rapidist4ever

Transfagarasan

Recommended Posts

Vreau sa stiu cam cati ne strangem din Muntenia sa mergem pe Transfagarasan .. deoarece anul aceste vreau sa vin si eu cu un prieten >>>

Detalii: cu ce bicicleta veniti ??? ati mai fost (in ce an) ???

P.S Astept raspunsurile voastre!

Vreau sa stiu cam cati ne strangem din Muntenia sa mergem pe TRansfagarasan .. deoarece anul aceste vreau s avin si eu cu un prieten >>>

Salut. Eu nu am mai fost pe TransF, dar as vrea. Sunt din Sibiu( de un an de zile) si imi anunt prezenta( numai sa ma pot sincroniza cu zilele libere). Ca idee vin cu un trekking ktm echipat minimalist.

Vreau sa stiu cam cati ne strangem din Muntenia sa mergem pe TRansfagarasan .. deoarece anul aceste vreau s avin si eu cu un prieten >>>

Salutare! In legatura cu ce spui tu, eu sunt din Fagaras, am fost anul acesta pe Transfagarasan cu o cursiera, vreau sa iti spun ca este unul dintre cele mai spectaculoase drumuri din tarisoara noastra draga. Recomand parcurgerea lui dinspre sectorul nordic (de pe dn1-cartisoara). In rest drumul este relativ bun, probabil mai petecesc la el (eu am fost pe 15 iunie). Toate cele bune si asfalt uscat!

Eu recomand tot Transul pentru cine are timp si forta de la un capat la celalalt...este superb...mai ales partea sudica...iar ultimii 20 km sunt de vis,peisajele senzationale !

O intrebare pentru cei care au fost in ani trecuti: cate zile a durat si au stat cu cortul sau cazati al vreo pensiune ????

In fiecare an a durat 3 zile ! Se poate sta la cort sau la pensiune cum doreste fiecare ! Dar e mai distractiv cu cortul simti gustul aventurii :D

Vreau sa urc Trans-ul singur in zilele urmatoare. Intentionez sa las masina la baza lui, sa urc, apoi sa cobor pe aceeasi parte pe care am urcat. Dar as vrea sa stiu pe care parte este asfaltul mai bun, poate stie cineva din cei care l-au parcurs recent.

Aveti ceva sfaturi pentru mine?

Multumesc :)

(Am postat intrebarea aceasta si in alt topic, le cer scuze anticipat moderatorilor)

am urcat de cateva ori de pe partea nordica, asfaltul e satisfacator, pe multe portiuni a fost refacut in aceasta vara, maine am de gand sa urc (tot de pe partea nordica) ptr ca prognoza meteo de maine arata ok, fara ploaie. cine vrea maine?

Vreau sa urc Trans-ul singur in zilele urmatoare. Intentionez sa las masina la baza lui, sa urc, apoi sa cobor pe aceeasi parte pe care am urcat. Dar as vrea sa stiu pe care parte este asfaltul mai bun, poate stie cineva din cei care l-au parcurs recent.

Aveti ceva sfaturi pentru mine?

Multumesc :)

(Am postat intrebarea aceasta si in alt topic, le cer scuze anticipat moderatorilor)

Asfaltul e mai de calitate pe partea sudica. daca vi dinspre nord iti recomand sa mergi cu masina pana la balea, sa cobori pe bike pana la Piscul Negru si retur (dus-intors aprox 20km). Atentie, ca a nins destul de tare, am inteles de la stiri ca se circula pe o singura banda. Haine impermeabile si windstoper, manusi si eventual cagula, deja :)As recomanda totusi sa nu mergi singur (unde-s macar 2 puterea creste)

Aa... si muschi. E de tras, dar peisajul iti va da putere. Distractie si sa postezi foto!

Şi căutaţi să nu vă opriţi, mai ales pe căţărare. Eu am făcut prostia asta de multe ori :( , pentru fotografii; la un moment dat vezi că picioarele refuză să tragă.

Salut ! Poate cineva să-mi răspundă la o întrebare simplă : dacă s-au terminat lucrările de reparații pe partea sudică a Transfăgărășanului ? Mulțumesc anticipat !

Sambata dimineata am trecut cu masina dinspre sud spre nord si n-a fost nicio problema. Daca te referi la parapetii lipsa/stricati - atunci dracu stie cand s-or face.