Sign in to follow this  
alin.remo

Ajutor Pentru Biciclistul Teo

Recommended Posts

DIN PACATE AM UN ANUNT DE FACUT SI IMI VINE TARE GREU SA-L FAC!

UNUL DIN COLEGII NOSTRI DE BICICLAT A CAZUT IERI IN PARCUL TRIVALE SI S-A LOVIT FOARTE RAU, FIIND NECESARA O OPERATIE FOARTE DIFICILA.

I-A FOST SCOS UN RINICHI, O BUCATA DIN FICAT SI UN PLAMAN I-A FOST CUSUT, FIIND DUS ASTAZI CU ELICOPTERUL SMURD LA SPITALUL FUNDENI DIN CAPITALA IN STARE CRITICA.

ESTE VORBA DE TEO, "BAIATUL CU PLETE SI CU OCHELARI".

APELEZ PE ACEASTA CALE LA TOTI CARE IL CUNOSC SAU CARE DORESC SA DEA O MANA DE AJUTOR FAMILIEI. IN ACEST SENS A FOST DESCHIS UN CONT LA ING UNDE PUTETI SA FACETI O DONATIE.

ING Bank cont RO31INGB0000999902051030 Preda Vlad Andrei

VA MULTUMIM MULT SI SPERAM CA TEO SA SE FACA BINE SI SA NE BUCURAM IMPREUNA DE ALTE PLIMBARI PE BICICLETA!

• Upvote 3

Avand in vedere ca este biciclist ca si noi si l-am vazut in repetate randuri la Winter si Spring race, am simtit nevoia sa fac un topic separat.

Nu doresc nimanui sa pateasca ce a patit el.

• Upvote 1

Nici nu am cuvinte ...

Il cunosteam binisor, era totdeauna plin de viata. Vestea a cazut ca un traznet.

Sa speram ca medicii de la Fundeni il pun pe picioare, sunt printre cei mai buni din tara.

• Upvote 1

Salut prieteni ciclisti. Am vorbit astazi cu sora lui Teo. Se pare ca maine (17.07.2010) va fii operat din nou.

Aceasta nenorocire i se putea intampla oricaruia dintre noi, cei care avem aceasta pasiune, asa ca va rog, cine poate si doreste sa-l ajute, sa doneze dupa putinta.

Edited by justandy
  • Upvote 1

După cu aţi aflat deja, Teo (Endzeit de pe ciclism.ro) a suferit un accident grav cu bicicleta în timp ce cobora prima pantă de la Winter Race (cea de la casa părăsită), intrând în şanţul de la baza coborârii şi fiind aruncat cu partea dreaptă pe un buştean plin de cioturi, organele interne fiindu-i grav afectate şi necesitând o intervenţie chirurgicală destul de dificilă şi costisitoare. Îi urez însănătoşire grabnică şi sper că împreună să-i ajutăm familia să treacă peste acest necaz. O donaţie, oricât de mică, în contul ING Bank cont RO31INGB0000999902051030, e binevenită.

• Upvote 1

Nici acum nu imi vine a crede... Il cunosc de pe la AWR, ASR ture... Orice ajutor este bine venit. Acest lucru groaznic i se putea intampla oricarui pasionat de ciclism....

Din experienta (forumul moto) un accident serios si o operatie dificila inseamna ca va fi nevoie de sange. Stocul spitalelor e foarte mic, de aceea ca sa se rezolve problema asta se poate dona pentru o anumita persoana: la donare se indica numele pacientului, se doneaza si acesta primeste o cantitate echivalenta de sange din grupa care trebuie (nu sangele donatorului). Pentru asta e nevoie de numele complet si spitalul la care e internat, din toate acestea lipseste doar numele complet. Eu merg oricum sa donez saptamana asta (tocmai au trecut cele 75 de zile de la donarea precedenta), daca se confirma nevoia de sange si primesc datele complete pot sa donez maine dimineata pentru el.

Numele complet este : Parsoaga Teodor Viorel , spitalul Fundeni

Din experienta (forumul moto) un accident serios si o operatie dificila inseamna ca va fi nevoie de sange. Stocul spitalelor e foarte mic, de aceea ca sa se rezolve problema asta se poate dona pentru o anumita persoana: la donare se indica numele pacientului, se doneaza si acesta primeste o cantitate echivalenta de sange din grupa care trebuie (nu sangele donatorului). Pentru asta e nevoie de numele complet si spitalul la care e internat, din toate acestea lipseste doar numele complet. Eu merg oricum sa donez saptamana asta (tocmai au trecut cele 75 de zile de la donarea precedenta), daca se confirma nevoia de sange si primesc datele complete pot sa donez maine dimineata pentru el.

Numele lui complet este Parsoaga Teodor Viorel. Este internat la spitalul Fundeni. cand i-am intrebat ieri pe parintii lui, spuneau ca grupa lui de sange ar fii B2, dar nu erau siguri pentru ca nu a facut niciodata o analiza de acest fel. Imediat ce mai aflu vesti, am sa postez aici.

Imi pare foarte rau. Nu-mi amintesc sa fi dat pana acum de Endzeit pe forum. Vad ca are 18 ani.

Vreau sa donez bani, nu am mai facut lucrul asta pana acum, este de ajuns doar numarul contului si numele bancii, nu trebuie si un nume asociat cu acest cont?

Mult noroc Teo!

am apucat sa fac un transfer (putin, mi-as fi dorit sa pot mai mult; banii vor intra luni pe 19*) fara sa am datele mentionate. Banuiesc ca banii vor intra oricum atita timp cit IBAN-ul este cel corect.

Doamne ajuta sa fie bine :)

p.s. o sa fie bine :)

* fetita mea e nascuta pe 19 dec... in primii ani ii "serbam" ziua in fiecare luna pe 19... Chiar si-acum "19" ale unei luni are o semnificatie aparte.

Endzeit, te asteptam din nou aici Imagine postată

• Upvote 1

Ar fi bine daca ati putea face o intelegere cu o firma de telefonie mobila, sa se poata dona prin SMS.

Cei de la tara nu prea au acces la o banca...

Ar fi bine daca ati putea face o intelegere cu o firma de telefonie mobila, sa se poata dona prin SMS.

Cei de la tara nu prea au acces la o banca...

Iti multumesc pentru sugestie, Lucian, am sa merg maine la un operator de telefonie mobila sa vad cum pot face asta.

Totusi interventia in sine nu ar trebui sa fie gratuita ? Avem un sistem teoretic dupa care daca ai nevoie de asistenta medicala o primesti gratuit (medicamente interventie spitalizare ) * adica prin contributiile altora la stat . Pentru o persoana de 18 ani nu cred sa fie probleme . Insanatosire grabnica . Stiu cum e sa fii imobilizat in pat :(

Totusi interventia in sine nu ar trebui sa fie gratuita ? Avem un sistem teoretic dupa care daca ai nevoie de asistenta medicala o primesti gratuit (medicamente interventie spitalizare ) * adica prin contributiile altora la stat . Pentru o persoana de 18 ani nu cred sa fie probleme . Insanatosire grabnica . Stiu cum e sa fii imobilizat in pat :(

Depinde de ce fel de operatii ii vor face in zilele urmatoare, daca ii vor face vre-un transplant, ma indoiesc ca va fii gratuit. Plus ca va avea nevoie de o multime de medicamente pentru recuperare. Sa dea Dumnezeu sa-l coste cat mai putin, dar mai ales sa treaca cu bine de incercarea asta!

fulgdenea, pe ce lume traiesti?

da' fiecare 5 lei dati ca "atentie" infirmierelor/asistentelor care vin pt schimbarea perfuziei/pansamentului/etc....unde-i pui?

zici bine cu sistemul teoretic.

E teoretic.

"Pentru o persoana de 18 ani nu cred sa fie probleme"

Da' pentru una de 24 or fi? sa "scape" de un rinichi si juma' de ficat? Hai ca inca-i tinara...la 24...

Te joci cu cuvintele.... Imagine postată

te ajuta cu ceva sa stii ca acum sunt intrun spital in bucuresti am 24 ani si am spitalizare interventie si medicamene gratuite ? nu ma joc cu cuvinte dar vad ca tu o faci . las'o asa .

Spitalizarea si medicamentele administrate in spital sunt gratuite (am trecut prin asta), dar ca sa faci un chirurg sa te faca bine cat se poate si nu doar 50% din ce se poate face, sa faci un anestezist sa nu te uite o ora fara epidurala de sa ajungi verde la fata (trecut si prin asta) si ca sa primesti la timp si in doza completa medicatia, nu doar ce i-a ramas asistentei dupa ce a dat analgezicele tale altuia (trecut si prin asta) e nevoie de bani. Apoi, dupa ce iesi din spital daca ai nevoie de recuperare poti sa o faci la o ora convenabila si la o distanta convenabila de casa sau sa strabati Bucurestiul in diagonala la ore de varf - culmea, banii ajuta si aici - si tot exista cheltuieli cu medicamente care pot fi cele generice, de baza, sau cele mai bune care chiar iti dau o sansa in plus sa duci o viata cat de cat normala cu un rinichi si ceva ficat lipsa la apel. Deci, banii nu strica niciodata in astfel de cazuri chiar daca in utopia nemarginita a celor care cred politicienii ingrijirile medicale sunt gratuite pentru ca asa a scris un imbecil in Constitutie "ca da bine la electorat".

spuneau ca grupa lui de sange ar fii B2, dar nu erau siguri pentru ca nu a facut niciodata o analiza de acest fel. Imediat ce mai aflu vesti, am sa postez aici.

Nu conteaza de grupa de sange are, sangele donatorilor intai se testeaza si apoi poate fi folosit, asta dureaza ceva timp. Procesul e mai simplu, cand donezi se pare ca primesti un biletel de la centrul de donare pe baza caruia la spital pacientul primeste de la banca de sange grupa si RH-ul care i se potriveste. Spun "se pare" pentru ca nu am donat niciodata pentru cineva, ci doar pe baza carnetului de donator, caz in care sangele merge la banca pentru oricine are nevoie.

Trebuie insa sa verific daca se fac recoltari sambata, eu tocmai m-am intors din vacanta si eram inca atemporal si anarhic in ceea ce priveste zilele saptamanii.

Mie imi cere banca obligatoriu numele titularului de cont.

Stie cineva pe numele cui a fost deschis contul?

Mie imi cere banca obligatoriu numele titularului de cont.

Stie cineva pe numele cui a fost deschis contul?

Contul l-am facut pe numele meu: Preda Vlad Andrei

Contul este in lei, si din pacate nu se poate dona decat in aceasta moneda.

Iarasi, am sa rog un admin sa specifice aceste lucruri la inceputul topicului.

In plus, astazi, am sa incerc sa creez posibilitatea sa se doneze si prin SMS, pentru cei care nu au cont in nicio banca. Nu am facut niciodata asta, nu am experienta, daca stie cineva cum se procedeaza, il rog sa ma sune sa-mi spuna: 0746228993

Cu toate ca nu il cunosc personal pe Teo imi pare foarte rau sa aud ce s-a intamplat,toti care practicam acest sport ne punem in fata unor pericole/acidente cum a patit el deci oricare dintre noi ar putea fi in locul lui!

Momentan nu am nici o putere financiara daca voi reusi sa fac de bani voi ajuta cum am sa pot,cu mare drag.

Insanatosire grabnica si sper din suflet sa fie bine!

Posibil sa fie dubios cu SMS-ul.

Cine n-are cont in nicio banca poate depunde la ghiseu la sediile centrale ING (unde exista si casierii "clasice"). Comisionul de operatiune fiind de ~7 lei in acest caz.

Va rog sa va mobilizati mai bine, pana acum nu a trimis nimeni. Ganditi-va ca oricare din voi putea fi in locul lui, constientizati cat de mult i-ar folosi un ajutor cat de mic.

ING Bank cont RO31INGB0000999902051030

Preda Vlad Andrei

Un update despre situatia lui, astazi la ora 12 a intrat in operatie, iar pana acun, ora 6:20 nu a iesit inca de pe masa de operatie...