basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

Ok, maximul nu e "mult mai mare de 11%", vad ca maximul inregistrat de aparatul meu e de 13.1%, acolo, in primul km. Destul, zic :)

Pe Col du Ciocan media e de aproape 11 :) Maximul depinde de cum tai curbele, eu am inregistrat peste 18%. http://app.strava.com/segments/2295620

Nu mai iese nimeni zilele astea la o tura sub 50 km ?

Vreau sa stiu daca nu cumva exista un planificator de ture pe net mai activ (gen aplicatia de mobil Rapha), sau vreun grup de pe facebook.

Nu mai iese nimeni zilele astea la o tura sub 50 km ?

Vreau sa stiu daca nu cumva exista un planificator de ture pe net mai activ (gen aplicatia de mobil Rapha), sau vreun grup de pe facebook.

Adica aplicatia de iPhone ;)

Nu se fac inscrieri,oricine e binevenit. Dupa prima intalnire putini au mai venit si la a doua. Se face rulaj,dar nu stiu ce tip ?!

Edit - glumesc :)

• Upvote 1

Pentru astazi ar fi in plan o Fundulea-Tamadau, rulaj mai sustinut. Plecare de la Cora pantelimon ora 17.30. Deocamdata suntem eu si cu adi slick. Asteptam si alti doritori. Eventual putem schimba cu Cernica-Budesti.

Bagam un munte maine ?

Daca nu,am in plan urmatorul traseu intins pe durata a 2 etape

http://www.bikemap.net/route/1822931

si a doua zi

http://www.bikemap.net/route/1822947

L-as face si maine daca se gasesc rutieri puternici :)) dornici sa ma insoteasca. Daca nu,il aman pentru alt week-end

Am descoperit o catarare de aproximativ 20 km in zona Praid ( Harghita ) cu o panta mai moale decat cea de pe partea nordica a Transului si asa vrea sa o incerc.

• Upvote 1

Pt. cei mai iesiti din forma: Crama Seciu, maine la 9 la Arc, se merge cu baietii de pe "amatori", nu se trage, viteza de croaziera, 30km/h.

Cataline tata ce nu-ti spune pretenu Oreste e ca nu te intorci cu el, are drum pana la Ursei si cauta par... se duce mai departe de la Ploiesti. Poate te scap eu de singuratate dar nu cred ca merg pana la Crama. Ma intorc de la Ploiesti.

Venim si noi maine la 9 la Arc, pentru Crama.

Nu mai spun cine, ca se stie. Urcam pe partea sudica.

Mâine se anunţă trupă mare spre Crama Seciu pe partea de est (Buzău). La 8,30 Tineretului şi 9,00 Arc

Salutare,

Duminica, un traseu de vreo 80 km pregatitor pentru Campionatul national de sosea pentru amatori de saptama viitoare? https://www.facebook.com/events/215519151910338

Traseul ar fi: Arcul de Triumf, Balotesti, Moara Vlasiei, Gradistea, Stefanestii de Jos, Otopeni, Arcul de Triumf. Propun ora 10-11.

Viteza mea medie pentru intregul traseu e ~25km/h cand pedalez singur.

Salutare,

Duminica, un traseu de vreo 80 km pregatitor pentru Campionatul national de sosea pentru amatori de saptama viitoare? https://www.facebook...215519151910338

Traseul ar fi: Arcul de Triumf, Balotesti, Moara Vlasiei, Gradistea, Stefanestii de Jos, Otopeni, Arcul de Triumf. Propun ora 10-11.

Viteza mea medie pentru intregul traseu e ~25km/h cand pedalez singur.

Pregatire pentru campionatul national de sosea, fie el si amatori, cu viteza medie de 25/ora??!!

Pregatire pentru campionatul national de sosea, fie el si amatori, cu viteza medie de 25/ora??!!

cand o dai prin est de dn1 (moara, gradistea, stefanesti etc.) te inmoaie vantul de rasarit, n-ai plasa, maisnile trec mai rar ;) .

eu intelg ca autorul pedaleaza cu 25/h doar cand e singur; cand are antren, se ridica miza... :)

Am observat ca astia care merg incet la antrenament merg tare la competitii si vice-versa.

• Upvote 1

Sunt doar incepator, anul acesta mi-am luat bicicleta, Fuji CCR2 cu cateva upgrade-uri(http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/cursiera-fuji-ccr2-carbon-marimea-53-54-ultegra-3x10-a112053610)

De obicei fac trasee de 75 km in zona aceea si aceasta este viteza mea medie la ultimele ture... Am mers constant avand vant favorabil si cu 36-37 km/h... Prabibil ca in pluton as merge cu vreo 30 km/h..

Prefer sa ofer estimari realiste si sa nu incurc oameni care doresc ceva mai mult, e destul de naplacut sa ai un target de viteza si sa mergi considerabil mai slab...

Asa ca daca sunt incepatori din aceeasi categorie cu mine care sunt interesati de acest traseu sa ma anunte si ii astept cu placere ;)

Din ce vad pe acilea majoritatea sunteti pro, asa ca imi e mai greu sa gasesc colegi de tura.

Prin primavara(aprilie,mai ) rulam cu 27 medie ( placa mica,34 ) pe bucati de 60-80 km *( fara pauza)..si nu aveam probleme sa merg si cu 40-45 km/h cand era cazul

Ideea e sa invarti pedala foarte des ,o cadenta buna te va ajuta si cand vei folosi foaia mare implicit vei avea si o viteza medie mai mare

Unii merg foarte tare si la antrenamente,fiecare se antreneaza cum stie ca e mai potrivit pentru el

Sunt doar incepator, anul acesta mi-am luat bicicleta, Fuji CCR2 cu cateva upgrade-uri(http://www.निषिद्ध...3x10-a112053610)

De obicei fac trasee de 75 km in zona aceea si aceasta este viteza mea medie la ultimele ture... Am mers constant avand vant favorabil si cu 36-37 km/h... Prabibil ca in pluton as merge cu vreo 30 km/h..

Prefer sa ofer estimari realiste si sa nu incurc oameni care doresc ceva mai mult, e destul de naplacut sa ai un target de viteza si sa mergi considerabil mai slab...

Asa ca daca sunt incepatori din aceeasi categorie cu mine care sunt interesati de acest traseu sa ma anunte si ii astept cu placere ;)

Din ce vad pe acilea majoritatea sunteti pro, asa ca imi e mai greu sa gasesc colegi de tura.

Nu stiu ce intelegi prin pro, dar insusi faptul ca scriem pe aici ne tradeaza ca suntem amatori. In orice domeniu, foarte rar ai sa vezi adevarati profesionisti ca scriu pe forumuri.

Daca esti incepator, chiar daca iti doresti sa concurezi, in primul an sunt alte lucruri de facut decat concursurile: obisnuinta cu bicicleta, reglarea pozitiei, care nu se face in prima zi pentru totdeauna, exersatul mersului in grup si evident conditia fizica.

Nici eu nu sunt mare vitezist, sunt mai mult de anduranta. De ex pana la Tartasesti e posibil sa am probleme si la plasa la peste 40 la ora, insa pe o distanta lunga, sa zicem 120 sau mai mult, e posibil ca rolurile sa se schimbe.

Acuma sunt intr-o recuperare dupa o tavaleala, atat eu cat si bicicleta, dar sper ca intr-o saptamana sa ies iar cu cercurile si atunci n-am retineri sa mergem impreuna, mai ales daca poti si pe saptamana esti de-al meu.