endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

pai cel mai simplu abordezi problema ca la un cauciuc clasic. Schimbi sau petecesti camera si problema e rezolvata.

daca si cauciucuri fara camere in sistemul tubeless pe bicicleta atunci se complica putintel problema. ori ii pui o camera si o rezolvi repede sau

apelezi la cineva care are compresor sau pompa cu cartuse si bineinteles solutia de sealing ( mai pe scurt un service).

succes

dupa o noapte intreaga de documentare ...o sa ma duc la un service :D , vreo recomandare in acest sens in bucuresti ?!

Scuze pentru interventie dar mi se pare penibil sa nu stii sa faci o pana. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar daca si o pana a devenit mare problema, mai bine nu ne apucam de pedalat.

Scuze pentru interventie dar mi se pare penibil sa nu stii sa faci o pana. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar daca si o pana a devenit mare problema, mai bine nu ne apucam de pedalat.

promit ca nu se mai repeta ;)

Ma alatur si eu voua cu noua mea achizitie: Canyon Nerve XC 7.0

A ajuns intr-o saptamana de la comanda, pretul foarte bun in raport cu echiparea. Sunt foarte incantata de ea.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

A ajuns intr-o saptamana de la comanda

Cum ai facut comanda, ca parca Radon nu livrau biciclete in Romania?

Cum ai facut comanda, ca parca Radon nu livrau biciclete in Romania?

E Canyon, si livrarea costa 40e.

Pe de alta parte, si cu Radon te descurci cumva, a livrat un prieten prin cunoscuti. Piese se livreaza, asa ca poate accepta sa o trimita pe bucati.

E Canyon, si livrarea costa 40e.

E un pic mai mult, 55 Euro. 38,4 e livrarea propriu-zisa plus 16,9 Bikeguard-ul (cutia in care vine bike-ul ambalat).

Esti turmentat?

Da, stimabile.

Hop si eu in clubul Canyon!!

Bicla ii un Canyon mai oldschool de prin 2000(estimez pt. ca furca ii un RS sid 2000), cadru de aluminiu 7005, usurica rau :D. Cadrul este de 19', perfect pt. mine.

Imagine postată

Restul pozelor: https://picasaweb.go...gCJTAgbHT9tqCVg

Echipare:

-Full XT model mai vechi

-Furca RockShox SID Hidra-Air

-Butuci Mavic CrossRide pe rulmenti

-Angrenaj Deore LX

-Pedale platforma-spd

-Pipa,ghidon,tija de sa marca Ritchey

-Frane Avid SD5

-Cauciucuri Ritchey MegaBite ZMax, model oldschool

Ieri am achizitionat-o si m-am dat cam vreo 25 de km pe asfalt, asa lejer, cu 2-3 catarari mai abrupte. Se misca foarte bine bicla, la vale are o acceleratie foarte buna, in sensul de "freefall", fara a pedala, i-am lasat in urma pe niste prieteni, probabil din cauza rulmentilor :D.

• Upvote 1

Da, probabil din cauza cauciucurilor :D. Duminica o scot la o tura mai serioasa de padure, si maine ma va ajuta Radu Vadan sa-mi reglez furca, ii prea tare pt. mine.

Frame: Canyon Grand Canyon AL F8 16,5" - 1468,9g - găsit pe un site polonez  ;)

Frame: Canyon Grand Canyon AL F8 16,5" - 1468,9g - găsit pe un site polonez  ;)

Aha. Eu am cautat si nu am gasit decat greutatea totala a biclei.

Sunt si io nou propietar de Grand Canyon AL 2011, ahizitionat sh., si sunt incantat, arata bine.

Acu' ma gandesc sa vad ce up-grade poate sa suporte:

-roti mai usoare

-pipa/ghidon/tija sea

In rest sunt multumit. Pedalier  si pinioane slx, schimbatoare slx pe fata si xt pe spate, furca reba rl, frane elixir 3, manete slx.

Ce parere aveti? :)

O bicicleta excelenta, usoara si agila.Am avut si eu acelasi model, de 2011. Si acum regret ca am vandut-o.

Modelul de 2012 n-a mai fost asa de bine echipat, au pus pedalier si deraior fata deore, frane elixir 1.

De cursiere nu zice nimeni nimic? Intentionez sa-mi iau Canyon Ultimate CF SLX 7.0. Poate sa-mi spuna cineva ceva despre experienta cu bicicletele Canyon de sosea?

Sunt si io nou propietar de Grand Canyon AL 2011, ahizitionat sh., si sunt incantat, arata bine.  :)

Suspectez cum că te pregătești pentru Prima Evadare :)

Suspectez cum că te pregătești pentru Prima Evadare :)

Eh, deocamdata ma oripileaza vremea, ca de cand am adus-o in casa n-a fost o zi mai de Doamne - ajuta, sa bag o tura de proba.

dezavantajul celor care-si iau iarna car si vara sanie.

De cursiere nu zice nimeni nimic? Intentionez sa-mi iau Canyon Ultimate CF SLX 7.0. Poate sa-mi spuna cineva ceva despre experienta cu bicicletele Canyon de sosea?

Am un singur cunoscut cu cursiera canyon dar varianta ultimate Al. Ce pot sa zic este merge os si este f usoara pt un aluminiu. Cu force si mavic elite. Deci as zice ca,  cu componente de top scade sub 7 kg.

Pregătește-te pentru duminică când vor fi 7 grade, luni 10 sau marți 12 grade :D

Salut!

Intentionez sa achizitionez un Canyon pe 29 (mtb, hardtail). Vreau sa stiu si parerea voastra despre ce model ar trebui sa aleg. M-am oprit la seria Grand Canyon si inclin spre Grand Canyon AL 9.9. Merita diferenta de pret fata de 8.9? Nu sunt foarte priceput la partea tehnica, un service bun in Bucuresti (pt zile negre) imi puteti recomanda? :D

Intrebare intrebatoare. Oscilez intre un Grand Canyon Al 7.9 si un Yellowstone Al 6.9 . 

Eu l-as vrea pe 7.9, dar vad ca nu ma lasa sa-mi pun si eu un portbagaj pe el, ptr ture de mai indelungate. Yellowstone 6.9 pare ca are gauri, dar nici de ala nu sunt sigur...  Are cineva vreunu` din cele 2 modele si poate sa-mi confirme daca au sau nu au gauri ptr portbagaj? 

Offf, grea viata asta... 

Grand Canyon-ul sigur n-are, ca si eu caut solutii sa pun un portbagaj (o sa incerc cu niste adaptoare de genul asta). Yellowstone-ul pare intradevar sa aiba, sunt mentionate chiar de ei la descrierea cadrului.