endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

Saua ai costa un sac de bani, cum stai pe ea? Din cate scrie si pe ea e pentru dame, dar e usoara(200g), dar si un pret pe masura chiar daca e SH.

Primul rand,mersi mult de aprecieri ;)

Dafapt un aspect foarte important, care din poze poate nu reiese prea explicit, este ca bicicleta chiar este de dame, defapt este al Ei :wub:

Echiparea actuala nu este cel de fabrica, dar componentele de baza,ca furca,cadrul,dar si grupul xt sunt cele originale,chiar si saua si mansoanele, dar in piesele care am scimbat am incercat sa ne pastram in conceptul Canyon, astfel folosind piese sigure,rezistente,dar destul de usoare care functioneaza perfect,dar totusi aduc o nota estetica echilibrata bicicletei,fara a fi prea mult…astfel am ajuns la forma actuala :rolleyes: dar mai avem idei de imbunatatire :P

Inca este in perioada de teste, dar se pare ca cadrul cu marime w xs,chiar daca la limita,dar este marimea potrivita,cu pipa Syntace de 75mm si 6 grade,impreuna cu ghidon Syntace lowrise si inclinatie in spate de 12 grade,cu teava de sa Syntace cu un amplu interval de ajustare aduc un confort ridicat dar totusi si o dinamica buna,confortul fiind accentuat de saua si ghidolina mai sus amintita.

Cadrul ca si design,si finisaje este la aceiasi nivel ca orice brand mai recunuscut, ca si preformanta si technica aplicata este mai mult axata pe confort si singuranta in exploatare decat pe performanta extrema,dar totusi disponind de o cursa de 120mm/120mm se descurca foarte bine pe orice teren, si ajuta foarte mult in a fi in control,si lucreaza exceptional cu socul Fox RP23 BV si furca Fox F120 FIT RLC oferind o miscare perfecta,rapida,dar lina,parca cu o cursa fara sfarsit, dar in majoritatea cazurilor fara a avea nevoie de blocare nici in cazul urcarilor sustinute!

Franele chiar daca sunt cele mai simple Avid hidraulice sunt de incredere si rezistente, si au o forta mai mult decat necesara chiar si cu discurile Ashima AiRotor de 160,si se pare o modularibilitate mai buna decat cu discurile standard,totul la o greutate acceptabila si un design reusit.
Grupul XT functioneaza cu dependabilitatea si performanta obisnuita,folosind sistemul incercat pe 9vit. dar cu avantajele sistemului shadow si cu lantul KMC X9SL alcatuisesc un sistem perfect…

Rotile usoare dar de incredere pentru aceasta bicicleta sunt alcatuite din butuci WTB LaserDiscLite (gen American Classic) cuplate cu Sunnrims Equalizer 21 prin intermediul spitelor DT Swiss Revolution asigura o greutate in jur de 1400gr dar totusi aduc beneficiul unui sistem usor de intretinut dar si cu o optica sublima,incaltate cu cauciucuri Schwalbe Rocket Ron 2.25
asigura o aderenta ridicata in majoritatea conditilor de drum intalnite dar prin intermediul greutati si formei asigura accelerari fulgeratoare si o rezistenta la inaintare redusa.

Bicicleta cu o greutate totala intre 10.5-11kg pare a fi un allrounder perfect si usor cu performante care par a fi cel mai bine exploatate in ture de munte sustinute si de ce nu, si in maratoanele technice si lungi,dar chiar si perfect unei escapade de numai cateva ore in natura, indiferent de circumstante, excelind a aduce esenta ciclismului de munte aproape, in forma pura…

@endre, ce frumos "jonglezi" in a te exprima. Bat pariu ca faci pe oricine, fara bani in buzunar, sa-si ia o bicicleta destul de scumpa...

Sunt fan canyon desi nu am :D

Imi place designu lor si mi se pare cel mai bun raport calitate/pret sau echipare/pret.

Cel mai tare e ca ti-o alegi de pe net , dai comanda si iti vine acasa ... ce poate fi mai frumos :))

Cel mai tare e ca ti-o alegi de pe net , dai comanda si iti vine acasa ... ce poate fi mai frumos :))

Si daca ai vre-o problema sa vezi ce haios e sa discuti cu suportul de clienti din germania ... raspund dupa 2 zile la un email, si cred ca tradus cu google translate ca nu prea arata a professional english ...

Totusi ai perfecta dreptate ca raportul echipare / pret este foarte bun la canyon. Cu designul se poate si mai bine: la nerve xc: cadrul alb si furca neagra sau cadru negru si furca alba, dar daca te uiti la nerve xc w o sa gasesti cadru alb + furca alba si vei vedea ca da de o mie de ori mai bine ... de ce la xc-ul standard nu or fi aplicat "asortarea" nu pricep :(

N-ar fi problema stiu asa niste germana , si nu inteleg de ce ar raspunde in 2 zile pt ca mailu ajunge in 3 minute.

Adica daca ti-ai lua bicicleta din Romania din alt oras ar fi exact aceiasi chestie.

Alt avantaj care mie mi se pare urias e ca daca rupi cadru din vina ta , ei iti ofera un cadru la fel la jumatate de pret.

Cand ai multe componente functionale si performante si ai ghinionu sa ti se rupa cadru gasesti greu sa cumperi alt cadru la care sa ti se potriveasca toate componentele.

Io zic ca te scot din belea cu faza asta , iti dau un cadru nou la juma de pret parca te consoleaza cumva...

Abia astept sa apara bicicletele de 2011 dotate cu sram 2x10 , vand tot si imi iau o bicicleta si intru si io in club aici :D.

Nici eu nu am bike Canyon dar cu fiecare zi ce trece visez si mai mult la Grand Canyon Al .

Imagine postată

• Upvote 1

N-ar fi problema stiu asa niste germana , si nu inteleg de ce ar raspunde in 2 zile pt ca mailu ajunge in 3 minute.

Ai un avantaj in mod sigur daca stii germana ... cat despre mail intr-adevar in 3 minute primesti auto reply cu ticket no. ... m-am uitat acum prin arhiva de mail, ziua 1 dimineata pe la 10.00 mailul meu si raspuns primit in urmatoarea zi in jur de ora 18.00 ... poate o fi fost doar o intamplare, ca n-am mai avut nevoie de asistenta incat sa pot generaliza .... doar ca a fost funny exprimarea in engleza ;) si nu m-am putut abtine sa nu comentez ... in rest ... bitza e o bijuterie <3 <3 <3... deci la cat mai multe canyon sa vedem !

salutare!

am tot rascolit site-ul canyon.com si nu am inteles cumtrimit baietii astia biclele in acea cutie:intregi si io doar indrept ghidonul sau pe bucati si o pun io la loc? le-am trimis si un email in weekend si nu au raspuns pana acum la el. m-am cam indragostit de grand canyon al6.0 si parca m-as intinde mai mult decat imi e plapuma si mi-as face-o cado de craciun!

merci pt orice fel de ajutor

Experienta mea cu Canyon:

- am comandat nerve mr 8 la inceput de iulie, era in stoc, livrarea imediata, mi-au zis sa platesc cu card ca sa nu dureze plata prin banca. OK, cu card, mi-au zburat 2000 de eur. Dupa o luna (pe bune) nu o livrasera inca, m-au tot tinut cu d-astea de genul "ah, maine". Pana la urma mi-au trimis un mail automat cum ca le pare rau dar nu mai e in stoc, imi returneaza banii. What?

- m-a mancat in cur (ca altfel nu pot sa zic) sa comand alta bicla, nerve xc de data asta. Tot 8, tot 2000 de eur, vine in doua saptamani, si oricum aveam 2000 de eur la Canyon. Dar nu, mi-a venit mail cum ca-mi debiteaza 2000 eur de pe card. M-am speriat si i-am sunat, mi-au zis ca nu mai sunt banii aia la ei, ca au returnat plata (a fost vrajeala, banii au venit inapoi acum cateva zile), ca plata are alt ID, vrajeli d-astea. M-am cam speriat, nu prea aveam incredere si, pentru ca oricum ma cam spargea VISA pe comisioane, am platit din banca. Asta era la inceputul lui august, planned delivery date week 34.

- Mare prostie am facut, inca nu au livrat-o. Doar ce se termina week 36 si acum 5 minute mi-au zis la telefon ca "poate dar nu sigur" saptamana viitoare. Banuiesc ca si la asta or s-o bage p-aia cu "nu mai e in stoc, ne pare rau".

- daca anulez comanda, cica imi returneaza plata dar nu imediat, in 2 saptamani. La cealalta plata au zis ca s-a returnat deja, nu stiu de ce la asta dureaza mai mult. De fapt e o mare vrajeala, banii de pe VISA au venit inapoi in septembrie, la aproape o luna dupa ce-au zis ca i-au returnat.

Asa ca, daca vreti sa va riscati cu canyon, treaba voastra...

Atunci cand comanzi produse care nu sunt pe stoc trebuie sa fii constient ca iti asumi anumite riscuri. Data livrarii este o estimare si depinde de multi factori.

Cat despre plati nereturnate, poti sa te duci la banca si sa verifici data tranzactiei in loc sa faci aluzii de 2 lei.

Atunci cand comanzi produse care nu sunt pe stoc trebuie sa fii constient ca iti asumi anumite riscuri. Data livrarii este o estimare si depinde de multi factori.

Prima bicla, nerve MR, era in stoc, de-aia am cumparat-o. Nu vroiam chiar modelul ala insa, fiindca era in stoc, si fiindca au zis ca o livreaza imediat, am cumparat-o. Vroiam sa platesc prin banca (ca platea firma), la telefon cu Canyonul mi-au zis ca nu, ca plata prin banca dureaza, ca trebuie sa platesc cu cardul pentru ca ei sa aiba confirmarea imediat. Mi-au dat un link la o interfata de payment cu card, mi-a venit imediat confirmarea, mailul ala cu PDF atasat, livrare in aceeasi saptamana. M-am sunat cu ei iar, totul OK, se livreaza imediat. Au ratat termenul de livrare cu aproape o luna si, surpriza, pana la urma n-au mai livrat deloc fiindca n-a mai fost in stoc. Dar ei au zis, cand am comandat si cand am platit, ca e in stoc. Si chiar pe situl lor a tot fost in stoc modelul ala (marimea aia) si dupa ce am platit. Si, in fiecare zi in care-i sunam, mi se spunea ba ca nu vine UPS-ul azi, ba ca maine e planificata livrarea, vrajeli d-astea.

Iar la a doua bicla, care nu era in stoc, inteleg ca ei n-au nicio obligatie sa respecte vreun termen de livrare, doar clientul este obligat sa plateasca. Foarte fair. Azi, la telefon cu Canyon, omul de la customer support mi-a zis sa citesc mai "adanc" pe situl lor si-am sa vad ca nu numai ca ei n-au nicio obligatie de a respecta termenul de livrare... dar si mai mult, ei nici macar nu trebuie sa livreze. Si da, asa e, ei au dreptul de a nu livra daca itemul nu mai e in stoc. Adica vezi itemul in stoc, dai comanda, platesti si, dupa niste timp, iti vine un mail cum ca nu-ti mai pot livra acel rahat. Atat. Deh, scrie acolo.

Cat despre plati nereturnate, poti sa te duci la banca si sa verifici data tranzactiei in loc sa faci aluzii de 2 lei.

Ah, parca suntem pe-un forum d-ala despre produse apple... Cum zici ceva de rau, iti sar toti la gat.

Nu trebuie sa ma duc la banca, firma (ca ea a platit) are serviciu contabil. Chiar daca nu se uita contabila, ma uit eu zilnic, avem multe plati in/out de monitorizat, plus ca-mi vine automat un SMS la orice plata. Fiindca firma are clienti mai mult din afara Romaniei, noi lucrand 99% din timp in diverse orase prin EU, automat suntem foarte uzati cu platile pe SWIFT, abonamentul de internet banking pe care-l avem ne prezinta toate detaliile din SWIFT, stiu ca vin niste bani din momentul in care SWIFT-ul anunta plata, adica cam cu 2 zile inainte de a aparea in cont. Pe mine chiar nu m-ar deranja foarte tare ca nu returneaza banii repede, nu stau in aia 2000eur, dar ma freaca la cap contabila pe nu-stiu-ce motive de raportari lunare ale platilor/incasarilor in alte monede decat RON (se pare ca operatiunile cu clienti din RO se raporteaza trimestrial insa alea cu clienti din afara trebuie raportate lunar, si devine o problema cand ai platit dar n-ai factura).

Long story short: au returnat banii pe 31 august, au intrat in BTRL pe 5 septembrie.

Ultimul pocinog s-a intamplat tot azi, dupa ce, evident, m-am certat la telefon cu tot Canyon-ul... Au balmajit cum ca s-au prins de ce nu s-a livrat bicicleta la timp, cum ca mai era un item pe comanda si itemul ala, desi era in stoc la momentul comenzii, n-a mai fost in stoc dupa aia, iar comanda depindea de acel item. O geanta de bicla. Mi-au zis ca impart comanda in doua, lasa acel item pe o comanda separata si trimit ce au in stoc acum, adica vine bicla imediat. O trimiteti azi? Ah, nu, saptamana viitoare. OK, le-am mai dat o sansa.

Prost! Am primit un set de mailuri cu PDF-uri, alte numere de comenzi, alte proforme, alte multumiri ca am platit, etc., si alte date de livrare, tot estimate. Si evident ca nu-i cum a zis omul de la customer support la telefon, nu trimit saptamana viitoare (week 37) bicicleta ci in week 39. Adica ala m-a mintit asa, fara nicio problema. Una mi-a zis la telefon si cu totul altceva scrie colea in mailul de confirmare.

Si sa vedeti ce magari sunt... La telefon mi-au zis bicla e in stoc dar de vina a fost geanta, ca aia nu-i in stoc si mi-o livreaza mai tarziu, dar mailurile automate spun ca geanta va veni mai repede decat bicla. Geanta e anuntata ca vine in week 38 iar bicla, din stoc, vine in week 39.

Dar am si cuvinte de lauda pentru Canyon, uite, ca sa se bucure si fanii... Mi-au livrat azi ceva.

Dupa ce am comandat bicla a doua, am remarcat ca se livreaza fara gear indicators (si mie-mi place sa vad alea) asa ca am comandat, la cateva zile dupa, si indicatoarele. Vai, ca nu-s in stoc, ca nu trebuie sa le punem pe aceeasi comanda fiindca vor intarzia livrarea bicicletei, OK, au fost puse pe alta comanda, alta livrare, undeva in saptamana 39. Dar surpriza, bicla n-a venit dar au venit indicatoarele. What?! Da, m-a sunat UPS-ul astazi sa vada daca e cineva la adresa.

Adica indicatoarele care erau planificate pentru week 39 au venit in week 36, mult mai devreme fata de bicla planificata pentru week 34.

Sunt tare, am gear indicators de XT d-asta nou, cu 10 pinioane. Pacat ca n-am la ce sa le montez.

• Upvote 2

Vezi ca de astazi sunt multe reduceri la Canyon la modelele 2011. Poate a 3-a oara e cu noroc ;) http://www.canyon.com/_en/service/news_event.html?nt=2734

Neah, i-am intrebat, nu se aplica la astea deja comandate. Sunt reduceri la ce mai au in stoc (ma rog, ca le au in stoc... parerea lor).

Ma rog, eu mi-am tras un ditamai discount-ul de la Canyon, va dau detalii daca ma calmez si nu anulez comanda. As cam anula comanda la Canyon fiindca, acu' toamna, apar discount-uri la mai toate brand-urile, uneori discount-uri mari, si avantajul Canyon (si anume pretul putin mai mic) dispare sau nu mai e asa de mare. Chiar ma oftic ca am ratat un lapierre x-control 510 la 2100eur (redus de la 3000). E similara cu nerve xc dar arata mai bine, are cadrul smooth, nu se vad sudurile ca la canyon.

Si eu am anulat 2 comenzi de la Canyon pana am reusit sa prind una pe stoc. La inceput am comandat un model ce venea peste 2 saptamani si nu am mai avut rabdare asa ca am anulat-o si am luat ceva ce era pe stoc dar am facut greseala sa mai iau si niste pedale. Astept o saptamana... nimic, banii erau tot pe card. Dau telefon, imi zic aia ca pedalele nu-s in stoc. Ce stupid, pentru niste pedale sa tina toata comanda. Cand mai comandasem de pe Amazon mi-au venit lucrurile dupa cum erau pe stoc si cumva ma asteptam sa se intample la fel si aici. Intre timp nu mai aparea modelul ala pe site ca fiind in stoc. Anulez comanda, modelul tot nu aparea. M-am hotarat pana la urma sa iau un hard tail (initial vroiam un nerve xc) si am gasit ce vroiam pe stoc. Dupa ce am dat comanda, primesc mail a doua zi ca a dat eroare cand au vrut sa ia banii de pe card. Aveam o limita maxima la suma ce poate fi retrasa de pe card intr-o zi. Am rezolvat cu limita, dau iar telefon la Canyon si au confirmat dupa cateva ore ca au luat banii. Dupa aproximativ o saptamana aveam bicicleta ;) Nu mi-a placut la ei faptul ca pentru fiecare chestie trebuia sa apelez la customer service, sa sun in Germania, sa astept vreo 10-15 min la telefon pana ma preia cineva; la mailuri nu raspundeau deloc. Daca ar fi sa mai imi iau de la ei ceva, as face comanda prin telefon, in ideea ca poate rezerva bicicleta direct.

Eu ma asteptam ca reducerile sa fie mai mari, dar probabil ca mai spre iarna o sa fie ceva mai consistente...

Aaaaah, Canyon. M-au vrajit cum ca de fapt bicla e in stoc dar comanda n-a fost livrata din cauza unui bike bag care nu-i in stoc, de-aia au pus bike bag-ul pe un order separat ca sa nu mai intarzie bicla. Au zis ca livreaza bicla saptamana asta si ca bike bag-ul vine mai incolo, nu se stie exact cand. Evident ca n-au trimis nicio bicla.

Dar acum am primit mail ca mi-a fost livrat bike bag-ul. Da, item-ul ala care intarzia livrarea biclei.

4ad you're so mean ...

Btw ... eu sunt nevoita sa fac o comanda urgent ( am rupt urechiusa de prindere a schimbatorului si evident nu se potriveste nimic de prin service-uri decat polizat la greu si n-am nici o garantie ca va tine prea mult jucaria adaptata de baietii de la playbike deci trebuie sa imi iau originala ). Mai are nevoie cineva de ceva ... ca tot platesc transportul?

Daca da, contact 0745.68.64.38, maine fac comanda :)

Eu zic sa iei mai multe bucati si le vinzi celor ce vor avea nevoie. Si acestia vor aprecia ca au gasit repede.

E o adevarata loterie sa fac asa ceva .... in functie de an si model sunt mai multe tipuri de urechiuse : http://www.canyon.com/_en/accessories/articles.html?ac=Z08_02

Mai degraba ca si recomandare amatorilor de a-si cumpara bici de la Canyon le recomand sa cumpere odata cu aceasta si macar o urechiusa de rezerva. In plus au si discount la pret cativa eur daca o cumpara ca si accesoriu.