AnaP

Alarma Bicicleta

Recommended Posts

Caut de curand variante mai serioase de a-mi asigura bicicleta parcata in fata cladirii in care lucrez.

Pentru moment am ales sa o priponesc cu un Ulock sanatos (trecut prin cadru, o roata si o bara a rastelului) + un lant (trecut prin cadru, cealalta roata si bara rastelului). Bun, deci momentan doritorul trebuie sa aiba doua scule la el ca sa fie noul proprietar al bicicletei mele. Ma gandesc sa ridic miza si sa aiba nevoie de trei.

Am gasit aceasta optiune: Xena XZZ6 .

Am tot citit si studiat si cred eu ca ar trebui sa functioneze si pe discul de la bicicleta (el fiind construit pentru discuri de motocicleta, asta e modelul cel mai mic), dar, daca are cineva sa-mi zica si mie daca se potriveste (la ce sa fiu atenta) cum i se pare si daca e o investitie buna. Deasemenea, poate sunt colegi cu motor care stiu mai multe detalii despre sistemul asta si eventualele lui puncte slabe. Daca cineva stie magazine unde se gaseste ceva de genul asta, sa-mi zica si mie, ca eu am gasit doar magazine online si nu stiu in ce masura ar fi disponibile pentru "proba" (le-am scris mailuri, niciun raspuns inca).

Practic, inteleg ca are doua functii: 1: urla la socuri si vibratii cu 110dB, vreme in care paznicii s-ar sesiza; 2: blocheaza discul, deci fara inlaturarea lui nu poti merge PE bicicleta, deci incetineste deplasarea hotului cu tzoacla mea.

Multumesc anticipat,

Ana

Are un amic la motor ceva asemanator.

Incepea sa urle cum miscai putin motoreta care are aproape 200kg. Gandeste-te ca pe bicicleta o sa sune imediat cum o atinge cineva.

Alarma aia, la şocuri, ar trebui să trezească spiritul civic al trecătorilor sau obligaţiile de servici a paznicilor, mai greu pe la noi :) Cred că ar merita doar în cazul în care o auzi tu şi poţi ieşi afară la bicicletă.

2 biciclete legate deolaltă, cărate în plină zi pe stradă de un discriminat cu ce sunt mai prejos decât o bicicletă care "urlă" să fie salvată din mâinile păcătoase?

Sa nu discutam va rog despre spiritul civic si alte cele ca nu asta e obiectul discutiei. Plecam de la premisa ca paznicii de la cladirea de birouri, care sunt platiti sa pazeaza intreaga curte (in care se afla si rastelul) nu-s rau voitori. Daca o luam asa, cu siguranta solutia e sa merg la birou cu tramvaiul / metroul sau masina.

Nu ma deranjeaza ca o sa sune la cea mai mica atingere a bicicletei, daca n-o declanseaza vantul e ok, nu vad de ce ar pune cineva (oricine) mana pe bicicleta mea :)

Pai nu poate decat sa ajute, nu pare prea scumpa pentru ce ofera si ar trezi atentia paznicilor.

Ar ramane de verificat doar daca se potriveste pe disc :)

Am tot citit si studiat si cred eu ca ar trebui sa functioneze si pe discul de la bicicleta (el fiind construit pentru discuri de motocicleta, asta e modelul cel mai mic), dar, daca are cineva sa-mi zica si mie daca se potriveste (la ce sa fiu atenta), cum i se pare si daca e o investitie buna. Deasemenea, poate sunt colegi cu motor care stiu mai multe detalii despre sistemul asta si eventualele lui puncte slabe. Daca cineva stie magazine unde se gaseste ceva de genul asta, sa-mi zica si mie, ca eu am gasit doar magazine online si nu stiu in ce masura ar fi disponibile pentru "proba" (le-am scris mailuri, niciun raspuns inca).

Cele trei parti bolduite ma intereseaza, in caz ca nu a fost clar din primul mesaj Imagine postată. Teoritizari si filosofie despre conditia precara a biciclistului bucurestean ma pricep si eu sa fac :P

Sigur intra pe disc.

Vezi ca este foarte greu lacatul asta, sa sprijini bine bicla http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Multumesc Florin, are 418g. Si n-am reusit sa-mi iau bicla de 5kg :) ca sa o destabilizeze juma de kg.

Partea de alarmare e OK, dar partea de imobilizare nu e la fel de eficienta ca la motocicleta.

La bicicleta roata se poate demonta foarte usor spre deosebire de motocicleta, si s-ar putea sa te trezesti ca ramai numai cu roata pe care ai montat alarma sau iti pleaca cu bicicleta in spate.

Ar trebui sa vezi cat de sensibila este, ma gandesc ca s-ar putea sa nu se declanseze daca cineva iti ridica usor bicicleta fara sa invarta roata asigurata.

Poate gasesti ceva gen pager, stiu ca exista la motociclete, cum se misca bicicleta iti da de stire si poti sa arunci o privire. Alarma daca suna, fii convinsa ca nu o sa opreasca nimeni maimuta care tocmai te praduieste. Sau mai cumperi un ULOCK care il lasi la munca :)

Parerea mea este ca deja 2 sisteme sunt destul de descurajante. Daca il pui si pe al treilea, poate ii ambitionezi pe baieti heh.

Succes!

La cat de sensibila era cea pe care am vazut-o eu nu prea cred ca poti sa misti bicicleta fara sa sune.

Pentru blocat frâna, am văzut și varianta unui lacăt sănătos trecut printr-una din găurile de ventilație ale discului. Totul e să ai un disc cu perforații suficient de mari :D

Nu știu dacă alarma are vreun efect. La câte alarme (auto) sună degeaba în București, am devenit aproape complet imun la ele, nu-mi mai atrag atenția, și mă gândesc că pe un Dorel paznic de parcare îl doare și mai puțin în bombeu că de ce se aude un piuit de alarmă. În al doilea rând, alarmele astea piezo fac scandal tare, însă e foarte ușor de acoperit cu mâna difuzorul și s-a dus toată gălăgia. Am auzit de cazuri în care hoții au umplut cu spumă poliuretanică ditamai trompeta de alarmă de la o clădire și apoi au stat la o țigară să se întărească înainte să spargă ușa, deci nu mă mai surprinde nimic. Iar spiritul civic pentru Gigi Average ce merge pe stradă și vede pe cineva cărând pe umăr o bicicletă la care-i sună alarma... let's not even go there.

Dacă chiar vrei alarmă, io aș căuta una în stilul celor auto cu pager - alarma te anunță prin radio pe un breloc dacă s-a declanșat. Are un coleg una din asta la mașină și e genială, are semnal pe telecomandă 3/4 într-o clădire pe structură metalică, și mașina fiind parcată în partea cealaltă a clădirii la 2 etaje în subteran. De-ar exista așa ceva și pentru bicicletă, aș fi ceva mai liniștit, fiindcă sunt EU informat instantaneu când bicicleta mea are o problemă.

In privinta scosului rotii inainte sa sune alarma, nu e cazul, caci de roata cu alarma as prinde si ulock-ul, care e unul d'asta: http://www.lacat.ro/...-X-Plus-54.html care la cat costa si ce nivel de securitate are ar trebui sa puna ceva batai de cap pana sa fie spart, deci nah.

Paznicii de la parcarea noastra pana acum au fugarit un hot care pleca cu o bicicleta, au platit o sa furata si au dat un rateu (s-a furat o bicicleta si n-au vazut nimic, in cazul asta nu s-a despagubit nimic). Rau intentionati nu cred ca sunt. A mea nu ar fi singura bicicleta din zona, mai am doi colegi cu biciclete bune care parcheaza in acelasi rastel, ale lor fiind chiar putin mai scumpe. Daca bicicleta mea e plina de alarme si lanturi sper sa ii tenteze cele de langa. Pana acum 2 luni nu a fost niciun incident (in peste un an de cand lucrez aici) si ne legam toti bicicletele cu lanturi de 30 de lei, pe vremea aia erau si 10 biciclete parcate in rastel.

Despre alarma cu pager inca nu am gasit nimic care sa mearg ape o bicicleta, de fapt nici nu prea stiu cum functioneaza si cum arata dispozitivul. Oricum, nu ma intereseaza variante de 500 de ron, ca depasesc pretul bicicletei.

Lacat de-ala de disc am vazut in Carrefour si Cora, ~20lei, FARA alarma, simplu. Doar pt imobilizat roata, pt ca hotul sa nu poata pleca pe bicicleta. Tot culoarea galbena, dar era ceva no-name. Stiu ca nu de asta ai intrebat, dar e pe-acolo... :) Poate intereseaza pe cineva.

Altfel, mi se pare cam aiurea sa sari de 100euro cu sistemele de securitate pt bicla. De banii astia iti pui cap la cap o bicla pt oras care sa mearga ok, si nu mai expui pretiosul mtb. Bineinteles ramane problema spatiului pt a doua bicicleta :(

Cele trei parti bolduite ma intereseaza, in caz ca nu a fost clar din primul mesaj Imagine postată. Teoritizari si filosofie despre conditia precara a biciclistului bucurestean ma pricep si eu sa fac :P

Acel dispozitiv de blocat lantul are sens la motociclete pentru ca la 200 de kilograme nu poti lua usor pe sus o motocicleta (decat cu 2-3 oameni si o duba), pe cand o bicicleta de 15 kg o iei pe sus chiar si tu. Daca nu e un paznic de fata si la cativa metri mai incolo parcheaza (pentru scurt timp) un Logan MCV imobilizatorul de disc nu are nici un efect real la bicicleta. De asemenea e proiectat pentru un disc mult mai mare, atat ca diametru cat si ca diferenta intre raza interioara si cea exterioara, iar motocicletele au o distanta destul de mare intre disc si spite (turnate sau nu), de aceea nu cred ca se poate monta pe bicicleta.

Ca motociclist nu folosesc un asemenea dispozitiv pentru ca nu am nevoie, dar nu as avea incredere prea mare sa las moto in parcarea din Real Vitan asigurata cu asa ceva, e prea usor de furat.

LE. Alarma se poate neutraliza atat de usor incat nu o lua in seama. Nu o sa scriu aici cum se neutralizeaza, dar e chiar la indemana oricui.

• Upvote 1

Nu o sa scriu aici cum se neutralizeaza, dar e chiar la indemana oricui.

Te pisi pe ea ?

din desenul de pe site se vede foarte clar ca se potriveste la orice disc de bicicleta. unii care au postat au postat doar de plictiseala. va sta un pic larg pe disc dar nimeni nu va pleca pe bicicleta aia. eu vroiam sa imi iau o varianta mai ieftina(26 de ron de la carefour) dar m-am lasat pagubas pentru ca un hot mai chior poate nu vede antifurtul( asteptandu-se la un Ulock, lant sau cablu) si imi buleste discul. am ramas doar pe cablu(la mine hotii se ocupa cu telefoane, biciclete mai greu) si oricum e un cablu sanatos de vreo 13mm care mi-e si greu sa il intind. alarma mi se pare de fantezie totusi. poti sa scoti bateria si ai terminat balamucul. sunt de parere ca nu e o solutie buna. daca legi doar cu asta iti poate lua bicicleta pe sus si pa. mai bine iti mai iei un ulock.

si acum chiar daca o sa fiu offtopic ma risc. eu nu inteleg ce fel de paznici aveti voi. daca ma duc la metro sau la selgros si ii dau un leu paznicului, sta cu dintii pe ea. decat sa dai 165 de lei pe ala mai bine vorbeste cu cine e sef pe acolo si roaga-l sa mute rastelul langa paznici. si inca o chestie care nu am inteles-o: cum naiba nu l-ati tras la raspundere pentru furtul bicicletei? pentru ce e el acolo? nu ca sa raspunda pentru bunurile din parcare?

1. Alarma s-ar folosi doar impreuna cu cel putin un alt sistem de sigurare, Ulock-ul de care am amintit mai devreme este deja pe drum si exista si un lant in ecuatie.

2. Eu nu ma astept ca vreun hot sa aiba la el urmatiarele: cleste de taiat gard (pentru lant), ranga sau ce e nevoie pentru distrus Ulock-ul, un tub de spuma pentru facut sa taca alarma, trei agrafe pentru desfacut dispozitivul de pe disc. Cine le are, inseamna ca-si doreste foarte mult bicicleta mea, care oricum nu e chiar chiar o bijuterie.

3. Ce scandal face fiecare cand ii e furata bicicleta il priveste, asa ca nu stiu de ce ar fi trebuit sa fac eu scandal pentru colegul pagubit.

Daca ai deja U-lock orice potential hot trebuie sa aibe un cleste de fier-beton sau un spray de inghetat si un ciocanel sau patent, sa mai care si un tub mic de spuma nu e o mare problema. Blocajul de disc nu o sa il scoata, ci doar ia bicicleta pe sus si o pune intr-o masina. Pentru hotii ocazionali e suficient lant sau U-lock, pentru cine e priceput nu e aproape nici o diferenta ca ai blocajul de disc cu alarma sau nu. Practic securitatea bicicletei creste cu putin, nu semnificativ.

• Upvote 1

Io zic ca orice sistem de protectie e benefic , pt ca hoti-s lenesi si oricum totu e sa ai mai multe lacate decat bicicleta de langa.

Daca vorbim de eficacitatea sistemelor :

1.alarma e inutila ca ti-o ia pe sus

2.U-lock e la fel de util ca un lant de 5 lei pt ca nu ai de ce sa il legi ca sa fie asa de robust ca el

3.ala de blocat frana e la fel de util ca alarma

1. Daca e aproape de paznici alarma nu e inutila, cred ca ar fi chiar foarte buna. In plus orice hot va prefera sa se ocupe de bicicleta de langa decat de a ta, legata cu lant, u-lock si lacat+alarma de disc.

2. Punctele slabe s-au mentionat de mai multe ori deja (apropo, daca o luam asa nimic nu e util, orice sistem de securitate poate fi neutralizat, deci trecem la tramvai).

3. Magazine unde sa il vezi nu sunt in Romania, Electronic Tudor e singurul distribuitor si are doar magazin online. Da-le un telefon daca nu raspund la mail, de obicei obtii informatii mai usor la telefon (deh, mai avem pana sa ne civilizam)

Electronic Tudor sunt în concediu săptămâna asta, de luni încolo se întorc. Au program de la 10 la 18, la o adică poți da o raită să vezi scula cu ochii tăi.

La tramvai poa' să treacă poate fiul vreunui prinț arab care-și permite să-și cumpere unul :P

Electronic Tudor si-a setat out-of-office autoresponder, sunt mai tehnologizati decat par :P. Oricum, zilele astea imi ajunge U-lock-ul, deci bicicleta mea va fi de doua ori mai in siguranta :D. Saptamana viitoare vad si cu alarma.

Alarma mi se pare o solutie simpatica si pentru cand ies la restaurant / terasa si vreau sa-mi vad linistita de ciorba. Chiar daca bicicleta e la 10m de mine nu tin neaparat sa stau mereu cu gatul intinsa dupa ea, deci alarma + ulock / lant ar trebui sa fie mult mai ok decat doar lant care se taie fara zgomot.

Bineinteles, inca nu exista solutie ca sa pot sa o las in fata blocului cand eu sunt in concediu, dar nici nu caut.

Ptr ca in concediu iei bicicleta cu tine...

Sa va zic, a venit U-Lock-ul. Prima impresie e ca 1.5kg de U-Lock cantareste mult mai mult decat 1.5kg de orice altceva :P. A doua impresie e ca pe asta nu-l tai fara metode industriale de prelucrare a metalelor grele, granitului si deversilor compusi indestructibili care au aparut prin filme ca Superman, Terminator samd. Serios, cine il taie pe asta e tare Imagine postată. Acu` sa vad daca e ok sa-l las legat in parcare, legat de rastel peste noapte, ca daca il car cu mine cred ca fac niste picioare de mama-mama Imagine postată