nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

Eu mă simt bine pe ea, am picioarele ceva mai mari și îmi e bună. În plus, am cerut să îmi dea pipa de la mărimea 60 (care este mai scurtă).

Ma alatur si eu clubului cu un Rockrider 8.1 cumparat in ianuarie la care am schimbat furca (de la RS Recon la Reba) si rotile (am pus Mavic Crossride) :)

ps: modelele pe 2013 arata tare bine, ma cam roade invidia :D De fapt, salivez mai mult la cadre, ca restul componentelor le gasesti intr-un fel sau altul :)

Sunt proaspatul posesor al unui Original 5! Sper ca am facut o alegere buna tinand cont de faptul ca sunt incepator.

Sunt posesorul unui Rockrider 5.1 achizitionat anul trecut.

Am schimbat urmatoarele lucruri la el (nu pentru ca s-au defectat ci pentru ca vroiam mai mult :) )

- Angrenaj Shimano Acera

- Schimbator spate Shimano Acera

- Roti duble RMX Grand Rock cu anvelope Kenda Sport semi-slick

- Butuci roti Shimano Alivio

- manete combo frana rapid fire ST-EF51

- Frane Avid SD5

- Sa Selle Italia FLX

- Caseta pinioane spate 8v

Accesorii:

- support bidon si bidon BBB

- lumini: LED pe spate, si LED cu focalizare pe fata

- Aparatori roti BBB

- Ciclocomputer Crivit Sport (standard de la LIDL)

- Mansoane Cube

In acest moment sunt foarte incantat de cum a iesit si cum se comporta in traffic.

La cati mai multi km tuturor fara probleme.

Ciprian

Salutare, din gama B'Twin am un rockrider 5.1 acasa!Dar m-ar interesa pentru iesirile in afara orasului pe sosea un Triban 3, ca pt oras am o Merida Crossway.

Intrebarea mea pentru posesorii de biciclete Triban 3 si 5 este: a incercat vreunul dintre voi sa puna cauciucuri un pic mai groase decat cele de 23 pe ele?Ma intereseaza cam pana unde pot merge cu marimea, ca la drumurile noastre cu niste cauciucuri de cursiera pe un drum national se poate sa faci pana destul de repede!

De ce vrei sa iti pui cauciucuri mai groase? Eu am facut cam 2300 km in Bucuresti cu un Triban 3 si am cauciucurile cu care a venit, nu am avut nicio pb pana acum.

M-as duce mai spre ciclocros cu ea daca as putea.Mi-e sa nu dau intr-o groapa si sa fac varza roata!Am citit aici: http://www.triban3owners.freeforums.net/     ca merge si un cauciuc de 25 pe janta aia.Si ca mai mult nu merge, ca nu e loc!

Oricum, vad ca englezii le-au modificat in toate felurile.Astept sa apara noul model pentru 2013 ca au schimbat schema de culori! :)

Cand zici ca "te-ai duce spre ciclocross", inseamna ca vrei sa intri si off-road? Pentru ca nu are rost. Pui cauciucuri de 25, umflate la 8 atm, si nu patesti nimic. 

Daca vrei cross off-road, pune cauciucuri corespunzatoare pe Merida Crossway si ai rezolvat problema.

Are cineva modelul acesta de bicicleta? Btwin Riverside 1  (http://www.decathlon.ro/RO/bicicleta-riverside-1-barbati-242542791/#INFO-DETAIL)
Informatiile de pe site nu ma ajuta foarte mult , de ex  ,as vrea sa ii schimb pipa care o are acum cu una ceva mai joasa , dar am vazut ca in magazine , acestea sunt clasificate pe mai multe dimensiuni ....ce marime ar fi potrivita pt. bicicleta aceasta. 
Pe langa asta , are cineva idee cam cat ar cantari cele 2 roti de 28inchi? Ce altceva ar mai merge schimbat la bicileta fara eforturi financiare mari?
Saua , tija de sa , trage mult la cantar? Ar merita un upgrade?
Pedalele , pinioanele , angrenajul , ghidonul , cat as castiga daca le-as schimba cu altele ceva mai....usoare? Ce ar trebui sa stiu despre ele , pt. ca si acestea vad ca sunt clasificate pe anumite marimi , modele....etc.
Cadrul de otel si furca aveti idee aprox. cam cat ar cantari?
PS: stiu ca sunt cam multe intrebari , dar detaliile tehnice ma depasesc :D

PS2: am bicicleta de un an , sunt foarte multumit de ea , asta ca sa evit comentariile gen "de ce ai cumparat-o daca nu iti place" , dar a venit timpul sa investesc umpic in ea.
PS3: am pus aceeasi intrebare si pe topicul btwin fan club.

Multumesc anticipat pt. raspunsuri!

Are cineva modelul acesta de bicicleta? Btwin Riverside 1  (http://www.decathlon.ro/RO/bicicleta-riverside-1-barbati-242542791/#INFO-DETAIL)

Informatiile de pe site nu ma ajuta foarte mult , de ex  ,as vrea sa ii schimb pipa care o are acum cu una ceva mai joasa , dar am vazut ca in magazine , acestea sunt clasificate pe mai multe dimensiuni ....ce marime ar fi potrivita pt. bicicleta aceasta. 

Pe langa asta , are cineva idee cam cat ar cantari cele 2 roti de 28inchi? Ce altceva ar mai merge schimbat la bicileta fara eforturi financiare mari?

Saua , tija de sa , trage mult la cantar? Ar merita un upgrade?

Pedalele , pinioanele , angrenajul , ghidonul , cat as castiga daca le-as schimba cu altele ceva mai....usoare? Ce ar trebui sa stiu despre ele , pt. ca si acestea vad ca sunt clasificate pe anumite marimi , modele....etc.

Cadrul de otel si furca aveti idee aprox. cam cat ar cantari?

PS: stiu ca sunt cam multe intrebari , dar detaliile tehnice ma depasesc :D

PS2: am bicicleta de un an , sunt foarte multumit de ea , asta ca sa evit comentariile gen "de ce ai cumparat-o daca nu iti place" , dar a venit timpul sa investesc umpic in ea.

PS3: am pus aceeasi intrebare si pe topicul btwin fan club.

Multumesc anticipat pt. raspunsuri!

17062012422.jpg

17062012429.jpg

Salut tuturor!

Ma alatur fan clubului cu un RockRider 5.3 Big RR marime XL luat din Decathlon Constanta acum o luna, am parcurs 900 Km cu el in pana in prezent. Sunt multumit de bicicleta, am decat 2 mici neplaceri cu ea, una din ele se refera la faptul ca dupa aproximativ 100 de Km, saua a inceput sa scartaie la propriu si nu am reusit sa inteleg de ce, iar alt aspect suparator este ca pe traseu off-road camasa cablului de frana spate bate in top tube cand trec peste denivelari si face un zgomot suparator, este ca un pacanit specific bicicletelor de bazar. Tot la sa am observat ca cele 4 holzsuruburi ce sunt fixate sub sa, se slabesc in mod constant dupa o mica plimbare, fapt ce provoaca iar niste sunete neplacute.

In ansamblu sunt multumit de cum se comporta dar cred ca la prima revizie voi solicita sa fie schimbata saua, sau macar problema remediata permanent desi nu imi pot imagina cum se poate realiza asta.

Cat despre profesionalismul echipei de la standul din Decathlon Constanta, pot spune ca sunt foarte amabili, dar din pacate nu detin cunostintele necesare efectuarii unui reglaj adecvat. Au nevoie de un mecanic profesionist in cadrul magazinului.

In rest toate bune si frumoase, spor la pedalat!

post-15367-0-97516600-1368130428_thumb.jpg

post-15367-0-51222500-1368130432_thumb.jpg

Vezi ca s-ar putea sa nu-ti scartie saua ci inelul care strange tija de sa. Eu asa am patit. Incearca sa o strangi mai bine sau incearca cu alt inel.

Vezi ca s-ar putea sa nu-ti scartie saua ci inelul care strange tija de sa. Eu asa am patit. Incearca sa o strangi mai bine sau incearca cu alt inel.

Stiu despre ce spui tu, dar nu este cazul la mine, scartaie cauciucul cu care este invelita saua, cred ca se freaca plasticul pe cauciuc si de acolo sunetul, dar nu stiu ce pot face in cazul asta. Ma gandeam sa pun un strop de ulei, dar stiu ca petrolul ataca plasticele si cauciucul.

Multumesc de sugestie oricum!

Dragi fani, am un Riverside 1 si parca l-as modifica in cursiera. Ar trebui schimbat ghidonul, foile si cauciucurile in prima faza. Imi puteti recomanda un ghidon gen cursiera care merge pe Riverside 1?

Doamne ajuta ! Sunt fericitul posesor a unui RockRider 8.1- 2010 de aproape 2 luni si vreau sa va spun ca sunt foarte multumit chiar daca nu il iert nici prin oras nici prin padure (in weekend) in ciuda faptului ca am 205cm si 120Kg.  Si cu dintii trage numai sa nu ma dezamageasca .....cel putin pana acum .  Spor la pedalat si pe noroi si pe uscat chiar daca e soare sau e in norat.

Am dat si eu peste topicul asta. :)

De ceva vreme imi fac treaba cu un 5.1 c1 2011 - poza informativa mai jos (sunt la job si nu am la indemana). Are strictul necesar pentru mine: far, stop, reflectorizant, mini sonerie, ciclocomputer, cric, suport bidon, bidon si coarne (pe care cred ca le dau).

Sper sa revin cu un triban 3 daca o sa fie darnic mosul, daca nu, mai asteptam...

1325158366_ArNxtWMPhn.jpeg

Edited by Traveller
ca sa se vada poza bine

Bine v-am gasit,

Am nevoie de un sfat din partea voastra...

Intentionez sa-mi cumpar o Rockrider 5.29 si momentan pretul ei este 1369 lei. Credeti ca, apropiindu-se sezonul rece, vor mai reduce preturile? Sa mai astept o luna, doua sau sa ma "bag" ?

Multumesc anticipat,

Dan

LE: Despre Genesis si Nakamura de la Intersport ce parere aveti? Au reduceri consistente...

Edited by beginner-ro

Cei de la Decathlon nu prea reduc preturile in sezonul rece. Cred ca mai ok ar fi sa astepti reducerile magazinelor de profil. Stiu ca poate parea grea asteptarea dar daca tot vine sezonul rece nu vad unde-i graba.

Cat despre cele de la intersport nu prea stiu ce sa zic. Oricum, ele sunt importate nu sunt produse de intersport. In general, la toate bicicletele, firmele produc doar cadrul si eventual tija de sa, ghidonul sau pipa. In rest, toate piesele sunt de la producatori diversi (Shimano, Sram, Bontrager, etc.). Deci nu ai avea de ce sa iti faci probleme daca folosesti bicicleta DOAR pentru ce este ea destinata. XC usor, pe poteci, pai atunci aia ii este limita. Pentru oras, parc, poteci si padurile de langa Bucursti sunt ok toate. 

M-ar interesa si pe mine un rockrider (pentru entry lvl), numai sa imi confirme cineva ca Rockrider 500 este mai nou decat Rockrider 5.2 2012 ? Nu stiu de ce sunt ambele pe site, la acelasi pret, banuiesc ca al doilea numai este de mult pe stoc ..in magazin..

http://www.decathlon.ro/mtb-sport/8293150-btwin-mtb-rockrider-500-1.html

http://www.decathlon.ro/mtb-sport/8207349-bicicleta-rockrider-52-2012-8.html

Mi-au confirmat cei de la decathlon support, era vorba despre modelul 500 "Este model nou si inca nu a ajuns in magazine. Mai incercati la finalul saptamanii viitoare."

Nu prea este diferenta intre cele doua. Din poze vad ca 5.2 are disc doar pe fata iar 500 are si pe spate. In rest, Schimbatoare altus vs X4... Eu zic ca la banii astia te poti orienta catre altceva. Cum ar fi astea:

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-impulse-challenge-26-inch-rosu-cu-negru.html Franele sunt de o calitate net superioara celor de la btwin.

http://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail/bicicleta-univega-alpina-ht-300-2012-negru-galben.html  Nu are frane pe disc, dar schimbatorul spate este mai ok decat cele de la btwin.

Poti cauta si pe site-uri de vanzari. Chiar si alea de la TV.

Bafta.

Frânele Avid BB5 sunt într-adevăr bune, dar transmisia la cele două menţionate de tine nu. Sram X4 este la nivel Alivio, poate chiar mai bun din unele puncte de vedere, nu se poate compara cu Tourney/Acera.

• Upvote 1

eu am de la ei pentru oras Nework 3,decenta,daca este intretinuta corespunzator.Am luat- si pe la ture (chiar daca nu e facuta pt asta).De mentionat ca din noiembrie,de cand am luat-o nu am facut nici o pana.Singura chestie-saua,in oras e ok,dar la ture "te rupe"

Am avut si eu de la ei. Prima bicicleta. Apoi am trecut la un kellys. La B'Twin nu doar piesele mari (schimbator, pedalier,furca...) erau entry-level.

- Saua se prindea de tija cu ajutorul unui surub. Mergeam cu cheia in rucsac, la inceput, pentru a-mi gasi pozitia buna pentru mine.

- Rotile erau prinse tot cu surub iar piulita era de alta dimensiune ca cea de la tija de sa. Deci o alta chie purtata in caz ca faceam pana.

- Inbusul de la frana era de o dimensiune, pipa avea o alta dimensiune la inbus iar la manetele schimbatorului alta. Nimic nu era facut "cu cap".

- Sabotii erau dintr-un cauciuc foarte moale. Se deformau pe janta cand apasam frana mai tare. Nu am reusit niciodata sa blochez roata.

- Aparatoarea pedalierului s-a desprins in mers. Atat de buna era prinderea.

Am luat in calcul faptul ca bicicleta era entry-level dar toate astea erau foarte deranjante. Nu spun ca toate bicicletele lor sunt proaste. Numai ca cele entry-level sunt "under-level". 

Daca ne uitam pe site-ul lor, la descrierea bicicletelor, gasim o maniera de a descrie un produs pe care nu o regasim in alta parte. Prea pompoasa si mincinoasa. Cu totii stim ce inseamna tourney sau alte componente entry-level.

Redau cateva exemple de descriere pompoasa si mincinoasa:

Transmisie SRAM pentru fiabilitate, Cadru exclusiv din aluminiu, 

Furcă suspendată 80 mm,Permite reglarea pretensiunii în funcţie de greutatea utilizatorului.Tehnologie arc elastomer pentru mai multă fiabilitate cu un minim de întreţinere.

Frâne Alongha, pentru o frânare mai bună, chiar şi pe ploaie sau în noroi.

24 viteze : dezvoltare optimă indiferent de teren

• Upvote 2

De curiozitate, între timp ai găsit vreo bicicletă la care toate şuruburile sunt de acelaşi tip? Sau ai auzit dacă s-a inventat vreo unealtă care combină mai multe mărimi de inbus? Sau erai legat la ochi când ai luat-o şi n-ai văzut că n-are QR?

Apoi, roata nu trebuie să poată fi blocată cu frâna, decât dacă e bicicletă de trials. Şi nu văd nicio minciună în afirmaţiile alea. Care e problema cu ele?

Come on, să te plângi de mărimea şuruburilor şi lucruri din astea e cam prea de tot.

• Upvote 1