endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

Sa nu te astepti ca masuratorile astea sa fie la fel de la un producator la altul. Si nici translatate identic de la 26 la 29. Intre rotile mai mari trebuie sa "amenajeze" un cadru mai mic pentru a se potrivi aceleiasi categorii de inaltime.

Asa cum am spus, de la modelul SLX in sus cadrele sunt race.(ceva mai mici).Ma refer strict la hardtail.

GRAND CANYON AL

https://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3640 

Frame size XS (15") S (16.5") M (18.5") L (20") XL (22") A Seat tube length 360 405 445 485 545

GRAND CANYON AL SLX

https://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3645 

Frame size XS (14") S (16") M (17.5") L (19") XL (21.5") A Seat tube length 360 405 440 485 545

@@Traveller a punctat f bine.Marimile cadrelor difera de la un producator la altul.

Eu si un prieten ne-am inoit cu 2 biciclete Canyon. Eu cu a lui veche ( sau mai exact cadrul si furca) si el cu una noua.

A mea:

WP_20150205_20_15_28_Pro.jpg

si a lui

• Upvote 2

Cer scuzele de rigoare daca nu am postat unde trebuie. M-am gandit sa schimb culoare cadrului din alb si negru, in negru si galben ( este vorba de un cadru canyon nerve xc- 2012)..Toate bune si frumoase mai ales ca am gasit si persoana potrivita pentru vopsirea cadrului. Problema care ma doare este ca atat timp cat am dezmembrat cadrul doream sa schimb si chitul de rulmenti,mai ales pe cei de la bascula inferioara. Sa nu mai fiu nevoit peste ceva timp sa il dezmembrez din nou, dar din pacate nu am gasit nici pe site-ul celor de la canyon. Daca cineva dintre Dumneavoastra a mai facut aceasta ,,operatie,, si ma poate indruma catre un furnizor? Cu stima va multumesc frumos.

Felicitari si la multe ture frumoase! :)

• Upvote 1

Multumesc mult @@Traveller!

Sper sa fie asa si sa revin cu povestile turelor - am profitat suficient de bunavointa voastra, sper sa pot macar in felul acesta sa ma revansez.

Cu respect,

Dan.

Postez si aici informatia legata de rulmentii de langa bottom bracket pt Canyon Nerve, cred toate versiunile. Sunt rulmenti sferici.

PDF-ul pt un nerve AM: https://www.canyon.com/downloads/supportcenter/nerve_am_11.pdf. Codul acelui rulment este JNK GE8C, dar se fac si de catre SKF si FAG.

http://simplybearings.co.uk/shop/p60117/SKF+GE8C+Maintenance+Free+Spherical+Plain+Bearing+Steel+/+Bronze+8x16x8x5mm/product_info.html

http://medias.schaeffler.de/medias/en!hp.ec.br.pr/GE..-UK*GE8-UK

• Upvote 1

20150331_091456.jpg20150331_090639.jpg20150331_091904.jpg20150331_090846.jpgBuna ziua, cer scuzele de rigoare daca nu am postat cum trebuie.  Am reusit sa ma intorc din nou la 26, dupa ce am mers o perioada cu 29. Lucrarea de fata este realizata cu ajutorului domnului Han (vopsit cadru, furca si jante si pe aceasta cale ii multumesc frumos pentru idee, rabdare si munca care a depus-o). Ansamblarea este meritul celor de la BikeNature iar ideia pieselor imi apartine.

Cadru: Canyon Nerve XC/ serie A1J84720 Amortizor spate: Fox Float RP2 Furca: Rock Shox Recon Silver TK Solo Air cursa 120mm Cuvete NukeProof Warhead Pipa/ghidon NukeProof Warhead/NukeProof Warhead Sa NukeProof Plasma Logo Trial Angrenaj Shimano XT FC-M780 10V. Pedale Shimano SAINT MX80 Flat Frane Shimano XT/Avid Elixir CR Schimbatoare Shimano XT SL-M780 10V. Lant/pinioane KMC X10SL XXSP Gold/Shimano Deore XT 10V. Butuci Spate Novatec D992 SB. Fata Novatec D881 SB Jante Bontrager Cauciucuri Rubena Defender 26/2,35.

si urmeaza sa mai fac cateva schimbari la frana fata, discuri, cauciucuri si pedalele.

• Upvote 4

@@Muttley Momentan nu este janta respectiva, urmeaza sa mai iau una, acelasi model, dupa care vor avea aceasi soarta ca cele de mai sus.

Luasem janta aia de pe crc acu' multi ani, special pentru ca era gri, vintage si pe cale de disparitie... :((

Asa ca fa-o galbena, da-o-ncolo :D

Cauciucul fata pare foarte aproape de podul furcii. Esti sigur ca nu-ti atinge la capatul cursei/fara aer?

a iesit superba! sa o folositi cu bucurie si multi km!

• Upvote 1

@@akebono Multumesc frumos, si eu am gandit la fel cand am vazut distanta dintre podul furcii si cauciuc, dar spre bucuria mea nu atinge. Momentan am sa merg cu astea dar cat de curand vreau sa le schimb cu 2,2.

@@han Multumesc frumos, este opera TA. Cand am de vopsit tot la tine am sa apelez.

• Upvote 1

Salut baieti,

De ceva vreme ma tot gandesc sa imi cumpar un 29er Canyon. M-am gandit la urmatorul model: https://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3650

Mi-am introdus masuratorile pe site si ei imi recomanda marimea M, ceea ce mie mi se pare putin cam la limita (poate un pic mica?) Mai jos am atasat masuratorile de pe un site mai complex.

As vrea sa va intreb ce parere aveti, daca M e prea mic sau ma voi intelege cu bicicleta?

Multumesc!

xcfit.png

La 1.79-1.80 am un grand canyon slx marimea M.Ma simt perfect cu aceasta marime. (restul masuratorilor nu stiu sa ti le spun acum)

Canyon Nerve W SE 2015 =>

nerve-al-8-w_2015.jpg

. . .

. . .work in progress. . .

IMG_2002.JPG

IMG_2030.JPG

IMG_2060.JPG

IMG_2044.JPG

IMG_2017.JPG

IMG_2036.JPG

IMG_1998.JPG

IMG_2007.JPG

IMG_2058.JPG

. . . 

• Upvote 2

Intrebare: La un Canyon Nerve AL 8.0 2015, https://www.canyon.com/en/mountainbikes/bike.html?b=3570, cumva e vreun cablu de frana/schimbator prin afara downtube? Din poza de pe site parca ca ar fi pe deasupra downtube?

Intreb asta pentru ca vreau sa iau un suport de masina, respectiv Thule Proride 591 si nu stiu daca ar afecta clestele de prindere daca intr-adevar exista cablu pe acolo. Ca asa pot merge pe un Freeride 532... Multumesc..

Conducta franei spate merge pe downtube.