bogdan.roca

Potcoava pentru frână V (brake booster)

Recommended Posts

Salut. de mult am o nelamurire. ce e dom'le cu potcoava aia pentru franele V? se imbunatateste franarea? daca da, cum functioneaza???

la franele V in momentul in care franezi cadrul ,,flexeaza" in dreptul franei( adica se indoaie mai mult sau mai putin - in functie de geometrie , profilul tevilor, material etc ) iar asta absoarbe din forta cu care actioneaza frana pe roata ( si in timp poate genera fisuri in cadru , in special la cele de Al ). Potcoava are rolul de a rigidiza cadrul la nivelul prinderii franelor si astfel se elimina ( sau se diminueaza semnifificativ ) efectele pe care le-am mentionat mai sus .

Pe langa efectele amintite de raindog, V-brake-urile mai se intampla sa si fluiere sau sa scartaie din cauza elasticitatii cadrului sau a furcii. Se creaza niste oscilatii elastice care se traduc prin sunetele scoase la franare. Potcoava rigidizeaza prinderea franelor pe cadru sau furca, pastrand paralelismul sabotilor fata de janta, astfel ca dispar acele fluieraturi.

in concluzie e mult mai bine cu ,,potcoave" decat fara, singura problema este sa le gasesti ( eu am cautat prin toate magazinele de profil din Timisoara - vroiam sa-mi pun pe SSP - dar n-am gasit , iar pe net am gasit doar un model care era mai scump decat frane + manete impreuna - care sunt totusi Avid :) -, dar cine stie , intre timp or fi reaparut in oferte )

vezi ca e plin bucurestiul de ele. si nu sunt scumpe. adica sunt daca stai sa te gandesti ce sunt de fapt ele. nu sunt scumpe pentru un om cu statut de salariat.

am eu o pereche de potcoave nou noute pentru cine e interesat. initial le-am pus, sunt eficiente dar ulterior le-am scos din motive de "dieta".... :P

@bogdan.roca , cele pe care le-am gasit eu pe net erau produse de Echo ( cica pentru frane hidraulice - cum sunt cele de la magura - cu suruburi de titan etc ) si costa 120 ron bucata ( eu am dat 84 de ron in total pe frane + manete ). Mersi pentru ,,pont" , am sa caut pe site-urile magazinelor din Bucuresti ( eventual am sa si sun , pe site-uri multe magazine nu pun de obicei chiar toata oferta de piese ).

De aici mi-am luat, cu ceva vreme in urma. Are toate surubelele necesare pentru instalare. E cam grea (comparativ egala cu bratele de la frana pe care o ajuta).

Aici e o idee mai ieftina (acelasi model).

La partile rele mai trebuie adaugat ca atunci cand rulezi prin noroaie devine un suport excelent pentru acesta.

@Kristi, mersi, o sa-mi comand de la Hypersport ( cu SSP-ul oricum merg numai prin oras asa ca nu prea ma preocupa noroiul :)).

se mai gasesc undeva potcoave? mai ieftine, si mai usoare :) as pune pe spate, sa protejez cadrul, ca este din al.

multumesc. :) intru acum sa vad.

Mi-am cumparat astazi si niste manete avid, si citind acest topic, am zis ca nu e ideea rea o potcoava, pe spate, ca pe fata furca e destul de ok.

Cam asa arata (scuze de dublul post):

post-13086-0-69282000-1371045233_thumb.jpg

multumesc, daca nu gasesc in brasov, comand de pe net. Si multumesc inca o data ptr ca acum am si un pret de referinta.

Ps: ce greutate are ai idee ?

Si eu mi-as pune, poate mai scot un gram de modulatie... nu ca nu m-ar multumi franele, dar na, daca se poate mai bine....

Am luat eu de aici.

Ai simtit si diferenta la franare?

Sau au doar rol de siguranta?

Ăm, pe spate e cam inutilă potcoava; pe față însă poate ajuta.

Pe spate, saboții sunt în spatele furcii; frecarea cu janta îi împinge înainte și face ca axele de pivotare să aibă tendința de a fi trase unul SPRE altul, lucru care ajută la frânare. Pe de altă parte, frânarea pe spate e destul de slabă în ceea ce privește contactul cu solul, deci cu atât mai puțin nu are rost să investești în frânare aici.

Pe față, saboții sunt în fața furcii; janta are tendința de a-i respinge și a-i îndepărta. Aici are sens să pui potcoavă, pentru a ține contra acestei forțe de torsiune contrară frânării. De asemenea, frâna asta duce cea mai mare parte din efort în cazul unei frânări, și ar trebui să te ajute. Însă dacă ai o furcă țeapănă, nu o janghină de oțel de vârsta a treia, potcoava e cam redundantă.

Nu am cu ce sa o cantaresc, e din aluminiu, precum si distantierele si in afara de asta se adauga si suruburile de prindere, care sunt mai lungi.  Ca diferenta la franare nu e mare scofala (sau nu-mi dau eu seama), insa i-am facut o proba (pe loc) actionand frana inainte si dupa montare si chiar rigidizeaza.

Mai adaug ca eu am taiat distantierele pe jumatate (mi se par cam lungi, estetic vorbind).

Ăm, pe spate e cam inutilă potcoava; pe față însă poate ajuta.

Pe spate, saboții sunt în spatele furcii; frecarea cu janta îi împinge înainte și face ca axele de pivotare să aibă tendința de a fi trase unul SPRE altul, lucru care ajută la frânare. Pe de altă parte, frânarea pe spate e destul de slabă în ceea ce privește contactul cu solul, deci cu atât mai puțin nu are rost să investești în frânare aici.

Pe față, saboții sunt în fața furcii; janta are tendința de a-i respinge și a-i îndepărta. Aici are sens să pui potcoavă, pentru a ține contra acestei forțe de torsiune contrară frânării. De asemenea, frâna asta duce cea mai mare parte din efort în cazul unei frânări, și ar trebui să te ajute. Însă dacă ai o furcă țeapănă, nu o janghină de oțel de vârsta a treia, potcoava e cam redundantă.

Mersi frumos, nu am sa mai cumpar,  pe frana fata am frana de masina :) prinde de rupe cu efort minim de strangere , pe spate am un fading, dar daca zici ca acolo nu ajuta, nu mai cumpar, ce am sa fac totusi, am sa cumpar camasa lineara ptr spate, sper sa mai ajute aia ceva. (si frana spate blocheaza , dar nu la fel de usor ca pe fata, as prefera sa am aceiasi senzatie in ambele manete.)

Am vreo trei potcoave din astea, tot spun ca o sa le montez si sa le testez, dar tot acolo raman.

Chiar acu cateva zile un amic si-a montat portbagaj pe MTB si in partea de sus l-a fixat de varful potrcoavei. Am ramas socat cand am vazut ingineria, dar ce socat a ramas el cand a vazut ca fiu-su mai cara un coleg pe respectivul portbagaj. Surprinzator, potcoava a rezistat.

pe spate e cam inutilă potcoava; pe față însă poate ajuta.

.................................

Potcoavele astea se pun pentru ca flexeaza bolturile din cadru/furca cand strangi de maneta de frana. Atat.

Flexarea din maneta e datorata:

-  flexarii bolturilor;

-  elasticitatii camasilor si cablurilor.

Camasi si cabluri de calitate rezolva partial problema, iar mai departe nu se poate face nimic. Si cum pe spate traseul franei e semnificativ mai lung, ce sa vezi... Mai mult flex in maneta.

La flexarea bolturilor intervine potcoava.

Parerea mea ar fi ca potcoava se pune doar pe spate, pentru un echilibru al elasticitatii celor 2 manete. Personal am pus si pe fata, ca-mi plac maxim cum arata ;))

mi-a sosit azi potcoava, dar am o nelamurire, pe spate ea se pune inainte sau dupa frane? adica : cadru ,potcoava, frana, sau cadru,frana, potcoava? Multumesc anticipat.

Cadru - frana - potcoava.