nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

Salutare,permiteti-mi sa va intreb despre Triban 3 Trail.Am cumparat una de la un prieten cu ceva zile in urma,fiind aproape noua.Nu prea stiu multe despre ea,e ok?Cei care stiti cate ceva despre modelul asta va rog sa va spuneti parerea.Multam,numai bine.

De curiozitate, dacă nu te-a interesat înainte s-o cumperi de ce contează acum? :)

Depinde de modul în care o vei folosi. Ce vrei să faci cu ea?

De aici (traducere) eu personal deduc că e o bicicletă low-end. Lucru aparent confirmat de comentarii. Deci să nu ai foarte mari aşteptări de la ea. O să ţină mai mult sau mai puţin în funcţie de tipul şi frecvenţa folosirii. Dacă te plimbi doar în parc în weekend probabil că o să ţină mai mult. Dacă o foloseşti mai des sau mai intens, mai puţin.

Multumesc,pai nu prea m-am interesat pentru ca am luat-o la un pret ok(zic eu),aproape noua.De folosit,ce sa spun,cateva ture de parc Moghioros si poate ceva ture cu prietenii,tot p-aproape.Deci mari pretentii n-am,oricum sunt inceparet intr-ale bicicletelor.Am pus aceasta intrebare pentru ca vroiam sa stiu daca e mai ok decat gama DHS,FB,RB,etc.A,era sa uit,pretul a fost de 400 ron.Numai bine.

Din cîte înţeleg e cam tot la nivelul DHS & friends. în fine, pentru ce vrei să faci cu ea cel mai probabil va fi ok. Dar data viitoare întreabă-ne înainte să cumperi, e posibil să-ţi putem da ponturi mai bune dacă tot iei SH.

B'twin e firma de "casa" a Decathlon-ului. M-am uitat de multe ori la ele, sunt frumos finisate si au echipari cel putin decente, la banii ceruti pe ele. Nu cred ca poate fi vorba de vreo comparatie cu DHS, Ritch sau alte "brand-uri" echivalente.

• Upvote 1

Multumesc,shauru,mi-a mai venit inima la loc.Dupa cate am citit pe aici chiar vroiam sa ma feresc de marcile mai sus enumerate.Oricum,vad ca multa lume este multumita de B'twin,chiar si de cele mai ieftine.Am sa mai bag ceva banuti in ea cand va incepe sa cada,chiar ma gandeam la o furca fixa si ce-o mai fi nevoie.Sa aveti o zi buna.

Am cochetat si eu cu ideea unui Rockrider 8.1, acum ceva vreme. La categoria <1000 euro ( de fapt e vreo 700 ) cred ca e una din cele mai interesante biciclete de pe piata. Mai jos e review-ul de pe bikeradar, unde bicicleta obtine un scor excelent. Nu cred ca DHS se poate lauda cu asa presa favorabila :)

http://www.bikeradar.com/gear/category/bikes/mountain/product/rockrider-8-1-10-39599

Super,am de gand sa tin aceasta bicicleta cat mai mult,chiar daca va fi nevoie sa mai bag ceva bani in ea.Nu sunt un profesionist in a ma da cu bicicleta si deci n-o voi duce la limita,in Bucuresti,unde naiba?poate la topait borduri.Stiti cumva un mecanic de bicle prin Drumul Taberei sau prin zona?Cand se mai incalzeste ceva si dispare zapada asta,vreau sa-i fac o revizie,sau e mai bine sa merg cu ea la Decathlon,chiar daca nu sunt primul proprietar?Multumesc.

Probabil e mai bine la un atelier de biciclete. Prin zona Drumul Taberei eu personal nu pot recomanda decît dkbike.ro, dar nu e în Dr. Taberei ci mai degrabă prin Militari (pe Virtuţii). Posibil ca cei de la Decathlon să facă revizia gratis, dar nu ştiu cît îţi va folosi. :)

în altă ordine de idei, se cam exagerează cînd vine vorba de biciclete low-end; atît într-o extremă ("cutare marcă e absolut naşpa") cît şi în cealaltă ("cutare marcă e mult peste, nici nu se compară cu aia naşpa").

Toate bicicletele low-end vor avea probleme. Nu mă refer la consumabile, nici la accidente şi lovituri, ci la piese care cedează în utilizare absolut normală, pentru care a fost gîndită bicicleta. Nu e ok să cedeze pedale, cabluri, butuci, schimbătoare, frîne, jante etc. după doar cîteva luni. Iar la aceste biciclete low-end asta se întîmplă, indiferent că scrie B'Twin sau DHS pe ea.

Deci, Adi_75, foarte posibil să înlocuieşti piese. Sper să nu fie nevoie prea curînd sau de foarte multe, dar din proprie experienţă cu genul acesta de biciclete, după ce termini de înlocuit tot ce era nevoie şi tragi linie descoperi o sumă cu care ai fi putut obţine o bicicletă mai bună. Ce înseamnă mai bună: să înlocuieşti doar consumabile şi să te ţine ani întregi cu un minim de întreţinere fără să se rupă nimic de pe ea.

Şi asta e ceea ce trebuie să reţii: poţi da 300-400 de lei acum plus încă 300-400 pe piese mai tîrziu, sau poţi da 800 mai tîrziu, cînd îi strîngi, pe o bicicletă la care să nu mai schimbi nimic.

Sigur, uneori 300-400 e tot ce eşti dispus sau poţi să cheltui. Dar chiar şi aşa poţi găsi ceva bun, sînt comercianţi SH sau mecanici care cu asta se ocupă, poţi ruga colegii de forum să îţi spună dacă ştiu vreo ocazie în bugetul tău etc.

Wirespot,multumesc mult pentru sfaturi,voi tine cont de ele.Iata cum am pus eu problema:sunt incepator,deci cam nepriceput in ale ciclismului,daca ma va prinde cu adevarat microbul,daca voi avea timp de bicla,daca ma voi simti bine din punct de vedere fizic,voi face o investitie mai mare,normal.Dar daca nu, raman cu 400 Lei dati si cu asta basta.Cred ca ma luam singur la palme daca dadeam 2000-3000 de Lei,sau mai mult sau mai putin,pe o bicicleta si o tineam de bibelou.Deci Triban 3 Trail imi pare ok pentru un incepator,si cand zic ok ma refer la pret-calitate.Numai bine.

Super,am de gand sa tin aceasta bicicleta cat mai mult,chiar daca va fi nevoie sa mai bag ceva bani in ea.Nu sunt un profesionist in a ma da cu bicicleta si deci n-o voi duce la limita,in Bucuresti,unde naiba?poate la topait borduri.Stiti cumva un mecanic de bicle prin Drumul Taberei sau prin zona?Cand se mai incalzeste ceva si dispare zapada asta,vreau sa-i fac o revizie,sau e mai bine sa merg cu ea la Decathlon,chiar daca nu sunt primul proprietar?Multumesc.

Eu am luat Triban 7 road,tot la fel,nepricepandu-ma prea bine.Ei,bicla aia inca ma tine si acum,si e folosita zilnic.Acum depinde si cum o ingrijesti....ingrijita ok,si folosita in scopul pt care a fost gandita,te va tine.Inevitabil,vei schimba la ea cauciucuri,lant ,pinioane,dar asta e normal,dupa un timp.Ca service,ti-l recomand si eu pe Ion de la D&K bike

Nicuvasile2008,multumesc,am sa trec pe la ei chiar joi sau vineri,vreau sa-mi iau o casca,si cu ocazia asta am sa ma interesez si de service.De curiozitate,de cand folosesti Triban-ul 7 si pe ce fel de drumuri ai mers?Care sunt piesele mai sensibile la care trebuie sa fiu atent?Sanatate maxima.

am Triban-ul de aprox 2 ani.O folosesc pt mers in oras,zi de zi(eu folosesc bicla ca mijloc de transport alternativ) ,plus ture ,exclusiv asfalt (am slick-uri pe ea)Pana acum nu am schimbat mai nimic pe ea(in afara de camere).Nu mi-au facut probleme piesele,pana acum.Trebuie acum sa schimb pinioanele si lantul,cred ca si foile le voi schimba.De curioztate,ce echipare ai pe ea?

Stai sa ma uit :-? .Ok,din cate am vazut:furca este SR Suntour pe arc(cred),schimbator foi-Top Swing SIS,pe restu' scrie Shimano,dar habar n-am de care sunt,presupun ca cele mai ieftine,cadrul este aluminiu 6061 custom,cam atat pot spune,na,asta e,mai greu cu inceparetii.

@nicuvasile2008, nu prea are rost să compari cele două biciclete, sînt şi de feluri diferite (Road vs Trail) şi nivel de dotare diferit (7 vs 3). Pe 7 Road de exemplu cred că ai deraioare Deore dacă nu mă înşel, modelele 7 au jante Rigida şamd. Pe 3 are probabil componente Tourney sau non-series.

Şi alea sînt perfect adecvate pentru oraş, diferenţa e că trebuie să fii un pic atent şi să le întreţii. Vor fi mai predispuse la probleme dar dacă eşti pe fază se rezolvă cu minim de efort şi cheltuială:

* Luat un lanţ cu Quick Link, care-ţi permite să pui/scoţi foarte uşor lanţul ca să-l cureţi şi ungi din nou.

* Mers la mecanic imediat ce sesizezi vreun sunet dubios care persistă. De obicei mai "tuşesc" butucii sau monoblocul dar dacă îi prinzi imediat scapi cu o curăţare şi înlocuire de bile.

* Aruncat periodic un ochi în lungul saboţilor de frînă pentru a detecta opturile pe jante, asta iar se rezolvă simplu şi ieftin la mecanic.

* Inspectat la cîteva luni saboţii de frînă şi înlocuit dacă e cazul.

* Dacă o ţii în aer liber sau în umezeală să o protejezi cu o prelată şi să-i pui cîrpe prin locurile unde se produce cel mai des rugină (unde intră ghidonul în cadru, unde intră tija de şa în cadru, şi pe roţile dinţate).

Cam asta-i, lucruri de bun simţ şi care ar trebui oricum să le facă orice posesor de bicicletă. într-un fel e chiar mai bine, pentru că o bicicletă ieftină te obligă să înveţi şi faci lucruri pe care cineva cu o bicicletă mai scumpă nu le face, pentru că se bazează pe calitatea pieselor.

imi permit sa iti dau un sfat:unde lantul , pinioanele si foile odata /saptamana,sau dk o folosesti cand e noroi afara,dupa fiecare iesire.

Multam',asa am sa fac.E ok daca curat lantul cu motorina apoi il ung cu ulei de masina de cusut furat de la bunica-mea?Numai bine.

Probabil că nu. Cumpără ulei de lanţ de la un magazin de biciclete. E fantastic ce uleiuri găseşte lumea prin casă şi vrea să le încerce pe bicicletă. :)

Curăţatul cu motorină sau benzină e ok. Eu scufund lanţul într-o sticlă de plastic cu gura largă. Vezi să se usuce bine şi, evident, grijă mare cu surse de foc sau ţigări cînd umbli cu d-astea.

Multumesc,hihihi,pai despre uleiul de masina de cusut am citit in revista online freerider.ro.

"Freerider nu recomanda utilizarea acestor produse, dar daca nu ai de ales iti spunem care sunt dezavantajele utilizarii acestora."

Eu nu prea văd scenariile alea tip MacGyver în care "nu ai de ales". Eşti în pădure, trebuie neapărat să ungi lanţul fix atunci şi tot ce ai la îndemînă e o maşină de cusut?

Fiecare ulei e gîndit pentru anumite condiţii şi anumite mecanisme. Uite nişte exemple neadecvate. Nu ştiu exact de ce nu e ok uleiul de maşină de cusut dar nu prea văd ce au în comun un mecanism mic, închis, acţionat electric, folosit la interior, cu o transmisie de bicicletă folosită la exterior, care are de-a face cu praf, noroi şi apă.

Uleiul de masina de cusut e un ulei de mecanisme fine - ei, nu chiar ca cel folosit de ceasornicari - si se foloseste la masinile de cusut cu pedala, nu are legatura cu electricitatea... ~O)

Asa este,uleiul pe care-l am eu este de masina de cusut manulala,nu electrica.Wirespot,am inteles,daca nu se potriveste e ok,pot cumpara ulei pentru biciclete,ce Dumnezeu,doar se gaseste intr-o gramada de magazine pentru biciclete si nu numai.Ma gandeam ca ala de masina de cusut este mai finut,si poate-si face treaba mai bine adica patrunde mai usor si unge mai bine locurile mai greu accesibile.Oricum,abea astept sa treaca zapada asta sa scot B'Twinu' la plimbare si o sa incep sa ma luminez,usor,usor.Numai bine.