basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

Am fost azi septe bajeti pe traseul de sosea al Cupei Emmedue si vreau sa zic ca traseul e macel curat cel putin jumate. "Soseaua" e plina de gropi dar cel mai urat e ca are nisip si praf din belsug. Auzisem un zvon cum ca s-ar asfalta dar s-a dovedit fals. Pacat de zona...

• Upvote 1

Fraţilor, azi 13 băieţi şi o fată temerară am executat un tur de milioane propus de Radu Thor. La prima vedere era foarte interesant şi frumos, dar nimeni nu cunoştea drumul (adică în ce stare era ) După hartă nimic nu dădea de bănuit, spunea Radu, că vom avea surprize..După ce am trecut de Pantelimon înainte de Brăneşti am făcut la stânga spre Pasărea, mergând prin Şindriliţa, ieşind apoi în DN făcând la dreapta în direcţia Moviliţa,Urziceni. Drumul asfaltat şi cu vânt din spate a fost pe placul tuturor. Apoi la dreapta spre Roşiori pe un drum asfaltat precar am ajuns într-un sat care avea o înfundătură în stânga iar în direcţia înainte mergea prin nişte coclauri la care nu ne aşteptam. Dar era prea târziu şi mult să facem drumul înapoi, aşa că ne-am aventurat tot înainte (că era mai bine). Pe unde credeţi că am ajuns Pe la Domul Dracu în praznic.Imaginile următoare vorbesc explicit. Dorinţa noastră era să ajungem în Fundulea şi apoi la Brăneşti la cârciumă la ... o Doamne , binecuvântata hidratare cu B complex. Deci prin coclauri (bălţile Măriuţa, Goştilele) cu chiu cu vai am ieşit în DN la Fundulea. Nu vă mai spun că nea Marin şi-a pierdut preţiosul ciclocomputer prin drumurile de pe câmp. (norocul lui că la găsit, altfel cred că făcea icter pt. că nu mai ştia câţi km.făcuse) De la Fundulea poână în Bucureşti vânt puternic din faţă.. O zi frumoasă şi memorabilă. Imaginile:

Imagine postată

Pe şosea de la Pantelimon spre Brăneşti

Imagine postată

Imagine postată

Prin pădure spre Pasărea - Şindriliţa

Imagine postată

Pe DN spre Moviliţa

Imagine postată

Pe aici era Dracu în praznic - coclauri pe la bălţile şi câmpurile pa care bâjbâiam să ajungem teferi la şoseaua spre Fundulea. Eram ca liliecii noaptea când yboară în zig-zag ca să ajungă la ţintă.la un moment dat grupul s-a scindat pe două variante de drum, dar în final am ajun tot acolo.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 3

Pentru că ne place, place , place ... mâine, duminică coşcadârii vom mai face o plecare spre Comana, cu întoarcere pe DN spre Adunaţii Copăceni apoi la stănga la sensul giratoriu la Mihăileşti (oprire) şi revenire în Buc.

Plecarea la ora 9,30 Tineretului şi 10,00 Giurgiului (Progresu)

Va faceti invidiati de MTB-ei :))

Se pare că suntem multifuncţionali.

Pentru că ne place, place , place ... mâine, duminică coşcadârii vom mai face o plecare spre Comana, cu întoarcere pe DN spre Adunaţii Copăceni apoi la stănga la sensul giratoriu la Mihăileşti (oprire) şi revenire în Buc.

Plecarea la ora 9,30 Tineretului şi 10,00 Giurgiului (Progresu)

Comanaaaaaaa !!!! Ieeeeee!! Ce dor mi-era de ea

Abia asteept! :)

Vio, MTB sau cursiera?

Comanaaaaaaa !!!! Ieeeeee!! Ce dor mi-era de ea

Abia asteept! :)

Vio, MTB sau cursiera?

Normal cursiere. Ai zis că e parfum (adică asfalt mai bun decât azi pe la Măriuţa şi Goştilele). Tu conduci plutonul , altfel dacă ne brambureşti aiurea o iei pe coajă la terasă.

Interesanta tura. Intradevar ramane o tura memorabila pt. participanti. =D>

...asfalt mai bun decât azi pe la Măriuţa şi Goştilele). Tu conduci plutonul ...

da, mah, bineinteles ca e mai bun. nici n-ar fi greu sa fie mai bun. dar nu exclud si unele mici surprize. eu macar le anunt, nu cum au facut altii =))

si daca nu e, ce mai conteaza, la cat de frumos e prin padure pe drumul ala asfaltat :D

ce CONDUC eu ? @-)

La tura voastra cred ca v-ati fii dorit sa avezi ciclocros :)

iete, c-am supravietuit si fara :P

si nicio pana. doar vreo 2 lanturi, un far spate si un ciclocomputer sarite de la hartoape :))

super fun, oricum.

bai, da' noi am ras aproape non-stop azi, daca stau sa ma gandesc bine, nu? :)

Asta e, eu sunt vinovat. Sa nu aveti incredere in Goagal Maps, ca cine stie unde dracu ajungeti.

Sambata viitoare facem o recunoastere a traseului de la Prima Evadare. Sport extrem cu coshcadari pe cursiere.

PS. Azi nu viu, am o chestie domestica de facut, dar sa si scot pamantul adunat in frane.

Din 13 negri mititei, unul a fost nefuncțional fără asfalt și a făcut cale întoarsă la Dragoești - s-a întors prin Fierbinți, Grădiștea, etc. Asfaltul a fost rezonabil - http://www.sports-tr...15fi1q1p4k9kdpm, dar vântul greu de înfruntat de unul singur :(

Asta e, eu sunt vinovat. Sa nu aveti incredere in Goagal Maps, ca cine stie unde dracu ajungeti.

Sambata viitoare facem o recunoastere a traseului de la Prima Evadare. Sport extrem cu coshcadari pe cursiere.

Nu mai bine duminica ? Sambata viitoare poate mergem la munte iarasi

Si astazi s-a efectuat o tura mixta la Comana pe sosea si off road. Portiunea de off road nefiind recomandata cursierelor care au tras din greu sa iasa pe sosea. O tura dificila de inalt nivel tehnic,dar stresanta in acelasi timp si bine inteles nelipsitele rafale de vant care ne-au umflat muschii la maxim. Important a fost ca am terminat cu totii aceasta tura fara probleme si am efectuat un antrenament bunicel. In continuare va doresc o seara de exceptie. Asteptam si pozele de la domn profesor.

Cam asa arata tura de ieri, facuta pe traseul de la Cupa Emmedue:

http://connect.garmi...ivity/170193566

singura diferenta este ca am urcat Seciu pe partea mai lunga si proaspat asfaltata.

P.S.: profilul "etapei" e interesant, nu performantele mele #:-S

Kashto scula! Ma asteptam insa sa fi captat si cazatura mea de la sina de tren de langa Rompetrol. Niste lipici de coaste are careva? :)

Un tur reuşit şi azi la pădurea Comana cu întoarcere la Mihăileşti şi revenirea în Tineretului. Am plecat peste 15 persoane de la Progresu. Traseul urmat a fost deosebit de solicitant pentru bicicletele unora dintre noi care am ocolit peun drum de macadam şi prin Pădurea Comana pentru a ne întâlni cu alţi colegi ce au venit direct în centrul comunei Comana şi care nu au avut curajul de a ne urma.

Radu Thor nu trebuie să îţi reproşezi ceva pentru turul de ieri pentru că,, dimpotrivă fără voia ta a fost extraordinar de frumos

Iată imagini inedite ale drumului de azi pe care uneori am herghelit şi cu 26-28 km/h.

Imagine postată

Plutonul pe la pădurea din 1 Decembrie

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Regruparea la sensul giratoriu de la Adunaţii Copăceni

Imagine postată

Drumul de macadam pe o căţărare de câteva sute de metri, unde am început să chinuim roţile bicicletelor

Imagine postată

prin pădurea Comana, unde pe un drum ca la Hiroşima după bombardament, am reuşit să o traversăm şi să ajungem apoi în centrul comunei .

Imagine postată

Centrul Comanei unde am poposit pentru o pană de cameră al unui băiat, iar alţii s-au hidratat.

Imagine postată

Imagine postată

De aici am plecat spre pădurea Comana la locaţia de unde se dă startul concursurilor de MTB. Am dorit să mergem prin pădure şi apoi să ieşim undeva pe DN pe la Uzunu, dar nişte javre de la ocolul silvic aveau bariera pusă la intrarea în pădure şi taxau cu 3 lei/persoană dacă voiam să traversăm pădurea cu bicicleta. Tupeu ordinar de pdl-işti după părarea mea (nici dacă treci vama la Ruse nu plăteşti taxa de pod iar rahaţii ăştia nu ştiu cum să mai fure tot românu) . Bineânţeles că ne-am întors pe drumul asfaltat spre Mihăileşti ş.a.m.d.

Cred că toată lumea a fost mulţumită de tur şi ziua frumoasă pe care am avut-o.

• Upvote 3

a cam inceput sa va placa off road ul :)

da, off road-ul pe cursiere!! se intampla ceva cu oamenii astia, cred ca vor sa se dea cu MTB-istii!! X_X

da, off road-ul pe cursiere!! se intampla ceva cu oamenii astia, X_X

Doctore, te rog să pui un diagnostic corect, că de multe ori se fac experimente pe noi.(iar noi pe biciclete). Bănuiesc că aici este secretul performanţei.

• Upvote 1

some pictures with cyclist friends in tineretului park.....

JennyC welcome to our community.

• Upvote 1