basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

Am fost.

Nu ne-am udat, a fost si ceva ceata, dar una peste alta in regula. Nu am mers pana la Videle, doar Ghimpati.

din pacate n-am mai reusit sa ajungem sa facem catararea de la Videle,ne-am multumit doar cu cea de la Cornetu

Se baga cineva maine la o tura langa Campina? Propunerea mea ar fi tura asta:

Imagine postată

Tura se pare ca are si ceva catarari simpatice. Ea face legatura intre Campina (valea Prahovei) si Pucioasa (valea Ialomitei). Personal n-am mai fost pe ea niciodata, e la recomandarea lui kathar. Poze puteti vedea aici.

Plecarea cat mai repede (dar nu neaparat cu noaptea-n cap): ora 9-10 dimineata, cu masina din Bucuresti pana la Campina.

Ar mai fi 2 variante de traseu daca sunt doritori, pe care oricum vreau sa le fac in zilele care urmeaza, in functie de vreme, mai putin joi cand sunt la servici:

Varianta 2: tura cu speciale de la Campina, dar in sens invers: Campina - Sotrile - Paltinu - Secaria - Comarnic - Nistoresti - Sotrile - Campina.

Varianta 3: Predeal - Paraul Rece - Rasnov - Poiana Brasov - Brasov - Predeal, eventual daca e timp asezonata cu o Cota 1400 de dezincalzire.

Foarte tentant, mai ales ca as fi parcurs pt prima oara traseul asta, din pacate sunt la serviciu... :(

Dar esti sigur ca e asfaltat in totalitate? Din cate am auzit pe portiunea Bezdead - Provita era offroad...

Foarte tentant, mai ales ca as fi parcurs pt prima oara traseul asta, din pacate sunt la serviciu... :(

Dar esti sigur ca e asfaltat in totalitate? Din cate am auzit pe portiunea Bezdead - Provita era offroad...

Offroad era portiunea aia prin iulie cand am facut si eu acest traseu si sigur nu prea cred sa fi asfaltat cineva..

Cica ar fi cateva sute de m neasfaltati, dar nu foarte rai. Nu cred ca e mai rau decat asfaltul prost de pe Secaria sau Nistoresti. Cei care au fost ziceau ca nu e o problema sa treci si, chiar si asa, se poate face pe langa bicicleta ca nu e mult. In fine, daca cineva vrea sa vina intr-una din ture, sa dea de stire.

Fiind tarziu deja, ramane pentru azi traseul Campina - Sotrile - Secaria, cu plecare la ora 10 de la Podul Grand, capatul dinspre 1 mai. Daca se mai hotaraste cineva sa vina in ultimul moment, sa ma sune (0744166262).

Deoarece se anunta vreme buna pe miercuri, as face tura Predeal - Poiana Brasov. Conditia ar fi sa ne adunam macar 3 oameni (adica inca 2). Plecarea ar trebui sa fie mai devreme, pana in ora 7.

confirm, ca de la mine-s pozele alea: coborarea din Adunati are 1.5 - 2km neasfaltati. merg facuti pe cursiera la vale, dar cu aceiasi viteza cu care i-ai face si pe langa ;)

In rest asfaltul e bun: au reasfaltat bucata dintre Adunati - Pucioasa (desi nu e foarte uniform), asfalt proaspat perfect pe bucata Varfuri - Moreni.

Horatiule,miercuri m-as baga la o tura mai lunga daca ai ceva In plan

Tura pana la Manastirea Tiganesti,acum la 15.30-15.45 Arcul de Trimf.

• Upvote 2

Pana la urma a fost azi o tura in doi, subsemnatul si hipopotanul. Am urcat din Campina in Sotrile, am coborat pe Valea Fiarelor in Seciuri, apoi eu am urcat inapoi pana in Sotrile (nu m-am putut abtine), m-am intors in Seciuri si am continuat pe Valea Doftanei pana spre capatul asfaltului. Ne-am intors la Campina pe vale. In total, 60 km si o vreme cu un pic de soare, mult mai frumoasa decat in Bucuresti. Am avut si curiozitatea sa vad cat fac in sus pe Valea Fiarelor, din intersectie in intersectie, pentru scopuri de comparatie cu turele urmatoare :blink: Timpul a fost de 12:40 min - deci am in sfarsit o referinta.

Turele de care am zis ieri raman valabile in continuare ca propunere pentru zilele care urmeaza.

@basso - te sun in seara asta sa vedem ce planuim pe miercuri, e pacat sa ratam vremea buna.

• Upvote 1

Deoarece se anunta vreme buna pe miercuri, as face tura Predeal - Poiana Brasov. Conditia ar fi sa ne adunam macar 3 oameni (adica inca 2). Plecarea ar trebui sa fie mai devreme, pana in ora 7.

Am fost ieri in prima tura cu bicicleta pe sectorul Predeal-Risnov de cind s-a asfaltat si pot sa va asigur ca acume o adevarata placere. In sfirsit o sosea adevarata pe acest sector.

Am urcat din Brasov, Predeal, P.Rece, Risnov, Poiana, Livada Postei, dinnou Poiana, L.Postei, acasa. Desi era duminica, n-a fost aglomerat, o adevarata placere.

• Upvote 2

Excelente vesti! Ramane tura fixata pe miercuri, Predeal - Rasnov - Poaiana Brasov Brasov - Predeal si, daca mai ramane timp, poate si o cota (nu prea cred totusi, ziua e scurta, poate o cota pe intuneric :D ).

Mai sunt 2 locuri in masina, plecarea la 6:30. Ma gasiti la 0744166262.

Niste poze de la tura de sambata noaptea in A'live unde Dani Pasager a avut cantare.

De la stanga la dreapta: Adi Trek, Adi Slick, Radu, subsemnatul, Octav & Dani. Adi Colnago mai timid, nu s-a lasat pozat :P

• Upvote 1

Parca nu sunteti voi,sunteti oarecum stingheri In straie 'civile' :D

• Upvote 2

Bae, da' bagabonti mai sunteti... Stiti bine ca "imi plac" muzica puteati sa ma chemati si pe mine, stiu bine sa joc rolul de fan. Nt-nt-nt...mari bagabonzi. :(