ovidiu

25.09.2010 - Maraton Mtb Predeal

Recommended Posts

Da, eu m-am luat bilet in vagonul de biciclete. Eu sunt cu o Merida argintie.

Io sunt fara bicicleta , ne vedem la mc la 7:15 sau in caz ca intarzie unu dintre noi ... in vagonu de biciclete :D ? Edited by CristiC

Am 3 locuri in masina inclusiv bicicletele din Bucuresti, cu plecare si intoarcere sambata. Plecarea la 6:00, sosirea seara. Pret informativ dus-intors 40, 30, 25 RON (pentru inca 1, 2 sau 3 persoane). Daca este cineva interesat, ma poate suna la 0744166262.

Am rezervat la cabana Fulg de Nea! Se raspunde si la ora asta :)

Pana la urma cine vine sa faca tura de recunoastere vineri la ora 11.00? Cu plecarea de la cabana Fulg de Nea?

Am rezervat la cabana Fulg de Nea! Se raspunde si la ora asta :)

Este foarte normal, chiar obligatoriu, ca unitatile turistice de cazare (omologate/acreditate/clasificate...) sa aibe personal care sa raspunda la orice ora, sa fie disponibili pentru clienti (sau potentiali clienti).

Mai am o intrebare: amicu meu nu are casca... se poate inchiria cumva la inscriere sau ceva de gen?

O casca banala e sub 20 de lei in supermarketurile gen Cora, Carrefour. O cumpara o data si o are pentru totdeauna. sau pana la prima cazatura :D

P.S. pentru cei care fac azi traseul, asteptam vesti despre starea traseului. sper sa fie uscat! :)

O casca banala e sub 20 de lei in supermarketurile gen Cora, Carrefour. O cumpara o data si o are pentru totdeauna. sau pana la prima cazatura :D

P.S. pentru cei care fac azi traseul, asteptam vesti despre starea traseului. sper sa fie uscat! :)

Traseul este uscat, in cea mai mare parte a lui (ca sa nu spun chiar 100%).

In cazul in care nu va cumparati, casca se poate gasi la centrele de inchirieri de biciclete din zona startului (ex.: Fulg de Nea), in limita disponibilitatii.

Este foarte normal, chiar obligatoriu, ca unitatile turistice de cazare (omologate/acreditate/clasificate...) sa aibe personal care sa raspunda la orice ora, sa fie disponibili pentru clienti (sau potentiali clienti).

Salut,

Oferta pentru cazare este valabila doar vineri seara(fulg de nea)? si sambata plecare la ora 10 ??? De ce ? pentru ca vine un grup de la scrima... !!!

Speech less

D'asta nu am mai fost pe Valea Prahovei de ani.

Nu te plange chiar asa, peste tot pe unde am mai fost pana acum (la maratoane), a fost la fel, eliberarea camerei la ora 10:00. Adica de dimi iti faceai bagajelul si eliberai camera. Oricum sigur exista o camera de bagaje unde poti lasa linistit tot ce ai si lua inapoi mai tarziu, dupa ce termini cursa si vrei sa pleci; iar in unele locuri, cum a fost si la Tg.Mureș, mi-au povestit prietenii ca i-au lasat sa faca si dus dupa cursa, desi camera era eliberata, le-au pus la dispozitia asta....deci se poate, trebuie intrebat si stabilit cu oamenii.

In alta ordine de idei, suna bine ca traseul e uscat, prognoza nu amintetste nimic de ploi pe maine, asa ca abia astept http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif ziua de maine, sa ne vedem cu bine la start, si cu limbile pana la pamant in timp ce urcam Cocosul :P

dre, cred eu, ca vroia sa sublinieze altceva. Modul de a face turism in Romania. Camera goala dar trebuie sa o eliberezi. De ce? pentru ca asa au angajatii tabietul de a face ordine in camere la o anumita ora. In alte tari principiul este clientul nostru, stapanul nostru.

Asta e tara in care traim, cu asta defilam, sau plecam. Sau poate se face schi pe iarba si este plina cabana a doua zi.

Intradevar la Tg Mures ne-au spus ca in cazul in care nu o sa se rezerve camera putem sta pana mai tarziu. Am stat pana la 7 seara si ne-au pus la dispozitie si un aparat de spalat sub presiune in garajul pensiunii. (Imperial 4 stele cazare 50 ron de participant redus de la 120 ron. Asta mi se pare turism!)

scuze de off topic dar sunt frustrat :P

dre, cred eu, ca vroia sa sublinieze altceva. Modul de a face turism in Romania. Camera goala dar trebuie sa o eliberezi. De ce? pentru ca asa au angajatii tabietul de a face ordine in camere la o anumita ora. In alte tari principiul este clientul nostru, stapanul nostru.

Asta e tara in care traim, cu asta defilam, sau plecam. Sau poate se face schi pe iarba si este plina cabana a doua zi.

Intradevar la Tg Mures ne-au spus ca in cazul in care nu o sa se rezerve camera putem sta pana mai tarziu. Am stat pana la 7 seara si ne-au pus la dispozitie si un aparat de spalat sub presiune in garajul pensiunii. (Imperial 4 stele cazare 50 ron de participant redus de la 120 ron. Asta mi se pare turism!)

scuze de off topic dar sunt frustrat :P

Respectul pt client este zero pe valea prahovei asta am vrut sa spun, oricum nu trebuia sa repet stiti foarte bine si voi.

La Geiger am fost cazat la Motel Dumbrava. 100 ron/ mic dejun inclus si am putut face dus dupa cursa la ora 18 . E o diferenta fata de fulgulet de nea....

Bafta ne vedem maine.

Las-o pe asta cu țara, poate n-ai umblat destul prin lume ca să vezi programe hoteliere (perioada contractuală în care îți este disponibilă camera) sau poate ai stat doar la 7 stele ca să te trateze după cum vrea mușchiul tău. La 4-5 stele și mai jos, check-in se face cel mai devreme pe la 12-14 și check-out-ul se face de regulă până pe la amiază. Că dacă vine clientul următor la amiază și vrea să ocupe camera rezervată, păi ar fi o idee bună să fie deja eliberată și curățată. Poate că sunt și excepții, dar țin de bunăvoința managementului - ei, aici putem vorbi într-adevăr de o diferență între „la noi” și „la ei”. ;)

Ce-am mai făcut în situații în care eram cu o trupă mai numeroasă și aveam avion seara/noaptea a fost să păstrăm o singură cameră pentru încă o noapte, și o foloseam tot grupul pentru toaletă, un duș, lăsat bagaje, un somnic de după-masă etc.

Anyway, de-abia aștept să ajung :) Ce bine-mi pare că e vreme bună, chiar va fi o plăcere!

Salut,

Oferta pentru cazare este valabila doar vineri seara(fulg de nea)? si sambata plecare la ora 10 ??? De ce ? pentru ca vine un grup de la scrima... !!!

Speech less

D'asta nu am mai fost pe Valea Prahovei de ani.

In primul rand, doresc sa subliniez ca regulile fiecarei unitati de cazare, nu tin de noi. Noi doar facem tot posibilul sa obtinem locatii bune si tarife cat mai avantajoase, pentru concurentii interesati.

In afara exceptiilor, regula de baza, cam peste tot in lume, este ca check-in -ul sa se faca la orele 16-18, iar check-out -ul la 11-12, tocmai pentru a fi timp indeajuns pentru curatenie si vorbim aici si despre unitati de cazare cu multe stele (eu, personal, am avut experienta asta chiar la 5*). Este adevarat ca, in functie de disponibilitatile de camere, de gradul de ocupare, de numarul de clienti ce urmeaza sa se cazeze in ziua respectiva si numarul de camere ce trebuie eliberate, exista posibilitatea devierii de la regula si sunt destule cazuri in care check-in -ul sa se faca mai devreme (mi s-a intamplat si sa fiu cazat la 10 dimineata, in Romania, la mare, la 3 si 4 stele, in mijloc de sezon, pentru ca exista camera libera si curata, deja), sau check-out -ul sa se faca mai tarziu. Depinde, deci, de conjunctura momentului cand va aflati in una din situatiile mentionate si doar uneori (foarte rar, cred), de vointa proprietarilor, care ar vrea sa se respecte programul standard, indiferent de gradul de ocupare al unitatii.

Nu pot sti exact toate detaliile problemei adusa atentiei, legata de Fulg de Nea, dar stiu ca trebuie sa soseasca un grup de la scrima, deoarece, tot in aceasta perioada, la Predeal, au loc Campionatele Nationale de Scrima.

Cred ca eliberarea camerei la ora 10, v-a fost comunicata /sugerata nu neaparat pentru ca asa este regula lor, ci datorita faptului ca sunteti participant la concursul de mountain bike si automat, odata plecat in cursa, va fi imposibil sa ajungeti sa eliberati camera intre orele 11-12, neputand sa vi se dea optiunea de a o elibera mai tarziu (venind grupul de care vi s-a spus, grup ce va umple cabana). Sunt sigur ca puteti elibera camera pana la ora 12, daca asa doriti.

La modul general, sambata este ziua in care orice unitate turistica de cazare are cele mai mari sanse de a avea un grad de ocupare cat mai ridicat si atunci este foarte putin probabil sa vi se poata face favorul de a elibera camera tarziu. Din nou, depinde de zona in care va aflati, de popularitatea ei, de numarul de unitati de cazare existente, de locatia in sine si clasificarea ei, de multe alte variabile de acest gen.

Nu este OK sa vi se spuna ca sunteti OBLIGAT sa eliberati camera la ora 10, dar nici ei nu au obligatia sa va permita sa eliberati camera dupa ora 12, daca nu au fizic aceasta posibilitate, sau daca, in mod exceptional, pur si simplu nu vor.

Bai nene ,ce oameni si femeile astea.Faptul ca te-a lasat acolo a fost un favor ,si tu o iei ca pe un drept.Poate daca era duminica te lasa ,ca nu mai avea rezervari(si la geiger si la tg mures au fost duminica si m-am lipit si eu,la sinaia canci) .Asa respecti regulile nene si nu comentezi .

Hai ,concetrativa la cursa de maine ,sa ajungeti la finis in pluton masiv.

• Upvote 1

Tu o sa ne astepti acolo deja cu mititeii si cu berea in mana?

Piana la urma ploua sau nu ploua? sa stiu daca vin sa ma plimb si sa ma simt bine dupa tura, chiar nu vreau sa ma chinui prin noroaie.

Distractie placuta celor care participa maine.

Tu o sa ne astepti acolo deja cu mititeii si cu berea in mana?

Da cu o friptura de vita la Baile Homorod. :blink:

Ma bucur ca o sa aveti vreme buna .Pacat ca nu pot fi si eu.

Nici eu nu pot venii,dar urez succes tuturor participantilor.Teren uscat,frane bune si muschi in picioare.:D

Noi (eu, corrado si nelu) plecam maine dimineata la ora 6:00 din Bucuresti. Sper sa avem parte de traseu uscat. Nu vreau sa car si gumele de noroi dupa mine. Ca masurat de siguranta o sa iau totusi unul la mine, nu se stie niciodata cand ai nevoie de el.

Inca putin si ajungem la Predeal. La Sinaia ploua marunt si sunt 10 grade.

La predeal nu ploua si nu a plouat. Prognoza este buna si pentru astazi.

Am ajuns si noi. Inca este uscat dar burniteaza putin. Parca se lumineaza.

S-a terminat. Traseul lung a fost DEMENTIAL. Un pic spre latura grea, un pic tehnic, un pic de push-bike... ce naiba http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif E super dur, super greu, super tehnic, cu niste urcari de zile mari si niste coborari de dementi, cu un push-bike ireal. Pacat ca a fost cam ud. Mergea facut si ud, dar nu pot sa nu zambesc la gandul cum ar fi fost sa-l dai pe uscat. Cu siguranta voi visa doar radacini cateva nopti de-acum incolo... Ca idee de dificultate, ceva gen Campulung, dar considerabil mai dificil pe urcari.

Felicitari organizatorilor, au facut un eveniment frumos. Totul a fost aproape cum trebuie.

Un singur repros: aranjarea punctelor de alimentare: vreo 23 km nimic, apoi aveai trei puncte pe ultimii 20 km, ultimul complet inutil, inainte de coborarea finala (probabil s-au folosit de el mai mult cei din tura scurta). Pe viitor, un punct in capatul drumului de pe Timisul Sec ar fi mai mult decat binevenit.

Long Live Predeal MTB-Pro Trophy !!! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

felicitari pentru traseul ales, foarte antrenate urcarile, coborari tehnice, single trail. Din pacate am ales cauciucurile cele mai nefericite pentru udatura prezenta pe traseu. Abia astept anul viitor poate pe mai uscat. Felicitari pentru daruire, foarte multi voluntari am vazut!

Guest
This topic is now closed to further replies.