endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

Fain designul! Insa ghidolina rosie se va "duce" in timp, desi arata bine. Ma gandesc totusi ca era fain un mic "touch" de culoare pe furca si undeva pe spate. Btw, 4200e, la reducere (500e off).

b7e45773b65def5122c7917ff0319.jpg

Putin dezamagit. Au iesit noile culori de la Endurace. Daca pana acum Canyon ne-a invatat cu 7.6Kg la varianta asta, acum lucrurile s-au schimbat cu nu mai putin de 500gr extra. Un bonus, sunt fan mat. Sincer, luciosul asta imi suna a "sclipicios", un fel de bling bling. E greu de intretinut mat, intr-adevar, dar tine de gust si mai ales rabdare.

Fata de anul trecut, varianta pe anul viitor vine cu 11-34T si long cage, care ar putea adauga un surplus de greutate de pana la 200grame. Sincer sa fiu, ca si preferinta, mergea 50/34 si 11-32 decat 52/36 si 11-34. Intr-adevar, cei de la Canyon povestesc despre acest model ca fiind unul de endu RACE, de unde si denumirea aceasta, chiar daca modelul acesta are o conformatie de anduranta, motiv pentru care probabil au lasat intentionat 52/36, sacrificand astfel greutatea. Chiar si cu caseta de 32, tot era necesar sa puna un long cage si de ce nu 34T in loc de 32T. As zice un lucru bun daca tot au facut miscarea aceasta, lasand loc la Ultimate cu 11-28T.

In acest caz, balanta pentru mine era indreptata spre Canyon 70% si Synapse 30%. Incet incet lucrurile incep sa se echilibreze. Synpase, desi nu am urmarit, e posibil sa adopte pe seria 8000 aceeasi configuratie, long cage cu 11-32 sau 11-34. Nu pot verifica...siteul e jos si scrie "Dorel Sports WE'LL BE BACK SOON.Our website is undergoing maintenance". Speram ca nu lucreaza Dorel la site si vom vedea in curand si noile modele de la Cannondale.

Dacă iei Cannondale să nu iei mat. Sau să iei, dar să nu zici că nu ți-am zis :)

P.S. Eu i-am dat luciu, am lustruit-o de asfalt 😶

Am cadru mat. Cannondale chiar. E foarte pretentios cadrul, e un mat poros, zici ca e ceva textil. Orișicum, dacă scapi o picătura de apa pe cadru trebuie băgat la 90 de grade cu respalare ca sa se ducă.
Cu toate astea dacă as putea tot cadru mat as lua, dar ceva de genul Orbea Avant, care are un altfel de mat, material diferit sau procesul de vopsire sau finisare diferit (Ex 30SE 2015). Se curată mult mai ușor.