VladG

Shifter XTR se blocheaza...

Recommended Posts

Am probleme cu Shifterul (levierul) XTR ptr foi.

E nou si am remarcat ca frecvent se blocheaza pe foaia mijlocie la incercarea de a-l trece pe cea mare. Deci nu intotdeauna, insa deranjant de des.

Se simte ca si cum ar fi la capatul cursei, nu se apasa deloc. Ca sa-l duc pe cea mare trebuie sa-l duc mai intai pe cea mai mica si apoi sa schimb de 2 ori :D.

Problema e SIGUR din Shifter si nu din deraior pentru ca nu simt nicio crestere in tensiune a cablului atunci cand apas pe levier si e blocat, deci nu e blocat deraiorul.

Sunt luate de pe net, din Germania si cred ca n-ar fi o problema cu garantia, dar ma gandeam ca poate e o rezolvare mai simpla.

E chiar jenanta problema la cat costa. Levierul de pinioane merge perfect.

Ceva idei?

Eu l-aş desface -> curăţa -> unge -> asambla înapoi

şi aş ţine pumnii ca problema să fi dispărut :)

Si n-ai pierde garantia la faza asta ? :)

Asta ne poate spune doar VladG ce scrie în certificatul de garanţie, dar în principiu nu ar trebui să se piardă garanţia.

Nu cred ca se observa daca il vei desface. Macar de curiozitate sa vezi ce are. Apoi poti sa le returnezi.

N-ar strica sa scoti cablul si camasa si sa le verifici. L-ai testat in gol, tot asa merge?

De uns si curatat nu se pune problema, e nou, daca are 300 km, fara noroi.

Am desfacut cablul din deraior si l-am actionat de o gramada de ori insa problema nu mai apare. Le-am scris si la magazin, sa vad ce-mi propun.

Ma gandesc ca tensiunea in cablu si suruburile limitatoare de cursa ale deraiorului erau ok de vreme ce deraiorul se pozitiona perfect pe oricare dintre foi.

O sa mai strang o data cablul, sa vad daca face la fel (ca totusi nu i-am facut nimic pentru a-l repara) si astept raspunsul de la magazin.

De desfacut nu m-as baga prea adanc, am desfacut odata unul mai vechi si am vazut o gramada de arculete pe acolo, m-am chinuit sa le pun la loc :)

Edited by VladG

daca surubul de fixare este prea strans, deraiorul nu mai "basculeaza".

tu ai citit ce problema are?... nu se tensioneaza cablul, nu are treaba cu deraiorul.

parerea mea e ca ar trebui returnat... e jenant ca la asa pret vulgar sa ai probleme...

acuma na... karma... asta primesti cand platesti numele

Pai da, am avut inainte XT si n-au avut nici pe dracu. Cel de pinioane schimba perfect, senzatia e mai misto ca la XT, cred ca am avut ghinion.

Dupa ce am pus din nou cablul, face la fel. Concluzia mea e ca sub tensiunea cablului ceva nu calca bine in el si cred ca va trebui sa-l returnez. Sa vad ce-mi propun nemtii. Poete nu le convine sa plateasca transport dus-intors si-mi deconteaza service-ul / un produs nou de aici.

Am mai avut o problema de genul asta si s-au oferit sa-mi achite contravaloarea produsului luat de mine de pe piata locala. Bine atunci era vorba de un surub doar /:)

Nasol e ca s-a nimerit in mijlocul verii @-)

Raspunsul de la bike-components a fost sa trimit piesa inapoi, pe cheltuiala mea, cu o descriere detaliata a defectiunii si daca face obiectul garantiei imi vor returna si cheltuielile de transport. Dar asta dureaza... :))

Astept sa-mi zica daca vor ambele shiftere returnate. Ar fi chiar nasol. Blochez deraiorul pe foaia mijlocie si e o ocazie buna sa "fac picioare" :D, dar daca il vor si pe celalalt, m-au spart.

Nemtii au confirmat problema si au trimis shifter-ul la Shimano. Sper ca nu in Japonia :D

Neamtu' tot neamt...

Mi-au trimis un shifter nou, fapt care nu poate decat sa ma bucure, mai ales ca de la atata montat si demontat pentru teste reusisem sa rup si cateva spire de la cablu.

Salut. Am luat o maneta xtr M980. Cand dau pe pinionul mare si mai apas putin maneta se tot duce in gol dupa ce trece de o piedica. E mormal la xtr sa faca asa? Pe xt nu exista asta. E defect? Maneta e noua nouta. E destul de enervanta chestia ca totusi e xtr si nu te astepti sa fie probleme.