basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

La 16.30 ies cu Adi Slick la un rulaj lejer spre Fundulea. Plecare de la Cora Pantelimon.

In mai putin de 2 saptamani va avea loc Gentlemen’s Race,o super cursa de sosea destinata tuturor ciclistilor indiferent de varsta sau sex

Cum am lipsit la precedentele 2 editii pe aceasta nu vreau s-o mai ratez.

Iata cateva mici detalii despre cursa :

Gentlemen’s Race este un tip de cursă fără arbitrii, fără puncte de control, fără sancțiuni, fără taxă de înscriere, relaxată, care se bazează pe munca în echipă. Echipele sunt formate din 4 coechipieri şi datorită faptului că nu există categorii echipele pot fi formate din fete, băieți, tineri şi mai puţin tineri.

Echipele vor pleca la o distanță de 5 minute una de alta iar toti membrii unei echipe ( 4 ciclisti ) vor trebui sa termine simultan

Traseul are o lungime de 144 kilometri și o diferență de nivel pozitivă de 1200 metri.

Cursa este in judetul Brasov...iar startul se va da din zona Podul Oltului la circa 15 km de Brasov

Traseul este Harman-Bod-Sf Gheorghe-Zagon-Intorsura Buzaului-Prejmer-Podul Oltului

Castigatoare va fi echipa care va parcurge cei 144 km in cel mai scurt timp.

Momentan sunt eu si Andrei Buletin ,deci mai am nevoie de 2 ciclisti care vor sa faca parte din echipa

Astept mesaj privat daca exista doritori. Multumesc.

In 4 octombrie as vrea sa fac o tura Bucuresti - Ruse si retur.

Singur nu e rau dar parca mai bine este cu mai multi.

Daca este cineva interesat va rog dati-mi de stire.

Cu cat mai multi cu atat mai bine.

Pentru mine este ceva special:

- este prima data cand imi propun o tura de cca 150 km intr-o singura zi;

- este prima data cand voi pedala pe noua mea cursiera Dancelli in varsta de 34 ani;

- traseul Bucuresti - Ruse este destul de frumos;

- trecerea podului pe bicicleta este ceva nou (l-am trecut numai cu masina).

Eu merg asa cum am planificat. Singurul lucru ca m-ar putea face sa-mi schimb planurile pentru ziua de 4 octombrie ar fi ploaia.

Deocamdata yahoo weather nu bate pana pe 4 octombrie dar pe 2 octombrie indica 22 grade si 10% sanse de ploaie, poate se mentine pana sambata.

Daca sunt doritori sunt bine veniti. Mersul in grup este mai interesant.

Pentru mine este ceva special:

- este prima data cand imi propun o tura de cca 150 km intr-o singura zi;

- este prima data cand voi pedala pe noua mea cursiera Dancelli in varsta de 34 ani;

Doua chestii care combinate se constituie intr-o greseala. Si inca o greseala, dupa mine, inviti pe cineva sa participe la un experiment de acest gen, rascand ca odata cu nereusita ta (sau ma rog, chinuiala, mers incet, opriri dese) sa ii strici si lui tura.

Iti doresc succes.

Daca sunt doritori sunt bine veniti. Mersul in grup este mai interesant.

Este , dar daca grupul nu este de acelasi nivel atunci nu este interesant, este deprimant :)

Faptul ca am detaliat situatia in care ma gasesc eu ca si biciclist "este prima data cand imi propun o tura de cca 150 km intr-o singura zi" cred ca da informatii suficiente eventualilor doritori. Asa ca dupa mine nu este nici o greseala. Cei care au la activ mii de kilometri pe bicicleta trebuie sa-si aminteasca faptul ca a fost un timp cand aveau zero, sa incurajeze si eventual sa sfatuiasca (daca acest lucru nu le depasaste puterile) noii veniti in acest sport minunat. Nu cred ca sunt singurul "incepator" de prin partile locului. Am notat faptul ca am facut de-o data doua sau mai multe greseli si ca ruta va fi deprimanta (negative), nu am aflat insa nimic cu privire la cum ar trebui sa atac acest proiect (pozitive). Cu toate acestea, cum am incredere totala in planurile mele, decizia mea este luata deja, ruta o voi face si n-am nici o indoiala ca nu se va finaliza cu succes. Cum spuneam, singur nu este rau. Multumesc lui Daniel pentru urare.

• Upvote 1

Nu incearca nimeni sa te descurajeze. Dar, e un fapt de viata ca, daca nu ai mai facut ture lungi pana acum, va fi greu sa faci una de 150 km din prima. Cam dupa 60-70 de km incepi sa simti cu adevarat ergonomia bicicletei, saua etc. Prima data cand am facut o tura de Giurgiu nu imi mai simteam picioarele la intoarcere si aveam probleme mari de tot cu saua. Pana pe 4 octombrie e bine sa mai ai macar cateva iesiri mai lungute, sa te acomodezi cu bicla si sa iti construiesti si rezistenta.

Anul acesta am participat la Prima evadare cu scopul simplu de a fi acolo si de a termina cursa. Nu m-a interesat timpul. A fost prima aventura biciclista si a iesit bine. Apoi am fost la Comana, Drumul vinului, Cernica, La Broaste, Platoul pe doua roti, in delta de la Periprava la Sulina (38km) si a doua zi de la Sulina la Sf. Gheorghe (32 km) pe o caldura infernala si lungi zone cu nisip. Am cat de cat ceva experiente. Dar toate cu MTB-ul. Experienta de acum este prima cu o cursiera. Cam in fiecare zi fac ture in parcul Carol (o tura = cca 1,5 km), urc si cobor dealul din fata mausoleului, 10 astfel de ture pe zi, tocmai in vederea traseului din 4 octombrie. Deocamdata ma simt bine in saua cursierei dar sa vedem cum o sa fie dupa 75 km de pedalat. La MTB am schimbat saua din prima si am montat o sa comoda (nu prea ma intereseaza sa ma chinui dar sa am o sa trendy si nici nu prea-mi place sa-mi mut saua in pantaloni). Saua de la cursiera este altfel dar dupa plimbarile de pana acum pare a fi intradevar o sa bine construita. Asa ca ma astept sa fiu "terminat" dupa cursa dar chestia asta nu va umbri placerea reusitei. Multumesc Droom.

@@bombicri, pentru a nu polua topicul de programari, deschide un topic nou, unde baietii iti pot da sfaturi cum sa te pregatesti pentru prima ta iesire mai lunga.

@@bombicri, colegii au dreptate. Aici iti anunti intentia ca sa-ti gasesti parteneri de drum si ai ocazia sa vezi daca alt grup are un plan similar de care te poti lipi. 

Pentru sfaturi foloseste un topic precum acesta: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/14207-ture-lungi-si-grele/ sau macar sectiunea respectiva. 

Eu ti-as recomanda sa iti pui bicicleta la punct si sa ai cu tine sculele necesare, camerele de rezerva, etc. "Batranicile" pot avea probleme la tavaleala lunga. In rest vad ca nu te-ai suit de ieri pe bicicleta. 

Pentru concursul de sambata de la Panciu,am 2 locuri ( inclusiv bicle ) libere. Plecare de vineri dupa masa,revenire dupa cursa. Detalii pe privat

• Upvote 1

Salutari si respectele mele ,,profesionistilor" si nu mai descurajati incepatorii, lasati-i sa vada/simta cum este la o tura mai lunga. Toate cele bune !

Salutari si respectele mele ,,profesionistilor" si nu mai descurajati incepatorii, lasati-i sa vada/simta cum este la o tura mai lunga. Toate cele bune !

Pt problema lui nu trebuie sa fii profesionist ca sa iti dai seama de niste chestii care nu se potrivesc si a le pune in vedere cu realism nu inseamna a-l descuraja. Si asa pare foarte motivat. Tot asa motivat, cu multi ani in urma, proaspat posesor de semicursiera si cu cateva "antrenamente" de 15-20km, am plecat de la Ploiesti la Turnu Magurele. Drumul spre final a fost o tortura, am ajuns absolut epuizat iar motivatia din plecare s-a transformat in groaza drumului de intoarcere pe care urma sa-l fac peste cateva zile (noaptea am avut si cosmaruri). Dupa drumul de intoarcere, care a fost si el greu dar putina experienta si antrenamentul capatate m-au mai ajutat,.o perioada n-am mai vrut sa stiu de bicicleta. Mi se taiase. Dupa care usor-usor lucrurile au revenit la normal. Ei bine, daca eu am patit asa ceva, de ce nu as pune in vedere cuiva sa nu faca aceleasi greseli?

Ca sa fiu si on topic. Daca sunt amatori de o tura de 80-100km, de pe la 10.30-11, 11.30-12, 12.30-.....