endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

Ciudata recomandare la 187 sa iti dea marimea M, care de obicei e pentru persoane intre 1,75 - 1,80~1,82m.

Sigur ai bagat datele corect? La constitutia ta cred ca trebuie cel putin L.

Dap. Tine cont numai de inseam aparent. Cum am bagat inseamul 87 a trecut la urmatoarea marime si anume L(58).

Urmează sa comand un Canyon Endurace CF 8.0. Am câteva întrebări punctuale:
- cei de la Canyon au promoții de Crăciun? Bicicleta a fost redusa de la 1700 la 1500 acum 2 luni, asa ca nu consider mari șansele.
- împreună cu bicicleta, as mai vrea niște chestii: pedale de MTB (le voi folosi la cursiera), pompa și alte nimicuri. Ați întâmpinat probleme cu decalarea livrării datorita altor produse de genul?

Nu stiu daca mai reduc preturile suplimentar, uita-te si pe la outlet. Acolo au reduceri uneori mai substantiale(mici defecte, medele mai vechi).

Eu am comandat niste articole suplimentar si nu am avut nici un fel de problema cu decalarea livrarii. Chiar mi-au livrat surprinzator de repede.

Eu nu tin minte sa fi vazut reduceri de Craciun la Canyon pana acum. De obicei fac reduceri la modelele vechi atunci cand lanseaza modelele noi, dar e riscant sa astepti pana atunci pentru ca e posibil sa se epuizeze marimea de care ai nevoie. 

Se poate decala livrarea daca comanzi accesorii care nu-s in stoc. De ex eu am comandat o bicicleta si am vrut si un suport pentru bidon. Cand a venit saptamana in care trebuia sa-mi fie livrata, vad ca intarzia emailul, i-am contactat si am aflat ca nu aveau pe stoc suportul. Le-am zis sa-l scoata din comanda si sa trimita bicicleta. Acum au pus "availability" si la componente pe site.

O sa aibe intre 1 si 12 decembrie. Înscrieți-va la newsletter si pregatiti cardul

Bineinteles ca m-am inscris la newslatter. Azi, spre exemplu, au fost reduceri pentru articole de imbracaminte Movistar. DAAAR, la orice comanda in perioada 1-12 decembrie, nu se plateste shipping, ceea ce e suficient de bine. Daca nu ma insel era in jur de 35 Euro pentru Romania. 

Pentru ca n-am card de credit ci doar cont curent in Euro, le voi face virament bancar. A mai facut cineva la fel?

Pe outlet mai aveau biciclete reduse cu 50 de euro, cu mici defecte optice. Acum nu mai au nici una pentru modelul si marimea dorita de mine.

Nu stiu daca sa imi comand o ureche de schimbator extra (derailleur hanger). 

1. Nu iti trebuie card de credit - iti trebuie un card pe care sa ai activa plata pe internet - mare majoritate au - daca nu au se poate rezova la banca.

2. Cu unele mici exceptii plata prin virament bancar va depasi suma reducerilor - in cazul tau transpotul - e de ordinul zecilor de euro. Fa-ti card.

3. Legat de ureche - comanda una. E ieftina si cand nu o ai iti pune toata bicicleta pe butuci.

Voi detalia altă dată. Acum aş avea nevoie de un sfat. Urgent.

Mi-a venit Endurace CF 8.0 mărimea M. Mărimea a fost calculată si la ei si în alte părţi. Dimensiunile mele sunt: inaltime 176 cm, 85 inseam. 

Problema cea mare vine de la tija de sa  - VCLS POST 2.0. Lungimea minimă e 155mm. Adăugând la aceasta înălţimea seii (50 mm) si seat tube (545 mm) îmi rezulta 750mm pentru Saddle height. Asta e exact valoarea recomandată pentru saddle height la un inseam de 85cm. Deci aş putea folosi tija doar pe înălţimea minimă, poziţie în care pot sa pedalez, dar abia ating pământul cu ambele picioare când opresc. Simt si presiune mai mare intre picioare cand pedalez.

Am convenit cu cei de la Canyon sa o trimit înapoi si sa imi dea mărimea S în schimb. La marimea S seat-tube-ul e de 510mm ceea ce imi convine si lungimea bratului pedalier e de 170mm in loc de 172.5. Am uitat de latimea ghidolinei - 400mm in loc de 420. Astea nu m-ar deranja. In schimb, considerand ca ciclistul intra in contact cu bicicleta in 3 puncte (pedalele, seaua si ghidolina), 2 puncte ar fi cam la fel pentru M si S (seaua si pedalele). Ghidolina ar fi cam 15 mm mai jos si 15 mm mai inspre mine. Din cauza unghiului schimbat la top tube intre marimi, distanta dintre butucii rotilor se micsoreaza cu doar 2 cm... Am facut o poza cu telefonul ca sa vad daca e intre 25-35 de grade. Din pacate n-am reusit sa incarc poza aici, dar asa din ochi pare intre 25 si 30 de grade.

Apropo, am verificat si ating roata din fata la viraje in loc si la marimea M. :)

Eu vreau o bicicletă cât mai confortabilă, nu vreau sa renunţ la tija de sa. Vineri credeam ca S-ul mi s-ar potrivi mai bine. Dupa ce am petrecut multe ore documentandu-ma, toata lumea de pe forumuri, youtube, numerosi experti ar recomanda dimensiunile pentru M. Voi ce ziceţi?

PS. Am fost taaaare trist ca forumul asta n-a functionat toata ziua de ieri. 

Eu as zice sa ramai pe M.

La bicicletele moderne NU trebuie sa poti atinge pamantul cu picioarele din pozitia de pedalat. Trebuie sa te obisnuiesti sa pui un picior jos cand opresti, daca le poti pune pe ambele inseamna o pozitie gresita a seii. Doar la bicicletele de oras e normal. La o cursiera nu. 

Lungimea pe interior a piciorului trebuie sa fie cu maxim 5 mm cm mai mare decat lungimea dintre nuca seii si axul pedalei aflate in pozitia cea mai de jos.

Cand stai in picioare incalecand bicicleta trebuie sa ai 5 cm intre corp si top-tube. 

Ghidolina e stratul care acopera ghidonul, in loc de manson. Tu mai sus ai vrut sa vorbesti de ghidon, de fapt :).

Parerea mea e ca dimensiunile de M (inclusiv ghidonul de 420 mm si bratul angrenajului de 172.5) ti se potrivesc mai bine, la inaltimea si lungimea piciorului indicate. S imi pare prea scurta. 

Edited by Traveller
  • Upvote 3

Multumesc pentru raspuns Traveller, dar in calculul tau e vorba de 5 mm sau de 5 cm?

Lungimea pe interior a piciorului trebuie sa fie cu maxim 5 mm mai mare decat lungimea dintre nuca seii si axul pedalei aflate in pozitia cea mai de jos.

Iau pentru calcul dimensiunile bicicletei actuale:

- brat pedalier - 172,5mm

- seat tube - 545 mm

- tija de sa (inaltimea minima) - 155mm

TOTAL = 872,5 mm

Iar eu am lungimea pe interior a piciorului (inseam) de 850mm.

Conform calcului tau, daca ar fi vorba de 5 mm, asta inseamna ca lungimea de la axul pedalei si "nuca" trebuie sa fie de maximum 855mm. Iar eu am momentan cu 17.2 mm mai mult, folosind tija la dimensiunea minima. 

In momentul de fata ai bicicleta? O poti proba? Eventual pe un trainer ca sa nu o murdaresti. Daca singura problema e ca nu atingi cu ambele picioare jos atunci cand stai pe loc atunci e o problema falsa.

Pe de alta parte daca saua e prea sus iti dai seama in 2 moduri

1. Cand pedalezi ti se misca fundul stanga - dreapta

2. nu ajungi cu calcaiul pe pedala intinsa.

In care din cele 2 situatii esti? Te întreb ca nu cumva sa fie o incompatibiltate intre sa si dansul. Tine cont ca seile de cursiera sunt concepute sa fie comode on pozitia de pedalat nu in pozitia "fotoliu". Eu am inseam 88 si nu mi-a fost nici o bicla prea mare dpdv al sei...mi-e ca gresesti undeva.

P.S. La o marime mai mica ti-ar trebuie un stem mai mare, probabil.

Vezi si asta - poti compara marimile diverselor biciclete - http://gearinches.com/blog/misc/bike-geometry-comparator

Era vorba de maxim 5 cm, scuze de "typo". Calculele au rostul lor pana la un punct. Pana la punctul la care te sui pe ea si incepi acomodarea. Daca a bicicleta nu te mai crampona de centimetri, apuca-te metodic de teste. Si fa ajustari din aproape in aproape, la cate un parametru (nu mai multi simultan). 

@@tzunoi: Bicicleta e in garaj, m-am plimbat putin cu ea, cu tija de sa ridicata la nivelul minim, deci cat mai de jos. Cred ca ai inteles gresit: eu n-am nici o problema cu seaua ci cu tija de sa: arunca un ochi la Endurace CF 8.0 si ai sa vezi tija de sa S14 VCLS 2.0 - poate fi reglata pe inaltime intre 155 si 255 mm. Imi pare rau ca n-am acces la trainer. Legat totusi de sfaturile tale, iti raspund punctual:

1. Mi-e greu sa ma pronunt daca ma misc stanga dreapta. Poate ca da, putin. Mai probabil nu, dar compensez intinzand piciorul din glezna (merg cum ar veni pe varfuri, cu varfurile mult indreptate in jos).

2. Daca pun calcaiul pe pedala, ajung, dar trebuie sa ma inclin din bazin. Am facut un test concludent zic eu: stand rezemat de perete, am pedalat in spate (in gol), cu calcaiele pe pedale. In cazul in care as pedala cu calcaiele, ma inclin stanga-dreapta destul de mult. E si normal asta pentru ca eu am inseam-ul de 850mm si distanta de la sea la axul pedalei e de 921.5, deci cu 71,5 mm mai mult.Grosimea talpii si a pedalei intra in cei 71.5mm dar e absolut normal ca ma clatin.

Mersi de link.

Daca pun calcaiul pe pedala, ajung, dar trebuie sa ma inclin din bazin

Lasa saua mai jos. Trebuie sa ai piciorul foarte putin flexat (aproape intins) cand esti cu calcaiul pe pedala, fara sa te inclini din bazin, Cand pedalezi normal, cu varful pe axul pedalei, genunchiul trebuie sa fie putin flexat. Astfel nu vei mai da din fund, iar cand stai pe loc cu sprijin, stai pe un varf. Si testele astea le faci mergand, nu sprijinit de perete, ca nu ai luat-o sa pedalezi in garaj. Fa-i un setup, si mergi, mai modifici si alegi. Eu asa am setat bicicleta, si ma simt foarte bine.

Am trecut si eu prin furcile gaudine ale alegerii bicicletei online, si pana nu am calarit-o pe viu nu m-am decis. Adevarul este ca marimea ce-mi rezultase din calcul, a si fost cea aleasa.

@@fanelul si @@BodoC: Multumesc mult de sfat. Se pare ca trebuie sa schimb bicicleta. Asta e: o voi trimite inapoi si voi primi marimea S in schimb. 

Seaua nu mai poate fi data in jos. E setata pe pozitia minima - 155mm.

Am inteles acum. Problema ta este ca nu poti da saua mai jos, pentru ca ii creste diametrul tijei gradual, si nu mai intra dânsa-n trânsa. De ce nu schimbi tija de sa?

Daca te simti bine pe restul bicicletei, te impiedici de-un ciot?

Apropo, am verificat si ating roata din fata la viraje in loc si la marimea M

Esti sigur ca vrei S?

Mergi la un magazin, si roaga-i pe baieti sa-ti imprumute o tija de sa cilindrica, si probeaza-o asa. Daca te simti bine pe bicla, las-o asa. Eu personal daca as fi cu dimensiunile la limita, intre marimi, as alege bicla mai mare.

• Upvote 1

@@BodoC: Cei de la Canyon s-au oferit sa imi dea o tija de sea normala, dar tija de sa a fost unul din motivele principale pentru care am ales Endurace CF 8.0.

@@pinkbike: Am cumparat pedale M520, dar inca nu le-am pus. Momentan am un model similar, mai vechi. Pantofii sunt marca Merida, de MTB. Nu stiu daca merita sa imi iau papuci de sosea...

Cu excelul recomandat am comparat marimea S cu marimea M. Imi pare rau ca nu pot sa va arat cum arata, dar se pare ca m-am decis pentru S.

ne pui si noua o poza din profil, cu papucii clipsati in pedale si cu piciorul la ora 6?

• Upvote 1

Cei de la Canyon s-au oferit sa imi dea o tija de sea normala, dar tija de sa a fost unul din motivele principale pentru care am ales Endurace CF 8.0.

Nu am inteles cum vine asta. Sa alegi bicicleta avand ca motiv de baza tija de sa... n-am mai auzit pana acum. Te rog sa explici un pic :) 

• Upvote 2

Banuiesc ca se refera la faptul ca tija aia e conceputa sa absoarba vibrariile. Practic e un V unit sus de sinele sei si fiind putin inclinat datorita unghiului ST oscilează in plan vertical. Cica e o mare găselniță comparativa cu iso flexul de la trek.

In alta ordine de idei ... are cineva un endurance al cu cauciucuri de 28 pe el? Sunt curios daca intră.

(Si promit ca nu mai beau cafea la 5 dupa amiaza...ca toată lumea doarme si eu ma uit pe pereti.)

• Upvote 1

@@pinkbike: am expus problema mea si aici: http://wwwu.bikeradar.com/forums/viewtopic.php?f=40042&t=12972441&start=340

Este si o poza, din păcate în blugi. Mie îmi este clar ca în poziţia cea mai de jos talpa nu îmi este paralelă cu solul, ci stau cu degetele mai în jos.

@@Traveller: S14 e o tija mai specială, vezi pe site-ul Canyon. E compusa din 2 lamele de carbon, care chiar flexeaza, si atenuează stocurile. Considerând cauciucurile de 25, e o bicicletă tare confortabilă, exact cum îmi doresc.

Mda, in poza ai talpa putin inclinata. Cred ca un pedalier de 165 ar fi rezolvat problema, iti oferea 7,5 mm in plus, pe verticala...