micsunica

Cric pentru bicicleta mea

Recommended Posts

Mi-am facut si eu un cric in genul celui de la click-stand.com, din betele de la un vechi cort RCO. Cred ca are 120g (am comparat cu telefonul meu).

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 3

Foarte tare! :D Cum ti se pare in utilizare?

Nu l-am folosit afara. Doar in casa :). Imi trebuie un sistem de prindere pe cadru.

L-am pus in locul pompei. Sta bine acolo. Asa ca imi mai trebuie un suport de pompa.

Ca sa nu mai zdragane, la imbinari, am dat cu niste banda izolatoare si i-am dat si putina culoare in felul asta :).

Imagine postată

Imagine postată

Am mai avut un cric normal care a facut balans(cu bagaje) si mi s-a rupt. Problema este ca nu am prindere pe cadru pentru cric.

Am mai facut inca unu pentru o prietena :).

Imagine postată

Din ce e făcut semicercul de sus, cel de care se sprijină cadrul bicicletei?

Aduc subiectul la zi cu un model foarte interesant de cric dublu pe care il am la bicicleta mea:

2014-07-06+09.16.05.jpg

Modelul se numeste Pletscher Esge:

http://www.pletscher.ch/wEnglisch/pages/Produkte/index.php?IdTreeGroup=16&IdProduct=21&navid=

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007UPKP4E/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

http://www.amazon.com/ESGE-Two-Leg-Kickstand-320mm-Silver/dp/B000FR33ZM

Clip video: https://www.youtube.com/watch?v=wcwdVywqp_k

Sunt foarte multumit de el, bicicleta este foarte stabila cand il cobor, pot umbla la ea fara griji, pot roti pedalele fara sa lovesc in el si are marele avantaj ca se pliaza in lateral. Daca era negru, era perfect.

Până la urmă ce este mai recomandat pentru o bicicletă cu bagaje pe ea? 

@@Pandy Eu folosesc cu succes varianta asta de la Hebie:

https://www.bike-components.de/de/Hebie/Bipod-Lite-Rex-c-690C-Zweibeinstaender-p25234/

E uşurel, foarte stabil şi, cel mai important, nu face gălăgie în mers. Ţine bicicleta cu 2 copii şi bagaje pe ea.

Până la urmă ce este mai recomandat pentru o bicicletă cu bagaje pe ea? 

Daca ai avea un cadru cu ceea ce se numeste KSA18-Aufnahme / KSA40 Aufnahme (cred) ti-as recomanda unul dintre aceste modele:

38150_00_d.jpg

Pletscher  Comp Zoom

Cu putina fantezie, o masina de frezat (sau indeminare cu pila) si o bucata de aluminiu de 5 mm se poate confectiona o “placa adpator” prevazuta cu filet corepunzator si fixate cu QR-ul rotii spate si un surub care tine portbagajul. (o coliziune cu discul de frian sau etrierul este pracric exclusa).

Acest model este foarte solid (am modelul mai vechi in folosinta): Pletscher  Multi Zoom

Pletscher s-ar putea sa inceapa dupa un anumit timp sa oxideze (nu ma deranjeaza) si daca se rupe ceva atunci precis e arcul.

Trebuie sa ai grija sa nu atinga discul de frina – dispune este material suficient ca sa-l poti modifica.

Daca vrei ca un cric sa te tina cit mai mult la o bicicleta pentru cicloturism este important ca atunci cind impachetezi sa incerci sa pui lucrurile mai grele la fundulgentii si sa nu tai /reglezi cricul prea scurt. Daca bicicleta sta cit mai vertical in pozitia de parcare cricul nu va fi atit de mult solicitat – vintul ti-o va rasturna mai usor.  

Referitor la cricul cu doua picioare:

Dupa parerea mea cricul cu doua picioare este optimal in oras (gasesti aproape peste tot o suprafata plana) si atunci cind folosesti un scaun pentru prichindei in combinatie cu asa ceva

• Lenkungsdämpfer HEBIE

ansicht_0012_696_62.jpg

ansicht_0014_0696_62_E.jpg

ansicht_0013_0696_UNI_E.jpg

(din cite stiu Radu foloseste asa ceva)

Un exemplar mai elegant si mai scump Trickstuff

Bafomed-Remake1.jpg

• si asa ceva

tubeprotect2.jpg

(al meu a fost mult, mult mai ieftin)

Solutia asta a mai fost prezentata - Selfmade Click-Stand – se putea face mai frumos si mai elegeant, dar na, asta se fura mai greu:

Tandem-Seitenstaender_zpscc6748bb.jpg

Seitenstaender_Befestigung_zpsf69612a6.j

Tandem-Seitenstaender2_zps03d51534.jpg

O solutie „originala“ prezentata de un forumist de pe alte meleaguri la sectiunea intitulata “Piesele noastre”:

trevauno-Alurohr1.jpg

trevauno-Alurohr2.jpg

trevauno-Alurohr3.jpg

• Upvote 1

Cricul lui Anton Duma, adus tocmai din Norvegia. 

10653811_850410171635736_409279777760141

Inca il mai avea asta vara cand a fost pe la mine.

DSC_0470.JPG

• Upvote 4

Stabilizatorul de direcţie prezentat de Frank mai sus (cel de la Hebie cu arc) este esenţial dacă pui bagaje în faţă şi cric dublu, altfel rişti să ţi se răstoarne avionul în timp ce-ţi savurezi berea la terasă.

Eu mi l-am luat de la bike-components.de

Bine v-am gasit!

Reinvii acest subiect ca sa va rog sa ma indrumati in gasirea unui cric pentru un MTB pe care tocmai l-am cumparat.

Din pacate lipseste placuta aceea pe care se sprijina de obicei cricurile, asa cum se vede si in pozele atasate.

Cu bicicleta fac ture recreationale, atat pe plat cat si pe dealuri si in viitor in zona de munte.

De la vechea bicicleta am o geanta de ghidon pe care intentionez s-o folosesc in continuare ca sa-mi iau la mine diverse lucruri necesare in turele astea de o zi.

Am gasit acest cric insa nu stiu cum se potriveste cu discul de frana, are cineva asa ceva? In plus ma intreb daca nu cumva se va rasturna bicicleta, in conditiile in care eu o sa am 1-2 kg pe ghidon in acea geanta. http://www.bikexpert.ro/cricuri_23/cric-cube-universal-13802-24--29-_5788_21754.aspx

Am vazut ca se pot cumpara placute metalice pentru a fi montate deasupra si sub cele doua brate, pentru a monta un cric central, insa nu stiu cum afecteaza cadrul, fiind din aluminiu.De exemplu poza nr.4 din link-ul umator: http://www.decathlon.ro/cric-bicicleta-adulti-5-id_8172769.html

Orice parere este bine venita.

Va multumesc!

Vad ca acel cric are 400grame, nu e mai simplu si usor ( :P  ) sa lasi bicicleta pe o parte pe pedala ?

Un cric e oarecum folositor doar in oras imo

Pe teren accidentat dureaza putin pana gasesti o pozitie stabila pe cric, si tot poate cadea ulterior, deci n-are sens..

IMG_3972_MLR.jpg

Dupa parerea mea, un cric e util doar in doua situatii:

- daca faci cicloturism cu genti si coburi de 50kg+ agatate de bicla

- in Amsterdam

Altfel, mai rau incurca.

Anyway, solutia cu cric la centrul biclei mi se pare mai buna decat cea cu cric la butucul spate.

• Upvote 1

nu e mai simplu si usor ( ) sa lasi bicicleta pe o parte pe pedala ?

Depinde cate bagaje iei cu tine in ture ;)

Na, ca in timp ce scriam a postat si Andrei :)

Tocmai ce-am montat un cric central pe MTB-ul din dotare. Ambele picioare se pliaza pe partea stanga atunci cand cricul este strans, neimpiedicand transmisia.

Produsul in sine: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00LNLXML4?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o02_s00

Cateva poze:

12715227_1008415935861915_33084274476760

1931550_1008415919195250_450664634701220

12742043_1008415942528581_50699981728225

12745732_1008416039195238_28513266581794