MBZ

Sisteme de Hidratare

Sistem folosit  

74 members have voted

1. 1. ce sistem preferati/folositi?

• Camelbak
      40
    • Deuter
      14
    • Vaude
      1
    • MULE
      0
    • North Face
      1
    • Hydrapak
      3
    • Nalgene
      1
    • Mole
      0
    • Platypus
      2
    • Dakine
      2
    • Alta marca
      15

Recommended Posts

Sistemele de hidratare sunt cunoscute pentru eficienta si aplicatia lor in multe domenii out-door, si unul dintre acestea este ciclismul.

Daca folositi, sau va ganditi sa folositi asemenea sisteme este bine de stiut cateva lucruri despre el.

De la tipul de prindere in ruxact, modul de umplere, daca sunt versatile si poti fi pozitionae cu furtunul de alimentare pe ambele parti, ce tip de inchidere au la supape si modul de deschide al acestora.

Multi dintre noi ajung in situatia de a opta pentru folosirea unui astfel de sistem, si in general se recomanda marcile consacrate si preferate doatorita eficientei lor.

Informatii utile despre cum sa alegi un astfel de sistem in functie de destinatia lui ca ultilizare gasiti explicit si pe larg aici .

Eu folosesc un rucsac mediu Deuter si rezervoare de la Dakine si Deuter

Imagine postată

Imagine postată

Dakine si Nalgene folosesc acelasi sistem, furtunul fiind detasabil de rezervor prin presetupa inchisa, difuzarea lichidului se face prin muscarea supapei.

Fixarea in ruxac in buzunarul dedicat este prin prindere in doua puncte. Gura de umplere este filetata inchisa cu un capac cu garnitura.

Imagine postată

Deuter foloseste un sistem cu furtun termosudat, supapa de hidratare este prevazuta cu capac de protectie iar sistemul de difuzare a lichidului este prin strangere.

Prinderea de ruxac se face prin un velcro ce trece prin butoniera practicata in sistemul de sigilare (tip sac plic)

Eu prefer sistemul Dakine&Nalgene care este similar Camelbak

Ai uitat de sistemul Frank - 2 PET X 1,5L. Cost Zero - Eficienta Zece. :P

Imagine postată

• Upvote 1

Eficienta 10 daca nu il bagi prin noroaie ;)

Nu prea ajunge noroiul pe dop :) Dacă ajunge, îl poţi curăţa înainte să bei.

Mai degrabă se pune praful pe bidoane/sticle decât noroi (pe off-road)

Reeeeeeaaaaaly ? Inseamna ca-s io mai special :D

M-am lasat de apa in cocoasa, bidonul e sfant ! Astea se curata greu, mustiucu ala se rupe frecvent si/sau picura, ai greutate in carca etc... ! ;)

Cel de la Deuter e de fapt facut de Source Vagabond. Eu mi-am luat Source Widepac in detrimentul Camelbak care avea furtun cu diametru mai mic, inchidere cu capac(acces mai greu pt spalare) si nu avea nici mustiuc in unghi drept.

Avantajele ar fi ca poti bea fara sa incetinesti sau sa opresti si ca nu-ti ingreunezi bicicleta, scazandu-i agilitatea pe portiuni mai tehnice. Pe catarari nu stiu daca conteaza unde pui cele cateva kile de apa. Dezavantajul e evident disconfortul purtarii in spate.

La bidon singura problemă (pt mine) e că face zgomot pe coborâri, şi uneori mă stresează :))

Greutatea bicicletei ... nu umblu cu cântarul după mine. Cu bidon cu tot e suficient de uşoară să o urc pe scările blocului şi să o port în spate prin pădure, dacă nu se poate altfel.

Cu tehnica nu stau prea bine, cu câteva sute de grame în plus tot acolo-s :)) Mă dau jos unde-s prea mulţi bolovani şi panta mare.

Folosesc camelback-ul mai ales in turele de vara atunci cand temperaturile urca la 30 grade si peste.In aceste conditii atmosferice in bidon apa devine 'boalca' si nu am nici o placere sa beau apa calda.In rucsac,pe langa camelback mai intra si un tricou sau o pelerina si maruntisuri fara sa atarne prea mult.Cine a folosit macar o data un camelback, intr-o zi torida,la o tura unde posibilitatea de a te alimenta cu apa rece tinde spre zero,stie ca e util.Rezervorul de 1,5litri il umplu cu apa rece 80% apoi adaug cateva cuburi cu gheata,efectul este garantat si circa 4 ore am apa rece.

E drept ca apa "boalca" e mai putin placuta la gust, da' cica se asimileaza mai bine la temperatura "camerei" :P

Evident insa, cu un bidon negru poti sa pui direct patru lingurite de cafea in ea si s-o lasi sa se raceasca :D

Eu mi-am luat din decathlon, de la treking rucsacul asta:

Imagine postată

Imagine postată

- pret rezonabil, include rezervor de 2l, sistemul este identic cu camelbak, a putit cumplit in prima luna (l-am lasat ba la aer ba cu apa si a trecut izul de plastic), loc in ruscac suficient pentru scule, sandwich si alte halea...

Folosesc camelback-ul mai ales in turele de vara atunci cand temperaturile urca la 30 grade si peste.In aceste conditii atmosferice in bidon apa devine 'boalca' si nu am nici o placere sa beau apa calda.In rucsac,pe langa camelback mai intra si un tricou sau o pelerina si maruntisuri fara sa atarne prea mult.Cine a folosit macar o data un camelback, intr-o zi torida,la o tura unde posibilitatea de a te alimenta cu apa rece tinde spre zero,stie ca e util.Rezervorul de 1,5litri il umplu cu apa rece 80% apoi adaug cateva cuburi cu gheata,efectul este garantat si circa 4 ore am apa rece.

Daca intro zi torida bei doar 1,5L de apa la 4 ore inseamna ca bei prea putin ;)

Mi s-a intamplat ca in 5-6 ore de pedalat la 40grd. la umbra sa beau 8L de apa si sa fac pishu' doar 200gr. ! Asta numesc eu hidratare intro zi torida cu toate ca a doua zi tot aveam simptome de deshidratare !

Concluzia : daca-i prea cald bei bidonul inainte sa se incalzeasca si pui alta apa, daca nu, sta f bine apa in el !

Eu mi-am luat din decathlon, de la treking rucsacul asta:

[...]

- pret rezonabil, include rezervor de 2l, sistemul este identic cu camelbak, a putit cumplit in prima luna (l-am lasat ba la aer ba cu apa si a trecut izul de plastic), loc in ruscac suficient pentru scule, sandwich si alte halea...

Cine crede ca sistemul rucsacilor cu hidratare de la Quechua e identic cu cel de la Camelbak e naiv. Eu dupa ce l-am incercat pe cel luat de colega de apartament din Decathlon am crezut ca nu voi putea niciodata folosi un sistem de genul asta. Practic mi se pare foarte incomod sa musc chestia aia atat de tare in timp ce merg si debitul e slabut. Totusi, le-am mai dat o sansa si mi-am luat un Camelbak Rogue:

Imagine postată

Diferente:

- la cea mai mica muscatura apa curge cu un debit cam triplu decat la cel Quechua, adica cu cel cu care efectiv pot sa beau. Ca idee, strangand capul usor cu degetele, cu aprox 3L de apa mi-am spalat bicla de noroi ultima data fara niciun efort, robinet cu presiune :).

- are sistem de blocare, pentru a evita curgerea accidentala a apei

- in ziua in care l-am luat l-am clatit si apoi prima gura luata din el a avut gust de apa si nu de altceva, cel de la Quechua si acum miroase si are un gust de cauciuc

- rucsacul sta excelent pe spate, treaba care nu s-a intamplat cu colegul de la Decathlon

- intradevar, diferenta de pret e mare, asta de la Camelbak se gaseste in magazinele de la noi cu vreo 250 RON

Folosesc camelback-ul mai ales in turele de vara atunci cand temperaturile urca la 30 grade si peste.In aceste conditii atmosferice in bidon apa devine 'boalca' si nu am nici o placere sa beau apa calda.

Bun, dar ce ţine apa rece? Plasticul de la camelback sau nu se încălzeşte datorită ghiozdanului?

Eu la turele lungi când ştiu că de la un loc nu mai întâlnesc izvoare, sau nu sunt sigur dacă sunt izvoare, iau o sticlă de 2L şi o umplu la ultimul izvor care ştiu sigur că-i pe traseul meu. Apa din bidon se încălzeşte, oricum trece repede, nu apucă să "fiarbă" :D

Sticla din ghiozdan e tot rece :)

Bun, dar ce ţine apa rece? Plasticul de la camelback sau nu se încălzeşte datorită ghiozdanului?

Eu la turele lungi când ştiu că de la un loc nu mai întâlnesc izvoare, sau nu sunt sigur dacă sunt izvoare, iau o sticlă de 2L şi o umplu la ultimul izvor care ştiu sigur că-i pe traseul meu. Apa din bidon se încălzeşte, oricum trece repede, nu apucă să "fiarbă" :D

Sticla din ghiozdan e tot rece :)

Rezervorul, punga sau basica asa cum a botezat-o un amic intra intr-un compartiment special al rucsacului,compartiment la care peretii sunt facuti dintr-un material care izoleaza termic rezervorul.Functioneaza dupa principiul unui termos,mai pe romaneste.Asta este valabil pentru cele de calitate,la celelalte din cate am vazut existand ceva nemultumiri.Exista posibilitatea de a avea apa rece si fara a achizitiona un camelback:un rucsac obisnuit,un pet de 2litri,apa rece in el eventual tinut in congelator inainte de plecare o ora sau doua,apoi pus in cateva pungi obisnuite,astfel se pastreaza rece in rucsac

asta este o metoda mai empirica dar eficienta.Axe,intr-adevar la o tura de 4 ore se poate ca cei 1,5 litri din rezervor sa nu fie de ajuns,mai sunt insa si bidoanele de pe cadru care sunt folosite la inceput. ;)Al meu arata cam asa:

Imagine postată

By niki4_67 at 2010-07-18

Imagine postată

Imagine postată

Diferente:

- la cea mai mica muscatura apa curge cu un debit cam triplu decat la cel Quechua, adica cu cel cu care efectiv pot sa beau. Ca idee, strangand capul usor cu degetele, cu aprox 3L de apa mi-am spalat bicla de noroi ultima data fara niciun efort, robinet cu presiune :).

- are sistem de blocare, pentru a evita curgerea accidentala a apei

- in ziua in care l-am luat l-am clatit si apoi prima gura luata din el a avut gust de apa si nu de altceva, cel de la Quechua si acum miroase si are un gust de cauciuc

- rucsacul sta excelent pe spate, treaba care nu s-a intamplat cu colegul de la Decathlon

- intradevar, diferenta de pret e mare, asta de la Camelbak se gaseste in magazinele de la noi cu vreo 250 RON

- absolut de acord ca debitul este stanjenitor, si simt nevoia de mai mult lichid pe secunda (insa eu nu am avut cu ce compara...), iar cat despre cat de tare trebuie sa-l strangi cu dintii, este relativ.... Tot ca pe o idee, eu nu obisnuiesc sa car apa cu mine ca sa am cu ce-mi spala bicicleta dupa o tura...

- si al meu are sistem de blocare la stut;

- am specificat clar ca izul a trecut dupa cel putin o luna, fara prea mult efort din partea mea, cateva umpleri si goliri, insa e de retinut ca nu-l poti folosi de la ziua achizitie, si e un inconvenient;

- si rucsacul meu sta excelent in spate, modelul afisat nu este luat de la raionul de biciclete, ci de la treking/hiking;

Iar sistemele sunt identice din punctul de vedere a-l actionarii, ca unul e mai prost si ca altul e mai bun, asta se reflecta de obicei in pret, si cazul de fata nu face exceptie.

O solutie pentru pastrarea la rece mai sunt si recipientele de Al cu perete dublu, dezavantajul lor fiind capacul cu filet (si pretul lor, cand constati ca ti-a cazut din suport).

Lucian. Vorbim de sisteme de hidratare. Frank nu are nevoie de un astfel de sistem pentru ca el nu face ture, FAce expeditii, fara graba, cu parul pe picioare, cu leguma n traista in forma traditionala.

Vorbim de siteme de hidratare necesare pentru ture mai scurte sau mai lungi, maratoane, si alte situatii de acest gen.

Pentru izolarea completa a rezervorului de foloseste folie aluminiu Huis Ten Bosch. O sa fac maine o poza. Captuseste recipienti si instalatii care emit caldura sau frig de spatiul exterior/ Fac maine o fotografie si arat. Se confectioneaza un pllic prin impachetarea rezervorului in folie. Tine aara la +/-2 grade fata de temperetura la care a fost pusa in folie indiferent ca afara e caldura torida sau e ger.

Pentru spalat nu trebuie musai sa bagi gheara in rezervor ca un borcanul de muraturi. Sunt detergenti neutralizanti care elimina orice inclusiv efectul de mazga.

Cum am zis este preferabil sa fie tinute pline, cu lichid sau cu aer.

Multa vreme si eu am preferat bidonul. Insa sunt concursuri unde nivelul noroiului si locurile pe unde ajunge este inimaginabil, plus ca atunci cand tragi pe munte in urcus, si apaoa ioc in afara de bidoane, se intampla sa ramai fara. Asa ca rezervorul are utilitatea lui in anumite situatii.

Am uitat sa adaug ca postul respectiv a fost un pamflet si trebuie tratat ca atare. :D

Am si eu rucsac cu punga, l-am luat din Germania, nou-nout, cu vreo 8 euro. Habar n-am ce firma e, dar nu mirosea deloc si nu are probleme de nic un fel. Cam greu de supt din furtun, dar nu-i bai.

Nu mi-am dorit asa ceva, si initial l-am luat ca sa-l vand, dar gandindu-ma mai bine am hotarat sa-l pastrez si bine am facut.

La noul meu tandem am doar trei suporturi pentru bidon, din care unul e aproape inutilizabil. Asa ca punga de 2L din rucsac e foarte utila. Apa sta mai rece decat in bidon, si tine racoare la spate.

Eu mi-am luat de curand din decathlon asa ceva:

http://www.kalenji-running.com/EN/2-litre-hydration-bag-58423487/

L-am folosit pentru prima data la maratonul Surmont si am fost foarte multumit de el. Daca aveam bidon in primul rand nu-mi ajungea apa si in al doilea rand se umplea de noroi. Punga este la fel cu cea de la rucsacii Quechua din Decathlon, doar ca (cica) este de 1.5L. Defapt asta e cam ciudat ca pe el scrie 1.5L, dar intra 2L si pe site-ul producatorului tot 2L intra.

Nu am testat un Camelback, dar debitul mi se pare ok. Mai am un rucsac cu sistem de hidratare si este cam la fel. Are sistem de blocare dar l-am lasat tot concursul pe "deschis" si n-a curs apa deloc.

Gustul ala de naspa l-a avut si al meu cand l-am luat, dar l-am spalat de cateva ori dupa care am pus apa cu praf cu gust de portocale si s-a dus. L-am folosit doar cu prafuri si chiar cand pun apa normala tot are gust putin de portocala :D

Înainte ieşeam în ture dotat cu 1-2 bidoane de 750ml,

din primăvară folosesc aşa ceva:

Imagine postată

În el încap 2l de apă, dar dacă-l umplu cu vârf şi îndesat încap cam 2,5l.

Nu-s pea mare fan al ghiozdanelor cărate în cârcă când ies în ture aşa că am căutat ceva strict "hydration pack" fără prea mult spaţiu suplimentar şi să fie căt mai ieftin ca să nu arunc prea mulţi bani "pe fereastră" în cazul în care nu m-aş fi obişnuit cu el. (a costat 75 sau 85 RON; nu mai ţin minte exact)

Are un buzunar sus plus cel de jos (cel de plasă) care-s suficient de mari încăt să încapă un multi-tool, presă de lanţ, ulei, petece, pompă, hărtie igienică, cameră de rezervă (de 26x2.5) sau dacă astea le ţin în geanta de sub şa pot să duc în el telefoanele şi ceva mâncare.

Stă destul de comod pe spate şi îi destul de fix, chiar şi când l-am purtat peste armură şi coboram în forţă.

Calitatea materialelor pare decentă, singura problemă apărută până acuma îi că s-a rupt puţin izolaţia pe interior, în partea de sus. (probabil de la cum împingeam rezervorul înauntru după reumplere)

Când l-am luat l-am clătit o dată cu o ţără apă + detergent de vase şi după aceea de căteva ori cu apă, şi gustul "de plastic" a dispărut complet după prima sau a doua tură.

Îi cu "bite valve", nu are un debit foarte mare, dar nici nu pot să mă plâng.

Din păcate nu am folosit şi alte sisteme de hidratare ca să pot face o comparaţie de căt de rapid se încălzeşte apa în el, şi recunosc că nu mi-am bătut prea mult capul cu asta deoarece nu mă deranjează dacă nu beau apă rece. Nu are furtunul izolat.

Când nu-l folosesc îl ţin cu beşica umflată şi cu dopul desfăcut.

După ce l-am folosit de ceva vreme şi m-am obişnuit cu el, pot spune că este foarte util un sistem de hidratare şi din punctul meu de vedere este mult mai bun decăt un bidon.

Ce vreau sa-mi iau neaparat e un contor electronic al cantitatii de apa disponibile.

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=43480

Am un rezervor de pana la 3L si de multe ori nu-mi dau seama cam cat mai am disponibil, caci in rucsac mai am si altele, pe langa apa.

Asa am reusit sa evaluez gresit rezerva si sa fac setea in Pasul Valcan, cand puteam foarte bine sa aprovizionez de la ultima fantana.

Asta e rucsacul meu, cu sistemul de hidratare inclus:

post-1371-022220600 1279657713_thumb.jpg

Eu am de curand un Racebak de la Camelbak.

Avantajul e ca nu mai cari si rucsacul dupa tine, numai basica in buzunarul maieului special confectionat.

Imagine postată

Edited by LucianTheOne

Nu intotdeauna, insa in majoritatea cazurilor: Cat dai atata face! :)

Legat de curatat MBZ poti te rog sa dai niste nume de detergenti neutralizanti? Caut si eu si sunt cam lenes sa citesc etichetele ;)) A si tot la capitolul curatire mai sunt niste kituri (perii) de curatat foarte utile, ultima oara am vazut la Decathlon.

De vanzare la Plus cu 28 lei:

Imagine postată

am luat si eu d'asta pt fi-mea, de iesit pana in parc, intr-o luna s-a mucificat!
  • Upvote 1