nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

Fara discutie cel mai slab service din Bucuresti e la decathlon , doar ca daca iti iei bicla de acolo parca trebuie sa te duci odata la 6 luni ca sa nu pierzi garantia(sau gresesc) ?

@#126 CristiC

Mie mi-au spus ca in primele 6 luni de la achizitie pot merge sa beneficiez de revizia gratuita. Daca vin dupa acest termen o platesc. Ca am garantie la nu stiu ce piese doi ani (sper sa aflu cand merg la prima revizie) si la cadru 5 ani. Si cam atat.

Tie ti-au zis altceva? Sau ai auzit de la cineva ?

Nuami bine!

Adrian

Nu mai stiu , la mine a fost prima bicicleta(acu 2-3 ani) , oricum cred ca s-a mai schimbat politica de atunci .

Oricum partea buna e ca mi-a functionat garantia la ei , mi-au schimbat schimbatoru spate + roata spate pe banii lor(bine dupa 5-6 ore de stat si discutat in contradictoriu) .

Pe atunci era un singur decathlon in Bucuresti(iuliu maniu) si mergeam de fiecare data cand mi se dereglau franele pana la ei(stau in titan) , mi se pare amzuant acum cand ma gandesc ca tot ce trebuia sa fac era sa infiletez/desfieltez un surub :))

daca iti iei bicla de acolo parca trebuie sa te duci odata la 6 luni ca sa nu pierzi garantia(sau gresesc) ?

Eu stiam ca in primele 6 luni, prima revizie e gratuita!

@leobarbu05

Merci, uite si un mesaj mai optimist. Poti sa imi zice la care Decathlon ai fost? Deoarece am inteles ca pot merge atat timp cat sunt in garantie la oricare din magazinele lor.

Numai bine !

Adrian

Am fost la cel din Militari.

salut, si eu detin un triban 3 din septembrie 2011 , sunt multumit de bicla, doar ca mi-am luat alte anvelope , schwalbe ultremo si merge ca uns. era un tip mai sus cu un harait la lant de schimbator, poti sa o faci si tu , cum am facut si eu , urmeaza acum sa povestesc.

prin februarie anul asta , am fost la serviceul gratuit de la decathlon ( PALLADY) , inainte sa las bicla , am cumparat si 2 anvelope Michelin Pro 3 Race - pe culoare rosie ( nu m-am dat pe ele inca) si 3 camere Michelin Air Comp A1( praffffffffff , eu personal nu recomand. bine poate fi si vina pt ca nu am avut presiunea recomandata. se desumfla la 2-3 zile singure - sunt din latex). la service am lasat bicla , i-am zis tipului ce probleme am la ea si cam atat. mentionez ca pana in ziua cand sa duc bicicleta, schimbatoarele schimbat bine , nu atingea lantul de nimic, franele erau un pic dereglate ( deh, lenea de a umbla la ea fiind iarna zic "ce umblu la ea ca si asa nu ies cu ea "). probleme nu i-am zis decat de frane, roata fata mi se parea descentrata, si ceva ciudat, ultimele 3 pinioane pareau strambe cand invarteam roata o tura- nu erau in linie cu celelalte. dupa 3 zile ma suna acelasi tip de pe numarul lui personal , i-am multumit ca ma sunat etc si ca vin in seara respectiva sa iau bicla. cand sa iau bicla , m-am urcat pe ea afara sa vad ce i-au facut etc , instantaneu am vazut ca e un km in plus facut la ea (era ciclocomputerul cu 1 km mai mult decat o lasasem :P ) si ca lantul atingea de schimbatorul de foi. la pinioane era bine , franele erau parfum , in rest nimic de reprosat. cand am ajuns eu acasa , am dat si am cautat pe aici pe forum cum sa reglez schimbatorul de foi , si pinioane pt ca la urma am avut nevoie, si am rezolvat treaba singurel. acum , trebuie sa mai reglez franele ca s-au cam slabit , si sa vad unde merg la un service bun si mai ieftinache pt ca ... roata spate are o buba , merge c-am infranata , si nu e de la frana, e de la butuc. nu se aude zgomot la nelocul lui din butuc deci nu am habar de la ce poate fi.

Scurt si la obiect , mie personal mi-au placut cum au lucrat la bicla , era si curata cand am luat-o din service. De bicla personal nu am ce sa zic, eu sa fiu mai bun sa o calaresc in continuare mai mult ;)) sa ne vedem cu bine la ture , numai bine ;)

Prima revizie e gratuita si se face pana in 6 luni. In mare parte ea consta in reglarea franelor, schimbatoarelor si verificarea punctelor de siguranta ( joc in directie, strangerea pedalelor, etc...)

Cat despre calitatea serviciilor de la Decathlon, depinde pe cine prinzi acolo. E diferenta intre ciclisti de la altelier si cei care pur si simplu au facut trainigul specific.

Salut! Mi-am luat si eu un Rockrider 5.2 de vreo 10 zile si deja scoate un sunet repetitiv si enervant, un fel de pacanit. Pare ca ar fi de la furca caci daca ma ridic din sa si ma las cu toata greutatea pe furca ( in timpul mersului ) dispare sau se atenueaza foarte mult. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

poate ai vreun cablu tras prea mult si se loveste de pedalierul din dreapta , cum am eu

poate ai vreun cablu tras prea mult si se loveste de pedalierul din dreapta , cum am eu

Nu, daca ma las pe furca si continui sa pedalez zgomotul dispare. E un sunet foarte ciudat, ca un fel de oracait de broaste ca sa ma exprim mai plastic :)

Un astfel de zgomot poate produce si pipa ghidonului. Destrange si strange=o din nou. De multe ori aia incepe sa pacane in ritm cu pedalatul (si implicit cu balansul greutatii de pe o mana pe alta).

Un astfel de zgomot poate produce si pipa ghidonului. Destrange si strange=o din nou. De multe ori aia incepe sa pacane in ritm cu pedalatul (si implicit cu balansul greutatii de pe o mana pe alta).

Mersi, o sa incerc.

Am fost ieri la Decathlon Iuliu Maniu si au rezolvat problema : zgomotul era de la spitele rotii spate care nu erau bine stranse. Asa ca cei de la service nu sunt chiar asa de prosti precum se spune pe aici , cel putin omuletul cu parul lung de la Decathlon Iuliu Maniu.

Salut!

Am un Rockrider 5.0.L-am cumparat de la Decathlon anul trecut in August si sunt mai mult decat multumit de el.Am vrut o bicla pentru oras, nu prea scumpa.Eu cred ca raportul calitate-pret este ok.Am dat 540 ron pe ea.Piesele nu sunt grozave, dar nici proaste.Schimbatoarele sunt cam ciudate... in sensul ca cel de pinioane nu schimba pinion cu pinion, ci mai sare peste cate unul din ele, iar cel de foi trebuie rotit mai mult decat cifra corespunzatoare foii ("le cam cauti").Eu l-am schimbat pe cel de pe spate dupa ce am cazut in primele zile de la achizitionare:). Mi-am pus un Acera.Se vede diferenta!Nu am mai avut probleme la schimbarea vitezelor niciodata.Vreau sa mi-l schimb si pe cel de foi dar deocamdata, nu prea imi permit...Mi-am schimbat si cauciucurile ieri.Mi-am pus niste Maxxis Detonator de 1.25. Diferenta mare, usurinta la pedalare (asta ca sa rimeze) :)

Marca proprie Decathlon, inseamna ca piesele sunt facute in Franta? si nu in alte parti ale globului gen China?

Si eu detin un BTwin si sunt curios.

Numai bine!

Adrian

Si pe a mea scrie Portugalia, dar ma gandesc ca acolo doar au pus abtibildul.

Asa cred eu, habar am.

Sunt facute peste tot, romania,portugalia si mai ales asia

da,sunt facute unde e mana de lucru mai ieftina.Sunt curios insa unde se face asamblarea,si asta conteaza

Sunt curios insa unde se face asamblarea,si asta conteaza

In magazinul Decathlon, vin pe bucati si ei la asambleaza.

In magazinul Decathlon, vin pe bucati si ei la asambleaza.

=)) e cea mai tare chestie pe care am auzit-o vreodata =))

Stii sigur?

Am comandat o bicicleta si m-au sunat sa ma duc sa o iau. Cand am ajuns, bicicleta nu era montata. Ghidonul si pipa erau intr-o punga, deci nu erau montate. Dar acum ca ma gandesc mai bine, cred ca pedalierul si 'bottom bracket' erau deja montate.

Cred ca vin demontate doar roata fata ,ghidonul si pedalele.