basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

As fi mers si eu pe Seciu,dar e prea departe,asa ca impreuna cu alti trei coridori vestiti facem un "Mihailesti"-plecare la 17.00 rond Alexandriei,intoarcere la km.25 si popas la bar...

Pentru Seciu propun ca in Tancabesti sa facem stanga spre Peris, apoi spre nord Sirna, Tinosu si iesim la centura la pod la Brazi. Stiu drumul, e ocol maxim 10km dar e super linistit iar asfaltul ok si sunt si niste cismele pe drum. De acolo mai propun sa o luam prin Ploiesti spre bucov, stiu si aici drumul, ca centura de est a Ploiestiului e lunga si aglomerata de tiruri si doar cate o banda pe sens. Mai vorbim la arc insa daca ma duceti si ma aduceti pe dn1 nu prea mai imi place. Vreau sanatate, liniste si aer curat, atat cat se poate.

Viorel iti spun de acum, ca sa nu existe neintelegeri, traseul este cel clasic, DN1.

Dimineata,la 6.30 un tanar cu un Logan a intrat din lateral pe podul Grant si a lovit o ciclista care trecea podul.Nu avea casca si era si imbracata toata in negru.Dupa impact sangera in zona posterioara a capului si nu s-a mai putut ridica ;sa-i tinem pumnii...

70-80 de km. nu inseamna mult,din moment ce un ciclist de club face un astfel de antrenament?Si in plus nu ai spus locul de intalnire...

pt. sambata si duminica daca reusim sa ne strangem 4 persoane propun sa lasam masina in Cernavoda -Saraiu-Tulcea 143 km si revenire duminica Tulcea-Ovidiu- Medgidia-Cernavoda 166km ...drumurile sunt f.bune si putin circulate

Oricum,felicitari pt. ceas;ai sa vezi ca de acum incolo nu o sa te mai desparti de el .Cred ca ai vazut pe instructiuni ca se recomanda o rata a pulsului intre 120 si 140 batai pe minut . Am prieteni care au fortat nota,mai ales ca ieseau si rar si cand ieseau faceau ture pana la Comarnic si retur si acum nu mai pot da o pedala ca ii doare pitpalacul.Si dupa efort mare inima doare cam in a doua, a treia zi, depinde...Razvan stie...Asa ca mai bine incet,dar sigur;e alegerea fiecaruia...Stii ca ce isi face omul cu mana lui...

70-80 de km. nu inseamna mult,din moment ce un ciclist de club face un astfel de antrenament?Si in plus nu ai spus locul de intalnire...

Asta am zis si eu.

Nu mai stabilesc dinainte loc si ora ca de multe ori nu vine nimeni si ma straduiesc degeaba sa fiu la ora respectiva acolo. Daca se anunta doritori stabilim impreuna totul, loc, ora, traseu etc. Presupun ca te intereseaza tura asta, deci la 10.45 la Palatul Ghica (inters. Lacul Tei cu Dna Ghica) e si un rond cu benzinarie, cei mai vechi stiu locul. Propun Tunari, Stefanesti, Gagu, Petrachiaoia, Afumati, Cozieni, retur Afumati Stefanesti, Tunari, Otopeni si acasica (am treaba la intoarcere in zona de nord).

Oricum,felicitari pt. ceas;ai sa vezi ca de acum incolo nu o sa te mai desparti de el .Cred ca ai vazut pe instructiuni ca se recomanda o rata a pulsului intre 120 si 140 batai pe minut . Am prieteni care au fortat nota,mai ales ca ieseau si rar si cand ieseau faceau ture pana la Comarnic si retur si acum nu mai pot da o pedala ca ii doare pitpalacul.Si dupa efort mare inima doare cam in a doua, a treia zi, depinde...Razvan stie...Asa ca mai bine incet,dar sigur;e alegerea fiecaruia...Stii ca ce isi face omul cu mana lui...

Da Melcule, tu rulai miercuri cu Almanahe cu 45 Km/h si in timpul asta unu manca mere iar altul baga glume iar eu mai ca blocasem pitpalacul.Cred ca ai ceasul dereglat...sau centura 8-X

Io de dragul vostru ma fortez, mai...Dar uite, nu mai imi permite varsta...

De curand am "executat" niste ture mai "excentrice" (pentru unii dintre voi) prin inima Transilvaniei pe durata a 2 zile fiecare in 2 week-end uri succesive

Zone de un pitoresc aparte mi s-au infatisat iar eu le-am intampinat cu caldura sufleteasca si sudoare pe frunte :))

Cu prietenul Daniel P din Brasov am facut Predeal-Brasov-Rupea-Hoghiz-Sighisoara-Tg Mures ( 197 km )

Chiar daca tura s-a realizat pe E60 nu am intampinat absolut nicio problema ,drumul bun,soferii discreti si vremea asemenea

Imagine postată

Inaintea noastra au venit 3 baieti din Tg Mures,Eugen,Cristi si JuveFan cu care nu ne-am mai fotografiat dar ne-au scos plamanii la figurat pe dealurile din zona

A doua zi am am ales traseul Tg Mures-Balauseri-Sovata-Praid-Od Secuiesc-Barolt-Aita Mare ( 168 km ) de unde am fost culesi de un coleg de-al lui Daniel fiindca ne prindea noaptea pe drum. Plecasem pe la 12 din Tg Mures iar traseul a fost presarat cu multe catarari si nu ne-am incadrat in timp

Imagine postată

Imagine postată

Week-end ul trecut am rulat iarasi prin Ardeal,punctul de plecare fiind Tg Mures via Cimpia Turzii prin Cluj-Napoca

Ludusul - vazut de la inaltime

Imagine postată

De aceasta data am avut alaturi pe Cristi din Tg Mures,un baiat subtirel care pe catarari ma lasa deseori in urma cu mare usurinta

Imagine postată

In Cimpia Turzii ne-am intalnit cu Marius,un baiat din zona,care ne-a insotit pana in Cluj Napoca si la care am stat peste noapte

Imagine postată

Feleacul - o catarare de 7 km la iesirea din Cluj via Turda

Imagine postată

Cluj - statuia lui Matei Corvin - Mathias Rex respectiv Catredrala Catolica

Imagine postată

Troacele noastre

Imagine postată

Duminica dimineata am rulat pe traseul Cimpia Turzii-Aiud-Teius unde m-am despartit de Marius iar in continuare am ramas singur pe bucata Sebes-Sibiu-Brezoi una foarte circulata si destul de obositoare. Din Brezoi am fost ajutat de Horatiu ( HCampian ) sa ajung acasa ,care se intorcea de la un concurs de MTB

Imagine postată

[Imagine postată

Daca exista putin timp liber,cativa banuti si ceva antrenament se pot vedea multe locuri frumoase din tara . De retinut

Am vrut sa ma delimitez un pic de turele noastre obisnuite de care cu siguranta ma voi satura toata iarna si primavara, profitand si de vremea foarte buna care s-a prelungit destul de mult.

• Upvote 3

Maine,la 8 la Arc pentru o Crama rapida,fara oprire.

Cine doreste maine un Lehliu, la 9.30 Cora Pantelimon.

Trupa numeroasa s-a anuntat.

Daca mai are cineva alte optiuni de trasee, poate ma lipesc si eu, tot asa peste suta dar cat mai putin dn.

E pacat de stat in casa, se pare ce ultimul weekend cu temperaturi de vara.

Pentru turul de mâine la Lehliu întâlnirea la ora 9,00 în Tineretului şi 9,30 Cora Pantelimon

La 10.00 la ARC, spre Campina si retur pe bicle, suntem 3 deja......

In meniu, catararea de 30% de la Sultanu :majoreta:

PS Se merge potolit, se tin dulaii in frau :bici-1: