basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

Ramane stabilit!Maine dimineata la ora 9:00 la Arc pt Crama Seciu.

Vin si eu la Ghimpati pentru un rulaj. S-au mai anuntat danipasager si Fuji aka Adi Colnago + coshcadarii.

Unii dintre noi (Bogdan "Berceni", Paul, Radu "Specialized", Emil, Adi "Colnago", Octav, Emanuel, "Pasager",subsemnatul) din diferite motive precum din cauza unor distanţe prea lungi în acest anotimp şi din cauza timpului mai răcoros au dorit un tur mai scurt: spre Ghimpaţi. Plecarea la ora 10,00 Tineretului şi 10,30 Rond Rahova.

deci se anuleaza tura spre Crama Seciu :P

Sambata, "din nou", se merge pe Transfagarasan. Mai sunt practic 2 locuri libere in masina, dar sunt binevenite cat mai multe masini. Planul initial: Poienari - Balea Lac si retur. Pana atunci, am sa ma interesez sa aflu daca e zapada pe sosea si e nevoie de ciclocross - dar eu zic ca 99% pe sud nu e zapada.

In caz ca unii nu au observat in topicul respectiv, sambata la 11, parcarea Cora Pantelimon, tura de ciclocross la Cernica. Evident, Balea cade - probabil ramane sa mergem la Last Climb....

Vă propun pentru anul 2012 în calendarul fiecărui amator o competiţie importantă . Din păcate aceasta se suprapune cu perioada „Întâlnirii de pe Transfăgărăşan ”(ultimul week-end din iulie). Este vorba de „Turul Munţilor Tatra” 2012 din Cehia, competiţie la care pot participa şi amatori, nu numai licenţiaţi. Sunt două probe separate: una de 197 km şi alta de 72 km. cu căţărări de până la 2700m. Sunt categorii de vârstă diferenţiate unde fiecare se poate înscrie la una convenabilă. Am vorbit cu Jaroslav care este acum la Praga şi care mi-a trimis un email cu acest subiect. Mâine la terasă putem dezbate subiectul pentru cei interesaţi. Pentru a participa la această competiţie trebuie şi o pregătire adecvată din timp. Din acest motiv am inserat acest subiect acum. Şi noi românii putem să ne mândrim participând la acest tur internaţional care face parte din circuitul mondial al ciclismului. Pentru informaţii suplimentare puteţi urmări linkul:

http://www.tatrytour.eu/?id_menu=8363

salutare, cam ce bani ar trebui sa ai pentru respectiva tura?

• Upvote 1

salutare, cam ce bani ar trebui sa ai pentru respectiva tura?

Pentru câţiva dintre noi care suntem 90% hotărâţi să participăm la această competiţie sunt câteva lucruri stabilite. Deplasarea o vom face cu autoturisme personale. După cum am vorbit cu câţiva prieteni suntem momentan cam două maşini. Sunt aproximativ 950 km.până acolo. Este recomandabil să fie 4 persoane/auto pentru a reveni mai puţini bani la transport.Conform programului afişat pe linkul postat, înscrierea este de 25-30 euro, cazarea în staţiunea respectivă este cam de 10 euro/noapte iar masa în funcţie de fiecare cât şi ce doreşte să mănânce într-o zi.(cred că vreo 20-25 euro sunt suficienţi). Apoi depinde de fiecare cât doreşte să stea acolo, dacă se vrea să se ajungă şi la Praga în vizită. Deci fiecare îşi poate calcula cu aproximaţie cheltuielile. Deocamdată suntem în proiect şi discuţii. Mai vorbim.

Nu vreau sa-i descurajez pe eventualii participanti la tura din Cehia, dar cu 30 euro/zi cred ca te poti descurca doar la cort si cu mancare de acasa. Pana la urma fiecare se intinde cat ii este plapuma. Se cunosc cazuri care consuma sub 10 euro/zi la ture externe :P

Nu vreau sa-i descurajez pe eventualii participanti la tura din Cehia, dar cu 30 euro/zi cred ca te poti descurca doar la cort si cu mancare de acasa. Pana la urma fiecare se intinde cat ii este plapuma. Se cunosc cazuri care consuma sub 10 euro/zi la ture externe :P

Perfect de acord!

Nu faceti si voi un topic la Competitii Internationale? Poate vor sa vina si oameni de prin alte urbe ale tarii...

Emanuel, crezi că în Cehia mâncarea este scumpă? Ai informaţii în sensul ăsta? Eu cred că nu mănânci mai mult de 20 euro/zi iar cazarea poate fi 10-15 euro patul/noapte.Iată cazarea care am găsit-o în perogramul de pe linkul respectiv http://www.tatrytour.eu/?id_menu=8363: Traducerea aparţine Google

"Cazare de la 9, - EUR

este situat înainte de intrarea în centrul vechi al Smokovec partea stanga a drumului principal de la Poprad la Stary Smokovec, la 500 m de la începutul Classics de primăvară şi Turul Tatry. Capacitatea de cazare este de 40 de paturi in camere duble, triple şi patru paturi.

Pentru Classics de primăvară este un vehicule cu motor securizat de parcare pe spaţiul marcat in fata o cameră este păzită pe timp de noapte şi un serviciu de concierge."

Oricum eu am afişat aici informaţii pe care fiecare le le apreciază cum doreşte şi mai puţin mă interesează dacă preocupă pe toată lumea. Eu nu fac acum propagandă pentru această acţiune ci am anunţat că este o variantă pentru unii de a mai ieşi puţin în lume.

Manule, am fost in Cehia de 2 ori si mancarea costa la fel ca la noi. Si aici nu cred ca mananc de 25-30 de euro pe zi :))Cazare cam 10-15 euro si mancare eu zic ca 15 e suficient. Ca la noi :rolleyes:

He he he departe de mine gandul de a descuraja lumea sa participe la turul Tatrei, as fi mers cu mare placere daca nu se suprapunea cu Transfagarasanul. Aici mai mananci si pe acasa, nu cred ca iei 3 mese/zi in oras. Pune si cateva bericioaice la socoteala ca doar nu te duci acolo ca sa inghiti in sec. Cred ca un buget minim realist este de 50 euro/zi fara transport.

As propune pentru maine tot o tura internationala pana la Ruse, unde cu 10 euro te bati pe burta la masa de pranz :))

Manule, am fost in Cehia de 2 ori si mancarea costa la fel ca la noi. Si aici nu cred ca mananc de 25-30 de euro pe zi :))Cazare cam 10-15 euro si mancare eu zic ca 15 e suficient. Ca la noi :rolleyes:

Ca sa fii safe as zice la un 50 de ieuro pe zi. E totusi o vacanta, ca asa, pe genu' ultimate survavior te poti zvarcoli si cu 10/zi...Pai numai apa si berea e pe la 10/zi...

He he he departe de mine gandul de a descuraja lumea sa participe la turul Tatrei, as fi mers cu mare placere daca nu se suprapunea cu Transfagarasanul. Aici mai mananci si pe acasa, nu cred ca iei 3 mese/zi in oras. Pune si cateva bericioaice la socoteala ca doar nu te duci acolo ca sa inghiti in sec. Cred ca un buget minim realist este de 50 euro/zi fara transport.

As propune pentru maine tot o tura internationala pana la Ruse, unde cu 10 euro te bati pe burta la masa de pranz :))

Buna idee ! :))

Sa hotarat mane ora 11 La Cora Pantelimon merem la Cernica tot poporu cu Finalizare-n Branesti la mici si bere

Maine tura "Viata Satului", catre Snagov cu oprire la craciuma din Gruiu. Plecarea la ora 10.00 de la Arcul de Triumph.

Maine tura "Viata Satului", catre Snagov cu oprire la craciuma din Gruiu. Plecarea la ora 10.00 de la Arcul de Triumph.

Fiindca nu am vazut la timp tura asta, am ajuns la tura pentru ciclocross, crezand ca de acolo pleaca toata lumea...si unii mergem pe sosea, altii prin padure.

Am reusit performanta sa fiu singurul pe cursiera, desi aveam si MTB acasa...http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am mers totusi pana la intrarea in "Podu Pitarului" dupa care am facut cale'ntoarsa. Sosea buna, trafic putin, 2-3 "catarari" pe un pod si alte delulete(60km dus-intors).

@Dnegut

Am mai facut traseul ala pana la Budesti si retur ~ 80 km. Asfalt perfect si zona putin circulata.