Sign in to follow this  
andrei

Transalpina (DN67C) Poze, harti, descrieri !!

Recommended Posts

Daca puteti sa ma ajutati cu ceva detalii despre acest subiect v-as ramane recunoscator fiindca vreau sa ajung la vara acolo... Oricum voi sunteti mai aproape de zona decat mine si e posibil sa aflati mai usor daca nu ati pedalat deja pe acolo... Ce spuneti... ma ajutati?!

Guest

Te referi la drumul Novaci peste Parang. Am vrut sa trec muntele cu un prieten in 2004, dar am renuntat, dar el l-a trecut , si exista si un profil si poze facute impreuna cu descrieri, deci ceva rabdare. Dar se pare ca nu a fost asa de greu fata de cum s-a asteptat el. adica spune ca totul a mers pe bike, si a fost mai repede ca asteptat in Petrosani. Totul a inceput odata cu citirea unui articol undeva pe net si doresc sa descriu tura in numele prietenului meu care a facut-o. Au plecat din Timisoara cu autovehiculul pana in Petrosani unde l-au si lasat. De acolo au plecat cu rucsace pe soseaua nationala spre Targu Jiu si apoi spre novaci unde au facut o pauza. Din Novaci se continua numai cu urcare si teren neastfaltat , cu nisip, pietris si chiar bolovani spre Ranca situata la altitudinea de . Aceasta urcare fiind defapt si cea mai grea din tur. Au mai urmat si altele , dar precizez ca drumul ramane la o altitudine relativ constanta. Au coborat in Petrosani, dar DN67c duce mai departe spre Sebes. Dupa cum sunt eu informat, el a fost construit de nemti (SS ) in al 2-lea Razboi Mondial si este cea mai inalta strada pe harta Romaniei.

Haideti sa dezvoltam acest topic, pt a livra informatii celor ce sunt interesati de aceasta tura. Si eu as vrea sa trec muntii si de aceea va intreb pe cei ce au fost acolo, se poate si cu cyc28 sau trebe roti late de mtb ? (doruk & co) :)

SALUT

doua trei cuvinte despre Transalpina si cateva fotografii.

Intradevar portiunea Novaci-pasul Urdele (deci de la sud la nord) este de departe cea mai grea etapa din traseu. Soseaua din Novaci urca sustinut cca 30 km pana in statiunea Ranca, in curbe ac de par stranse, eu personal cosiderand sectorul mai tare ca Transfagarasanul, cred ca de vina poate sa fie si monotonia peisajului, fata de Fagaras, unde parca frumusetea locului te face sa mai uiti de efort. Per total daca mergi la o tura normala, adica nu mergi sa scoti supertimpi, cronometre si chestii de astea, este o portiune ceva mai dificila dar perfect realizabila.

Pana la Ranca soseaua este foarte buna, in continuare intrandu-se pe off road 30-40 km pana la intersectia cu drumul asfaltat Voineasa-Petrosani, de la intersectie pana la cabana Obarsia Lotrului mai sunt 2 km.

La iesirea din statiune este cea mai dificila portiune de off road, se urca sustinut pe varful Papusa, aprox. 10 km, cateva curbe fiind mai accentuate ca cele din Cheile Bicazului, de dupa tunel.

Drumul este mai rau, te scutura destul de tare, portiuni de pietre si mici praguri, daca nu se repara drumul in cativa ani nu va mai fi practicabil pentru masini, deja in prezent mergandu-se doar cu autoturisme de teren.

Ajungem in pasul Urdele 2228 m altitudine, daca aveti bafta de vreme frumoasa peisajul este deosebit, se vade Parangul in toata splendoarea, daca e senin se vede Fagarasul si muntele Cozia, iar Capatanii parca sunt undeva jos.

In continuare se coboara putin pentru a traversa o vale larga, in general pe curba de nivel dupa care se mai urca aprox 2-3 km, intr-o sa, pe langa Vf Muntinu. De aici urmeaza doar coborare pana in soseaua asfaltata, ultima portiune de aprox 5 km fiind plat, pe malul raului Lotru.

Eu personal am fost in zona de doua ori, prima data plecand de la Rm Valcea, unde eram in concediu, cu bagaj ptr o singura zi, fiind imbracat ca ptr luna august. Am plecat cu MTB echipat cu cauciucuri de 1,4, cu un profil foarte usor de teren, s-au comportat f bine pe sosea. Cand am ajuns in statiunea Ranca (aprox 110 km din Rm Valcea), incepuse sa fulguiasca, iar in pasul Urdele ningea de-a binelea. Mi-a fost foarte frig, batea vantul ingrozitor si prudenta m-a indemnat sa fac cale intoarsa, la ora 6 intrand in Rm Valcea, tura de aprox 250 km.

Anul trecut am plecat in sens opus Rm Valcea-gra Lotru-Voineasa-Cabana Obarsia Lotrului, aprox 130 km, cu campare la Obarsie. Am avut bagaj ptr 2 zile, neopren, tenta, sac de dormit, mancare. A doua zi pasul Urdele-Ranca-Novaci-Rm Valcea, aprox 120 km.

In ambele sensuri de parcurgere aveti catarari dificile, mie personal portiunea de off road Cabana Obarsia Lotrului-pasul Urdele (deci de la nord la sud) mi s-a parut mai tare ca cea de la Novaci la Ranca.

De asemenea mai este o portiune de urcare si in zona statiunea Voineasa-Vidra, pe care o compar cu portiunea Cartisoara-Balea Cascada din Transfagarasan.

Pe viitor as dori sa fac integral soseaua Transalpina, pana in Sebes, cine stie poate ne vorbim cativa doritori si iese o tura frumoasa.

cateva fotografii:

Imagine postată

barajul de la Bradisor, situat pe drumul spre statiunea Voineasa

Imagine postată

intre Voineasa si Vidra

Imagine postată

lacul Vidra

Imagine postată

cabana Obarsia Lotrului, vara sunt cam multi rromi la cules de ciuperci, aviz celor care doresc sa campeze la cort, de preferat sa iesiti din perimetrul cabanei

Imagine postată

de aici incepe distractia off road

Imagine postată

urcarea spre Casarie, adica un loc nu cu mult cas ci o zona traditionala

cu stane

Imagine postată

in golul alpin, din pacate a inceput sa ploua si nu am mai stat sa fac fotografii

Imagine postată

urcare si iar urcare

Imagine postată

coborare de pe Vf Papusa spre statiunea Ranca

Imagine postată

statiunea Ranca

de aici pana in Novaci nu am mai oprit deloc, iar pana la Rm Valcea am facut doua pauze din cauza ploii torentiale

in ambele ture am mers cu MTB cu acele cauciucuri de 1,4 cu profil usor de teren, in conditiile in care eu am prins vreme destul de urata anul trecut. Eu zic ca se poate merge lejer cu bita de ciclocross, drumul de off road fiind in general bun

Excelent articol!

Am fost cu multi ani in urma cu masina pe acolo si frumusetea locurilor mi s-a intiparit in minte. Sper ca la vara sa ajung si eu.

Guest

excelent, doruk, excelent, uite am regasit cateva poze facute de precenu meu Sergiu din Resita, facute in 2004 pe acest traseu, si ajung la concluzia ca de ciclocros28 nu este nici vorba, terenul este bestial de greu. Sa stiti, ca Romania nu o avea ea multe sosele bunicele, insa drumuri de munte si pentru ciclocros sunt la greu 8) cel putin urcarea aceea din poza cu borna kilometrica mi se pare durere :?

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Incredibil drumul ala! Peisaje superbe, nici nu as crede ca e in Romania, atat de salbatic pare. Acolo iti trebuie o gramada de vointa ca sa ajungi pana la capat. Coborarea pare sa fie la fel de grea pe bolovanii aia ascutiti. O cazatura trebuie sa fie foarte neplacuta acolo, la capatul pamantului.

Trebuie pusa pe lista de "Must go and see".

va multumesc ptr aprecieri, eu personal cu siguranta am sa mai ajung prin zona, deaorece am o vorba si anume ca de bita nu ma pot lasa

sa auzim de bine si la mai multi kilometri, am sa revin si cu alte ture frumoase

Cu stima

super domne 8) multumim pt detalii :wink:

pana la un punct am ajuns si noi,pe cursiere...

Imagine postată

Imagine postată

prin Iulie avem si noi de gand sa 'atacam' Transalpina,ramane sa hotaram data exacta,poate ne adunam ceva mai multi.

Guest avmasi

Basso, daca nu eram pe cursiere, nu mai scapa Transalpina necucerita anul trecut http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

De ce nu mi-am dat eu seama cand am trecut pe la Obarsia Lotrului: pe unde e drumul care urca spre Urdele.

Nu am vazut nici un drum spre stanga, cum ne duceam noi spre Petrosani.

L-am vazut numai pe cel spre nord

Guest avmasi

AHA!!

Hai ca m-am prins :wink: , deci se face mai de sus, spre Petrosani drumul...mai departe de cabana din cate vad aici...

Merci man.

INTRADEVAR de la cabana Obarsia Lotrului mai continui catre Petrosani 2-3 km, dupa care, pe partea stanga a drumului nu ai cum sa nu vezi tabla cu indicatorul rutier cu sectorul Obarsie-Ranca INCHIS circulatiei publice, mai mult daca treci de indicator dispare imediat si raul Lotru din stanga ta.

Cu stima

Ptr astfel de drumuri sa inventat mtb-ul :wink: Iubit sau nu are si el veleitatile sale....

Vin si eu :) :wink: . Vreau sa vad zona aia cu borna aia ratacita pe un drum de off road, e criminala faza, si panta aia, care pare de 18% , mama ce tare e.

Te bagi cu ,cursiera ca sa plingi de mila ei ,pe un drum ca acesta(cauciucuri si jenti in primul rind -dar nu poti sti pe unde ajunge vreo piatra).Nu e de de speriat ca nu e mai greu ca altele ,doar ca apele ii schimba configuratia de la an la an.In schimb are ceva numai al lui:altitudinea la care ajunge 2200m.Daca vreodata va fi asfaltat va fi o minunatie ptr o cursiera, dar pina atunci ......

Eh raspunsul era special ptr unul cu scotul care vrea pe acolo http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Trebuie sa vin si eu sa imi bag SCOTT-ul pe acolo

si ptr cei care au cursiere si nu stiu cum sa scape de ele http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif :D

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

Pai uitasem ghilimelele.

Si asa am auzit ca spunea cineva ca ma dau mare...eu cu scott-ul meu.

Am spus ca ma bag sa il fac praf...nu pentru ca ma cred mare campion.