bogdan.roca

Potcoava pentru frână V (brake booster)

Recommended Posts

multumesc frumos, revin cu poza dupa montaj.

Nu poti cadru-potcoava-frana, din jdemii motive.

"MTB Brake Booster" pe google, imagini, si vezi acolo inspiratie.

Gata, am sablat, vopsit, montat. :)  nu am facut si proba, ca am schimbat si pipa, si imi mai trebe un distantier...   Nu inteleg de ce nu merge sa pun poze???

Zice ca incarcarea a esuat ... si ca  You have exceeded your allotted disk space for attachments   desi pozele sunt facute cu telefonul si sunt mai mici decat zice el ca trebuie... ma ajuta cineva?

ps: mersi lui Lucian ptr potcoava si suruburi :)

ps2: noua pipa + suruburi mai lungi la potcoava +potcoava = greutate mai mica cu 20 grame decat vechea pipa :)

Încarcă poza undeva pe net și pune-i link. bild.me, imgur.com, etc.

Am testat azi frana, sincer, nu simt nici o diferenta, frana prindea si pana acum foarte bine, si e la fel de tare ca pana acum, doar ca acum ma simt eu  mai bine stiind ca nu se mai tensioneaza cadrul. (nu ca as fi simtit asa ceva)  :)  

Am testat azi frana, sincer, nu simt nici o diferenta...

Lasa, ca simt eu o diferenta - 10 lei mai mult in portofel :))

Noroc ca nu sa ingrasat bicla, da potcoava ma costat scump :)   nu ea in sine, si sa scap de greutatea ei. :)

Sa pun oare si pe fata?  Sr Suntour xcm v3 lockout manual.   Merita? sau e destul de tapana furca?  

Potcoava Tektro eloxata. Era atat de deteriorata incat ai vopsit-o? Culoarea ei era frumoasa la origine...

Apoi n-ai montat-o-n cel mai fericit mod. Ai fi putut s-o pui cu camele invers, astfel incat suruburile sa fie in partea de sus a camelor, nu jos cum le-ai pus tu. Astfel, se "scurteaza" lungimea potcoavei intre fixari, iar rigiditatea ei creste.

Nu, nu pune si pe fata. Daca nu simti nimic pe spate, pe fata cu atat mai putin s-ar schimba ceva.

Mersi de sfat, am sa ai schimb pozitia, culoarea originala era mov... iar fostul proprietar a facut-o neagra, dar era cojita rau, eu aveam 2 optiuni, argintiu, sau negru mat, am preferat negru mat ptr ca e mai discret, si asa e usor mai mare decat latimea cadrului.

Le-am asezat corect, tot nu e diferenta :)

Ba e, n-o simti tu. Aia-i o potcoava de calitate, ca urmare ansamblu-i mai rigid.

sa nu fiu inteles gresit, eu nu am montat potcoava ptr ca nu eram multumit de franare inainte, am montat-o ca am cadru din aluminiu, si doresc sa il protejez, si probabil daca e diferenta, o voi simti pe o coborare mai dura...

mai are cineva idee pe unde se gasesc potcoave prin Bucuresti?

am gasit unele pe dirt bike ieftine dar nu mi se pare ca este  eficienta prinderea in cadru, nu are suruburi care sa fixeze pinii cadrului si mi-e sa nu se miste pinii chiar daca sunt prinsi in potcoava cu suruburile v-brakeului . Am un cadru de otel si flexeaza foarte tare!

Eu am luat in toamna de pe ocazii. Era noua dar nu am gasit in magazine. Rezultatul a fost foarte multumitor.

Scuze un pic ca deranjez, vreau sa-mi fac acum un Ciclocross piesa cu piesa, si caut si eu niste potcoave "mai ieftine, si mai usoare", ca sa-l citez pe "mumus". Problema e ca toate linkurile de aici au murit pana astazi. Iar dupa cheie (gen "potcoave frana", sau "potcoave frana v brake"), pe internet, nu prea mai este nimic in limba romana. Daca e criza asta e, nu ca mi-ar trebui neaparat, dar as prefera sa am :D

Da, multumesc frumos, potcoavele au pretul extrem de bun, dar 2 potcoave costa cat transportul fiind un site "out-door"; probleme logistice grave :D O sa caut niste potcoave "in-door" ;)

Păi dacă prețul e "extrem de bun", poți transforma "2 potcoave costă cât transportul" în "2 potcoave la preț bunicel cu transport moca".

Si te poti combina cu altii la o comanda de grup, deja daca mai gasesti o persoana sau 2 sa impartiti transportul la 2 sau la 3 pretul devine chiar ok. Prin Romania nu stiu pe unde mai gasesti potcoave v-brake noi... dar poate gasesti vreun flăcău cu o masina cu comanda numerica dispus sa-ti fabrice asa ceva :P

Eu nu tin minte sa o fi vandut... O vrei pe a mea daca o gasesc?[mention=299]Sir_Scorpion[/mention]?