MBZ

NICOLAI Fan Club

Recommended Posts

Imagine postată

Ai inceput sa aspiri la un Nicolai ?

Vad ca din aproape in aproape te bate gandul la un 29uer

Imagine postată

Mi se pare mie sau pe asta e adaptat un Rohloff ? Nice ! :blink:

Ia uita-te mai atent, mie nu prea-mi seamana.

Imagine postată

Ai inceput sa aspiri la un Nicolai ?

Vad ca din aproape in aproape te bate gandul la un 29uer

29er m-a batut dintotdeauna, dar acum vreau cam multe... full-suspension, cursa mare, cadru tapan de allmountain...

Vad ca Helius-ul ala se apropie. Dar se indeparteaza foarte repede cu pretul :D

Oricum dihania este Scula!

Cred ca bate spre 18-19 kile.

Pai in catalog (il am in brate) 8,8 kg Nucleon E2 in care sunt incluse shock, gearbox, rearhub versiunea 1 sau aceasi greutate gearbox, crank, rearhub la versiunea 2 Imagine postată

Deacord ca furca are peste 2, 5 kile, dar restul pana la 25 ce sa fie?

Nucleon E2 este cam de acelasi calibru, si am apreciat si eu dupa ochi. Posibil sa ma insel dar oricum 25 kg mi se pare destul de mult.

ION ST spre exemplu are 4,1 kg cadrul coaja.

Nicolai a mai lucrat la greutate, de ex. M-pire (a 3-a poză) care-i predecesorul lui Ion are parcă 4,9kg

Aşa că nu m-ar mira dacă primu' Nucleon să fie mai greu decăt varianta actuală.

Super Monster-ul are undeva pe la 5,4 - 5,5kg

Roţile au iar undeva pe la 5 - 6kg,

etc...

Se observă că a fost inspirat după asta. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

In sfarsit sunt montate si ultimele piese.

A venit si adaptorul de la NSB pentru spate si inchiderile la numai 72 grame setul.

Am incheiat cu tuningareala si prostii si ar cam fi momentul sa iasa la porcaiala Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Cel mai incantat sunt de suportul de furtun pentru furci Fox de la NSB care are sub 1 gram Imagine postată

Imagine postată

Pai daca are sub un gram bine ca l-ai prins de furca pentru ca altfel si-ar fi luat zborul :)).

buna ! am vazut ca nu ati mai scris nimic de cam multisor, in acest topic. pun niste poze cu jucaria mea

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 3

Pare a fi Nicolai, insa doua chestii ma nedumeresc. Acuratetea sudurilor nu-i ce stiu eu si doi prinderea linkului spate pe ST si nu pe leagane de TT.

Altfel ar fi un Helius AM dupa geometrie si constructie. Oricum nu-i un cadru tipic. A fost facut eventual pe comanda.

Articulatia spate insa pare a fi ceva de UFO sau Nucleon, iar logoul de pe HT clar nu-i a lui Nicolai.

Nu cumva e o copie?

LE Si e prima data cand vad puse pe ceva ce aduce a Nicolai cuvete FSA. Nicolai nu monteaza din cate stiu decat Chris King.

Oricum bicla arata bine, lucrata la detaliu. +1

MBZ nu are cum sa fie copie, shocku' ala cu piston dublu e patentat de Nicolai. Explicatia e mult mai simpla.... e de pe vremea bunicii. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Uite un scan din catalogu Nicolai pe 1999 http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Imagine postată

Si la o cautare rapida pe google cica prototipul e un cadru pe care tipa asta a iesit campioana mondiala la DH pe vremea cand Nicolai suda tevile pe care isi punea eticheta echipa Mongoose.

• Upvote 1

Si la o cautare rapida pe google cica prototipul e un cadru pe care tipa asta a iesit campioana mondiala la DH pe vremea cand Nicolai suda tevile pe care isi punea eticheta echipa Mongoose.

Lol DH in 1995, am adormit la filmu asta:

da. cadrul e nicolai trombone la comanda in 2005, restul componentelor sunt puse in 2010. are vopseaua originala pe el. nu are nici o urma de uzura. de fapt e cam noua. nu o folosesc. e pe post de muzeu:))

logo-ul este easton FS. asa era pe cadru

As vrea sa am si eu o piesa de muzeu ca asta...