nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

în urmă cu 22 minute, LucianLS said:

Merckx au cam toate roti de peste 2 kile

Roțile Shimano RS010 au cam 1850 g, cu vreo 30 g mai puțin ca Aksium :) Oricum ai lua-o, cadrul e mai ușor (cel de Al are 1.15 kg) și dacă pe viitor schimbi roțile va conta acest lucru. Atenție cu mărimile la bicicletele Mercks, ST de 53 corespunde la XL, spre deosebire de alte biciclete unde ar fi un M sau cel mult un L.

Voi ce experiența ați avut de-a lungul timpului cu service-ul la Decathlon (mă refer in special la bicicletele cumpărate de la ei)? V-ați putut baza pe asistenta lor pentru reglajele necesare ulterior cumpărării bicicletei sau a trebuit să apelați la alții pt asta?

Cum ți-e norocul. Sunt angajați la Decathlon care știu meserie, alții nu deosebesc ghidonul de șa. Vezi ce zic clujenii de service-ul de acolo.

Ideea e că de când am cumpărat bicicleta de la ei(aproximativ de o săptămână) am fost deja de două ori în service cu ea și tot nu au fost în stare să o regleze cum trebuie. Cand rezolvă o problema apare alta și tot așa. 

Io crecă nu bicla are probleme, ci servisu' :)

• Like 1

13 hours ago, black rider said:

Ideea e că de când am cumpărat bicicleta de la ei(aproximativ de o săptămână) am fost deja de două ori în service cu ea și tot nu au fost în stare să o regleze cum trebuie. Cand rezolvă o problema apare alta și tot așa. 

Eu zic sa o duci ori la BikeSport, ori la Mihai Olar la BikePoint sa iti faca o revizie ca lumea. O sa fie niste bani scosi din buzunar, dar macar nu-ti mai bati capul cu eventuala incompetenta a mecanicilor din Decathlon. Probabil ca n-ai nevoie decat de niste mici reglaje care pot fi facute in maxim jumatate de ora, dar daca nu sunt facute cu cap, tot degeaba :P 

în urmă cu 16 minute, MaC® said:

Io crecă nu bicla are probleme, ci servisu' :)

Da, se pare că ei se pricep mai bine la vândut biciclete decât la partea tehnică. Oricum se vede că și dacă îi întrebi una alta legat de componente sau întreținere cam bâjbâie și nu prea știu ce să îți răspundă. 

în urmă cu 15 minute, majikstone said:

Eu zic sa o duci ori la BikeSport, ori la Mihai Olar la BikePoint sa iti faca o revizie ca lumea. O sa fie niste bani scosi din buzunar, dar macar nu-ti mai bati capul cu eventuala incompetenta a mecanicilor din Decathlon. Probabil ca n-ai nevoie decat de niste mici reglaje care pot fi facute in maxim jumatate de ora, dar daca nu sunt facute cu cap, tot degeaba :P 

Cred că până la urmă asta e soluția, ca sa economisesc timp și sa nu mă tot enervez prin Decathlon degeaba.

Io, cand am avut treaba cu ei, am apelat la cei din Berceni. Am mai revenit la ei, dar pentru alte probleme. Deci pot sa consider ca au facut treaba buna.
PS: am trecut pe acolo cu 3 bicle. S-au miscat repede, si bine.

Am un Rockrider 540 și se aud tot felul de zgomote ciudate în partea din față . Ceva păcăne dar nu îmi dau seama ce .

Ce să desfac întâi ?

Mulțumesc !

Ce înseamnă "partea din față"? Roată, zona pedalierului?

Cum sunt zgomotele? Se aud numai când pedalezi?

Când mă apăs pe ghidon , troznește , pocnește . Nu știu cum să descriu :) .

Am strâns ghidonul mai bine .

Revin după ce dau o tură .

Mulțumesc !

Pocniturile erau de la ghidon și gâlgâiturile de la șa :) . Le-am desfăcut , le-am strâns corespunzător și acum e ok .

Salut, mă adresez posesorilor de Rockrider 520/540. Am nevoie să aflu lungimea conductei de frână spate, dacă o poate măsura cineva aș fi foarte recunoscător. Mulțumesc.