endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

Eu n-am rupt niciuna pana acum, la nicio bicicleta, asta m-a facut sa nu cumpar de data asta una in plus. O sa ma amuz daca o sa ajung sa-mi trebuiasca :)

Acum depinde si unde, cum si cat te dai. Probabilitatea sa ajungi la acest neplacut moment creste mai ales daca o porti prin bolovanii si buturugile montane :) A mea nu a cedat la prima tranta ci dupa cateva busituri adunate in timp si dezdoitul de rigoare la service, deci eu zic ca a rezistat bine 2 ani juma' . In principiu urechiutele astea nu e bine nici sa fie super rezistente, pentru ca la un impact urat e mai bine sa se rupa urechea si sa nu strivesti tot schimbatorul care e mai costisitor.

ca si recomandare amatorilor de a-si cumpara bici de la Canyon le recomand sa cumpere odata cu aceasta si macar o urechiusa de rezerva. In plus au si discount la pret cativa eur daca o cumpara ca si accesoriu.

Site-ul Canyon face exact recomandarea aceasta când cumperi o bicicletă. Și eu am făcut eroarea de a nu comanda și urechea de rezerva și a trebuit să comand când s-a îndoit. Măcar a venit în 4 zile, apropo de discuția de mai sus.

E cam regula si numai la Canyon. Cand iei cadrul iei si ureche.

De obicei se poarta in borseta permanenta impreuna cu un link de lant. Nu cere de mancare dar daca nu o ai cand trebe e cam deranj, mai ales pe sus, sus sus la munte sus Imagine postată

• Upvote 1

Aaaaah, Canyon. M-au vrajit cum ca de fapt bicla e in stoc dar comanda n-a fost livrata din cauza unui bike bag care nu-i in stoc, de-aia au pus bike bag-ul pe un order separat ca sa nu mai intarzie bicla. Au zis ca livreaza bicla saptamana asta si ca bike bag-ul vine mai incolo, nu se stie exact cand. Evident ca n-au trimis nicio bicla.

Dar acum am primit mail ca mi-a fost livrat bike bag-ul. Da, item-ul ala care intarzia livrarea biclei.

Îmi pare rău pentru ce ai păţit şi îţi înţeleg frustrarea. Mie mi-a venit bicicleta cu o săptămână înainte de data estimată. A fost totul ok.

Ar fi păcat să renunţi la comandă. Sunt super mişto Canyoanele. Încă puţină răbdare. Baftă!

Mie mi-a venit bicicleta cu o săptămână înainte de data estimată.

Mie mi-a venit cu două săptămâni înainte de data estimată, la fel și unei cunoștințe.

Da, noi avut noroc să ne vină la timp. Cu toate astea eu am aşteptat bicla 2 luni, la un moment dat uitasem că am comandat-o. Dar m-au prevenit c-o să dureze atât.

Si inca n-a venit (comandata la inceputul lui august cu livrare din stoc). Au venit toate item-urile care "intarziau" livrarea biclei, am de vanzare gear indicators si o geanta. Vreti?

N-am Canyon, dar imi place raportul pret-calitate. Stiati ca exista si alte bike-uri Canyon, cu fabrica in Elvetia? Si n-au nici o legatura cu cei din Germania, se pare. http://www.canyon.ch/index.php?L=1

Imagine postată

Mi se pare mie sau arata ca noua dupa un an ? E foto veche sau nu i-a placut fetei ?

Pai a facut praf o transmisie, cum sa nu-i placa? :))

Toata bicicleta pare neatinsa .... ca a schimbat angrenaj si schimbator cred ca ai dreptate , dar pe mine m-a frapat ca de la pinioane dar mai ales furca, geantele si cauciucurile, cadrul, ghidonul, manetele de frana si mansoanele, inclusiv saua arata ca noi .... si nu prea cred ca se facea praf transmisia fara sa ramana urme si in rest .... in plus si eu sunt bolnava si o curat si bibilesc pe a mea, dar nimic purtat nu mai arata ca nou .

Toata bicicleta pare neatinsa .... ca a schimbat angrenaj si schimbator cred ca ai dreptate , dar pe mine m-a frapat ca de la pinioane dar mai ales furca, geantele si cauciucurile, cadrul, ghidonul, manetele de frana si mansoanele, inclusiv saua arata ca noi .... si nu prea cred ca se facea praf transmisia fara sa ramana urme si in rest .... in plus si eu sunt bolnava si o curat si bibilesc pe a mea, dar nimic purtat nu mai arata ca nou .

@Aimeé

mersi de interes,si ai dreptate nu mai arata nou,dar incerc ( : defapt au fost scimbate mai multe piese,cei drept,nu erau uzate la maxim…dar totusi cred ca e folosita destul, cei drept nu vede concursuri si astfel noroi numai cu masura, si da, e intretinuta foarte minutios,de mine,ca sa functioneze perfect la fiecare iesire,dar te asigur ca are urmele folosiri,care probabil nu se vad la resolutia,si poza respectiva,defapt asta a fost si scopul, ca sa da cat mai bine aici ( :

Defapt din bicicleta comandata,a ramas cadrul,furca,elementele de suspensie,si saua,care e curatata si tratata dupa fiecare folosire,si greu ramane alb ): si din prima faza construita,postata aici, au fost scimbate franele,tot sistemul de angrenare si transmisie,mansoane,cabluri,alte maruntisuri,anvelopele sunt pe duca, si se folosesc mai multe seturi paralel,aceste sunt preferate,si totul a fost curatate foarte bine,toate piesele,si totul demontat,inainte de montare,si de a fi fotografiat,te asigur ( : de restul, sunt folosita si intretinuta cu grija si protejate vopseaua,care cei drept e destul de fragila,deobicei cu foli transparente si socul si furca cu neopren, si chiar se bucura de ea din plin,si chiar daca probabil am fi dorit sa parcurgem si mai multi kilometri,si mai multe ore in sa in anumite momente :(

totusi e folosita bine si aduce multe momente de neuitat si placerea a turelor de mtb in natura, impreuna 8D

Imagine postată

Si asteptam pozele aici si cu a ta dragoste pe doua roti (:

@Drysna

E deja al tau?

De abia a aparut, as vrea eu sa il am, insa o sa trebuiasca sa ma multumesc cu mai putin.

A venit, intr-un final, Camyonu. Ieri seara. Din pacate nu m-am bucurat prea tare, am comandat-o acum doua luni si m-au tot vrajit in legatura cu termenul de livrare, e frig afara, nu prea mai e vreme de bicla. Era o treaba daca venea atunci, nu acu'.

Si, daca mai ramasese vreo urma de entuziasm, s-a dus draq cand am desfacut cutia si am asamblat bicla. De ce? Pai fiindca:

- furca a venit cu un mic semn pe crown, pe partea dreapta. Nu o mare zgarietura, nu ceva foarte vizibil insa, la draq, cand dai 2000 pe-o bicla te astepti sa fie brici;

- manetele de frana (elixir cr) clampane putin, au un mic joc. Cam aiurea pentru niste frane care costa 250 de e-uri perechea;

- cred ca e aer in frana fatza, se apasa maneta pana la ghidon. Incep sa apas, dupa vreo 2cm incepe sa tina frana (ating placutele de disc), se apasa mai greu dat tot se apasa, si tot nu tine frana complet. Apas pana la ghidon si nimic. Si asta cu reach-ul la maxim si contact point-ul la minim. Aia din spate nu, dupa ce ating placutele de disc gata, nu se mai apasa;

- ghidonul nu-i chiar drept, pipa e montata putin (foarte putin) la stanga;

- abtibildurile de pe marile jenti dt swiss au venit dezlipite ici si colo. Iarasi, nimic vital dar cam urat pentru niste jenti cu pretentii de fitze.

Dar chestiile care mi-au lasat un gust amar au fost furca si amortizorul. M-am mai dat pe bicle cu furci fox, chiar am avut talas, toate au fost foarte smooth dar furca asta nu, asta nu reactioneaza decat la denivelari mai mari, p-alea mici le iau din plin. Tot asa si shock-ul, lasa impresia ca e activat propedal-ul mereu (chiar daca nu e). Ah, si ambele se aud, fasaie tare cand "lucreaza". Sper sa se schimbe dupa ce le "obosesc" putin (m-am dat o juma de ora ieri si o ora azi, numai prin oras, adica nimic).

Per total am ramas cu o impresie cam nashpa dupa experienta cu camionu'. Furca si amortizorul se urnesc greu si fasaie, manetele de frana au putin joc, frana fata nu e cu ulei ci cu aer, abtibildurile de pe jenti au venit dezlipte ici si colo... Din descrierea asta n-ai zice ca mi-am luat bicla de 2000 de euro. Satisfactie... zero.

Si, ca sa fie tacamul complet, am reusit sa ma tai in discu' de frana din spate.

@endre: jos palaria de cum e intretinuta ;)

voila si my white beauty - nerve w xc 9.0 ( 2009 )

Imagine postată

@ cgeorgescu cred ca ori esti ghinionist ori este carcotas din fire .... faptul ca tu gasesti atatea probleme de parca ai magnet la ele ( am tras cu ochiul si prin alte postari ale tale) nu justifica sa arunci cu noroi totusi in canyon. In primul rand componentele de pe bicle sunt furnizate de alte terte companii, si gasesti usor specificatii ( apropos de "furca e cu aer si nu cu ulei" ... ) si reviewuri sau discutii despre cum se comporat si functioneaza, iar canyon e doar cadrul si eventual cateva accesorii. Apoi o bicla, nu conteaza de la ce firma sau ce marca, primita la pachet semiasamblata necesita reglaje incepand cu pozitia ghidonului si pipa, umflat furca si amortizor (invatat specificatiile tehnice ca sa stii sa o calibrezi optim pentru greutatea ta / tipul de traseu abordat), verificat tensiune cablu schimbator si pozitia acestuia, verificat frane etc .... eu cand am primit prima bicla ( un cube ) de la chainreaction am injurat binisor pana am reusit sa pun roata fata ca o duda apasase pe frana cand a pus in cutie cadrul si ghidonul, transmisia nu vazuse ulei, saua a trebuit sa o desfac ca sa o pot aranja comfortabil, furca era trecuta pe locked si m-am lamurit rapid ca inainte de test-ride e mai eficient sa dau si pe la service ....

• Upvote 2

@Aimeé - "cred ca ori esti ghinionist ori este carcotas din fire"

Sunt ambele, believe me. Am mare ghinion la d-astea online, mi-am luat-o p-aia gri (tot un full) de pe chainreaction si a venit cu schimbatorul fata atingand de foaia mare.

"Apoi o bicla, [...] necesita reglaje [...]" - Sa stii ca asta de la Canyon n-a necesitat reglaje: schimbatoarele au venit reglate, discurile s-au nimerit la fix in etrieri, totul s-a potrivit perfect. Am stat eu dupa aia sa-i mut shifterele, franele si saua in alte pozitii, dar nici aia n-a durat mult fiindca am avut celelalte bicle ca referinta (plus ca asta noua seamana foarte-foarte mult cu full-ul meu vechi, aceeasi marime, aceleasi unghiuri, doar pipa e mai scurta).

"invatat specificatiile tehnice ca sa stii sa o calibrezi optim pentru greutatea ta / tipul de traseu abordat)" - Eh, pana la urma nu-i vorba decat de o furca si-un amortizor cu aer, si d-alea ordinare, fara prea mari reglaje, numai presiune si rebound. Am bagat niste aer cat sa se apese cam un sfert din cursa (cand sunt pe bicla), alea-s specificatiile standard pe la FOX si RS. Eu in general ma dau cu suspensia mai tare insa acum le-am lasat asa, la presiuni normale, ca sa frece pe toata cursa in speranta ca mai dispare din zgomotul ala. Si m-am dat la greu saptamana trecuta si in weekend, furca deja e mai OK, nu prea se mai aude.

"apropos de 'furca e cu aer si nu cu ulei'" - neah, era vorba de frana din fata. Dar gata, s-a reparat, am dus-o si i-au bagat ulei. Dar inca ma enerveaza ca manetele au joc, la elixir 5 nu au.

"nu justifica sa arunci cu noroi totusi in canyon" - hai, pe bune, ti se pare ca asta a fost noroi? N-au fost chiar cuvinte de lauda insa nici cine-stie-ce noroi. Cred ca posturile mele ii pot ajuta foarte mult pe cei care se reped spre Canyon pe motiv de pret. Daca as fi stiut ca este cu asemenea strings attached, nu m-as fi incurcat.

@Aimeé

Scuze, numai acum am descoperit raspunsul... 8D multumim, si a ta e perfecta, frumoasa,si chiar va sta bine impreuna ( : mai obisnuiti sa iesiti si acum in aceste zile mai putin insorite?

Eh ... cand vine frigul bitza sta frumos la caldurica in casa si ii face loc unei alte prietene: placa de snowboard :)

Saptamana trecuta mi am comandat si eu bikeul.Nerve AM 7.0 Mamba green :D/ .Azi am primit mail cu order confirmation si cum ca ar ajunge la mine in saptamana a 7-a,adica in 2 sapt max.O sa va tin la curent cu poze

Acum am primit mail ca bicicleta va fi trimisa in max 48 h....nu mai pot de nerabdare :)

Salutare.

Ma intereseaza sa vad si eu pe viu, un Nerve XC 16.5 si/sau 18.5. Daca doreste cineva sa iasa la o tura prin Bucuresti, raman recunoscator si berea e de la mine.

Salutare ,

Nu stiu dc postez bine sau nu .... care dintre voi a facut pana?! ..pt ca trebuie sa recunosc pe mine ma depaseste noua tehnologie "ready tubles" .

Scriu aici pt ca si eu ca si voi detin un yellowstone 5.0 w acum cu pana pe fata :-(