ovidiu

25.09.2010 - Maraton Mtb Predeal

Recommended Posts

Maraton MTB Predeal se va desfasura in data de 19.09.2010 in localitatea Predeal. (MODIFICAT: SE VA DESFASURA IN 25.09.2010)

DESCRIEREA TRASEULUI

Start din parcarea de la baza partiei Clabucet Varianta (1100m), plutonul va fi insotit de masina Politiei pe DN1 pana in dreptul Primariei Predeal, se continua spre dreapta pe B-dul Libertatii, Str. Eroilor, Str. Liviu Rebreanu, continuare pe Str. Tudor Vladimirescu, pe valea Polistoaca, unde masina Politiei paraseste plutonul.

Se continua pe valea Polistoaca urmandu-se poteca turistica pana la cabana Susai (marcaj banda rosie, cruce rosie, 1350m, punct alimentare), urmand coborarea pe poteca turistica (marcaj triunghi rosu) pana in Valea Azugii. Se continua spre stanga pana la Lacul Rosu (Gavan - 1600m, punct alimentare) pe langa captarea de apa. De la Lacul Rosu se coboara pe poteca turistica (marcaj triunghi rosu) inapoi in Valea Azugii si se continua pe drum spre Azuga in apropierea cabanei Trifoiu, se bifurca la dreapta pana la poteca turistica („Drumul lui Ceausescu”) care urca la cabana Susai (marcaj triunghi albastru). De la cabana Susai se coboara pe drumul Limbasel pana la prima bifurcatie urmandu-se traseul pe Creasta Cocosului (marcaj cruce albastra) pana la Clabucet Plecare (1450m).

Mai departe se coboara la cabana Garbova (1350m, punct alimentare) si se continua pe poteca turistica (marcaj triunghi albastru) pana la statia de telescaun. De aici se urca in bucla pe partia Cocosul, si se continua pe drumul forestier catre vechiul poligon de tragere si se ajunge din nou in valea Polistoaca, se continua spre statia de telescaun, se urca partia Cocosul, pana la Clabucet Plecare, coborare pe partia Clabucet Plecare, Clabucet Varianta, se ocoleste statia de telschi, se urca pana la statia de apa, si se coboara pana in parcare, la sosire.

Pentru traseul scurt se elimina bucla catre Lacul Rosu si a doua urcare pe partia Cocosul.

Mai multe detalii la inceputul saptamanii viitoare.

" 19 Septembrie este ziua in care TG Mures se va transforma in orasul ciclistilor. Neutzer Bike Maraton se va desfasura si in acest an si organizatorii sunt hotarati sa va puna la dispozitie un traseu spectaculos.

Detalii in curand! "

Pacat pentru unul dintre concursuri.

Nu cred ca mai e deja o problema asta cu suprapunerea. Deja sunt asa de multe concursuri, incat nu se mai pot aranja sa pice bine. Intr-un fel e pacat, in alta ordine de idei este si bine, o astfel de situatie putand doar sa duca la cresterea calitatii evenimentelor, lumea va abandona un concurs organizat prost in favoarea altuia. Si, de asemenea, se ajunge si la o regionalizare, deja de mai multe ori fiind situatia cand doua concursuri se suprapun in zone diferite. Pur si simplu asta face mai usor sa ajungi la ele.

Cat despre initiativa din Predeal, eu stiu ca organizatorii o "coc" de multa vreme, iar ideea de a o cupla cu Duatlonul Brasov, care e sambata in aceiasi zona, e binevenita, oferind doritorilor 2 zile de maxima intensitate. Bravo, daca se tine o sa fiu prezent. Daca nu se va tine, ma duc la Mures. Va conta distanta cea mai scurta, ca e criza si fiecare leu conteaza.

Traseul suna adevarat, asteptam cu interes un track GPS mai concret :D

Weekendu trecut a fost întâlnirea ciclism.ro, ceva maraton de XC şi la Mogoşa (lângă Baia Mare) tot s-au găsit vreo 140 de curajoşi care şi-au dat drumu în jos pe pârtia de ski :) La cât mai multe concursuri, dar mai ales concurenţi :D

Si maratonul de trail-running din Ciucas a fost tot we asta, si au fost si acolo o gramada dintre MTB-isti, asa ca oameni sa participe se gasesc.

zzUUper tareee :D , abia astept .

Cine il organizeaza ?

Eu personal nu vad ce e asa frumos in urca Cocosul de 2 ori (la Surmont challenge am impins la bike mai mult decat as fi dorit). Cum nu stau bine la alergare cred ca voi participa totusi la Predeal. Dupa cum se posta mai sus ar fi ceva dubla particpare insa mai vedem...ar fi un weekend extrem.

speram sa nu ploua ca la Azuga, pt ca altminteri din nou va fi mud-race... dar deja a devenit o obisnuinta la cursele de anul asta. :-)

Si de la Bikemap am ajuns la... site-ul maratonului !!!

http://www.ski-pro.ro/index_files/MTBPro.htm

Pare o treaba mult mai serioasa decat cea de la Azuga in ceea ce priveste traseul. Ca organizare, sa speram ca se ridica la inaltime, lucru care n-ar fi greu dat fiind ca organizatorii sunt din Predeal, nu din Bucuresti si le e mai usor sa rezolve treburile.

am observat ieri ca pe bikemap mai apar si alte linkuri; ceva mai complet mi s-a parut a fi acest site:MTB Pro

Denumirea oficiala a evenimentului este: Predeal MTB Trophy.

Data desfasurarii: 19 septembrie 2010

Detalii pe: http://www.wix.com/t...deal-MTB-Trophy

Site final (aproape gata): www.mtb-pro.ro

Atentie: Traseele prezentate aici au fost doar in faza de proiect si au fost modificate. Pe link-urile de mai sus veti avea ultimele date, actualizate. Inscrierile vor incepe in curand. Va asteptam!

PS: Rutele sunt disponibile atat pe "bikely", cat si pe "bikemap" (Predeal MTB Pro Trophy, sau Predeal MTB Trophy).

vad ca site-ul e gata (foarte fain realizat,apropos) si s-au deschis inscrierile.

Suna foarte atractiv!

Alte detalii sunt , legate si de taxa de participare?

Fara taxa de participare !?

Taxa de participare este de 50 lei pentru cei ce platesc in avans si 75 lei pentru plata la fata locului, in ziua cursei

Detalii pe www.MTB-Pro.ro

foarte frumos pare concursul

cred ca o sa ma duc atat la Omu bike race si aici la predeal :D

Data competitiei a fost schimbata!

Organizatorii au anuntat ca Maraton Predeal 2010 va avea loc in 25.09.2010.

Pagina competitiei: http://predeal-trophy.ro/

1. daca m-am inscris pe site-ul vechi (mtbpro) trebuie sa ma inscriu din nou?

2. unde putem vedea lista cu concurentii inscrisi? (confirmare ca inscrierea+plata s-au efectuat cu succes)

1. daca m-am inscris pe site-ul vechi (mtbpro) trebuie sa ma inscriu din nou?

2. unde putem vedea lista cu concurentii inscrisi? (confirmare ca inscrierea+plata s-au efectuat cu succes)

Toate inscrierile sunt valabile si nu este nevoie sa va inscrieti din nou. Vor trebui sa ne anunte doar cei ce s-au inscris pentru data de 19, dar nu pot veni pe 25 septembrie. Altfel, inscrierile raman valabile. Va fi postata curand si lista cu inscrisi. Finalizarea cu succes a inscrierii pe site este urmata de afisarea unui mesaj de confirmare. In momentul efectuarii platii, va trebui sa trimiteti dovada efectuarii acesteia ( trophy@mtb-pro.ro ), apoi va vom confirma dupa verificarea acestui lucru. Taxa de inscriere este de 50 lei pentru plata in avans si de 75 lei pentru plata la start, in ziua cursei. Taxa de inscriere include si folosirea cip-ului de cronometrare, dar si un tricou al compeitiei (pentru primii 300 participanti platitori inscrisi).

Toate site-urile pe care s-au facut inscrieri apartin membrilor comitetului de organizare, dar acest ultim site este cel al organizatorului principal: Primaria Predeal. Data desfasurarii cursei a fost modificata datorita suprapunerii cu prea multe concursuri din acelasi weekend si pentru a da participantilor ragazul necesar recuperarii fizice pentru concursul nostru :).

Intrebare: Tricourile vor fi tricouri de ciclism sau tricouri normale, din bumbac?

Multumesc mult,

Intrebare: Tricourile vor fi tricouri de ciclism sau tricouri normale, din bumbac?

Multumesc mult,

"Normale", sa se poata iesi in oras cu ele... :D

Pagina oficiala a evenimentului este :rolleyes:http://predeal-trophy.ro

pentru mai multe informatii va rugam sa ne contactati la numerele afisate pe site.

DE LUNI evenimentul va fi promovat de KISS FM !!! VA ASTEPTAM LA PREDEAL !

Guest
This topic is now closed to further replies.