Sign in to follow this  
buga29

Cum Te Ajuta Diferitele Tipuri De Antrenamentele

Recommended Posts

Vreau sa intreb cum ajuta antrenamentele daca te antrenezi de exemplu pe catarari vei dobandi rezistenta ,sprint sau invers pe plat ce vei obtine...

Eu vreau sa am rezistenta mai mare la sprintruri ce antrenament ar trebui sa urmez.

Vreau sa intreb cum ajuta antrenamentele daca te antrenezi de exemplu pe catarari vei dobandi rezistenta ,sprint sau invers pe plat ce vei obtine...

Eu vreau sa am rezistenta mai mare la sprintruri ce antrenament ar trebui sa urmez.

nu are mare importanta terenul pe care te antrenezi,dar daca vrei sa fii catarator ar fi bine sa te antrenezi pe urcari ca sa ai si tehnica de catarare,insa nu asta te intereseaza pe tine.

prin rezistenta la sprint cred ca te referi la anduranta anaerobica,pentru asta trebuie sa te antrenezi evident la intensitate mai mare,incearca astea:

anduranta anaerobica: 5x 3 minute la efort aproape maxim cu 3 minute de odihna intre ele,probabil n-o sa iti revii complet,dar asta e scopul.

capacitate anaerobica: 3 seturi de 3x 15 rotiri complete ale pedalelor,cu 3 minute odihna intre intervale si 6 minute intre seturi. la astea mergi maxim 100%,nu te concentrezi pe efort ci pe explozie,ridicat din sa.

ce am zis mai sus e o zi grea de antrenament,nu o poti face de mai mult de 2 ori pe sapt.

Aceea esti si ordinea efectuarii?

nu e obligatorie ordinea,le poti face in ce ordine vrei,nu trebuie sa te pliezi prea tare la forma structurala a antrenamentelor. tura trebuie sa fie in primul rand "fun",doar sa acoperi si intervalele recomandate.

@alfa,nu era necesar sa iti stergi mesajul,cred a avut loc o neintelegere,ce am vrut sa spun e ca pentru avea putere mare la pragul anaerobic (caci de asta ai nevoie pe munti lungi si la contratimp) nu e obligatoriu sa te antrenezi pe urcari.

...ce am vrut sa spun e ca pentru avea putere mare la pragul anaerobic (caci de asta ai nevoie pe munti lungi si la contratimp) nu e obligatoriu sa te antrenezi pe urcari.

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Sa inteleg ca antrenamentele pe "plat" facute in modul descris de tine mai sus sunt folositoare si pentru catarare? Care sunt avantajele celor care se antreneaza direct pe teren inclinat fata de cei care se antreneaza pe teren plat? Se pot obtine rezultate apropiate la catarare intre cele doua categorii atata timp cat fiecare se antreneaza strict pe suprafata din "curtea" lui ?

Multumesc!

Ultima intrebare: antrenamentele efectuate in grup sunt mai eficiente decat cele efectuate "la simplu"? ma gandesc ca in grup se naste si un spirit competitional, sustinandu-se astfel unii pe altii.

Pentru catarari iti trebuie si o tehnica ceva mai speciala. pe care nu prea o poti invata pe plat.

De trei zile am descoperit o panta de 7.4% lunga de 2 kilometri cu maxim de 21.1% cu 300 de metri inainte de final(dupa google earth).Am urcat-o in 7 minute 50 de secunde dupa calculele mele asta inseamna aproximativ 16 km/h am un raport de angrenaj de 1.77 ce cadenta am avut.

Intreb deoarece vreau sa imi pun un freewheel cu pinionu mare de 32(foaia mea mare are 48 cu prindere in 6 sau 3 suruburi nu am gasit nicaieri este ceva mai vechi tipul asta..daca are cineva asa ceva putem negocia).

Raspunsul poate sa fie si aproximativ si inca ceva daca puteti sa postati si formula..

Diferenta de nivel este de 120m si toata are 2 km.

Edited by buga29

Home trainer - te ajuta la rezistenta sau intr-o oarecare masura te ajuta si la catarari?

De trei zile am descoperit o panta de 7.4% lunga de 2 kilometri cu maxim de 21.1% cu 300 de metri inainte de final(dupa google earth).Am urcat-o in 7 minute 50 de secunde dupa calculele mele asta inseamna aproximativ 16 km/h am un raport de angrenaj de 1.77 ce cadenta am avut.

Intreb deoarece vreau sa imi pun un freewheel cu pinionu mare de 32(foaia mea mare are 48 cu prindere in 6 sau 3 suruburi nu am gasit nicaieri este ceva mai vechi tipul asta..daca are cineva asa ceva putem negocia).

Raspunsul poate sa fie si aproximativ si inca ceva daca puteti sa postati si formula...

Uite aici.

Gear calculator

De unde esti si unde ai gasit panta aia de care zici? Cu ce bicicleta ai urcat-o?

Multumesc .

Credeti ca se va simti dinferenta cu un pinion de 32 de dinti, sau nu merita investita?

Am facut un screenshot google nu gaseste locatia si a trebuit sa marchez eu trasel de aceea am precizat ca e aproximativ..

Am o cursiera veche Fischer scrie pe stikere echipata sachs foi 48/52 pinioane shinamo MF-Z012(parca) 14-27(6 randuri) frane weinman cu niste imbunatatiri aduse de mine.

Edited by Adriana: NU MAI posta de 4 ori la rand! Exista butonul edit si te rog sa il folosesti.

post-7623-016209400 1279390176_thumb.jpg

Tot n-ai zis unde in Romania e locul asta Imagine postată

Din coordonatele long / lat rezulta undeva pe langa orasul Fieni.

Poti sa desenezi traseul si in bikemap.net.

Este undeva langa orasul Fieni continui pe DN71 si in Pietrosita chiar la intrare se face o strada la stanga acolo e ,drumul ajunge la Dealu Frumos...

PS:Nu am vrut sa postez de mai multe ori am avut o mica problema cu upload-ul pozei imi cer scuze.

Diferenta de nivel este de 120m si distanta 2 km...calculati voi.

http://www.bikemap.net/route/608116 asta e in bikemap e prima oara cand am folosit bikemap :)

Edited by buga29