endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

Canyon fac cadre înalte. Mărimea L are 84 cm înălțime(stand-over).

Mai adaugi 2 cm de la pantofi,dar tot e mare.

On 17.03.2017 at 11:09, Traveller said:

Celelalte bicle pe care le-ai avut erau 29er?

Ca si de aici vine aparenta discrepanta in recomandarea de pe site.

Avand in vedere ca ai 1.80 m si 84 cm inseam, si eu tot M as zice sa iei (am 1.79 cu 86 inseam, si tot M imi recomanda calculatorul).

Si la biclele 26 tot M "port". :).

Momentan am un GT mai vechi, 26er :P marimea cadrului nu o stiu.   

în urmă cu 23 ore, Mookyama said:

180, coborat in timpul zilei din cauza tasarii oaselor pe la 178-179, niciodata la fel, craci 84, Specialized SJ Comp 29er, ti-l pun la dispozitie, marimea L, daca te ajuta cu ceva.

Din calculele mele personale, eu as fi un cadru de 18.35, deci nu de 19 (diferenta e de 1.7cm). Urmeaza sa ii schimb pipa, ceea ce doresc de ceva vreme buna, insa doream tot de la Specialized, desi sunt nasoale si grele, as lasa-o asa cum a fost de la mama ei, nu as pune alta marca. Din pacate nu gasesc tabelul pe marimi la bicla mea, fiind nitel mai veche, in cazul in care te-ar fi ajutat cu ceva.

Mersi fain de consiliere ! O sa merg pana la urma pe cadru M. Saptamana vitoare fac comanda.

Salutare. Are cineva Canyon Cf Lux? Cateva impresii m-ar ajuta in alegerea viitoarei bicilete.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Îți faci griji? Eu zic că nu prea ai de ce (poate doar că nu o poți proba înainte să o cumperi).

Nu cred că are nimeni pe aici, dar mă gândesc că s-or găsi ceva opinii pe net.

Despre care model e vorba?

Parca maxcatalin zicea ca a luat, dar nu mi-a raspuns. Lux. Cf 6.9 pro race. Insa probabil pe la anul. In general stiu ca fac cadre bune dar eram curios si de relatia cu ei in caz ca mai f... ceva pe la componente.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Salut, 

Lux 7.9 Race

Minusuri:

- am vazut lovitura intre chainstay si BB - lucru ce nu mi se pare normal - ma gandesc sa nu fi nimerit o piatra intre cele doua intr-un moment nepotrivit si de acolo urma

- a inceput sa trozneasca aleator la denivelari - nu stiu de unde vine sunetul - am strans toate suruburile cu cheia dinamomentrica manuala - cel mai probabil este din ansamblul amortizorului spate

- blocajul furca si shock a cedat - maneta de blocare - fiind construita dintr-un aliaj slab in contact cu un otel din ansamblu dupa 5 luni a picat.

- blocajul pe ON nu bloca in totalitate furca si shockul - posibil setare gresita din fabrica, nu am incercat sa schimb ceva

- inca de la inceput shockul parea sa piarda ulei - lasa urme destul de mari pe ring - poate ca era over uns si amortizorul in cap ducea la o scurgere mai rapida

Spor

Ola! Stie intamplator careva care ar fi diferenta dintre cadrele de anduranta de la Canyon : CF SLX, CF SL si CF? In afara de calitatea carbonului presupun si greutatea cadrului.
M-ar interesa un cadru pentru catarare, ideal 50/34 cu 11-32, iar top 5 e si Canyon. Nu stiu daca o sa am buget de cele superioare, dar macar as dori sa imi satisfac curiozitatea :) 

Am avut o discutie pe chat cu un operator canyon. Zicea ca geometria ar fi aceeasi iar diferentele vin doar din materialele folosite: CF SLX fiind, evident, cel mai performant. Apoi spunea ca CF SLX e cel mai stiffer, apoi CF SL urmat apoi de CF. Deci CF ar absoarbe cel mai bine vibratiile dar ar fi cel mai putin Race.