ovidiu

12.09.2010 Bega Tour - Timisoara - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Duminică 12 septembrie 2010, Clubul Sportiv Tibiscus în parteneriat cu proiectul Verde pentru Biciclete organizează a doua ediţie a concursului de şosea BEGA TOUR.

Concursul va fi de tip open, se vor putea înscrie toţi cicliştii doritori (vârsta minima 14 ani).

Traseul

1. 42 km: 1 tură pe traseul Dumbrăviţa - Giarmata – Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus – Giarmata - Dumbrăviţa

2. 65 km: 1 tură pe traseul Dumbrăviţa - Giarmata – [Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus] – [Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus] - Giarmata - Dumbrăviţa

3. 88 km: 1 tură pe traseul Dumbrăviţa - Giarmata – [Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus] – [Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus] – [Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus] - Giarmata - Dumbrăviţa

Organizatorii au pregătit următoarele categorii:

# Juniori 14-18 ani (42 km)

# U23 18-23 ani (65 km)

# Hobby 23-35 ani (88 km)

# Master 35-50 ani (65 km)

# Veterani +50 ani (42 km)

# HERO (88 km)

# Fete (42 km)

Mai multe detalii pe www.ciclism.tibiscus.ro

Super! Sper sa reusesc sa ajung si eu la start. :D

Am citit si pe site, insa nu inteleg cateva treburi legate de categorii:

1. In functie de varsta iti este impusa distanta la care sa participi? Sau cum?

2. HERO ce inseamna, cei legitimati FRCT? Deci sa inteleg ca la restul categoriilor vor participa doar amatori (nelegitimati)?

3. Care e delimitarea intre U23 si 23-35? Se ia varsta din ziua concursului? Varsta de pe 1.ian.2010 sau 31.dec.2010? Nu de alta, dar sa stiu unde ma incadrez eu :P

Cred ca ar fi bine sa se lamureasca aceste aspecte mai clar si pe site...

Numa' bine! :)

1. Fiecare concurent va participa pe un anumit traseu in functie de categoria de varsta la care va fi inscris. Juniorii(14-18 ani), Fetele si Veteranii(+50 ani) vor face traseul scurt: 42 km. U23(23-18 ani) si Master(35-50 ani) vor face traseul mijlociu: 65 km. Categoriile Hero si Hobby(23-35 ani) vor face traseul lung: 88 km. Pe site scrie, la fiecre categorie de varsta, in paranteza, si numarul de kilometri care trebuie parcurs.

2.Categoria HERO inseamna ca cei legitimati la FRCT nu au voie sa aleaga alta categorie, cu exceptia juniorilor(sub 18 ani), care, mi se pare correct, sa participle alaturi de toti juniorii. Insa oricare alt ciclist amator care doreste sa-si masoare fortele impreuna cu cei de la Hero este liber sa o faca.

3. U23 inseamna sa NU ai impliniti 23 ani pana in ziua concursului. Aceasta delimitare este valabila si in cazul categoriilor Master, Vetertani si Juniori. La Fete nu este delimitare de varsta.

Taxa de inscriere este de 30 RON. Exista posibilitatea inscrierii online, dar si la fata locului, in ambele cazuri taxa de inscriere urmand a se face in ziua concursului. Va rugam sa va folositi de inscrierea online, pentru a aproxima un numar al participantilor, dar si pentru a usura munca organizatorilor in ziua concursului.

La fiecare din cele 7 categorii, pe langa medalii, cupe, diplome si alte premii, primii trei clasati vor primii 500, 300 si respectiv 200 RON

In speranta ca v-am lamurit, pentru moment, va doresc spor la antrenamente si va asteptam pe toti la linia de start.

Neidoni Sergiu

CS Tibiscus

Multam de raspunsuri! Deci trebuie sa ma bag la 23-35 si sa fac 88km. Nu-i nici o problema, atata doar ca nu stiam la ce categorie trebuie sa ma inscriu!

Numa' bine! :)

Inteleg ca intre Hero si Hobby difera doar oamenii luati in tinta... Categoria mi-o aleg in functie de ce - cum bate dimineata vantul in Dumbravita - dinspre Masloc ma inscriu la Hobby, dinspre TM la Hero? sau mai bine invers :)) da, da, inteleg, eu la hobby merg :D

Si o intrebare de la lenesul de mine: Dar de ce 88-ul si pt hobby? Numa' asa, sa-mi imping si eu de trei ori pe panta de Bencec trekking-ul de 14 kile? Daca asta-i piesa, pai atunci asa jucam :) [eu oricum sunt "de umplutura", la mine target-ul e tarminarea, la fel ca si anul trecut]

Inteleg ca intre Hero si Hobby difera doar oamenii luati in tinta... Categoria mi-o aleg in functie de ce - cum bate dimineata vantul in Dumbravita - dinspre Masloc ma inscriu la Hobby, dinspre TM la Hero? sau mai bine invers :)) da, da, inteleg, eu la hobby merg :D

Si o intrebare de la lenesul de mine: Dar de ce 88-ul si pt hobby? Numa' asa, sa-mi imping si eu de trei ori pe panta de Bencec trekking-ul de 14 kile? Daca asta-i piesa, pai atunci asa jucam :) [eu oricum sunt "de umplutura", la mine target-ul e tarminarea, la fel ca si anul trecut]

Tinand cont de faptul ca ai o bitzigla de trekking, te sfatuiesc sa dai jos aripile, portbagajul, farul, stopurile, ochii de pisica, soneria, si poate ca ai sa mai scazi 1 kg :P.

Toti cei care intra la categoria hobbyl, se considera ca sunt in floarea varstei, deci nu ar fi o problema sa pedalati bencecu de 3 ori :D

Pe cind si categoria "TANDEM" ? E vreo sansa sa putem participa in formula asta ?

Nu exista categorie separata pentru tandemuri. Deci nu poti participa la acest concurs. Deocamdata.

Inscrierile se fac inainte de start ? ( ca data trecuta ? )

Da, la fel ca data trecuta. Rugamintea noastra este ca, daca tot aveti acces la internet, sa va inscrieti online. In acest fel putem scurta foarte mult timpul petrecut la masa inscrierilor. Noi scoatem la imprimanta toate fisele celor inscrisi online, iar la fata locului trebuie doar sa semnati si sa platiti.

In sfarsit printre atatea maratoane de MTB se mai poate gasi si ceva de sosea. Incepusem sa cred ca s-a lasat toata lumea de sosea... in afara de mine. Excelenta initiativa. O sa fim pregatiti pana acum si sper sa fim o echipa destul de numeroasa de la Constanta

Nu exista categorie separata pentru tandemuri. Deci nu poti participa la acest concurs. Deocamdata.

Nu-i bai, pedalam in afara concursului. Daca nu ne vreti banii ... Dar nu sta nimeni in trena noastra !! Nu ca am avea noi ceva impotriva, dar nu ar fi corect fata de ceilalti.

In sfarsit printre atatea maratoane de MTB se mai poate gasi si ceva de sosea. Incepusem sa cred ca s-a lasat toata lumea de sosea... in afara de mine. Excelenta initiativa. O sa fim pregatiti pana acum si sper sa fim o echipa destul de numeroasa de la Constanta

Asta e si motivul pentru care noi va asteptam pe voi toti impatitmitii de sosea la acest concurs. La fel am gandit si noi anul trecut cand am spus ca trebuie sa faca cineva ceva si pentru "vitezomani", ca de "montani" e plina tara :D

Mult succes in organizare.

Legat de vitezomani versus montani, sunt mult mai putini pentru ca nici nu avem sosele decente, si sunt si foarte periculoase(motivele le stim cu totii).

Adevarul e ca sunt putine locuri unde sunt si sosele bune si necirculate asa de tare, incat sa se poata desfasura un antrenament sau vreun concurs.

Din fericire pentru noi, traseul ales intra in acea mica categorie: asfalt foarte bun, drum putin circulat(e drum judetean).

Ciclistii sa fie, ca in rest..............

Ma gandesc ca e cam greu cu aprobarea de la Politia Rutiera la concursurile de sosea. Oricum, felicitari pentru initiativa, sunt convins ca daca nu ar fi partea de aprobari si lipsa de intelegere din partea soferilor pentru competitiile sportive, ar fi mult mai multe concursuri pe sosea, ca doritori sunt. Cum fac rost de o cursiera, o sa spun si eu prezent :D

Cursiera ar fi ideal. Daca nu ai cursiera, se gasesc si alte modalitati de participare - de ex. eu anul trecut am participat cu un trekking pe care am pus anvelope de sosea (si probabil anul asta va fi la fel). Au fost si cativa participanti pe MTB - dar e mai greu, ca peste 30km/h te franeaza mult cauciucurile cramponate. For fun poti sa pui gume slick (sau "cat mai slick") pe MTB, si merge si-asa.

...Dar astea sunt sfaturi daca vrei sa participi "de placere". Daca vrei rezultate - atunci clar ai nevoie de o cursiera. Dar in categoria "for fun" ai mai multe optiuni - anul trecut Ovidiu de la Velospeed a terminat cursa cu bicicleta de servici, care e un singlespeed (dar nu-l invidiam de loc la urcari :) )

Pe scurt: daca vrei performanta, iti trebuie echipament [cursiera in cazul de fata]. Daca vrei doar sa te simti bine intr-o duminica, fara alte aspiratii de clasament, ia-ti bicicleta si hai!!

Mda, MTB cu slick-uri merge bine, pacat ca se suprapune cu Tusnad. Dar na, acuma sunt foarte multe concursuri si nu mai poti sa le aranjezi bine, asta este... :(

Noi stim ca se suprapune cu concursul de la Tusnad, dar am zis ca ala e de MTB iar noi facem de sosea. Nu prea se "incurca" una pe alta.

Cat despre biciclete, ai dreptate hcampian, daca vrei performanta trebuie neaparat echipament adecvat. Acest lucru este valabil in orice sport, nu doar in ciclism. Eu de exemplu ies la sosea cu rutieristii cu un MTB cu slik-uri de 26*1,3. Ma tin de ei fara problema atata timp cat nu depasesc 35km/h.

Da, ar fi frumos oricum sa faca cineva niste concursuri de sosea in perioada in care nu se prea poate MTB, respectiv octombrie - noiembrie sau aprilie - mai. Dar cine stie, poate la anu'.

Cat despre sosea vs MTB, personal as merge la care e mai aproape (mai ales daca as avea si cursiera).

Nu mai zic cat de fantastic de util ar fi pt. MTB-isti un mic pre-sezon in primavara de vreo 2 concursuri de sosea. Ar fi de exceptie!

Succes cu organizarea, regret mult ca nu o sa ajung. E o veste minunata ca se incepe ceva pe linia asta. O sa faca pe multi sa indrageasca mai mult partea de sosea.

Multumim pentru harta. Chiar am fost curios sa aflu daca diferenta de nivel de la Bencecul de jos este asa cum stiam eu :D .

Va asteptam in continuare la inscrieri onlin!!!

A aparut pe site-ul concursului, la "pregatiri", un film de aprox 30 min, cu un mic antrenament desfasurat pe traseul concursului. Va puteti face o idee in legatura cu calitatea asfaltului(cei care nu siti drumul).