AnaP

Alarma Bicicleta

Recommended Posts

Păi și ce-o să-i facă dacă-l lași legat de rastel, o să-l... taie? :D

Punctu' G al U-lock-urilor e altul....Imagine postată

Nu e pe bază de forţă brută (flex/polizor/fierăstrău/etc. unde treaba e de durată.)

'Oţu care a ochit bicla valoroasă legată cu U-lock "atentează" în alt punct.

"Broasca" + ceva azot (deci "răcoare")... şi degeaba grosimea părţii "U"

Dar mai e pînă se specializează băjeţii... Nu mult, pt că informaţia circulă repede...

• Upvote 1

Culmea e ca U-lock-ul asta a primit la testele de securitate legate de forta bruta punctaj 15, la cele legate de azot si alti compusi care ingheata a primit 16. Dar, cum ziceti voi :).

Mai trebuie să găseşti o ţeavă de gaz, ca să-l legi de ea :D Să fii sigură că nu taie ţeava de care legi bicicleta :)

... Oricum, nu ma intereseaza variante de 500 de ron, ca depasesc pretul bicicletei.

Eşti ca mine Imagine postată... preţul accesoriilor (inclusiv cele privind securitatea) depăşesc cu mult preţul biclei.

Deci fii liniştită. Ai investit în cele mai preţioase 1,5 kile adiacente biclei.

... Daca bicicleta mea e plina de alarme si lanturi sper sa ii tenteze cele de langa..

Vezi cum eşti? Imagine postată Te gîndeşti la capra vecinului...hihihi...

Acu' e problema lor la cum îşi asigură "odoarele".

• Upvote 1

cam off topic:eu am 2 antifurturi(unul destul de gros si fooaaarte greu de taiat si inca unul mai subtirel.)intentionez sa imi mai iau unul...la un moment dat ma gandeam ceva gen alarma,dar am renuntat intre timp

Astăzi au fost lansate precomenzile pentru o alarmă de bicicletă realizată de 2 români (Radu Țuțueanu și Narcis Mihai) : http://waldo.bike/faq/

waldo3.jpg

waldo1.jpg

waldo2.jpg

waldo4.jpg

Sursa imaginilor: http://waldo.bike

Waldo
100 dB loud sound alarm
3-axis accelerometer
Electronically blocking mechanism
Polyamide casing reinforced with fiber glass
Weather and impact resistant
External dimmensions: 10 x 6 x 3,5 cm
Weight: 250 grams

Power and Battery
Built-in rechargeable battery
USB charging
3 weeks battery life*
*normal usage conditions

Communication and Navigation
GSM cellular communication
GPS enabled

Software compatibility
Android, Apple iOS and Windows Phone.
Note: We are in pre-production phase. Final specifications may differ slightly.

Mi se pare un proiect interesant, aș fi plătit pentru un astfel de produs, dar faptul că trebuie să le plătesc lor un "dataplan" nu mi se pare deloc atractiv. Îmi convenea mai mult să-mi încarc eu sim-ul când am nevoie... Din păcate acest aspect m-a făcut să nu mai comand această alarmă. Oricum, alarma cu gps arată mult mai bine decât ce am văzut eu pe piață. :)

Pai daca e cu chip si nu cu sim, cu ce operator merge ?

Problema este ca nu vorbesc de loc de costurile ce apar dupa ce se termina cele 6-12 luni...

In plus esti legat de serverul lor (care va fi intretinut numai daca afacerea merge bine) si eventual de operatorii lor de telefonie. Daca baietii inchid serverul ramai cu o bucata de plastic in mana sau te apuci de hackuit jucaria cu sanse mari de nereusita in cazul in care nu are sim..

Eu as cumpara o jucarie din asta daca mi s-ar da posibilitatea sa modific ip-ul serverului unde sunt trimise datele si si eventual un mic script care decripteaza aceste date si comunica cu o aplicatie de android/iphone...

Am vazut ca sunt pe piata (ebay si chiar si pe la noi pe site-uri) chinezarii pe la 30-40 de eur ("headtube" sau lampa de spate copiate de la spybike) care pot fi programate prin sms si raspund prin sms sau trimit date catre un server prestabilit. Ar fi interesant de vazut daca la astea s-ar putea modifica usor ip-ul serverului...

Ok

Garanteaza cineva integritatea carcasei in care se afla modulul GPS ? Simpla afirmatie "weather and impact resistant" mi se pare insufficienta. 

Pe site-ul produsului zice " The case is able to withstand cuts and blows – this gives you time to reach your bike and make sure it is safe" . Hmm... Nu sunt chair asa de convins.

Tot acolo zice "Unlike any other product on the market, Waldo focuses on prevention. That’s why it’s visible ". Hmm... Tate produsele serioase similare aflate pe piata sunt gandite sa fie ascunse tocmai pentru ca este greu sa garnetezi functionarea GPS-ului chiar si 5minute iar alarma sonora este frectie la picioor de lemn. GPS-ul trebuie sa fie un sistem suplimentar strict PASIV si mai ales  ASCUNS care ofera proprietarului vreme de 2-3 ore informatii despre pozitia bicicletei dupa ce aceasta a fost furata.

In esenta inchei cu un citat al producatorului "Though it is not compulsory, we do recommend using a trustworthy chain or U-lock." ( tot preventie este si asta dar mai ieftina  )

Hoooo ba ca nu va obliga nimeni sa cumparati prostia aia. Nu e ca tva ul. Nu vi-l baga nimeni pe gat. 

Edited by otsdr

Buni baietii astia, in loc sa se bucure ca le baga cineva produsul in seama si eventual primesc idei de imbunatatire mai dau si cu lopata pe aici...

Pai daca e cu chip si nu cu sim, cu ce operator merge ?

Din ce am aflat de la ei au diverse oferte de la operatori mobili virtuali (VMO) care au acoperire in tarile vizate de ei. (Produsul se adreseaza si exportului). Deci nu vor avea contract cu Orange, Vodafone, Telekom... dar vor folosi reteaua unuia dintre acesti operatori care au contract cu VMO-ul respectiv. In plus e doar 2G treaba, in sensul ca nu face precum un telefon cauta semnal pe toate benzile 2G, 3G, LTE si sta pe banda la care are semnal.

Din păcate proiectul de mai sus (Waldo) a fost închis.

It’s been an amazing journey. Really. All the effort we’ve put into Waldo was well worth it. Unfortunately, it all comes to an end. As of today, Waldo is shutting down.

Our pre-orders campaign didn’t exactly go as planned. Quite the opposite. Aside from the low number of pre-orders, people didn’t get excited about the product. There are multiple reasons, however, that led to this decision.

SURSA: http://waldo.bike/our-last-article/