nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

Pana atunci... Varianta "ghettou" :-)

0c2cdee6240d67b275c38b30bc39bd71.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mi-a venit intinzatorul. Mersi de tip. E mic, usor si practic, desi din fericire nu-mi cade lantul.

Autocolantul de pe janta s-au decojit singure, si observ ca si de pe furca vor sa plece.

In rest bita arata asa:3a5ebd190bb1e83283ad8a500c846ca0.jpg

Merge si se comporta exemplar.

• Upvote 1

Al doilea model, cel prin care trece lantul se mai gaseste pe undeva? Nu mai stiu pe unde sa-l mai caut. Scuze de off topic.

Adaugam si o pereche de pedale GIANT CORE , erau la oferta la emag, si nu am putut sa evit ocazia. 

Si am mai luat 2 anvelope MICHELIN HUTCHINSON TAPAN, ca astea de la KENDA cu care o venit sunt de uscat si au si profil de "strada", am alunecat cu ea prin padure alaltaieri, ca am zis ca nu ma mai joc.

Si atata ploua ca nu am reusit sa le testez inca.

Salutare...sunt proaspatul posesor al unui B'twin rockride 540 o bicicleta buna doar o mica neplacere a inceput sa scartaie usor dupa aproximativ 60km parcursi tot caut sa vad care e cauza, numa nu gasesc poate stiti voi,multumesc

Cum e scartaitul asta?

E ritmic, sincron cu pedalatul? Dispare cand nu pedalezi?

Lantul l-ai uns? Ca poate ai luat-o cam pe uscat.

Nu nu e ritmic la intervale asa de cateva secunde si nu scartaie tare

Este cand fortezi? la plecare, sau la accelerare indiferent de viteza?

Tot scartaie nu conteaza daca fortez sau accelerez,e posibil sa fie de la pedala?

Nu e in garantie ?!

Pot scartai foarte multe,pot fi pedalele,poate fi si de la sa daca nu e stransa bine,pedaleaza un pic in picioare si mai vezi...poate atinge un sabot/placuta

Asta cu saua am patit-o si eu.

Am si eu un RR520 model 2015 furca 100mm xcr,frane hidraulice...cu care am facut vreo 3000km...Intrebare"..Am fost la revizie la ei pentru ca am achizitionat-o de noua si au vrut sa-mi schimbe lantul dupa doar 1500km facuti intrebandu-ma in prealabil ce am facut cu ea...am spus ca am mers in regim de asfalt plus macadam gen Bucuresti-Vama Veche sau Bucuresti-Ruse sau alte rute.Eu nu am schimbat nici in ziua de azi acel lant,oare chiar trebuie schimbat la asa putini km?De schimbat treptele schimba perfect si rapid fara sincope inca...Deci...trebuie musai schimbat lantul la 1500km sau doar pluseaza si ei doar ca sa faca vanzare la nustiu ce auxiliare de pe la ei caci oricum era contra cost schimbarea.

Tu poți să mai mergi mult și bine cu el încă pe atât, că nu se rupe, doar că o să îți facă uzură mare pe pinioane și foi. În condiții meteo nefavorabile (gen ploaie) o să simți la un moment dat că alunecă lanțul când apeși mai tare pedala.

Eu am btwin rockrider 8.0 racing din 2012 (de nou), am adunat km fără număr, făcuți și vara și iarna și pe asfalt și pe offroad. Nu știu dacă mă crezi dar nu am schimbat lanț, foi, pinioane până în prezent. Încă schimbă decent, lanțul nu alunecă/nu sare dacă nu îl fortez, dar am zgomot în timpul rulării și joc în caseta de pinioane.  În momentul de față ar trebuii să schimb tot angrenajul pedalier cu lanț și pinioane și poate chiar și butuc spate dacă o fi ceva pe la el.

Eu îți recomand să măsori lanțul și dacă într-adevăr s-a întins prea mult să îl schimbi.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
completare

Va salut dragi colegi, am nevoie de ajutorul vostru...vreau sa inlocuiesc Butucii fata+spate cu un set nou pe rulment....detin un MTB Rockrider 540 si butucii care vreau sa ii pun sunt NOVATEC, mai exact  D041SB si 

D042SB  https://www.aliexpress.com/item/Bike-Novatec-Hub-D041SBD042SB-Disc-Brake-MTB-Mountain-Bicycle-Bearing-Hub-24H-28H-32H-36H-Hole/32792730134.html?spm=2114.13010308.0.0.Y165hG

am gasit pe AliExpress cu 41$ setul...ce parere aveti, fac treaba buna? stima!!