basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

M-am intalnit cu grupul bucurestean la intoarcere de la Ruse, am facut un mic efort sa-i ajung pe pod.

Mi-a atras atentia lipsa de ordine si disciplina, degringolada cu care se mergea, pana mi-am dat seama de cauzele acesteia, lipsa unui om mare. Am intrebat de Florin Leonte, am intrebat cum au reusit sa iasa din Bucuresti fara el, fara sfaturile sale. Mi-au raspuns pe un ton melancolic, folosind termeni din medicina sportiva, nesportiva, generala si anatomie.

Stergandu-si discret o lacrima, unul dintre ei mi-a povestit cum Leonte a fost solicitat de catre Armata Populara Chineza pentru a adapta bicicletele DHS la conditiile impuse de razboiul modern. Ba se pare ca simbata seara acesta a avut o convorbite scurta cu Osama Bin Laden, pentru a pune capat distrugerii pistelor de biciclete cu ajutorul explozivilor artizanali. Bineinteles, stirea nu a putut fi confirmata de nici o agentie de stiri internationala.

Le-am urat vant din spate spre Bucuresti, si vantul sa suiere precum fluierul cu care Leonte mentinea ordinea perfecta si statul la trena odinioara.

Lasa mah ca erai tu "organizat" cu tipa aia cu chilotii pe afara si cu casti de munte pe cap, pe asfalt (macar atata lucru sa fi invatat de la FL) si fara echipament adecvat! hmm

PS: In grupul nostru era un ciclist profesionist (fost coleg cu Ghe. Lautaru, Dumnezeu sa-l ierte) care are acuma 50 ani Dan Ionita (nascuti in 1960 generatia de aur), care ne-a atras noua atentia asupra voastra cum erati echipati voi! :))

Bafta multa si data viitoare fi mai ponderat in declaratii cand esti in necunostinta de cauza despre ciclisti profesionisti si activitatea lor.

Un binecunoscut om al forumului inconjurat de 2 dinamovisti:D.AM mai multe poze cu dmv dar nu le pot pune aici nu stiu din ce motiv:(.Daca le vreti trimiteti'mi un pm cu adresa de mail si pun acolo pozele.

Ma spionule,nici acum nu te-ai deconspirat :P

Si nu-mi vorbi la persoana a2-a,ca dracu,eu nu sunt basinos ca cine stie ce fluierici ;)

A fost misto concursul de ieri,fuse oleaca de lupta

spooky51 ai si de la mine, dar un avertisment!

Data urmatoara iei pauza o saptamana sa ai timp pentru a-ti linisti dorurile si durerile privitoare la Florin Leonte.

Mi-am luat inima in dinti si am iesit pe cursiera. Urmaresc topicul cu interes pentru ca vreau sa ies la rulaj cand se preconizeaza a fi.

MAi putina mesagerie daca se poate ar fi binevenita pentru a nu umple pagini cu nimic.

spooky51 ai si de la mine, dar un avertisment!

Data urmatoara iei pauza o saptamana sa ai timp pentru a-ti linisti dorurile si durerile privitoare la Florin Leonte.

Mi-am luat inima in dinti si am iesit pe cursiera. Urmaresc topicul cu interes pentru ca vreau sa ies la rulaj cand se preconizeaza a fi.

MAi putina mesagerie daca se poate ar fi binevenita pentru a nu umple pagini cu nimic.

...ce treaba ai tu cu F. Leonte? tu esti un nimeni frate,esti cu tastele la calculator! .. Edited by alfa

spooky51 ai si de la mine, dar un avertisment! Data urmatoara iei pauza o saptamana sa ai timp pentru a-ti linisti dorurile si durerile privitoare la Florin Leonte.

O saptamana chiar n-ar folosi la nimic, nu cred ca intru mai des pe forum ;) . Insa recunosc, nu m-as supara daca mi-ai face favorul de a sterge contul si mesajele mele de pe ciclism.ro .

Oricum imi cer scuze fata de adoratorii lui Florin. Dragostea este un lucru foarte greu de gasit in viata, se spune ca dragostea adevarata o gasesti o singura data, iar de multe ori nu ai nici macar aceasta unica sansa. De aceea, atunci cand o gasesti, trebuie sa o pastrezi, indiferent ca se cheama Andreea, Daniela, Nicoleta sau Leonte.

Mai multe nu doresc sa spun pentru ca as face offtopic :-bd . MBZ, sper ca nu uiti, foloseste butonul de ban, insa nu pentru o saptamana, pentru ca pur si simplu nu as sesiza. Vant din spate si asfalt uscat tuturor!

...ce treaba ai tu cu.....

Apropo de protejatul tau,inclusiv de valoarea inestimabila pe care i-o atribui,nu stiu pe ce baze.....

Aud ca ma acuza ca i-am 'spart' parolele si scriu dupa userul lui,asta e ultima gaselnita pt a arunca In carca mea ineptiile scrise de el pe aci ? :-??

Nu ma astept sa primesc un raspuns nepartinitor din partea ta,te-ai lasat dus In eroare destul de rau

Poate ne vedem vineri la terasa,nu am mai sorbit o bere impreuna de ceva vreme;)

Pt unii azi a fost etapa de munte,catarari speciale incluse.

Cu gandul ca voi merge singur,in gara dau de Han si Tony34.Plecam impreuna cu trenul pana la Campina.Continuam pe Sotriile-Nistoresti.Iesim pe DN,de la Comarnic isi face aparitia Canibalul.

Toti plecam increzatori pana la cota 1400.Costin venise cu propunerea sa facem Rucarul,dar dupa o cota halucinanta,am decis sa dam o fuga pana la Trei Brazi in Predeal doar eu cu Costin.Ceilalti ne-au asteptat in Sinaia.Pana acolo m-a secat vantul si falsul plat,fapt pt care l-am pierdut pe Costin in drum spre cabana.Desi Costin da senzatia ca nu mai poate ca e sleit de puteri,eu l-am subestimat si m-a uimit.Vreau sa-i felicit pe baieti,impreuna am facut o tura extraorinara,peste o suta de km numai catarari si coborari.

Saptamana viitoare eu cel putin ma voi lupta din nou cu muntii...va astept si pe voi!

am sa pun cateva fotografii de sambata. initial stabilisem rucar bran dar se anulase vagonul de campulung si numai bine am mers pe valea prahovei. rulaj (daca se poate numi asa ) adica in ritm lejet de tot cu cateva pauze de facut fotografii, apoi o bere la cota si inca una la castelul peles - superb locul...foarte elegant.apoi am alergat mai tare a doua zi cu canibalul care desi nedormit de 3 nopti a avut energia necesara sa pedaleze minunat.

pedalare pe la sotrile, langa orasul campina:

http://img208.imageshack.us/img208/7439/mg0453.jpg[/IMG[/URL]

o pauza pe varful dealului cu bicicleta ridicata

http://img153.imageshack.us/img153/7023/mg0478.jpg[/IMG[/URL]

ma bucur ca am angrenaj compact pe bicicleta cand vad panta asta ;)

http://img175.imageshack.us/img175/3219/mg0484.jpg[/IMG[/URL]

http://img227.imageshack.us/img227/7818/mg0487.jpg[/IMG[/URL]

la comarnic ne intalnim cu canibalul care are nevoie de echipa tehnica

http://img340.imageshack.us/img340/3262/mg0489.jpg[/IMG[/URL]

il lasam pe canibal sa scoata untul din 445 si ajungem mai tarziu la cota cu pauze de admirat peisajul

Imagine postată

apoi coboram la peles ( eu si toni ) unde ramanem 2 ore la o cafea si ascultam muzica la ghitara live cantata de un artist la barul de langa castel.

http://img442.imageshack.us/img442/2469/mg0495.jpg[/IMG[/URL]

o zi faina de relaxare pe bicicleta. :)

Felicitari pentru tura,Han &co.Mi-ar placea sa cobor panta aia din poza nu sa o urc.;)

Numai bine.

Pe urcare depui munca fizica, iar pe coborare tot n-apuci sa te relaxezi - depui munca intelectuala ;) (de concentrare ca sa nu zbori in decor)...

Frumoasa tura, domnilor !

Pentru sambata asta e in plan Cimpina - Sinaia - Paraul Rece - Bran - Fundata - Cimpulung. Speram sa nu se strice prognoza pana atunci. ;)

Sau In sens invers,ca e cam nasol cu trenurile din Campulung

Ma Hanule,baga poznele alea la un format mai mare,sa le privim si noi ca oamenii botezati

la cum merg trenurile ajung sa cred ca mai bine fac distanta pe bicicleta. desi poate fi obositor ce poate fi mai placut decat oboseala pe saua cursierei?

bag fatografiile la rezolutie mai mare dar nu incomodez saitul cu nimic? adica nu ocupa loc?

Treaba cu trenul e ca nu exista sambata dimineata tren spre Cimpulung, circula acceleratul doar de luni pana vineri.

Dar exista un accelerat la ora 18.00 din Cimpulung spre Bucuresti, la care, daca nu stam prea mult la bere pe traseu, ar trebui sa ajungem fara probleme. (plecarea dimineata cu acc. de 7.30 spre Cimpina).

Si inca o precizare: se va merge in ritm de melc agitat :D

Ar mai fi varianta sa luam trenul pana la Tirgoviste (cel de 5.20) si de acolo sa mergem pana la Brasov prin Poiana.

pentru Cimpulung ce trenuri mai sunt daca se intampla ceva si ratam trenul de ora 18?

Mai usor cred ca este pe Brasov, din punctul asta de vedere. Votez pt Targoviste - Brasov ;)) (care include si Rucarul: Targoviste - Campulung (valea mare) - Rasnov - Poiana Brasov - Brasov - cam multi km totusi 180 ... )

+ ploaia usoara care se anunta

Votez pt Targoviste - Brasov ;)) (care include si Rucarul: Targoviste - Campulung (valea mare) - Rasnov - Poiana Brasov - Brasov - cam multi km totusi 180 ... )

+ ploaia usoara care se anunta

180 de km inseamna mult pentru plimbare in pas de melc furios cum zice catalin ;)) va prinde noaptea. trebui mers tare pentru a face distanta asta in timp util.

pana ne hotaram unde plecam sambata :D (precizez ca sambata vor fi ceva sanse micute de ploaie ;)) , doar la munte ;)):) si sper doar la cotele cele mai inalte sa picure)!!! :D:D:D

iesim la o tura mai scurta :D daca aveti timp haideti sa ne intalnim astazi :)

180 de km inseamna mult pentru plimbare in pas de melc furios cum zice catalin ;)) va prinde noaptea. trebui mers tare pentru a face distanta asta in timp util.

Sunt 150 de km de la Targoviste la Brasov, trenul de Targoviste ajunge acolo la 6.45 , deci timp este berechet chiar si in ritm de melc. Edited by catalinm

+ trenurile din Brasov care circula pana tarziu ;) si care mai fac si 5h pana in bucuresti, ultima data a fost distractiv... cred ca de la bere :)

acum sa vedem cine se trezeste la 5 dim :)

pana sambata mai e,asa ca va invit la un rulaj pe dn1,azi la 19:15 la arc