu benzina si apoi pun ulei de motor pe el (nu pun pre amult ulei ca apoi atrage mizeria).Daca il curat si il ung dimineata, cand ajung acasa dupa o tura cu ea iar e ngreu de mizerie.

S-o calaresti sanatos. Eu am un rockmachine Manhattan, ce-i drept slab echipat, dar care rezista cu stoicism tratamentului la care il supun :)

In primul rand, s-o stapanesti sanatos. Uite acum tu cu Endzeit si cu mine putem sa incepem un topic la Fan Club dedicat Rock Machine :) Credeam ca sunt singur :)

In legatura cu unsul lantului, lasa benzina si uleiul de motor: cumpara-ti un ulei special pentru uns lantul de bicicleta (gasesti la magazinul specializat) si unge-l cam o data la 40-50 km. E greu de spus cat de des, eu unul am observat ca se pierde lubrifierea si incepe sa scoata sunet cam o data la 2 iesiri, dar depinde de tipul/marca de ulei. Uleiul special nu o sa mai atraga mizeria si nici nu va face rau lantului/pinioanelor/foilor.

Later Edit: uite, chiar pe site-ul ciclism.ro e un articol foarte bun despre cum trebuie lubrifiat lantul de bicicleta http://www.ciclism.ro/2008/12/cum-se-curata-corect-un-lant-de-bicicleta/

pun ulei de motor pe el

ulei de motor zici?! fa un sacrificiu si cumpara ulei special sau dupa cu cersitul pe la prietenii care au.

Ma duc astazi si cumpar.Chestia e ca ala de la magazin a zis ca merge si uleiu` de motor.Is confuz da oricum din cate am citit pe net o sa pun deala special.

20-25 lei, dar difera si capacitatea. Poti sa iti iei pe baza de spray (care personal mi se pare mai messy, trebuie sa fii foarte atent sa nu dai din greseala pe janta sau pe discul de frana, dupa caz, ca ramai fara frane pe spate) sau pe baza de "picuratoare". Alegerea ta, eu am spray insa pe viitor cred ca imi iau picurator.