Sign in to follow this  
Eddy za Canibal

Platoul Bucegilor in martie

Recommended Posts

Bicicleta + muntele fiind un cocktail de senzatii mult prea tare (amandoua fiind pasiuni mari ale mele) imi doream de ceva timp si un MTB. Pana acum m-am rezumat doar la catarari pe sosea, neavand decat cursiera. Din diverse considerente mi-am luat montana abia in martie si cum am luat-o m-am si dus cu ea pe munte.

Asa ca sambata, 17 martie, chiar cand au facut si basso, mihai, gabone & co tura spre sinaia-1400 pe cursiere eu m-am hotarat sa merg pe munte.

Pana la urma am fost doar 2: eu si un prieten, Adi.

Ne-am bagat biclele in masina si ne-am oprit la cabana Cuibul Dorului cu ganduri mari. Imi promisesem ca prima oara cand voi urca pe munte pe montana nu ma voi opri decat la Omu. Timpul (o singura zi) si conditziile de drum nu ne-au permis din pacate asta.

Dar pana acolo....... a trebuit sa urcam mai intai prin padure pe un drum forestier cu gheatza (a se citi patinoar) si zapada care era cand apoasa cand inghetata bocna dupa cum batea soarele in zona aia.

Imagine postată

Incepem sa iesim la luminis...se apropie platoul

Imagine postată

Adi...fost ciclist si campion de ciclocross...

Imagine postată

Adi , dupa un scurt episod de downhill, adica pe aratura la vale :)

Imagine postată

Un pic mai aproape de varf...

Imagine postată

Platoul...let's goooo.....

Imagine postată

Noroaie

Imagine postată

Check this out! Cica cu o sapt in urma trecuse nu stiu ce tractor si dezapezise drumul ca altfel ne cam blocam in portiunea asta.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Figuri pe zapada... :|

Imagine postată

Intersectia cu drumul spre Pestera/Padina; in spate Muntii Leaota.

Imagine postată

Si in sfarsit aproape de cer...

Imagine postată

sau de McKinley in Alaska? 8O

Imagine postată

Imagine postată

in spate... creasta de Vest

Imagine postată

Pe drum ne-am intalnit cu niste tipi mai in varsta foarte de treaba care ne-au dat niste mere sa ne potolim setea... ca apa o uitasem la masina :roll: .

Erau in drum spre o statiune experimentala undeva intre Valea Dorului si Piatra Arsa. Lucrau acolo. Ne-au spus ca petrecusera aprope toata iarna pe platou 8O

Imagine postată

Imagine postată

Poate va intrebati de ce eram in pantaloni scurti aici. Sa va povestesc: Adi a avut ideea cre...ata sa ne dam cu nu stiu ce alifie pe picioare si pe spate ca sa se incalzeasca muschii mai repede. Cica asa isi dadea el pe vremuri la antrenamente cu Revulsin. Cum Revulsin d-asta nu se mai gasea, farmacista i-a recomandat altceva cica .. mai bun. :? . Zis si facut.

Dupa vreo 20 de min de la aplicare pot sa va spun ca am indurat una dintre cele mai mari dureri din viatza mea. Ceea ce debutase ca o usturime s-a transformat in durere crancena ca si cum cineva iti jupuia pielea de pe tine. Acum in vine sa rad cand ma gandesc dar credeti-ma ca nu era deloc de ras. Adi ma tot indemna sa urc, sa dau la pedale ca sa-mi abat atentia de la durere.. de unde frate mai aveam putin si vomitam pe acolo. Ma rog .. dupa un timp senzatia s-a mai estompat si a devenit mai tolerabila...dar efectul tampeniei aleia a durat pana a doua zi pe seara. A doua zi s-a trezit si Adi sa citeasca prospectul: cica "se aplica doar punctual in zonele dureroase un capacel"... fuck! too late to be sorry... si noi care ne unsesem gospodareste asa... :D

Dar sa revin la tura...

Imagine postată

Aici e Adi extenuat dupa ce impinsesem la bicle in draci prin zapada apoasa de pe platou. In spate semnul ce a marcat din pacate punctul terminus al turei. Eu vroiam sa o iau peste munte spre Cota 1400 unde vroiam sa ma intalnesc cu Basso&Co la o bere :D. Erau aprox 45 de min de mers pe jos prin zapada peste genunchi prin Valea Dorului spre Cabana Mioritza si apoi coborare de la Cota 2000 spre 1400 pe Valea lui Carp. Reconosc ca habar nu aveam cum se prezenta terenul pe acolo dar nici nu ma interesa. Eu sunt cam genul ala care se seteaza pe un tel, cam ca alpinistii. Adi insa era cam demoralizat de idee mai ales ca avea niste adidasi de piele intoarsa. Eu stiam ca ne vom uda ca dracu insa nu imi pasa. Aveam pungi? .. aveam... what the heck?.... :) Pana la urma am cedat in fatza ratiunii si a insistentelor prietenului meu si ne-am intors pe unde am venit.

Putin mai jos, conform spuselor amicilor nostrii de mai devreme, dam in sfasit de un izvor.

Imagine postată

Ride on .. and touch the sky... :D

http://img174.imageshack.us/img174/4957/img6918bu3.jpg

O ultima privire spre muntii Baiului ...

http://img244.imageshack.us/img244/6011/img6916zl0.jpg

Si inapoi la coborarea prin padure pe ghetus...

http://img84.imageshack.us/img84/8779/img6927kv5.jpg

http://img243.imageshack.us/img243/281/img6925cz6.jpg

Apoi am ajuns la masina la Cuibul Dorului....un gand insa nu-mi dadea pace... Asa ca pana Adi si-a demontat si bagat bicla in masina eu am si plecat spre Sinaia. A urmat o coborare super: intai pe acelasi drum forestier, unde am zburat pe langa masini (frustrat fiind de gheatza de mai devreme :) ) si apoi pe Paduchiosu. Am bagat un pas muncitoresc asa pe catararea spre Cota, dar dupa Furnica mi-am dat seama ca nu puteam tine viteza de cursiera si am luat-o mai usor.

M-am intalnit cu Adi (care ma depasise mai devreme cu masina) si cu Basso, Mihai, Gabone si Sigmund la vreo cateva sute de metri de varful catararii. Se grabeau sa prinda trenul asa ca berea am baut-o pe peronul garii din Sinaia ... dar tot am baut-o. :D

Sa incep cu inceputul...

:|

Breakfast of the champions

Imagine postată

Bai pacatosule! Chiar asa?....ne ispitesti in Vinerea Mare cu sunculita? Foarte frumoasa tura! Mi-au placut mult pozele de pe drumul proaspat deszapezit!

Chiar astazi am patit si eu la fel... cica sa merg cu niste colegi sa-si ia ceva de mancare... astia m-au dus la o rotiserie unde au inceput sa se indoape cu friptura... m-am intors rapid la borcanul meu de zacusca ca nu mai rezistam mult.... :|

Excelenta tura! Felicitari! Foarte frumos. Zona e excelenta si privelistea aia te lasa mut.

Si pozele sunt teribile, facute cu talent si cu lumina perfecta.

Guest avmasi

Super tare Costin, pacat de durerile de la "alifia minune".

Bine ca nu am putut sa vin, ca ma tentati sa ma ung si eu :|

Glumesc...imi pare rau ca nu am putut sa vin.

Mirific !!!

Filmul de pe Youtube e frumos realizat, si cu muzica de fond. belea, foarte bine baietzi, tinetzi ritmul in continuare ca asta conteaza, hai si la mai mare :| :wink:

Asa ca sambata, 17 martie, chiar cand au facut si

pai mult ti-a trebuit frate sa postezi pozele,si ai uitat sa specifici ca ai spumegat ca nu te-am asteptat la 1400 :|

man,pot sa zic ca pozele sunt mai tari ca filmarile pe care le-am vazut 'calde' :wink: