Recommended Posts

Mulțumesc puter (am găsit seria aceasta) cel mai indicat este 243? Universal și are și un preț accesibil spre deosebire de restul...

Loctite 243 probabil e cam mult; are rezistență medie la desțepenire (26 Nm la șuruburi M10) și e pentru șuruburi mărișoare (M36) în uz industrial. Pentru șuruburile mai finuțe de la biclă aș merge pe Loctite 221 sau 222, cu rezistență mică (8,5 respectiv 6 Nm la M10). Dacă forța necesară desțepenirii e prea mare, se poate buli capul șurubului înainte să cedeze lipiciul pe filet. Dar nu-s mecanic ca să recomand din experiență practică...

Ma gandesc ca si " Ibzk " a ales cu buna stiinta o patina mai scurta.

Am ales patina medie datorita pinioanelor 11-28, caci n-avea rost sa stau cu ditamai schimbatorul la asa pinioane. Daca voi renunta la foaia de 44 o sa studiez daca pot pune chiar schimbator cu patina mica :D

Inainte de X9 am avut XTR.

Se spune ca deraioarele Sram tin lantul mai tensionat decat cele Shimano si ca nu flexeaza la fel de mult. La Maratonul Muscelului mi s-a intamplat o faza foarte interesanta care m-a facut sa cred si eu acest lucru.

Eram pe o coborare, aveam lantul pe foaia mijlocie si deodata acesta sare peste foaia mare si se fixeaza intr-un ciot al pedalelor (erau ceva de genu' asta). Norocul meu ca n-am mai dat din pedale, ca altfel il rupeam. Dupa ce m-am mirat eu vreo cateva clipe de cum naibii a reusit lantul sa sara peste foaia mare, am petrecut vreo 10 minute pana sa-l scot de unde intrase.

Cu X9 nu mi-a sarit niciodata lantul.

Ma dau pe HT si am prostul obicei sa mai sar obstacole in loc sa le ocolesc. Imediat dupa o saritura, v. aprox 25-30 Km/h, chiar cand vroiam sa reiau pedalatul in forta, a mers angrenajul putin in gol, aveam si spd, era sa cad, noroc ca s-a asezat lantul si piciorul s-a oprit. Nu am avut ghinionul niciodata sa cada lantul de pe foi, dar pe coborari imi da emotii. Cu reducerea de extrasezon Saint-ul vine aprox 350 lei. Merita? Ce alternative ar mai fi?

M-am linistit, pana la urma am comandat X9 cu cusca lunga si manete Sram. Sper sa ma obisnuiesc cu sistemul Push-Push. Mutumesc pentru raspunsuri si sfaturi, chiar m-au ajutat in decizie.

Puteai sa-ti iei manete rotative Sram, Gripshift, ca mai simplu/rezistent/bun si ieftin de atat nu cred sa existe :D

Succes!

Multumesc. Am auzit de gripurile Sram ca sunt foarte reusite, dar mai merg pe la maratoane si in conditii de race cele cu leviere sunt mai bune, oricum m-am obisnuit cu triggere. Am comandat X7, un model anterior ramas prin stoc. As fi preferat X9 pentru +100 lei, ca nu ii dai in fiecare an, dar nu au index, de care ma mai folosesc inca.

A venit mosu'! :)

Posibil sa fie ceva bai cu hostul fisierului, am observat ca nu incarca de fiecare data imaginea.

Am planificat sa montez manete XT 10 speed si la ele in spate la fel un XT de 10, insa bintuie vorbe ca mai perfect ar merge in spate un Sram X0 de 9 speed si anume model 2010

Ce pareri sunt pe acest forum?

Astea cu leviere sunt mai bune in conditii cu ploaie si noroi. Pe gripshift-uri e posibil sa-ti alunece mana.

In rest e o chestie de preferinte personale. Eu nu prea agreez gripshift ca uneori la manevre bruste, misc mana pe ghidon si schimb din greseala.

Intr-adevar ai o problema si una chiar serioasa cand ai mainile/manusile pline de noroi, am patit-o eu la Primaevadare 2011 si florin83 se plangea de aceiasi problema... Insa de schimbat accidental... Niciodata! :D Am gripshifturi X-0 si deraior X-9 pe 9 viteze si nici nu vreau sa ma gandesc la altceva.

Asa incet ar trebui mutata discutia la trigger vs twister. Va respect decizia si abilitatea de a folosi grippuri, dar pur si simplu mie mi-au cazut bine levierele (dau din deget, se aude un click si gata, mana ramane in aceasi pozitie). Poate nu sunt mai bune, dar producatorii au umplut piata cu triggere si numai ce am achizitionat o pereche, e normal sa ma autoincurajez ca sunt cele mai bune. :)

Apropos de schimbătoare distruse cu lemne...

Mă plimbam pe deal cu HT-ul meu vechi, din 99. Săracul, nu știa ce-l așteaptă. Mă dădeam foarte cuminte, nevoie mare, numai pe potecă (sanchi) și hop, un băț în roată. Al dreaq băț, uite cum s-a penetrat:

Imagine postată

Evident că n-am avut ce face și-a trebuit să-mi continui plimbarea cu schimbătorul legat de cadru cu un plastic și-o crenguță, fix așa:

Imagine postată

Se mai schimbau numai două foi, mare și mijlocie, pe cea mică nu puteam merge pe motiv de prea mult lanț, se bălangănea și atingea de roată, Dar am ajuns OK, mai încet dar OK. într-un fel a fost mai bine, am avut timp și de mure:

Imagine postată

Ce părere aveți, trebuie să înlocuiesc schimbătorul STX/RC, producție 99, în urma acestui accident?

(surpriza emisiunii a fost că schimbătorul a rezistat eroic, numai urechea s-a distrus)

Ce părere aveți, trebuie să înlocuiesc schimbătorul STX/RC, producție 99, în urma acestui accident? (surpriza emisiunii a fost că schimbătorul a rezistat eroic, numai urechea s-a distrus)

Asta e rostul urechii ...

Și de-aia poți liniștit să cari cu tine în gentuța de scule o ureche de rezervă :)

Poate ma ajutati cu niste lamuriri, daca iau o bicicleta echipata cu SLX pe spate, merita sa il dau jos si sa pun XT 772 care il am acuma?

Alta intrebare, am manete XT si deraior xt spate, m-ar tenta sa iau un saint ca e cel mai robust de la shimano. Pretul nou e la ~420 lei. Merita sa vand XT-urile si sa iau deraiorul saint?

Pe bicicleta actuala am sistem de 7 vitezei si manetele XT stau in sertar, deraiorul il folosesc. Prezic ori o bicicleta noua ori un upgrade viitor la 9 viteze.

Saint-ul GS ar merge cu foi 28/38/48(temporar pe bicicleta mea pana pun normale de XC) cu pinioane pana la 32?

Stiu ca SRAM sunt foarte bune dar deocamdata ma limitez la shimano(preferinta personala).

Prin Romania stiti vre-un magazin care are asa ceva: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=39475 sau asemanator? Ca eu am facut o improvizatie la deraior, am pus una din aia de la o maneta ca sistemul era diferit in era cand au fost facute manetele actuale, dar tot nu e perfect, sa zic estetic(chiar daca schimba foarte bine pe toate vitezele).

:)) am scris ca voi trece pe 9 viteze. Am luat XT inainte de a lua restul deci intrebariile raman valabile. Ms de link, interesant accesoriul.