MBZ

NICOLAI Fan Club

Recommended Posts

Roata spate e prinsa cu piulite, sau mi s-a parut mie?

Arata foarte bine, imi plac chestiile mai deosebite. Si imi place si spiritul de observatie al lui MBZ http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

ai dreptate! are piulita. e butuc atomlab general issue10-12R , nu am gasit ax cu Inchidere rapida pentru el. pe fata e butuc veltec cu ax cu Inchidere rapida. te rog daca stii cumva cu ce sa inlocuiesc axul, sa se potriveasca, fara sa schimb butucul. nici mie nu-mi place piulita aia. ti-as fi recunoscator

Arata foarte bine, imi plac chestiile mai deosebite. Si imi place si spiritul de observatie al lui MBZ http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Dragule, stii ca-s pasionat. In primul rand la Nicolai iese in evidenta sudura. Ori ce-i pe cadrul asta e ceva ceva dar nu ce stiu eu. Nu am vazut cadre atat de vechi facute de Nicolai, iar apropo de ce zici tu th1nk3r stiu ca shockul cu piston culisant este patentat de Nicolai insa se poate monta pe mai multe cadre. Cert este ca bicla a fost de expo sau tinuta in conditii foarte bune pentru ca vopseaua este impecabila.

Am marit pozele la maxim si am studiat in special linkurile si capacele(alt detaliu tipic si inconfundabil a lui Nicolai). SI sunt ce trebuie sa fie insa logo de pe cadru(DT) e un pic cam lung fata de ce este folosit in ultimi 6-7 ani.

Mi-ar place sa merg cu ea fiindca pare o bicla zdravana. Cred ca greutatea e pe la 14 kg si cadrul este masura M. De remarcat componentele de la Controltech

Sa o plimbi cu placere boccobv!

Dragule, stii ca-s pasionat. In primul rand la Nicolai iese in evidenta sudura. Ori ce-i pe cadrul asta e ceva ceva dar nu ce stiu eu. Nu am vazut cadre atat de vechi facute de Nicolai, iar apropo de ce zici tu th1nk3r stiu ca shockul cu piston culisant este patentat de Nicolai insa se poate monta pe mai multe cadre. Cert este ca bicla a fost de expo sau tinuta in conditii foarte bune pentru ca vopseaua este impecabila.

Am marit pozele la maxim si am studiat in special linkurile si capacele(alt detaliu tipic si inconfundabil a lui Nicolai). SI sunt ce trebuie sa fie insa logo de pe cadru(DT) e un pic cam lung fata de ce este folosit in ultimi 6-7 ani.

Mi-ar place sa merg cu ea fiindca pare o bicla zdravana. Cred ca greutatea e pe la 14 kg si cadrul este masura M. De remarcat componentele de la Controltech

Sa o plimbi cu placere boccobv!

ai descris-o de parca ar fi in fata ta. are 13,9kg si cadru 19"(exact cum ai spus tu).eu nu ma pricep, dar e destul de mare bicla. e adevarat ca e destul de vechi cadrul, dar amortizorul functioneaza ca unul nou. de fapt toate functioneaza ca noi.( furca e MARZOCHI BOMBER 44 ATA-CURSA 140mm) poti sa-mi dai un sfat cu axul de pe spate (de la butuc)? multumesc

Azi dupa un mic upgrade mai mult functional decat estetic, si fara reducere in greutate(schimbatorul fata 10X Paul) am profitat de vizita la cantarul oficial Imagine postată si am pus dihania in balanta.

Desi ma asteptam sa aibe in jurul a 12500g, dupa regimul de peste iarna cantareste 11820g cu tot cu pedale, ceea ce nu-i chiar rau pentru un FS cursa 140 fata si 130 spate Imagine postată

Pfff...este foarte usoara pentru ce poate sa indure.

Nici un nou venit in fanclub ? Imagine postată

• Upvote 1

Nu vad peste tot, dar unde vad si exista si nemultumiti, imi bag gherutele. Offtopic sters. Sorry guys.

Foarte utila aplicatia, iar culorile foarte veridice.

Nici un nou venit in fanclub ? Imagine postată

Ceau uite ca a aparut inca un nou venit in fan club, am Nicolai Trombone din 2004 exact ca cel prezentat mai sus, cand o sa am timp o sa-i fac ceva poze si o sa postez aici.

buna ! am vazut ca nu ati mai scris nimic de cam multisor, in acest topic. pun niste poze cu jucaria mea

Imagine postată

Ceau am si eu tot un Nicolai aproape identic ca asta e din 2004, zic aproape identic pt ca la mine e echipat cu XT de la vremea aceea. O sa adaug poze curand.

Ceau, am un Nicoalai Trombone ca cel de mai sus, pe spate am amortizor cu 2 pistoane, ceea ce vreau sa intreb este daca stie cineva cum pot intari putin amortizoru ca mi se pare cam moale pt greutatea mea.

Su Per B

De observat modelul de casti folosite si bineinteles tehnica Imagine postată

si alinierea

Se pare ca da. Avand contract cu SRAM probabil primesc pentru testare tot felul de echipamente. Oricum Suntour fac si furci foarte reusite in topul listei de produse.

Nu am spus-o în sensul "ce dracu caută Suntour pe Nicolai" :rolleyes:, doar nu am reuşit să văd clar ce era.

Ţinând că cealaltă bicicletă avea cauciucuri Onza de care nu auzisem până acuma (Idem roţile Citec), exista posibilitatea ca să furca să fie ceva mai puţin cunoscută.

:)