kozak

Roti De Cursiera "inalte"

Recommended Posts

salut.vreau sa-mi cumpar o cursiera,si are jentile inalte,si am observat ca spitele intra in janta si nu se poate centra pe dinafara,am auzit ca trebuie dat cauciucul jos si cu ceva cheie speciala.ce ziceti is bune rotile alea?greu de scos 8ul daca intra?ceva pareri va rog,rotile is Campagnolo nu stiu ce model.

ceva de genul cum ii in poza,dar sunt din aluminiu

• Upvote 1

salut.vreau sa-mi cumpar o cursiera,si are jentile inalte,si am observat ca spitele intra in janta si nu se poate centra pe dinafara,am auzit ca trebuie dat cauciucul jos si cu ceva cheie speciala.ce ziceti is bune rotile alea?greu de scos 8ul daca intra?ceva pareri va rog,rotile is Campagnolo nu stiu ce model.

Daca spitele intra in janta e probabil din cauza ca sunt prea lungi, nu prea pot sa-mi dau cu pararea pana nu vad o poza, pune un topic pe forum cu ceva poze si sunt sigur ca vei fi ajutat. Numai bine!

Daca spitele intra in janta e probabil din cauza ca sunt prea lungi

Vazand acest reply, cred ca n-ar fi rea ideea infiintarii unei sectiuni cu numele: "Dume pe forum"!
  • Upvote 1

Problema spitelor nar fi ceva dar sa fi sigur ca capsele sint scurte si din cauza aia nu se vor putea centra rotile.Eventual se pot inlocui spitele cu capse cu tot si iti faci 2 roti bune.

Cred ca sunt din alea care au niplurile in butuc. Sau sunt triple si le au in interiorul jantei, pe stratul intermediar.

nu ma pricep la cursiere dar in principiu ar trebui sa respecte logica constructiei oricarei biciclete. daca vrei sa tio faci pe bucati e complicat si nu ma bag. daca o cumperi gata facuta atunci recomand sa arate asa cum arata orice bicicleta clasica> pinioane, roti, foi etc despre care stii sigur cum arata cum se monteaza etc. poate ca ce ai vazut tu (nu am de unde sa stiu pentru ca nu prea am vazut niste poze) ori are defecte de fabricatie ori are componente mai ciudate. de exemplu poti da un search pt spite DT Swiss aero. alea se pun pe cu totul altfel de janta si altfel de butuc si e clar ca unul care nu are experienta in asamblare ori face ciorba ori te trimite la alt service.

niplurile se "ascund" in interiorul jantei din considerente de eficienta aerodimanica...daca e o janta cu profil adanc, e normal sa aiba niplurile ascunse.Ei bine nu chiar toti producatorii practica acest lucru la jantele lor.Oricum pana nu vedem o poza putem doar sa ne dam cu parerea:P

Apropo...daca sunt Campagnolo, nu au defecte majore si daca pretul iti convine....ia-le:D

is ca si cele din poza lui Stanga.

pai maine merg la piata sa vad daca mai are baiatu bicicleta,pretul era...chiar mic...300lei,cadru colnago,schimbatoare shimano 105,cu ergopowere,roti si butuci campa...cauciucuri specialized,sper sa mai fie de vanzare(oricum aici in oradea nu au preturi cursierele):D

Cei care habar nu au de roti inalte mai bine sa nu isi dea cu parerea,cica defect de fabricatie... :D.Tu vorbesti de colnago ala albastru ce era de vanzare la bazar cu 1200ron parca cu roti campa Zonda.Rotiile alea ma interesau si pe mine,ne ti la curent daca ai luat-o ori ba. ;)

banuiesc, ca 300 roni doar pe roti....trebuie sa fie nebun sa iti dea bicicleta intreaga la pretul asta..daca ii asa...ii dau eu 400:D

am si eu o pereche facute de mine,spitele sunt in janta deoarece niplurile se strang pe interiorul jantei si au cap hexagonal.exista si un tool cu care se pot regla,stiu din proprie experienta pentru ca mi-a luat mai mult de o jumatate de an sa le pot construi pe bucati.aveam jantele dar spitele si niplurile a trebuit sa mi le gasesc,iar lungimea maxima a niplului era de 16mm,si janta foarte adanca,dar nu ieseau din aceasta.nu am avut nici o problema la centrare. niplurile le-am gasit aici :http://www.starbike.com/php/product_info.php?lang=en&pid=5731 si tool-ul : http://www.starbike.com/php/product_info.php?lang=en&pid=10907

sau solutia romaneasca : polizati o surubelnita cu interior hexagonal pana intra lejer in gaurile niplurilor.numai bine

itreaga bita era 300lei,un pusti de vreo 15ani a fost cu el,dar acuma nu l-am mai vazut,poate l-a vandut...

Cei care habar nu au de roti inalte mai bine sa nu isi dea cu parerea,...

Bine zici tu, amuzatule; unele postinguri pe teme tehnice sint de tavalit :blink: (iexperti, ce mai ... si surubelnite cu interior hexagonal).

Bine zici tu, amuzatule; unele postinguri pe teme tehnice sint de tavalit :blink: (iexperti, ce mai ... si surubelnite cu interior hexagonal).

nevoia te invata sa mai si improvizezi,nu cred ca nu ai improvizat nimic,si...nu-mi spune ca nu ai vazut o asemenea surubelnita cu interiorul hexagonal pentru strans piulite in locuri inaccesibile pana acum,pentru ca sunt destule seturi de cumparat la magazinele de profil.chestia e ca daca nu ai incercat nu ai de unde sa sti,inainte sa faci pe cineva ''iexperti'' mai analizeaza putin si alte variante decat cele care ti se par doar tie bune,s-a folosit cu succes ca si inlocuitor al acelui tool,deci e solutia la problema postata.toate cele bune

Tovtavi4400

Vad ca umbli cu gusa umflata prin botanica ceea ce ma face sa-mi cer scuze. Oi fi eu mai bleg si mai bolovan decit societatea asta ilustra care-si da cu parerea si jongleaza cu termeni tehnici greu de inteles dar modestele mele cunostinte de limba romana nu se descurca cu termenul de “surubelnita cu interior hexagonal”. Aici cred ca este vorba de o cheie tubulara cu miner de surubelnita (DEX si un inginer te poate ajuta) / mai invat si eu cite ceva.

http://www.kab24.de/shop/images/artikel/detail/95080.jpg

Chestia cu incercatul e adevarata; eu pina ieri nu stiam de surubelnita cu interior hexagonal si violam suruburile cu un fucking Wasserpumpenzange. Multumesc acestui forum care mi-a deschis ochii pentru alte variante decit cele … da.

Tovtavi4400

Vad ca umbli cu gusa umflata prin botanica ceea ce ma face sa-mi cer scuze. Oi fi eu mai bleg si mai bolovan decit societatea asta ilustra care-si da cu parerea si jongleaza cu termeni tehnici greu de inteles dar modestele mele cunostinte de limba romana nu se descurca cu termenul de “surubelnita cu interior hexagonal”. Aici cred ca este vorba de o cheie tubulara cu miner de surubelnita (DEX si un inginer te poate ajuta) / mai invat si eu cite ceva.

http://www.kab24.de/shop/images/artikel/detail/95080.jpg

Chestia cu incercatul e adevarata; eu pina ieri nu stiam de surubelnita cu interior hexagonal si violam suruburile cu un fucking Wasserpumpenzange. Multumesc acestui forum care mi-a deschis ochii pentru alte variante decit cele … da.

da domnule expert profanator de suruburi,exista si alte denumiri pe care un om de rand fara ajutorul unui inginer nu stie sa le exprime intotdeauna corect,asta nu e motiv de ironizat,se putea corecta eventual.varianta pe care o propuneam era: http://www.sculesiechipamente.ro/Surubelnite-accesorii/Surubelnita-flexibila-226.html

daca tot ai primit iluminarea si intelepciunea de a accepta si altceva,propun incheierea subiectului surubelnita cu cap hexagonal,sau cheie tubulara cu maner(Dex),pentru ca se rezuma la acelasi lucru.