Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mcm_xyz

Lacu Rosu - Cheile Bicazului - Izvorul Muntelui - Vatra Dornei

Recommended Posts

Salutare biciclisti impatimiti!

Vreau sa incerc si eu o tura de cicloturism undeva la sfarsitul lunii august. Planul meu la acest moment este sa plec din Bistrita undeva pe 24-25 august.

Ziua 1 - Bistrita - Lunca Bradului via Monor (cativa km fara asfalt cred) (nimic deosebit pe acest traseu cred, dar trebuie sa ajung pe acolo) ~ 80km

Ziua 2 - Lunca Bradului - Toplita - Lacul Rosu ~ 80km

Ziua 3 - Lacul Rosu - Cheile Bicaz - Izvorul Muntelui - Poiana Teiului ~ 75km

Ziua 4 - Poaiana Teiului - Vatra Dornei ~ 82km

Ziua 5 - Vatra Dornei - Bistrita ~ 80km

Daca exista ceva doritori dornici de toata tura sau poate doar de bucati din ea, va astept. De asemenea daca cineva ar dori sa faca anumite parti din traseu in anumite zile (de ex cheile Bicazului in weekend) ar fi bine si asa ca inca pot schimba perioadele.

Aveti aici detalii despre traseu (in ordine inversa ca initial l-am gandit cu plecare spre Vatra Dornei)

Imagine postată

Imagine postată

Salut. Sunt interesat sa fac o parte din traseu cu tine. Eu voi veni de la suceava, tg neamt, poiana teiului. Asta inseamna ca va fi prima zi in care voi ajunge la poiana teiului, pentru tine cum ai pus pe zile ar veni ca in a 4-a zi sa pedalam impreuna Poiana Teiului - Vatra Dornei.

In weekendul 28-29 ar fi de preferat. Deci sa te prinda ziua de 27-28 in Poiana Teiului.

Mai discutam. Numai bine!

Salut. Sunt interesat sa fac o parte din traseu cu tine. Eu voi veni de la suceava, tg neamt, poiana teiului. Asta inseamna ca va fi prima zi in care voi ajunge la poiana teiului, pentru tine cum ai pus pe zile ar veni ca in a 4-a zi sa pedalam impreuna Poiana Teiului - Vatra Dornei.

In weekendul 28-29 ar fi de preferat. Deci sa te prinda ziua de 27-28 in Poiana Teiului.

Mai discutam. Numai bine!

Tare m-as bucura de companie! In principiu e ok pt mine asa. Mai vorbim!

Mihai

Revin cu noutati sa nu credeti ca am abandonat tura... :)

Traseul nu a fost exact ca cel descris initial ca a fost mai scurt cu doua zile datorita vremii ci a fost asa:

Ziua 1 - Bistrita - Monor - Deda - Toplita (cazare la pensiunea Caprioara - pret ok, curat, camera single foarte mica)

Ziua 2 - Toplita - Gheorgheni - Lacu Rosu (cazare la hotel Turist - pret ok, camera mare , proaspat renovat)

Ziua 3 - Lacu Rosu - Cheile Bicazului - Barajul Bicaz - Poiana Largului - Durau (cazare la hotel nu mai stiu cum... - fost hotel comunist cred dar renovat proaspat, conditii ok)

Ziua 4 - Intoarcere la Bistrita cu masina (dimineata in Durau ploua cu galeata si era tare frig)

Cateva poze de pe drum...

Imagine postată

Intre Monor si Vatava

Imagine postată

Popas pe malul Muresului inainte de Toplita

Imagine postată

malul Muresului...

Imagine postată

Bisericuta in Toplita

Imagine postată

Manastire in Toplita

Imagine postată

Pe malul muresului intre Toplita si Gheorgheni

Imagine postată

"Calutul" meu...

Imagine postată

Ceea ce credeam eu ca e un castel in drum spre Gheorgheni...

Imagine postată

Era de fapt tot o biserica dar una mare...

Imagine postată

Cred ca ceva liceu din Gheorgheni... Sa ma ierte localnicii dar in drumul meu nu am gasit ceva mai de soi de pozat...

Imagine postată

Catre Lacu Rosu

Imagine postată

Intr-o curba destul de aproape de varf...

Imagine postată

La Lacu Rosu pe partea mai putin vizitata (de fapt de loc vizitata, dar asta nu e rau ca nu-s hartii si peturi...)

Pe aici chiar este un drum pietruit minunat pentru bicicleta, doar ca tare scurt, oricum mi-a placut sa-i dau pedale pe acolo fara genti (le lasasem in camera)

Imagine postată

Imagine postată

Coborare pe serpentine catre cheile bicazului...

Imagine postată

Prin chei...

Imagine postată

Vedere de pe barajul Bicaz

Imagine postată

Vedere de pe baraj catre lac

Imagine postată

Spre Poiana Teiului

Impresii din prima mea tura...

Mi-am planificat poate etapele prea scurte. sau poate ar fi trebuit sa ma opresc mai mult pe drum si sa nu trec sageata pe langa atatea locuri frumoase.

Am carat tampenii cu mine (mai ales ca nu am avut cort si nici intentia sa stau la cort).De ex am dus cu mine 8 conserve si am adus acasa 6 :)

Bicicleta s-a comportat exemplar mai ales ca am fost neatent cu ea (la Lacu Rosu am bagat viteza in jurul lui si am dat cu pedala dreapa intr-un bolovan de m-a intors de spate)

Gentile au fost ok doar ca din cand in cand le loveam cu calcaiul. (poate ar trebui sa la tai oblic sa aiba o forma de V si nu de U pe partea apropiata piciorului)

Concluzie. A fost o tura excelenta. Astept cu nerabdare tura de anu viitor.

Mihai

BRAVO , FRUMOASA TURA

la cat mai multe asemenea ture .

Ce bicicleta ai ?

un mtb Magellan Crater, cu dotari medii si cauciucuri mai adaptate pt asfalt. Nu e bicicleta ideala de cicloturism dar alta nu-mi permit acum si nici spatiu in casa nu prea mai am... :)

Felicitari

Daca vrei pe viitor sa faci cicloturism, trebuie sa te deprinzi sa pedalezi pe ploaie, canicula, etc.

Tura iti planifici din timp si nu poti sti cum va fi vremea.

Te felicit pentru tura dar pacat ca nu ai terminat tura pe biciclta fiind ultima zi ai fi putut sa pedalzi si pe ploaie daca luai pe tine un sac menajer nu ti-ar fi fost frig si seara acasa o baie fierbinte este benefica ,scoate raceala dar si oboseala, pe viitor iti doresc cat mai multe ture .

Fain fain !

Cum mai e drumul pe Chei ?

Ceea ce credeam eu ca e un castel in drum spre Gheorgheni...

Era de fapt tot o biserica dar una mare...

Mi se pare ca e o catedrala Romano-Catolica,In catedrala aia mi-am racorit si eu oasele Incinse Intr-o lunga tura prin tara

Traseul nu a fost exact ca cel descris initial ca a fost mai scurt cu doua zile datorita vremii ci a fost asa:

...

Ziua 4 - Intoarcere la Bistrita cu masina (dimineata in Durau ploua cu galeata si era tare frig)

Cand l-ai facut? Eu m-am intors de acolo acum 3 zile si era cald si frumos, joi am fost in Bistrita si vineri Vatra Dornei-Gura Humorului si era canicula, cel putin dupa Campulung Moldovenesc incolo.

Totusi Bicazul a cam rupt drumul de la musonul din vara asta.Chiar in chei e o portiune unde a ramas o singura banda.Iar cu reparatul nu se inghesuie nimeni...

Cand l-ai facut? Eu m-am intors de acolo acum 3 zile si era cald si frumos, joi am fost in Bistrita si vineri Vatra Dornei-Gura Humorului si era canicula, cel putin dupa Campulung Moldovenesc incolo.

Duminica dimineata in Durau erau 6 grade si ploua cu galeata. Tot drumul pana in Vatra Dornei a plouat. Debia cand am ajuns pe Bargau (aproape de Bistrita) s-a oprit.

Felicitari pentru tura draga mihai si datorita programului de lucru , regret ca nu am reusit sa mergem impreuna. Eu vreau sa pastram legatura si sa repetam impreuna tura si poate mai lunga. :rolleyes:

Prin locurile astea am fost si eu si as merge ori de cate ori cu mare drag. Sunt fascinante!

Te salut si numai bine iti doresc! :)