Sign in to follow this  
Hoinarii

Tura Semenic

Recommended Posts

Salut,

Intro: Am pus si aici aceasta invitatie la tura pentru prietenii din Resita - poate sunt unii interesati si ne putem sincroniza acolo.

Sambata vom merge (Elena, Alex, Bobi deocamdata) pe urmatorul traseu (propus de Carol - pe care il si invitam sa ne fie ghid) in zona Semenicului (traseul se poate urmari pe harta Semenicului sau in Google Earth):

Văliug - Prislop - Semenic - Băile Vulturilor - pe sub Piatra Nedeii - Poiana Begului - Canton Cosava - Valea Cosava - Valea Nera - Borlovenii Vechi - Prigor - Putna - Sumita - Lapusnicel - Mehadica - Verendin - Pietrele de Moară - Poiana Radcoasa - Murgilă - Molidu - Prislop - Văliug

Traseul este exclusiv de MTB.

Este practicabil in proportie de 100% cu bicicleta (nu are portiuni de push bike) si este mediu ca dificultate.

Lungime ~80-100km (diseara il pun pe GPS).

Durata estimata: 8-9 ore.

Plecarea este sambata la ora 8.00

Noi mai avem un loc in masina pentru un om si pentru o bicicleta (daca aveti voi un suport de Doamne-ajuta...).

Cei din lista care doresc sa vina - cu placere.

P.S.:

- se poate alimenta cu mancare, bautura, bere... in: Semenic, Borlovenii Vechi, Prigor, Putna, Sumita, Lapusnicel, Mehadica - asa ca nu va luati cu voi decat strictul necesar!!!

- maine vremea se anunta senina si calda - asa ca nu va luati cu voi decat strictul necesar!!!

- se banuieste ca ar mai fi zone cu noroi...

- nu-mi trimiteti reply decat daca veniti - din nou nu ma intereseaza prezumtiile meteo, ghinionul de ultima secunda care va impiedica sa veniti desi a-ti fi vrut asa de mult, etc...

Alex

- nu-mi trimiteti reply decat daca veniti - din nou nu ma intereseaza prezumtiile meteo, ghinionul de ultima secunda care va impiedica sa veniti desi a-ti fi vrut asa de mult, etc...[/i]

Alex

Sa inteleg ca subiectul acesta este inchis....da?Intrebarea mea ar fi,voi....voi ati facut tura aceasta?!

Ca zona de la Cantonul Nera spre Borlovenii Noi e nasoala rau,necirculata de f multa vreme,cine stie peste ce mai dati pe acolo.

• Upvote 1

Salut pentru cine este interesat sambata eu impreuna cu Georgian Popovici,posibil si cu Sergiu vom urca pe Semenic si vom cobora pe partia de schi pana la casa baraj.

Cine este interesat sa lasa mesaj.

• Upvote 1