basso

Planificator ture pentru bucuresteni (SOSEA)

Recommended Posts

Ma bag si eu in confruntarea asta ideatica dintre titani :)

Sunt unul dintre incepatori la propriu, merg pe cursiera de doi ani si am inceput sa ies cu grupuri mai mari de un an si jumatate. La inceput nu stiam nimic din regulile mersului in pluton, nimeni nu iti ofera un training. Se invata la propriu in timp, mai ales cum sa ii protejezi pe ceilalti, protejandu-te astfel si pe tine. Am gresit de multe ori, chiar de curand, si mi s-a atras atentia imediat, dar de fiecare data am putut sa vad ce anume facusem gresit sau in ce fel i-am pus in pericol pe ceilalti.

Diferenta e facuta de obicei de numarul de kilometri pe care ii are fiecare sub el. Cineva care merge cateva mii de km pe an va gasi ca este dificil sa ia mana de pe ghidon la 40 si de km la ora pentru a semnaliza o groapa din timp, in timp ce cineva ca Petrache poate merge efectiv pe o roata in pluton. Sau pot exista greseli din necunoastere sau naivitate. Aseara de exemplu eram undeva in fata plutonului pe o scurta urcare si m-am ridicat din sa, facand mici opturi pe sosea. Imediat cineva din plutonul care intre timp ajunsese in spatele meu a strigat la mine sa merg drept. Evident ca gresisem, crezand ca nu am pe nimeni in roata mea. Am mai invatat ceva, insa prostia mea putea sa faca cuiva rau. De asta cred ca e bine daca cineva mai experimentat "tipa" la tine, atat timp cat partea "didactica" ramane in limitele convivialitatii, ii protejeaza pe ceilalti si te protejeaza si pe tine.  

@@basso cand ai timp, chef, sau oricine altcineva care stie marea majoritate a regulilor de mers in pluton sa posteze aici sau in alta parte regulile "de aur"

De exemplu imi aduc aminte acum doua luni, chiar cu @@basso eram , el era la rulaj mai in spate, eu eram in fata ,spre finalul turei cineva a zis sa incetiesc sau sa opresc , am pus frana mai brusc inainte de un giratoriu si era sa ii fac pe cei din spate acordeon ,  poate dintr-o simpla neintelegere , dar uneori greselile pot fi fatale si de aceea trebuie sa invatam din prostiile noastre (ale noastre sau ale altora) 

Mai avem nevoie și noi de un om (ca să completăm echipa de 6), nu cu mari pretenții sportive pentru  Gentlemen's Race de pe 31 mai 2015. Loc în mașini avem pentru el. Plecăm din București duminică dimineața

din fericire am rezolvat. Mulțumesc

Luni 01.06 .. Intalnirea de un rulaj Cartisoara .Ora 9.00 IN CENTRU

Sefu, la 9 nu e prea devreme? Eu ajung tarziu duminica acasa si ar fi mai convenabil un 10:00 sau 11:00.

Nea Emil & co organizeaza maine o tura spre Lehliu Gara cu intoarcere prin Valea Argovei - Sarulesti. Plecarea se face de la Cora Pantelimon ora 10.00 trecute fix.

Maine Ora 11,urcare pe transbucegi, punct de intalnire gara Sinaia. Colegul de tura s-a accidentat.

Da,facem Sugas Bai,si apoi Strade Bianche,pardon Zagonu :))

De acolo ne refugiem pe Transfagarasan,te asteptam

Maine, spre Cernica - Fundeni- Plataresti. Intalnire la Lukoil Pantelimon (langa noul Mega Image), ora 9:00. Viteza medie 27 km/h :)

FACEM UN COMPROMIS CA TE CUNOSC ȘI M.A INFLUENȚAT BASSO ORA 10.00 RĂMÂNE ATUNCI .

insa atunci cand citim pe internet totul este cam ` rece ` si indiferent cu cat calm scrii internetul cam distorsioneaza vocea. ;)

B-)

Asa e mestere !

La ora 18  intersectie Rahova cu Antiaeriana

RULAJ pana la lac la Cornetu sau Mihailesti

B-)

Asa e mestere !

La ora 18  intersectie Rahova cu Antiaeriana

RULAJ pana la lac la Cornetu sau Mihailesti

+1

Buna ideea sa mai rulam si in alta parte in afara de DN1. Pentru treaba asta merita sa rulam si o bere la sfarsit.

Vin si eu la Arc pentru rulaj. Daca se merge +40 ma reorientez pe Galbinasi.

+1

Pentru treaba asta merita sa rulam si o bere la sfarsit.

De fapt noi pt berea de la sfarsit  iesim la pedala  :))

• Upvote 1