nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

salutare!am profitat ieri de vremea superba si am dat o tura in jurul orasului .http://www.bikemap.net/route/813215#lat=44.32422&lng=23.83905&zoom=14&type=0

poze :P:

mi-am luat si eu din decathlon un rockrider5.0.stiam marca din franta.cind ma duceam in vizita pe acolo nu ratam ocazia si incalecam o bicla de-a cumnatului meu,un decathlon rockrider, de care am fost extrem de multumit.de aceea am zis sa fiu conservator si aici am luat aceeasi marca dar un alt model,cel maiieftin.cred ca e o alegere corecta pentru oras si pentru iesiri de placere prin imprejurimi.ce vreau sa va spun ca la pretul la care am luat-o,450 lei,ii cam lipsesc accesoriile.am mai pus pe ea aripi,pompa,bidon etc.acum are alt aspect.am descoperit in kaufland un stand special pentru biciclete.standul e al firmei,,prophete"(germana)si au preturi chiar acceptabile la pompe,aripi,bidonase de apa,catadioptrii etc.prima data am crezut ca sint chinezarii din plastic.nu este asa.am luat un cric reglabil pentru bicicleta si e afcut in portugalia.repet,la preturi sint ok.recomand.

Ce aruncati banii doar pe ideea ca este fabricata in alta tara.

Eu am dat 500 lei pe cadru din aluminiu, tija sa din aluminiu, pipa si ghidon din aluminiu, dar nu m-a deranjat ca este asamblata in romania.

http://www.bicicleteploiesti.ro/Biciclete/Biciclete-DHS/Biciclete-DHS-Suspensii/Bicicleta-DHS-2663-Silver

post-1636-0-08310900-1297097299_thumb.jpg

• Upvote 1

claudiule esti bazat, sa inteleg ca anul asta te avem mai des alaturi de noi?

Eu am dat 500 lei pe cadru din aluminiu, tija sa din aluminiu, pipa si ghidon din aluminiu, dar nu m-a deranjat ca este asamblata in romania.

http://www.bicicleteploiesti.ro/Biciclete/Biciclete-DHS/Biciclete-DHS-Suspensii/Bicicleta-DHS-2663-Silver

dar faptul ca exista o singura marime de cadru cum ti s-a parut?

dar faptul ca exista o singura marime de cadru cum ti s-a parut?

Pentru mine este foarte bun. Este un cadru acceptabil, ajustari se mai pot face repozitionand saua si ghidonul.

Corrado, sper sa ma alatur iesirilor voastre cat mai des posibil.

http://www.biciclete...DHS-2663-Silver

eu am vrut sa cumpar un lucru despre care stiam PERSONAL ca e de calitate.si nu m-am inselat.felicitari daca tu ai ales dhs!stiu marca.prefer in continuare decathlon.la banii dati sint super multumit!

important e ca nu este produs in china. cat timp raman banii in europa e ok.

ieri am fost la pedalat.pentru cei care nu stiu,in craiovaexista un excelent velodrom in superbul parc,nicolae romanescu.parcul in sine este o frumusete si unul din cele mai mari parcuri amenajate din europa(90 hectare)

ma rog,am profitat de vreme si am dat ture.sint super incintat de cit este de silentioasa si cit de usor se manevreaza aceasta bicicleta.salutari tuturor pasionatilor si, bineinteles,fotografii cu regina asfaltului :P;)

te rog eu...fa o redimensionare ca e chiar obositor...nu incap nici pe monitor de 24 !!!

Nu sunt posesor de B'Twin, insa din ce am vazut eu prin Decathlonul din Cluj mi se par niste biciclete foarte cinstite, cel putin cele entry-level. As da oricand 500 RON pe un cadru si o furca rigida de otel cu o echipare de bun simt (GripShift-urile SRAM nici nu se compara cu RevoShift-urile cu care vin echipate DHS-urile, care sunt niste glume proaste) decat sa-i dau pe un DHS similar ca pret, cu cadru de aluminiu comparabil de greu cu unul de otel si furca cu suspensii care are joc de dinainte sa iasa de pe linia de fabricatie. Binenteles ca nu m-as astepta la performante la banii aia, dar ar fi 500 RON mai bine investiti decat intr-un DHS cu o furca de calitate indoielnica si componente care se strica dupa cateva utilizari. Si ar fi niste bani mai bine investiti prin prisma fiabilitatii.

Deci un + pentru B'Twin pentru ca in gama de biciclete low-budget face biciclete de bun simt, care nu incearca sa para mai mult decat sunt (a se vedea DHS-urile "full suspension").

De asemenea un + pentru B'Twin pentru ca are o gama de accesorii pentru biciclete destul de extinsa, de asemenea la preturi de bun simt (am un bidon pentru scule, un sistem de fixare a unui suport suplimentar de bidon, un toolset multifunctional si un rucsac cu camelback de la ei si sunt foarte multumit de ele).

te rog eu...fa o redimensionare ca e chiar obositor...nu incap nici pe monitor de 24 !!!

scuze,acum cred ca e ok.deci,b'twin rockrider 5.0 in parcul romanescu din craiova si la velodromul din acelasi parc.salutari tuturor !

post-9533-0-90460600-1297684140_thumb.jpg

post-9533-0-58652100-1297684148_thumb.jpg

post-9533-0-39886600-1297684155_thumb.jpg

post-9533-0-19054200-1297684164_thumb.jpg

Odiseea unui 5.2 cumparat in primavara.

Un coleg si-a luat un 5.1 cand inca era vreo 1300 de lei (........

.....

-cut-

.....

Concluzia: 1300 de lei e cam mult pentru un cadru, furca low-end, pipa, ghidon, tija si sea. Asta e tot ce a ramas din bicicleta originala, restul a fost schimbat si acum e o bicicleta bunicica, dar la un cost final mare, asa ca Rockrider 5.2 nu merita cumparat ca MTB ci doar ca city bike cu aspect si pretentii de MTB.

Scuze de interventie.

Cautam review-uri vis-a-vis de Rockrider si am dat peste topic si implicit postare.

Eu nu imi dau seama despre ce model vorbesti 5.2 sau 5.1 !

Este "odiseea unui 5.2" care incepe cu amicul care a cumparat un 5.1 si se termina cu review de 5.2 ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Totusi sa inteleg ca este un 5.2?

Toate cele bune si scuze daca sunt prea "acid".

Scuze de interventie.

Cautam review-uri vis-a-vis de Rockrider si am dat peste topic si implicit postare.

Eu nu imi dau seama despre ce model vorbesti 5.2 sau 5.1 !

Este "odiseea unui 5.2" care incepe cu amicul care a cumparat un 5.1 si se termina cu review de 5.2 ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Totusi sa inteleg ca este un 5.2?

Toate cele bune si scuze daca sunt prea "acid".

Da este 5.2, a fost intr-o perioada 13000 de roni si acum este 990 roni.

Da este 5.2, a fost intr-o perioada 13000 de roni si acum este 990 roni.

Am modelul, dar cumparat second (de la cineva care l-a adus din Italia in toamna) si sunt foarte multumit.

Pentru bicicletele BTWIN pretul este "corect" - raportul pret/calitate cred ca este cel mai bun de pe piata autohtona.

Second fiind (si sub un an vechime) dar exploatat "civilizat" se comporta foarte bine.

Daca ar fi ceva de comentat ar fi vis-a-vis de faptul ca nu prea poti pune discuri pe butucii originali si decat sa schimbi butucii mai bine iei roti cu totul.

Apropos, ceva ce recomandari de upgrade ? dar nu la modul la care sa o vand si sa iau alta cu totul !:P

Stiu un B-twin 5.2 echipat complet XT, mai putin franele (Shimano mecanice pe disc, nu stiu ce model) si butucii (Novatec disc) - merge mult mai bine decat originalul, dar si costa destul de mult distractia.

salut,prieteni!am avut o problema ,dupa fiecare tura cu bicla aveam dureri de spate cam nasoale...mai exact ,ma durea chiar regiunea coccigiana :blink:,noada mai bine zis :rolleyes:.banuiesc ca e din cauza seii.e prea tare sau nu e asezata intr-un unghi bun.am hotarit sa incerc prin eliminare asa ca am dus azi saua la o croitorie si am lasat-o sa imi faca o husa cu burete de vreo doi cm grosime ptr ea.o husa ,,personalizata" oarecum.daca printre posesorii de b'twin e cineva care a avut probleme asemanatoare...un sfat.

p.s.am analizat saua bine,mi se pare cam tare...cind o iau,zilele astea,o sa postez foto si cu noua husa.

Asta e cea mai meseriasa sa:

http://www.coolbiket...design-trk-man/

cea mai buna sa e cea care nu imi va da durere :blink: .daca ea va fi cea originala,b'twin,e ok.doream sa intreb numai daca duritatea seilor b'twin e cea care da durerile sau e vorba de ergonomie,de marimea fundului,unghiul in care e asezata,inaltimea etc.deci e ceva specific b'twin sau mi se intimpla numai mie?http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Indiferent de marca, este foarte importanta pozitia seii. Se gasesc (inclusiv pe forum) tutoriale despre cum trebuie reglata saua. De asemenea, un rol foarte important il au pantalonii cu bazon. Daca nici cu reglaje corecte ale seii si pantaloni cu bazon nu dispar durerile, atunci e o problema a seii, sau mai degraba a combinatiei sa - fund al utilizatorului, pentru ca fiecare are alte specificatii ale bazinului si are nevoie de un anumit gen de sa.

Din poze nu mi se pare o sa proasta, ce sa este? La mine cursiera a venit cu o selle royal viper, si e foarte buna pana in 100 de km.

Se spune ca pentru fiecare exista o sa, dar ma intreb daca este cineva care sa nu se simta bine pe o selle smp trk.

Din poze nu mi se pare o sa proasta, ce sa este? La mine cursiera a venit cu o selle royal viper, si e foarte buna pana in 100 de km.

Se spune ca pentru fiecare exista o sa, dar ma intreb daca este cineva care sa nu se simta bine pe o selle smp trk.

este saua originala b'twin.mi se pare cam dura.e foarte tare.conteaza atit de mult unghiul?

ca acolo nu am umblat.am reglat doar inaltimea.

salutare.

sunt nou pe forum,insa nu sunt ciclist nou..

detin un decathlon rockrider,un model din 2005-2006.este mtb,hardtail,echipat cu furca sr suntour xcp de 100mm.e vorba de cadru de alu,echipare sram x-7,angrenaj sr suntour.

l-am cumparat SH,insa sunt foarte multumit de cum se comporta.

deocamdata totul e original pe el,nu a fost schimbat nimic,in afara de anvelope.totul poarta logoul rockrider(sa,tija sa,frane V,jante,furca,etc)

sunt multumit acum,insa vor urma niste upgradeuri(frane,furca).

poze cu bicla.

poate aveti idei,daca mai merita ceva schimbat.

stima.

Salut. Detin si eu un B'Twin FIVE.1 de o luna si pot spune ca sunt multumit, mai putin de frana spate care dupa multe reglaje (inclusiv la Ion in crangasi) nu tine mai deloc. Apas pana aproape de manson si tot nu prea tine desi sabotii ating janta relativ repede de la actionarea franei. Solutia cred ca este un drum la Decathlon ca tot am garantie. Furca cred ca este ZOOM, acceptabila ptr. Militari - Crangasi - Aviatiei si retur, Herastrau si in general zona centrala. Protectia de plastic ptr. pantaloni de la foi s-a rupt in prima saptamana din cauza mea. Totusi parea mai solida. Cauciucurile sunt Rubena si se tocesc relativ repede. Tot la Ion in Crangasi am aflat ca, cablurile si camasile de frana/schimbatoare sunt cam lungi, asta afectand la franare/schimbare. Remediem tot la el. Schimbatorul fata e cam de capul lui, ca sa ajung pe foaia 2 trebuie sa urc la pozitia 3 si sa revin la 2. Deranjanta problema dar rezolvabila la revizia de 3 luni. Am schimbat saua originala (care este Active) cu una BBB care ptr. mine este The one. Per total sunt multumit de ceea ce ofera in conditiile in care o folosesc eu. E ok pt incepatori si in categoria starter. E ansamblata in Romania iar piesele sunt facute la specificatiile producatorului in Asia. Asta am aflat de pe acest forum.

Salut. Detin si eu un B'Twin FIVE.1 de o luna si pot spune ca sunt multumit, mai putin de frana spate care dupa multe reglaje (inclusiv la Ion in crangasi) nu tine mai deloc. Apas pana aproape de manson si tot nu prea tine desi sabotii ating janta relativ repede de la actionarea franei. Solutia cred ca este un drum la Decathlon ca tot am garantie. Furca cred ca este ZOOM, acceptabila ptr. Militari - Crangasi - Aviatiei si retur, Herastrau si in general zona centrala. Protectia de plastic ptr. pantaloni de la foi s-a rupt in prima saptamana din cauza mea. Totusi parea mai solida. Cauciucurile sunt Rubena si se tocesc relativ repede. Tot la Ion in Crangasi am aflat ca, cablurile si camasile de frana/schimbatoare sunt cam lungi, asta afectand la franare/schimbare. Remediem tot la el. Schimbatorul fata e cam de capul lui, ca sa ajung pe foaia 2 trebuie sa urc la pozitia 3 si sa revin la 2. Deranjanta problema dar rezolvabila la revizia de 3 luni. Am schimbat saua originala (care este Active) cu una BBB care ptr. mine este The one. Per total sunt multumit de ceea ce ofera in conditiile in care o folosesc eu. E ok pt incepatori si in categoria starter. E ansamblata in Romania iar piesele sunt facute la specificatiile producatorului in Asia. Asta am aflat de pe acest forum.