endre

CANYON Fan Club

Recommended Posts

Canyon fac cadre înalte. Mărimea L are 84 cm înălțime(stand-over).

Mai adaugi 2 cm de la pantofi,dar tot e mare.

On 17.03.2017 at 11:09, Traveller said:

Celelalte bicle pe care le-ai avut erau 29er?

Ca si de aici vine aparenta discrepanta in recomandarea de pe site.

Avand in vedere ca ai 1.80 m si 84 cm inseam, si eu tot M as zice sa iei (am 1.79 cu 86 inseam, si tot M imi recomanda calculatorul).

Si la biclele 26 tot M "port". :).

Momentan am un GT mai vechi, 26er :P marimea cadrului nu o stiu.   

în urmă cu 23 ore, Mookyama said:

180, coborat in timpul zilei din cauza tasarii oaselor pe la 178-179, niciodata la fel, craci 84, Specialized SJ Comp 29er, ti-l pun la dispozitie, marimea L, daca te ajuta cu ceva.

Din calculele mele personale, eu as fi un cadru de 18.35, deci nu de 19 (diferenta e de 1.7cm). Urmeaza sa ii schimb pipa, ceea ce doresc de ceva vreme buna, insa doream tot de la Specialized, desi sunt nasoale si grele, as lasa-o asa cum a fost de la mama ei, nu as pune alta marca. Din pacate nu gasesc tabelul pe marimi la bicla mea, fiind nitel mai veche, in cazul in care te-ar fi ajutat cu ceva.

Mersi fain de consiliere ! O sa merg pana la urma pe cadru M. Saptamana vitoare fac comanda.

Salutare. Are cineva Canyon Cf Lux? Cateva impresii m-ar ajuta in alegerea viitoarei bicilete.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Îți faci griji? Eu zic că nu prea ai de ce (poate doar că nu o poți proba înainte să o cumperi).

Nu cred că are nimeni pe aici, dar mă gândesc că s-or găsi ceva opinii pe net.

Despre care model e vorba?

Parca maxcatalin zicea ca a luat, dar nu mi-a raspuns. Lux. Cf 6.9 pro race. Insa probabil pe la anul. In general stiu ca fac cadre bune dar eram curios si de relatia cu ei in caz ca mai f... ceva pe la componente.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Salut, 

Lux 7.9 Race

Minusuri:

- am vazut lovitura intre chainstay si BB - lucru ce nu mi se pare normal - ma gandesc sa nu fi nimerit o piatra intre cele doua intr-un moment nepotrivit si de acolo urma

- a inceput sa trozneasca aleator la denivelari - nu stiu de unde vine sunetul - am strans toate suruburile cu cheia dinamomentrica manuala - cel mai probabil este din ansamblul amortizorului spate

- blocajul furca si shock a cedat - maneta de blocare - fiind construita dintr-un aliaj slab in contact cu un otel din ansamblu dupa 5 luni a picat.

- blocajul pe ON nu bloca in totalitate furca si shockul - posibil setare gresita din fabrica, nu am incercat sa schimb ceva

- inca de la inceput shockul parea sa piarda ulei - lasa urme destul de mari pe ring - poate ca era over uns si amortizorul in cap ducea la o scurgere mai rapida

Spor

Ola! Stie intamplator careva care ar fi diferenta dintre cadrele de anduranta de la Canyon : CF SLX, CF SL si CF? In afara de calitatea carbonului presupun si greutatea cadrului.
M-ar interesa un cadru pentru catarare, ideal 50/34 cu 11-32, iar top 5 e si Canyon. Nu stiu daca o sa am buget de cele superioare, dar macar as dori sa imi satisfac curiozitatea :) 

Am avut o discutie pe chat cu un operator canyon. Zicea ca geometria ar fi aceeasi iar diferentele vin doar din materialele folosite: CF SLX fiind, evident, cel mai performant. Apoi spunea ca CF SLX e cel mai stiffer, apoi CF SL urmat apoi de CF. Deci CF ar absoarbe cel mai bine vibratiile dar ar fi cel mai putin Race. 

On 10/17/2017 at 4:55 PM, Mookyama said:

Ola! Stie intamplator careva care ar fi diferenta dintre cadrele de anduranta de la Canyon : CF SLX, CF SL si CF? In afara de calitatea carbonului presupun si greutatea cadrului.
M-ar interesa un cadru pentru catarare, ideal 50/34 cu 11-32, iar top 5 e si Canyon. Nu stiu daca o sa am buget de cele superioare, dar macar as dori sa imi satisfac curiozitatea :) 

Salut! Si eu sunt interesat de o bicicleta de sosea de la Canyon (Ultimate) si am gasit cateva site-uri care vorbesc despre diferentele dintre cadre. Las aici si site-urile, dar fac si un scurt rezumat cu ceea ce ne intereseaza. 

"The SL is the entry-level Ultimate frame, but it still comes in at 940g for a medium – right on the money for a competitive all-rounder of a frame, though it lacks some of the aero-tweaking Canyon introduced with the SLX, and the Aerocockpit. " - https://roadcyclinguk.com/gear/buyers-guide-canyon-2017-road-bikes.html#sxlMuTbcLTxJ6wcr.97

"The Ultimate CF SL has features of the Ultimate CF SLX but it’s actually quite a different frame. The down tube is a completely different shape, for example, and the seatpost is held in place by an external rather than an internal clamp. (In ceea ce priveste partea cu seat-postul, nu sunt absolut convins ca e adevarat, cel putin pentru cadrele 2018, unde la specs-urile bicicletelor e mentionat ca sunt integrate la fel ca la SLX.) 

The Ultimate CF SL is heavier too. Canyon claims a weight of 940g for the rim brake frame in a size medium compared to just 790g for the equivalent Ultimate CF SLX. That’s still pretty lightweight, though."  http://road.cc/content/feature/224328-your-complete-guide-canyons-2017-road-bikes 

The Endurace CF SL frame is 200g heavier than the SLX’s but at 1,020g it’s still a decent weight for a disc brake endurance design. 

Like the Endurace CF SLX bikes, most of the SLs benefit from Canyon’s two-part leaf-spring VCLS seatpost that works brilliantly to smooth the ride. The only exception is the entry-level model: the £1,799 women’s specific Wmn CF SL Disc 7.0.   http://road.cc/content/feature/224328-your-complete-guide-canyons-2017-road-bikes

Cam astea sunt diferentele pe care le-am gasit eu. 

In alta ordine de idei, sunt putin indecis intre https://www.canyon.com/en-ro/road/ultimate/ultimate-cf-sl-disc-8-0-di2.html si  https://www.canyon.com/en-ro/road/ultimate/2018/ultimate-cf-slx-disc-8-0.html. Cadru SL si eschipare Ultegra DI2 + roti aluminiu, sau cadru SLX si echipare Ultegra mechanical + roti Aero de carbon. Sincer, momentan tind spre prima varianta, fiind si cu vreo 300 de grame mai usor build-ul decat pe SLX. Decisions - decisions.

SLX este mai usor si mai teapan datorita diferentelor de material si de aranjare a fibrelor. Daca te referi la Endurace, CF SL este varianta mai noua de CF, cu frane pe disc si strangerea tijei de sa integrata.

La SLX se simte cum raspunde mai bine la forta aplicata in pedale pentru ca este mai teapan, dar asta vine si cu un minus la capitolul confort (nu stiu daca si la Endurace fiind orientata catre confort, dar la Ultimate da). Depinde de tine ce te intereseaza mai mult in raportul dintre eficienta efortului si confort. Din punctul meu de vedere este greu de justificat diferenta de pret dintre SLX si SL pentru ture recreationale, insa fiecare trebuie sa ia o decizie intre un cadru ultra responsive (SLX) si poate o echipare mai slaba sau un cadru deja foarte bun (CF SL) si o echipare superioara.

E cineva din Bucuresti cu Endurace marimea M sau L care ar fi dispus sa ma lase sa o incerc? Nu vreau neaparat o tura, dar macar cateva sute de metri ca sa vad cum mi se potriveste marimea.

@jonnie007 la banii ăștia găsești biciclete echipate cu 105. Asta dacă nu ții musai să fie Canyon.

In timp ce citeam mă întreabă a mea ce scrie pe un prospect de indometacin. Mă uit nițel mirat la prescurtări și observ greutăți și prețuri. Haios, erau despre Canyon. [emoji4]

Altfel,[mention=18802]fizikant[/mention] are dreptate. Cred ca vei gasi o echipare cu 105 și la alți producători dacă nu ții mortiș la geometria celor de la Canyon. Altfel, in iarna au avut câteva reduceri drăguțe.

[mention=18572]elboko[/mention] [mention=10525]ronfrown[/mention] nu am apucat sa va mulțumesc pentru detalii.

Elboko ai reușit sa achiziționezi ceva?

Ma uitam la modelele de Endurance zilele acestea, fiind reduceri in fiecare zi. Nu stiu daca am intrebat, poate imi dati o mana de ajutor intr-o nelamurire. Pentru inaltimea de 179cm ce marime cadru ar fi indicat? Ei zic ca M, facand acel test de pe site. Momentan merg pe un TT de 547mm, insa S are 541, iar M are 553, ceea ce m-a bagat nitel in ceata. Probabil M ar fi ok, insa mai multe perechi de ochi parca vad mai bine :) 

Dupa masura Reach (la M e 375) par foarte inghesuite modele astea. Insa cred ca-i din cauza ca seat tube e mai lasat in spate (unghi de 73,5°).

Eu pana la urma m-am orientat catre on Rose Xeon GF, marimea 55, cu Reach 383 si HTT 540 dar chiar si asta s-a putea dovedi un pic cam inghesuit.  Am 1.75 cu inseam 83-84. N-o sa-l primesc decat pe la jumatatea lunii viitoare dar daca te intereseaza o sa ti-l pot da sa-l probezi.

• Upvote 1

Ma uitam la modelele de Endurance zilele acestea, fiind reduceri in fiecare zi. 

Unde-s reducerile la Endurace pe site la Canyon?

2 hours ago, LucianLS said:

Dupa masura Reach (la M e 375) par foarte inghesuite modele astea. Insa cred ca-i din cauza ca seat tube e mai lasat in spate (unghi de 73,5°).

Eu pana la urma m-am orientat catre on Rose Xeon GF, marimea 55, cu Reach 383 si HTT 540 dar chiar si asta s-a putea dovedi un pic cam inghesuit.  Am 1.75 cu inseam 83-84. N-o sa-l primesc decat pe la jumatatea lunii viitoare dar daca te intereseaza o sa ti-l pot da sa-l probezi.

Canyon Endurance marimea M are avea Reach/Stack 382/578. Iar cadrul meu are la marimea 54 un Reach/Stack de 384/544, iar la Rose este 383/566 (cumva intre cele doua) cu  TT 540. La marimea 57 TT este 555, putin la limita superioada as zice. Raportul ar fi 1.51 pentru Canyon, respectiv 1.41 pentru a mea si 1.47 pentru Rose.

Dupa calculele mele, inainte sa ma apuc de home bike fit, 55 calculasem la ureche. Dupa multe alte masuratori am ramas intre 54 si 56. Am 179/83.5. Sunt nitel mai inalt ca tine. Pana acum cu ce marime cadru si lungime pipa te-ai inteles bine?

Ai mers pe varianta Xeon, ai ales disc? Nu ma pricep la Rose, au mai multe modele, amestecate. Sa o pedalezi sanatos! Si poze la galeria cursierelor bineinteles ;)) 

30 minutes ago, jonnie007 said:

Unde-s reducerile la Endurace pe site la Canyon?

La Factory Outlet.

14 hours ago, Mookyama said:

Ma uitam la modelele de Endurance zilele acestea, fiind reduceri in fiecare zi. Nu stiu daca am intrebat, poate imi dati o mana de ajutor intr-o nelamurire. Pentru inaltimea de 179cm ce marime cadru ar fi indicat? Ei zic ca M, facand acel test de pe site. Momentan merg pe un TT de 547mm, insa S are 541, iar M are 553, ceea ce m-a bagat nitel in ceata. Probabil M ar fi ok, insa mai multe perechi de ochi parca vad mai bine :) 

Banuiesc ca te uiti la modelele CF SL/SLX, modelul CF cu frane pe janta are TT 547, exact cum ai acum. Si eu zic ca M ar fi indicat, mai ales ca mai nou Canyon vin cu niste pipe destul de scurte (la M este 100 mm).

11 hours ago, jonnie007 said:

Acolo marimea M e floare rara.

Doar ei vand, precum stii, dar daca vrei sh doar pe canalele cunoscute.

10 hours ago, ronfrown said:

Banuiesc ca te uiti la modelele CF SL/SLX, modelul CF cu frane pe janta are TT 547, exact cum ai acum. Si eu zic ca M ar fi indicat, mai ales ca mai nou Canyon vin cu niste pipe destul de scurte (la M este 100 mm).

100mm nu e scurta, e standard cumva pentru M (54), L(56). Scurta ar fi la 80-90mm, insa marimile astea apar pe cadrele mici, unde nu influenteaza controlul asa de mult. Ce HT trebuia sa aibe la 175 vs 140 :D 

9 hours ago, LucianLS said:

Cu putin efort as fi luat asa ceva ENDURACE WMN CF SL DISC 7.0 2017 - 7.9kg, 105, disc, CF, M size - 1749e , dar mereu e acel "putin" care doare la buzunar.

Carbon, disc, 105, vazusem la 7.8kg. Insa era cu vreo 600euro mai mult pentru nici un 0.8kg fata de modelul de aluminiu. Incepand cu 2017 foarte multe companii au facut modificari la geometrii (Cannondale, Specialized, etc). Dar daca dispare varianta cu rosu fac spume. Oricum nu cred ca o sa ma arunc pe ea in viata asta, 3k e o juma de masina cu multe piese mici, mici, mici, dar ca idee...un abtiblid macar.

Sa comparam biclele de la dama, caci alea nu se prea cumpara. Aici sunt geo pentru ENDURACE CF SL DISC 8.0 SL, iar WMN in stanga. Diferentele nu par foarte mari. Adevarul e ca am dat Ruby (a d-nei) unui barbat, omul fiind perfect constient de asta, deci nimic nou.

https://www.canyon.com/en-ro/road/endurace/endurace-wmn-cf-sl-disc-8-0-sl.html

https://www.canyon.com/en-ro/road/endurace/endurace-cf-sl-disc-8-0-sl.html 

Screenshot 2018-03-20 00.23.29.png

Eu urmaresc Endurace (gama de “jos”)

de ceva timp si pe M n-am vazut nimic la factory outlet.

3 hours ago, jonnie007 said:

Eu urmaresc Endurace (gama de “jos”)

de ceva timp si pe M n-am vazut nimic la factory outlet.

Ultimele 19 modele la Factory Outlet marimea M sunt de dame. Cred ca ai de unde alege, daca doresti o geometrie de dame, primele 5 modele sunt pana in 1600e, Endurance toate. La 1600e ai Ultegra CF 7.1Kg, iar la 1400e ai 105 CF 7.85Kg, acelasi cadru. La 7.1Kg nu stiu zau cine s-ar putea plange de greutate :) 

https://www.canyon.com/en-ro/factory-outlet/category.html#category=road-bikes&sort=price&order=0