Frank

Interesati de Bicicleta Orizontala?

Recommended Posts

Dualdrive, ..... o solutie interesanta si patentata.

I-as invita pe respectivii la o tura pe DN1 intr-o zi cu vant lateral in rafale si sa mearga dumnealor cu inventia (ma refer la sistemul de directie) pe fasia dintre vibrator si acostament (adica pe o latime de 20-50 cm) cu 30-35 km/h. In cel mult 5 km fac 'scurta' la incheieturi.

Se vede si in filmulet ca e greu de controlat, ambii serpuiesc permanent. Apropos, sunt bicle HP Velotechnik Speedmachine modificate.

Nu stiu daca-i putem spune Dualdrive, mai bine o lasam pe limba lor ca dual drive e deja 'acaparat' de SRAM.

Nem tudom olandeza, din fericire aia din coffeeshopuri se descurca in engleza.

***Inrebare: dintre cei care ati fost la TIB atunci cu expobike(in vara), a fost un producator autohton care avea o bicicleta orizontala, stie cineva unde il gasim pe expozant ?

Era expusa cum intrai in pavilion, ultimii pe dreapta !

@CipM

Intentia mea a fost de a prezenta o bicicleta orizontala la care “propulsia” se poate realiza numai din picioare, numai din miini sau din miini si picioare (dual) si nu de a discuta ceea ce se intimpla intre vibrator si acostament pe DN1 pe vint lateral. Presupus ca ai intelege tonul din filmulet ai fi auzit parerea despre problema “de inceput” de a coordona miscarea pedalatului cu miini si picioare cu ghidatul vehicolului. Pe care model de bicicleta orizontala (Speedmachine) a fost realizata aceasta propulsie si ghidare cred ca nu e relavant.

Ne putem intelege la “Tu al Drive ?” ca sa nu se supere baietii de la SRAM? ;)

@E1 si @Axe, arata fain sistemul Drymer, dar vad doua probleme mari si late :

1 - pe drum politistii ma vor oprii si-mi vor cere permisul (eu nu am deloc si nici nu ma grabesc sa-mi iau), chiar daca ar folosi doar puterea pedalelor politistii vor fi convinsi ca e "autovehicul cu motor"

2 - unde anume o tin ? ca in fata blocului in parcare n-as avea curaj sa o tin ca oricine o poate "suti" iar in bloc nici o sansa sa incap cu ea (si cu MTB-ul ma mai cert cu vecinii, dar ala macar incape fara probleme in lift).

Plus ar mai fi problema ca toti soferii m-ar claxona ca de ce merg incet si ii deranjez pe ei din mers, ei ar fi convinsi ca e un fel de "scuter cu acoperis"

Frank, intentia mea a fost sa spun ca de inventat se pot 'inventa' multe, mai trebuie sa si functioneze ca lumea.

Coordonarea se deprinde cu timpul, exersezi cat e nevoie si creierul va deprinde miscarea, nu asta e problema.

Problema ie mai multe:

- forta necesara pt a vira roata fata - mult prea mare; transmisia cinematica dintre maner si furca e 1:1 (mai adaugi frecarile), e ca si cum ai incerca sa rotesti furca rotind cu mana de tija (gatul) furcii; sa zicem ca majoritatea timpului folosesti doua maini (ca si cum ar fi 2:1 - tot insuficient) dar mai trebuie sa mai semnalizezi, sa bei apa, sa te scarpini ...

- uneori mai trebuie sa mergi pe langa trotineta, s-o impingi la deal, sa faci slalom printre pietoni; ia imagineaza-ti cum o sa faci astea cu inventia in cauza

- unghiul de bracare e limitat, e mai mic decat la versiunea USS a trotinetei originale si mult mai mic decat la OSS; tare as vrea sa-l vad pe inventator cum intoarce pe o strada ingusta; probabil ca pe o masina, din trei miscari :D

Pt. tine n-o fi relevant ce model trotineta a folosit conu' Fier dar pt mine are relevanta. Nu neaparat ce model este cat faptul ca e o bicicleta din productia de serie. Altii ar putea cauta filmulete cu trotineta in forma originala si vada cum merge, comparativ. Daca pentru mine e relevant, m-am gandit ca o fi si pt altii.

Am impresia ca mi-ai raspuns de parca te-as fi criticat pe tine. Eu critic inventia, principiul de functionare. Tu mai baga si eu o sa mai critic dac-o fi ceva de criticat :)

Cadem de acord cum vrei tu dar Dual Drive prea e precum ai aprinde becul in experimentul lui Pavlov. Sistemul e foarte folosit (mai bine zis, oferit) in lumea bicicletelor reclinate si de aceea.... Apropo, ti-l citic si p-asta daca vrei :D

@albuemil:

1) Nu-mi pasa. Eventual le returnez favoarea cu o plangere pentru abuz, dar uite si tu cati scuteristi scapa cu gel in freza in loc de casca ;)

2) E intr-adevar o mica problema. Dar problema se apropie ca rezolvare de acelasi aspect intalnit la motociclete totusi, nu la biciclete (in sensul ca daca are rotile blocate, iti trebuie duba ca s-o furi).

De asemenea, cred ca intra vreo 8 in loc de o masina intr-un garaj. Sau intra una - doua pe langa o masina.

Cat despre partea cu soferii, ideea ar fi sa-i enervez pana cand o sa-si ia si ei :P (insa e cam singuru' model de trike care are nevoie de spatiu tot cat o bicicleta in trafic)

In alta ordine de idei, rumegand principiile de functionare a doua "leaning trikes" (respectiv asta si inca una ce foloseste doua leviere pentru controlul independent al inclinarii fata de directie), mi-a venit o idee mai misto cat stateam la o bere si-o pizza :D

Totusi, la final, taranca parcheaza pe trotuar, urat ! :P

nici nu-ti fura romanii gentuta aia pana iesi tu din cashcaraveta ! :rolleyes:

Trike-ul lui Alan Maurer care se mai si inclina in curbe ar trebui "carenat"(pentru o aerodinamica si rezistenta mica la inaintare ) si folosit in trafic!

E alta treaba sa ai doua roti in fata care sa-ti asigure aderenta si sa mai poti sa muti si centrul de greutate prin curbe...

Alan Maurer's Tilting Trike

Dar cum toate lucrurile bune de pe lumea asta "se lasa asteptate" , nu cred ca o sa vedem asa ceva pe strazi nici in 10 ani... (filmuletul asta e din 2002...)

:blink:

imi place bicicleta...dar pt traficul de la noi...tot doua roti sunt mai.....inguste.... <):)