nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

am revenit.

rockriderul a mai suferit niste modificari intre timp,a primit frane noi magura louise(180mm fata,160mm spate),roti noi cu jante mavic disc cu butuci deore xt,un schimbator fata deore,pedale wellgo c27..am incercat-o la niste coborari prin padure...chiar abrupte pot sa zic si bicla s-a comportat exemplar(discurile s-au inrosit de la franari=)).

Imagine postată

Astazi am fost la Decathlon cu bicicleta. La garantie mai exact. Nu mai mergea maneta schimbatorului spate. O maneta SIS revoshift. Nici macar "ce faci" nu m-a intrebat tipul de acolo... Pac tzac cu surubelnita prin maneta, lamela rupta in maneta, a schimbat maneta cu totul, punand alta noua, a schimbat camasa si cablul schimbatorului reglajul de rigoare, uns pinioane si deraior. Nici macar o intrebare de genul " cand s-a intamplat, cum, etc". Nimic. S-a uitat, a schimbat si mi-a urat o zi buna. Asta da garantie. Un mare plus pt ei si in semn de recunostinta, am abuzat de butonul de la iesire pe care scrie sa-l apesi daca esti multumit de servicii/produse. As fi fumat o tigara langa butonul ala apasandu-l incontinuu.

• Upvote 1

Astazi am fost la Decathlon cu bicicleta. La garantie mai exact. Nu mai mergea maneta schimbatorului spate. O maneta SIS revoshift. Nici macar "ce faci" nu m-a intrebat tipul de acolo... Pac tzac cu surubelnita prin maneta, lamela rupta in maneta, a schimbat maneta cu totul, punand alta noua, a schimbat camasa si cablul schimbatorului reglajul de rigoare, uns pinioane si deraior. Nici macar o intrebare de genul " cand s-a intamplat, cum, etc". Nimic. S-a uitat, a schimbat si mi-a urat o zi buna. Asta da garantie. Un mare plus pt ei si in semn de recunostinta, am abuzat de butonul de la iesire pe care scrie sa-l apesi daca esti multumit de servicii/produse. As fi fumat o tigara langa butonul ala apasandu-l incontinuu.

au cel mai bun pret si cel mai bun raport pret-calitate pt fiecare produs din clasa lui.

S-ar putea sa mai vezi butonul ala si sa ai timp sa te plictisesti de el... eu as paria ca lipsa de intrebari vine tocmai din frecventa cu care respectiva piesa are obiceiul sa se intoarca la garantie http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Intr-adevar au un raport calitate-pret bun dar poate nu cel mai bun. Asta insa la produsele lor. La piese/produse, facute de altcineva stau chiar prost cu preturile. De ex. un deraior spate Alivio este 125 de lei la ei iar in alta parte il gasesti si la 80 de lei iar exemplele pot continua.

Butonul ''placerii'' il voi apasa de fiecare data cand isi vor face treaba si sunt constient ca-l voi apasa de multe ori in viitor tinand cont ca piesele sunt in mare parte non-series si dedicate mersului prin parc in week-end, iar eu abuzez de ele in dorinta de a capata experienta in ''biciclat'', reparat, intelegerea functionarii si importanta fiecarei piese, etc. Fac biciclete fiabile pt incepatori in comparatie cu DHS, FB sau RICH. Pana voi trece la ceva mai serios cu care sa pot trece linia de finish la un concurs ma voi bucura de B'Twin 5.1 si voi apasa fericit butonul placerii de fiecare data cand garantia este respectata.

Salut.

Acum recent am cumparat si eu un Rockrider 5.2. Sunt foarte multumit de el. Chiar lam si testat in weekend in 2 ture.

Prima tura a fost din Alba Iulia pana la Intregalde si inapoi, pe drum asfaltat si macadam.

A doua tura a fost plecare din Alba Iulia pana la Geoagiu-Bai pe partea dreapta a Muresului, in mare parte drum asfaltat, dar si aprox. 8-10km de macadam. E o zona frumoasa cu putine masini, cred ca au fost 2 in toata tura.

Ca si minusuri la bicicleta am doar unu pana acum. Schimbatorul de la pedalier mi se pare ca nu e reglat cum trebe sau are o mica problema. Nu stiu exact problema dar ma voi documenta sa vad care e problema.

Parerea mea este ca bicicleta isi merita banii si o recomand cu toata inima.

Ca si comparatie pana acum am avut doar biciclete second si majoritatea au fost Neuzer. Cred ca nu am avut noroc la cumparat biciclete second. Asta o spun din cauza ca nu imi mergeau bine, dereglate rau de tot.

Spor la ture cat mai faine.

Nici eu cand am luat-o nu era reglata desi tipul cu care am vorbit a sustinut ca e. Dupa o zi am descoperit ciclism.ro si dupa o ora de citit am bagat surubelnita in deraior si gata a fost, reglat incat sa presteze ca un deraior (asa cred eu). Aici gasesti orice. Cred ca si lapte praf au pe la bazar.

Guest chestorino

Are cineva rockrider 5.0?Daca da,ce parere aveti de ea?

Are cineva rockrider 5.0?Daca da,ce parere aveti de ea?

am eu :).nu regret nici o centima.isi merita din plin toti banii.am facut ture peste tot:asfalt,macadam,noroaie,nisip...tot bicicleta e!m-as duce cu ea oriunde,nu te lasa in drum.daca mi-ar da cineva aceeasi bani si ar zice sa imi aleg o bicla,tot pe asta as lua-o!toate cele bune!

p.s.am postat foto cu ea aici,la btwin fan club :blink:

Guest chestorino

am eu :).nu regret nici o centima.isi merita din plin toti banii.am facut ture peste tot:asfalt,macadam,noroaie,nisip...tot bicicleta e!m-as duce cu ea oriunde,nu te lasa in drum.daca mi-ar da cineva aceeasi bani si ar zice sa imi aleg o bicla,tot pe asta as lua-o!toate cele bune!

p.s.am postat foto cu ea aici,la btwin fan club :blink:

Multumesc pentru raspuns.Cred ca azi sau maine imi iau si eu o frumusete ca a ta.(sunt 97% sigur ca imi iau).Aparatorile i le-ai pus tu sau asa ai cumparat-o?

Multumesc pentru raspuns.Cred ca azi sau maine imi iau si eu o frumusete ca a ta.(sunt 97% sigur ca imi iau).Aparatorile i le-ai pus tu sau asa ai cumparat-o?

Mi-am luat si eu un rockrider 5.0. Singurul lucru care m-a nemultumit la ea e raportul maxim prea mic pe foaia mare si pinionul mic 42/14.

Asa ca acum sunt in proces de schimbare a butucului si setului de pinioane cu unele pe caseta de 7 viteze /11-28 T.

Vin cu opinii dupa.

Guest chestorino

Mi-am luat si eu un rockrider 5.0. Singurul lucru care m-a nemultumit la ea e raportul maxim prea mic pe foaia mare si pinionul mic 42/14.

Asa ca acum sunt in proces de schimbare a butucului si setului de pinioane cu unele pe caseta de 7 viteze /11-28 T.

Vin cu opinii dupa.

Sa-mi spui te rog dupa ce termin cam cat te-a costat toata treaba asta.(piese si mana de lucru)

Sa-mi spui te rog dupa ce termin cam cat te-a costat toata treaba asta.(piese si mana de lucru)

Saptamana viitoare o duc in service.

Piesele m-au costat asa: 40 de lei butucul pe caseta de 7 viteze shimano fm-rm30 si 43 de lei setul de pinioane acera cs-hg30 11-28T.

Sper ca nu va mai trebui sa schimb si altceva.

Din ce am inteles, manopera ma v-a costa in jur de 50-60 de ron .

Postez dupa ce le montez :)

Guest chestorino

Saptamana viitoare o duc in service.

Piesele m-au costat asa: 40 de lei butucul pe caseta de 7 viteze shimano fm-rm30 si 43 de lei setul de pinioane acera cs-hg30 11-28T.

Sper ca nu va mai trebui sa schimb si altceva.

Din ce am inteles, manopera ma v-a costa in jur de 50-60 de ron .

Postez dupa ce le montez :)

Abia astept sa vad ce iese!Poate ii fac si bicicletei mele aceasta modificare.(imi cumpar una astazi sau maine).

.Aparatorile i le-ai pus tu sau asa ai cumparat-o?

le-am cumparat separat,tot din decathlon.am luat mai multe kestii,pompa,camere,aparatoare.vezi ca iti pot face discount daca le iei odata cu bicla!(oricum nu costa mare lucru)toate cele bune!

Abia astept sa vad ce iese!Poate ii fac si bicicletei mele aceasta modificare.(imi cumpar una astazi sau maine).

Ok.

Deci piesele m-au costat cat am spus mai sus, iar manopera a fost 40 de lei - iar acum pedalez pe pinion de 11 :P .

Oricum, am inteles ca as fi iesit mai ieftin daca as si luat o janta cu tot cu butuc la care aplicam pinioanele+ ca schimbai janta cu una dubla.

Salut !

Sunt si eu interesat de un B'twin Rockrider 5.0. Vreau sa o folosesc in marea majoritate a timpului pentru deplasari prin oras ( Bucuresti ) insa din cand in cand as face o tura si prin padure ( Cernica, Comana, Baneasa, etc ) adica trasee de tipul "Prima Evadare".

Am citit tot ce scria in acest topic insa nu am reusit sa-mi dau seama daca aceasta bicicleta rezista pe astfel de drumuri - offroad usor, tinand cont de faptul ca are jante simple.

Am un rockrider 5.0 , merg prin oras cu el.

Am fost la un concurs cu ea anu trecut si i-am rupt ambele roti cu care a venit echipata.

Jantele erau jumate , spitele unele pe din 3 si butucul era in forma de banana http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Am fost la concurs in cluj la cluj winter race(concurs de xc) si prima tura s-au descentrat rotiile , l-a a 2-a tura s-au rupt primele spite si dupa pe la sf turei a 2-a la ultima coborare am facut-o bucati .

isi merita din plin toti banii.am facut ture peste tot:asfalt,macadam,noroaie,nisip...tot bicicleta e!m-as duce cu ea oriunde,nu te lasa in drum.

Totusi profilul traseului "Cluj Winter Race" difera de profilul traseului "Prima Evadare". Intrebarea mea este: cu B'twin Rockrider 5.0 se pot face astfel de trasee (offroad usor) prin padurile din jurul Bucurestiului, sau risc sa-i fac rotile 8-uri ? ( caz in care mai bine ma limitez la drumuri asfaltate )

Multumesc !

Salut!

eu sunt posesor de rockrider 5.2 cu care am vreo 500 de km pana acum, sunt destul de multumit, cred ca e un raport pret/calitate destul de bun.. inca nu sunt fan si , sincer sa fiu, nu cred ca voi fi dar sunt un utilizator multumit de bicicleta asta, sper sa nu ma dezamageasca fiindca am de gand sa o folosesc vreo 2-3 ani in starea originala, fara nici un upgrade...

are cineva un triban 3(de pe decathlon) ? vreau sa imi iau si ... nu stiu daca merita banul sau sa iau ceva SH.

Totusi profilul traseului "Cluj Winter Race" difera de profilul traseului "Prima Evadare". Intrebarea mea este: cu B'twin Rockrider 5.0 se pot face astfel de trasee (offroad usor) prin padurile din jurul Bucurestiului, sau risc sa-i fac rotile 8-uri ? ( caz in care mai bine ma limitez la drumuri asfaltate )

Multumesc !

Fara probleme , io atunci eram incepator , am cazut de foarte multe ori si de aceea am facut bicla bucati , cat timp nu intrii in copaci bicla nu pateste nimic .

Pe traseu primei evadari poti merge cu orice bicicleta fara nici o problema !

Io m-am dat si prin tineretului pe pantele alea cu o cursiera si n-a patit nimic ( am 95 kg ) .

Cei care aveti rockrider 5.0 : ce anvelope ati pus dupa ce s-au tocit cele cu care a venit bicla ? Mai intereseaza in special latimea lor.

Cei care aveti rockrider 5.0 : ce anvelope ati pus dupa ce s-au tocit cele cu care a venit bicla ? Mai intereseaza in special latimea lor.

Io nu mai am ca mi-a furat bicla , dar am avut si dupa ce s-au tocit io am pus schwalbe city jet , grosime 1.5 . Banuiesc ca te interesa cat de groase pot sa fie astfel incat sa se mai invarta roata nu ?

Exact, vroiam sa stiu daca pot pune anvelope cu grosimea de 2.1, mai ales pe fata, unde spatiul dintre bratele furcii si roata este mai mic decat in spate.

Stiti careva cine face butucii pentru rotile de sosea de pe b'twin? Am o problema la cel de pe spate dar nu gasesc nicaieri producatorul. Rotile sunt B'twin Aero Allround. Am sunat la decathlon romania si trimis mailuri la decathlon franta + anglia. Nu mai au la vanzare rotile si nici piese pentru ele. Rotile sunt facute cam prin 2008 si cica sunt vechi.

Multumesc