endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

cred ca varianta cea mai buna ramane cu portbagajul pe tija de sa. Acum ca am luat-o la purificat cadrul, am vazut ca prinderile rotilor sunt cam ciudate. care-i faza cu ele? Bebe, poti sa imi dai ceva detalii? :D 

cred ca varianta cea mai buna ramane cu portbagajul pe tija de sa. Acum ca am luat-o la purificat cadrul, am vazut ca prinderile rotilor sunt cam ciudate. care-i faza cu ele? Bebe, poti sa imi dai ceva detalii? :D

In ce sens ciudate? E cu ax fata - spate, iar urechea de schimbator nu e una clasica, e de fapt un surub, poate de aici arata mai neconventional:

24012_01_img_medium.jpggrandcanyon_al29_highlight_4.jpg

Portbagajul pe tija de sa ar fi probabil o solutie ok doar daca nu vrei sa cari foarte multe. Eu ma gandesc inclusiv la ture de mai multe zile cu cortul, iese din calcul, nu duce asa de multe kg.

@andreisarbu

Da, ma uitasem si eu la suportul ala, dar oamenii pe aici ziceau ca nu le inspira prea multa incredere. In plus, eu am deja un portbagaj clasic, cu prindere pe cadru, incerc sa evit investitiile suplimentare, in masura in care e posibil.

@beberules 

eu am studiat cateva review-uri, erau foarte incurajante, a fost clasificat de multi ca foarte solid. Si eu am un portbagaj de la bicla veche, nu imi doresc investitii suplimentare,  insa nu am fost in stare sa gasesc alta solutie. Daca ajungi la o alta concluzie te rog sa imi spui si mie, multumesc.

Pai eu o sa incerc cu adaptoarele alea de la Tubus, o sa vad daca merge sau nu. Pe seat-stays nu cred sa fie probleme, in schimb am ceva dubii cu prinderile de pe chain-stay. Dar incercarea moarte n-are :), o sa vad daca iese ok sau nu. Urmeaza sa le comand de pe bike-components, testez si o postez rezultatele :)

In sfarsit a venit si bitza mea dupa cateva saptamani de asteptare. E un Canyon Nerve AL 29er 8.9. Am dat o tura scurta de proba si reglaje in seara asta... sunt f incantat de achizitie :)

img2263ua.jpg

• Upvote 2

Ajutor! la 1.80, ce marime imi iau de la Canyon? pe mine ma sperie sincer seat-tube-ul de 44.5 de la M, desi cica ala mi-ar veni bine... 

Voi ce inaltimi si ce marime aveti biclele? Mentionez ca o sa merg pe Yellowstone AL 6.9 (29er). 

Multumesc! 

@shine, eu am 1.88 inaltime iar calculatorul ala online mi-a dat dimensiunea L. Am mers pe recomandarea aia si nu-mi pare rau. XL mi-ar fi fost mare sigur. La calculatorul ala singura valoare care conteaza, dupa cate mi-am dat seama, este "inseam"-ul. Masoara-te bine si mergi pe recomandarea calculatorului. 

Inainte am avut un Grand Canyon AL 7.0 din 2011 care l-am luat XL. Mergeam ok pe el, dar intotdeauna mi s-a parut putin mare pentru mine...

Eu am 1,78 si merg pe un S, eu cu mici modificari la calculatorul ala +-1cm imi poate da si M, dar mergand pe S m-am obisnuit si imi place mult.

Intreaba-i pe cei de la canyon cu ce tija de sea (lungimea ei) vine cadrul, s-ar putea sa iti trebuiasca o tija mai lunga, eu am una de 420mm. 

Oricum calculatorul ala isi face treaba destul de bine, restul sunt preferinte

Buna ziua ! Numele meu este George , sunt din Sibiu si as dori sa impartasesc experienta mea cu firma germana Canyon pentru a ajuta pe cei care doresc sa faca comenzi in viitor , deoarece informatiile asupra comenziilor catre canyon sunt foarte vagi pe internet.

Sa incepem cu inceputul:

Dupa multa documentatie pe internet ( circa 1-2 saptamani ) aflu ca firma Canyon  practica o metoda de vanzare de tip Direct Sale ( asta inseamna ca pretul bicicletei o sa fie aproape de pretul real , fara intermediari , fara costuri neesentiale , etc ) care este avantajoasa pentru noi.Asa ca ma decid sa plasez o comanda.Rasfoiesc pe situl lor foarte placut si gasesc o bicicleta la 800 Euro care era PE STOCK ( pe 7 Mai , 2013 ) ... o adaug in cos cu alte accesorii gen pedale , bidon , ciclocomputer etc , platesc prin card de credit ( atentie aici , nu o sa va ia bani de pe card in acel moment , ajung mai tarziu la acest subiect ) , trimit comanda si in mai putin de 10 minute un email de confirmare a comenzi primite.Bun si frumos pana acum....

Dupa exact 8 zile primesc un email de procesare a comenzi mele ( nici de data aceasta nu a debitat cardul de credit ) in care existau cateva pdf.uri printre care si unul cu comanda mea.Deschid fain frumos pdf-ul si aflu ca bicicleta o sa vina in WEEK 27 , asta inseamna 2 luni de zile de asteptare dupa ce bicicleta era pe stoc.

Sun eu la call center la ei , apas 2 pentru engleza , imi raspunde un flacau destul de haios . Il intreb de ce asa tarziu , el imi raspunde ca au fost foarte multe comenzi de procesat inaintea comenzi mele iar cand mi-a procesat comanda a luat ca atare detaliile de valabilitate a bicicletei de pe site ( adica dupa ce stocul s-a schimpat de la ON STOCK la WEEK 27 ) . Intreb motivul de ce a durat asa de mult , el imi raspunde dragut ca am comandat si accesori si acestea au trebuit sa vina si politica lor e ca daca ceva nu e pe stoc gen un set de pedale , bicicleta rezervata sa fie repartizata altei comenzi cu toate cele pe stoc.

Asa ca am decis sa renunt la comanda spunandu-i ca nu sunt deacord cu delivery dateul propus.Nici macar o problema a fost si am si primit pana a inchide telefonul un email de cancel order la canyon.Doresc sa punctez faptul ca nici nu s-au atins de banii de pe card!

In aceeasi zi dau comanda de alta bicicleta ceva mai scumpa cu vreo 300 Euro , tot pe stoc , dar de data aceasta nu mai comand nimic pe langa bicicleta.Pe 15 mai dau comanda , la fel primesc mail de primire a comenzi etc etc , pe 16 mai primesc alt emal de Procesare a comenzi !!! Verific pe site la ei si vad ca bicicleta inca e valabila si pe stoc , asta inseamna cred ca am noroc , fata de data trecuta cand am comandat o bicicleta de pe stoc si a durat prea mult procesarea comenzi din cauza unor accesorii. Am primit un delivery date de week 21, asta inseamna saptamana viitoare !!! 

Sun la ei inca odata sa vad care e treaba cu acest delivery date week 21 , ca nu stiam exact ce inseamna , gen ori atunci imi primesc bicicleta , ori atunci o inmaneaza curierului.Transportul e pe undeva la 55 EURO/BICICLETA.

La fel politicos omul de la capatul celalalt al firului imi raspunde ca aceasta este saptamana in care ei il pun la curier si ca dureaza intre 2-5 zile lucratoare pana ajunge , in cel mai rau caz 8 zile lucratoare , iar cardul de credit il debiteaza atunci cand inmaneaza coletul ! Doar in acel moment!

Acum imi astept bicicleta si o sa revin cu mai multe detalii !

Morala povestii :

1.Daca comanzi de la Canyon o bicicleta care e pe STOCK , nu-ti comanda si acele accesorii care par suculent de ieftine , asta o sa te faca sa pierzi sezonul ! 

2.Poti comanda si cu cardul GOL ! Dansi o sa-l debiteze doar in momentul in care pun coletul la curier! Sfat pentru cei care nu au bani , sau toti bani pe card ! Comandati cat mai repede posibil ! 

3.Doresti calitate/pret ? Ai rabdare ! :) Imi convine sa platesc 1100 Euro pentru SLX/XT , Mavic , Reba RL 29 si sa astept 2 saptamani decat sa platesc 1100 Euro in cel mai bun caz pentru Alivio/Deore , Alex Rims , TK SILVER si sa astept 2 - 3 zile.

Edited by MaC®
Am mutat postarea unde îi era locul.
  • Upvote 3

Intamplari asemanatoare am avut si eu acum 2 ani cand am comandat prima bicicleta de la ei... Atunci am anulat si refacut vreo 3 comenzi, dar intre timp, daca nu ma insel, au pus availability si la accesorii, ca sa vezi daca le au pe stoc sau nu. In felul asta poti evita situatia in care iti amana comanda bicicletei pentru ca nu au suport pentru sticla de apa pe stoc :)

Legat de cardul de credit eu i-am intrebat in mod special unde il stocheaza cat timp tin comanda deschisa, pentru ca nu-mi convine sa stiu ca am detaliile cardului stocate timp de 5-6 saptamani, mai ales de catre o firma care nu e specializata in securitate. Auzi de site-uri mult mai serioase ca sunt sparte si ca li se fura sute/mii de carduri de credit... Evident ca m-au aburit cu un raspuns "politic" in care ma asigurau ca totul e "secure", etc. Neavand alta alternativa de plata, n-ai ce face... trebuie sa mergi pe mana lor.

Pentru probleme legate de livrari, poti pune intrebari pe pagina lor de Facebook pentru ca acolo e tot timpul un om care raspunde destul de prompt, mai ales ca postarile sunt publice. Sunt destui nemultumiti si pe acolo, dar cei mai multi sunt incantati de alegere (inclusiv eu).

e o ureche foarte populara, o gasesti cam la orice magazin. cel mai bine te duci cu cea veche sa o compari pentru ca exista multe variatii minore la modelul respectiv.

• Upvote 2

Are dreptate , o sa o gasesti usor ... nu are rost sa te complici cu canyon pentru o urechiusa , sper sa o mai ai pe cea veche , si rupta cum e , dar sa o ai :) 

• Upvote 1

Multam de recomandari.

O sa merg pe aici pe la coolbiketeam, x-sport,supremebikes si decathlon. Sper sa gasesc ceva pe la ei.

In caz contrar (daca nu au) o sa comand de la Canyon.

Doresti calitate/pret ? Ai rabdare ! :)

Deci, pana la urma, ce bitza ti-ai comandat?

Poti comanda si cu cardul GOL ! o sa-l debiteze doar in momentul in care pun coletul la curier! 

Nu stiu daca treaba merge chiar asa. Intr-adevar iti debiteaza cardul doar la livrare, car cred ca mai inainte iti verifica situatia cardului in momentul in care le-ai dat numarul si codul format din cifrele alea trei din coada, ca sa vada daca (in caz ca nu au pe stoc) nu cumva lanseaza degeaba comanda in productie.

eu unul astept cu interes :)

Pe principiul mai bine mai târziu decât niciodată :) ... rămăsesem dator cu o încercare de a monta un portbagaj pe Canyon-ul 29er cu ax X12 pe spate.

Am folosit adaptoarele de la Tubus de care ziceam mai sus pentru prinderile pe seat-stays, iar jos până la urmă am luat o tijă filetată M5, am taiat-o la dimensiuni, am trecut-o efectiv prin ax, iar la capete am venit cu șaibe plus piulițe. Pe șaibe am lipit bucăți dintr-un cauciuc vechi, pentru a proteja cât de cât axul, am stâns cu bun-simț... și acuma sper să țină. :) (și sper să nu fac pană, o să fie distractiv de dat roata spate jos :D )

Încă n-am folosit portbagajul încărcat, o sa fie testat weekend-ul ăsta la o tură pe la Dunăre, revin cu impresii după. Mai jos câteva poze pentru exemplificare.

portbagaj_canyon_01.jpg

portbagaj_canyon_02.jpg

portbagaj_canyon_03.jpg

portbagaj_canyon_04.jpg

in loc sa folosesti prinderile alea hidoase pe bratele cadrului, puteai sa dai 10 Euro pe o piesa de-asta. Eu am 2 acasa, ptr fiecare dimensiune de cadru. :)

28376_1_ABUS_SeatPostClamp.jpg

Pai chestia asta ce-o arati tu aici e pentru fixarea incuietorilor pe cadru, in timp ce prinderile alea "hidoase" :P is facute de Tubus fix pentru ce le-am folosit si eu. :) Nu c-ar conta, numa' zic si eu :)

De fapt singurul lucru care mi se pare impractic e faptul ca nu e cu QR, m-ar enerva sa scot imbusul de fiecare data cand tre' sa mut tija de sa.

chestia aia e folosita de multi fix pentru portbagaj. De-aia si are gauri in ambele capete. Aia a ta e urata, ca tre` sa pui carpe pe cadru :))))) 

Eu nici la MTB cand nu am portbagaj nu folosesc QR ptr sa. Ba mai mult, si la aia de oras am inlocuit. 

Riscul sa ramai fara sa e mult mai mare cand ai QR. Sau pe coclauri fiind sa te trezesti cu saua jos :) ca sa nu mai vb de cele 5 gr diferetna :))))

Nu ştiu ce QR ai folosit tu dar mie nu mi s-a scurs niciodată şaua pe coclauri...Poate pentru că nu stau în ea la vale?

• Upvote 1