danielp

Brasov - ture,trasee, ieşiri

Recommended Posts

Pentru cei care merg pe bicicleta maine la Gentelman's Race, intalnirea este la 7:50 la Profi. Momentan pe bicicleta sunt sigur : Ady, Rares, Sorin, Cristi A.

Salut

sunt Eduard din Sf Gheorghe, abia azi m-a sunat Cata Moga in legatura cu pedala de maine. Daca aflam nitel mai repede ne bagam si noi, astia mai batranii. Intr-un fel imi pare rau ca nu intram la prima editie, dar pe viitor nu mai ratam. Oricum daca merge Trialuta, avem totusi reprezentarea orasului. Bafta multa si distractie faina.

PS daca nu ma insel eu Norbi Szabo este legitimat la Mazicon Bucuresti.

Doruk, nu e nici o problema, in toamna vrem sa mai organizam odata o tura de genu mult mai mare. Aceasta este editia pilot:)

E cineva care vrea sa participe si nu are echipa?

Am ramas fara un echipier pe motiv de raceala severa:(

Si echipa noastra a ramas fara un coechipier, dar cred ca va fi ok si in 3. Daca nu putem sa facem toti o MARE echipa daca ne adunam in jur de 30 de persoane, un pluton serios asa cum fac bucurestenii si facem tot traseul impreuna

Si noi venim in 3, nu e o problema... ma gandeam insa ca poate mai vrea cineva sa vina si nu are echipa. Sau poate facem o echipa de 6:))

Si echipa noastra a ramas fara un coechipier, dar cred ca va fi ok si in 3. Daca nu putem sa facem toti o MARE echipa daca ne adunam in jur de 30 de persoane, un pluton serios asa cum fac bucurestenii si facem tot traseul impreuna

cred ca ar fi mai fain asa

eu vreau conceptul propus initial, chiar daca se vor reface echipe sau se va merge in 3-4 componenti ...

• Upvote 1

Salut,

Si eu raman la ideea de concept initial. Chiar daca unele echipe sunt de 3 oameni. Nici cu re-aranjarea echipelor nu cred ca ar merge. Noi - cel putin cei de la BCT din Brasov - ne-am aranjat dupa valoare. Si daca un membru al unei echipe mai slabe ar fi sa intre intr-o echipa care e formata din ciclisti mai rapizi, le-ar strica celor 3 toata distractia.

Cred ca va fi o experienta pe cinste.

Sa ne vedem cu bine dinimeata.

Pana la urma cred ca a iesit f bine, in ciuda reprizelor de ploaie si a multdiscutatului Zagon:) Cel putin eu m-am simtit excelent pe toata cursa. Multumiri organizatorului Ovidiu, mai ales pentru traseul ales, si gazdei noastre Albert!

Asteptam a II-a editie.

Tura de azi de la Gentelman's Race a fost geniala. Multumesc echipei, Cata Moga, Marius si Ionut ptr aceasta tura frumoasa si ca m-au ajutat sa termin ultima portiune. Imi cer scuze ca m-ati asteptat putin, mai ales din cauza celor 2 pene. Nu am facut in 2 ani cate pene am facut azi, dar se mai intampla. Sper sa repetam isprava in septembrie, cu mai multe echipe.

O cursa foarte frumoasa, conceptual destul de fain, pacat de unele probleme tehnice aparute in timpul cursei. Multumim lui Ovidiu pt organizare si sper ca data viitoare sa ne prezentam cu echipe bine stabilite...sa nu ne mai trezim doar 2 sau 3 intr-o echipa. Pt mine tura a fost un adevarat antrenament, am tras destul de tare, m-am sincronizat perfect cu Rares pana la problema tehnica de unde am continuat de unul singur, fiind ambitionat de incurajarile lui Rares de a duce cursa la bun sfarsit. 

Azi am bagat o tura de antrenament cu mtb pe urmatorul traseu : am urcat doborogeanu gherea , am facut stanga si am mers pe sub tampa pana la blocuri , am urcat pana la panoramic , retur pana la doborgeanu , coborat spre centrul de agrement , mers spre drumul vechi , urcat drumul vechi , si bonus am facut postavarul :- ,am urcatpe bita pana aproape sus la ultima  curba  spre cabina unde nu mai aveam aderanta , de acolo am facut un pic de push bike pana la cabina , si am continuat pe bicicleta pana aproope de varf . Am fost cu un mtb cu furca fixa ,  am mers pe foaia mica si pinionul cel mai mare de 28 :-< . Daca nu aveam antrenametul de pe sosea nu cred ca reuseam pefomanta de azi <):)

... si bonus am facut postavarul :- ,

Salut Alex,

Dat fiind ca n-o sa am timp sa fac si eu tura de recunoastere pentru sapt viitoare, cum se prezinta Drumul Rosu' dupa atata ploaie?

Nu se lipeste nimic de gume?

A fost uscat tot drumul , am gasit cateva balti imediat dupa ce faci curba de la cabana postavaru , acolo erau 2-3 balti care se puteau ocoli lejer .

Alex, deci tu dadeai de zor azi pe postavaru cu un tricou galben/portcaliu calare pe furca fixa. Am ramas placut impresionat!

Eu am urcat doar pana in Ruia cu ceva push-bike pe pieptul ala de deal, imediat dupa intrarea din sub teleferic in dr. Rosu :(.

Pt Tymax: drumul rosu este asfalt, asa cum iti place tie, iti povestesc maine ;).

Impressive! Nu atat furca fixa, pentru ca aia la deal te ajuta, mai rau poate fi la coborare, desi drumul era aproape ca-n palma. Impresionant era modul in care dadeai la pedale, tocmai pentru ca se vedea ca mergi pe un raport mare ... nefiind o rotatie tocmai rotunda. Bravo! 

Multumesc pentru prezenta voastra numeroasa la Gentlemen's Race. Imi pare bine ca v-ati simtit bine si promit ca urmatoarea tura va fi si mai bine. Una dintre ideile organizarii acestei curse este sa ne cunoastem mai bine intre noi. Astfel maine (marti @18.30 intalnire Livada Postei) Albert, Petru, Razvan si cu mine vom face tura Classic Long ( http://app.strava.com/segments/1252459 ). Daca vrea cineva sa mai vina este invitat.

Pff..ce vreme frumoasa e..asa as fi venit si eu cu voi Ovidiu dar maine am examen:(

Felicitari inca o data pentru 360, cum ii zic eu.

Ramane sa ne vedem la editia II a cursei pe echipe.

Cat timp valorile sunt apropiate si toti stiu sa mearga la plasa se merge f bine in grup de 4.

Duminica 23.06.2013 va avea loc prima etapa din Triada Mtb in Brasov, daca sunteti interesati sa ne vedem si sa bem o bere dupa finish va asteptam pe arena de la sportiv :) pana in acest moment suntem  inscrisi din partea BCT.