Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

18.09.2010 - On Top Of The World Bike Fest

Recommended Posts

*On Top of the World Bike Fest* este un concurs de mountainbike

uphill desfasurat in Muntii Bucegi. Startul se va da in centrul orasului

Sinaia, iar sosirea la categoria Elite va fi pe Vf. Omu (2507 m). Pentru

concurentii mai putin bine pregatiti au fost pregatite alte 3 categorii cu trasee

mai usoare, cu diferente de nivel intre 430 m si 2400 m.

On Top of the World Bike Fest este singurul concurs cu sosirea la peste 2500 si

singurul uphill din tara.

Vezi categoriile si traseul <http://www.teamexpert.ro/comp_Omu_Traseu.html>.

Inscrierile se pot face aici: http://bikefest.teamexpert.ro iar detalii despre

*“On Top of the World” BIKE FEST *gasiti aici:

http://www.teamexpert.ro/comp_Mbike_Omu.html

Ok, am modificat eu titlul postului in consecinta ;)

Foarte buna ideea, sper sa fie o reusita!

Se impunea un concurs doar de urcare, unde sa se poata impune si cei care de obicei la concursuri pierd timp pe coborarile tehnice!

Mult succes la organizare!

Idee buna, plasare proasta cu inca 2 concursuri aproximativ in acelasi loc in acelasi we si inca unul duminica la Tg. Mures. Faptul ca e deodata cu Duatlonul va face ca numarul de concurenti sa fie redus drastic la ambele concursuri. E clar o premiera nationala sa ai 2 concursuri in aceiasi zi in acelasi loc si 4 concursuri in acelasi we in Romania. Pana la urma, e un semn bun, intr-un mod ciudat.

Eu votez cu Duatlonul. Ce e ciudat e ca fiind un uphill, concurentii sunt in mare parte dintre cei cu conditie fizica destul de buna sa si alerge. Daca era un downhill, sigur nu se suprapuneau pentru multi.

Oricum, concurentii de la ambele se vor strange, probabil, la un mare bike fest duminica la Predeal sa se laude unde a fost mai fain http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am sugerat acelasi lucru organizatorului!

Pentru mine ar fi super pentru ca vreau sa si particip iar in 18 sunt cu cronometrajul la Brasov. In 25 sunt liber si ar fi interesant sa vad daca ma tine sa termin in timp bun tura lunga:)

Eu am intrebat care sunt sansele sa se reprogrameze si am primit urmatorul raspuns:

Si eu sunt destul de nefericit cu programarea concursului. Pot spune ca am fost prost indrumat. Oricum, acum este prea tarziu sa mai schimb data.

Singura sansa ar fi sa amanam concursul (cu o zi sau o saptamana) datorita conditiilor metero (ceata, zapada etc.)

Cam aiurea "35 Ron pt plata pana pe 20 august" tinand cont ca a fost anuntat azi, 19 august.

Vad ca se poate plati totusi si cash aceiasi suma pana pe 25 august, dar unde se poate face asta? Nu este nicio adresa.

UNDE … la sediul nostru din str.Pictor Obedeanu, nr.18, sect 2, Bucuresti. Atentie, pe GPS nu gasiti adresa. Este langa liceul Iulia Hasdeu (intersectia Ferdinand cu Mihai Bravu), vis a vis de Aleea Avrig nr.23 (pe asta o gasesti pe GPS).

Este si varianta Sinaia, str.Horia Closca si Crisan, nr.29, insa nu e tot timpul cineva aici, asa ca neaparat cu un tel inainte.

CAND … luni si marti (16-17 aug 2010), iar sapt cealalta luni – miercuri (23-25 aug 2010), intre 9.00 si 20.00 si chiar si dupa. Ar fi bine sa dati un tel inainte (0755 T A B E R E / 0755 822 373)

si eu as vrea sa platesc cash dar nu prea cunosc lume in bucuresti :)

Foarte tare!!! Chiar weekendul trecut, cand urcam spre Omu cu "gottwood" ne gandeam cat de tare ar fi sa organizeze cineva un concurs Sinaia-Omu. Se pare ca cineva ne-a citit gandurile... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Pacat insa ca e pus asa aiurea. Poate organizatorii se vor razgandi si vor folosi data de rezerva. Si pe 25 e cam aiurea, insa e mai bine decat pe 18 septembrie. Ma gandesc ca si organizatorii isi doresc sa aiba cat mai multi ciclisti la start...

Numa' bine! :)

astazi am platit taxa.

sa ne vedem voiosi la deal! :)

Neispirata alegere ca data as zice eu.

CS WarpSoft va merge la Mures la un maraton consacrat deja in acest weekend. Cred ca data de 25 ar fi o mai inspirata alegere.

Va garantam prezenta a 10 Pitesteni :)

Mai ales ca nu se suprapune cu nici o competitie !

Mai ales ca nu se suprapune cu nici o competitie !

Concursul e gindit cu mult timp in urma insa nu s-a uitat sa vada ce mai fac si altii in septembrie. Ar fi fost liber 4-5 septembrie. Urmatorul week-end liber va mai fi probabil doar 9-10 octombrie. Dar ziua va fi mai scurta, ceva mai rece, etc.

Salut

Ca unul dintre organizatorii acestui concurs, ma bucura interesul vostru.

La sugestia lui Ovidiu si tinand cont de comentariile voastre, am initiat procedura de schimbare a datei de pe 18 septembrie pe 25 septembrie.

Astept raspunsul participantilor, sponsorilor si al celor implicati. Deocamdata decizia nu este luata. Promit sa revin in maxim 48 de ore cu detalii asupra deciziei.

Este cineva care este interesat si vrea sa participe, dar nu poate decat pe 18 septembrie?

Imi pare rau ca trebuie sa incepem cu o discutie despre schimbarea datei. Sper insa sa gasim cea mai buna solutie si sa oferim cele mai bune conditii de concurs. Cel putin asta ne propunem.

Toate bune

Radu

As zice ca cei mai multi nu pot veni pe 18 (pe motiv de Maraton MTB Predeal). Cum e si cazul meu, deci pe 25 aveti un om in plus.

eu m-am inscris la concurs si am platit si taxa de participare. pot participa si pe data de 25 septembrie, numai ca in acest caz va trebui sa renunt la actiunea de ecologizare LDIR la care voiam sa iau parte...

Este cineva care este interesat si vrea sa participe, dar nu poate decat pe 18 septembrie?

eu.

si maratonul de la predeal este la o zi dupa deci cu o noapte de cazare poti participa la 2 concursuri :)

Daca ramane data de 25 pot sa particip si eu. Altfel imi este imposibil sa fiu in 2 locuri in acelasi timp.

mie mi-ar place sa ramana in 18 asa cum a fost stabilit initial

nu stiu dar acest concurs e diferit de cel de la targu mures fiindca e numai de urcat si il face special si nu cred ca vor fii fortati unii sa aleaga intre cele doua, alegerea corecta pentru cei pregatiti fiind acest concurs deoarece este si mult mai solicitant si unic pot sa zic

daca se muta eu nu pot veni in alta data; asa daca e in 18 am un avantaj ca pot sa ma duc si la predeal ziua urmatoarea; si impusc doi iepuri deodata , nu mai fac inca odata 600km pana acolo saptamana viitoare

nu ii inteleg pe cei ce spun ca ii in aceeasi zi cu neuzer sau cum se numeste ... acolo e mult mai usor concursu, trasee mai scurte , mai de hobby, doar cel de 50km e mai dificil insa nici acela nu e un maraton

mie chiar mi-ar conveni sa ramana data altfel chiar nu pot veni , si vreau foarte mult sa particip

e in aceasi zi (pe 18) cu duatlonul de la Brasov. Asta e problema principala, nu Neuzer...

mie mi-ar place sa ramana in 18 asa cum a fost stabilit initial

nu stiu dar acest concurs e diferit de cel de la targu mures fiindca e numai de urcat si il face special si nu cred ca vor fii fortati unii sa aleaga intre cele doua, alegerea corecta pentru cei pregatiti fiind acest concurs deoarece este si mult mai solicitant si unic pot sa zic

daca se muta eu nu pot veni in alta data; asa daca e in 18 am un avantaj ca pot sa ma duc si la predeal ziua urmatoarea; si impusc doi iepuri deodata , nu mai fac inca odata 600km pana acolo saptamana viitoare

nu ii inteleg pe cei ce spun ca ii in aceeasi zi cu neuzer sau cum se numeste ... acolo e mult mai usor concursu, trasee mai scurte , mai de hobby, doar cel de 50km e mai dificil insa nici acela nu e un maraton

mie chiar mi-ar conveni sa ramana data altfel chiar nu pot veni , si vreau foarte mult sa particip

Sincer mi s-a luat de concursuri la 600 de km distanta.

Sunt zombi la propriu 2 zile dupa.

Condus 600 de km cu bicle pe masina, odihna un pic, concurs si apoi rupt de oboseala iar condus 600 de km.

Si luni la servici ar mai trebui sa fiu si vioi si zambaret cu clientii.

Nu mai apuci sa te bucuri de nimic, e un calvar in loc de relaxare.

Ma bucur ca au aparut multe competitii in sudul tarii la care sa putem sa mergem si sa pedalam de placere !

e in aceasi zi (pe 18) cu duatlonul de la Brasov. Asta e problema principala, nu Neuzer...

sunt 2 tipuri de concursuri diferite. cine vrea sa alerge poate sa mearga la brasov, cine vrea doar pe bike merge la sinaia. e simplu.

Dupa cum am promis, astazi revenim cu info despre decizia de amanare.

Am discutat cu sponsorii si cu concurentii despre oportunitatea amanarii concursului de pe 18 pe 25 septembrie 2010, in prima data fiind anuntate multe concursuri. Multi dintre cei cu care am vorbit au fost incantati de amanare, unii din motive personale (nunti, botezuri) altii pentru ca vroiau sa participe si la concursul de la Tg Mures sau la alte concursuri. Au fost si unii care nu au fost deloc incantati. Argumentele lor: concursurile din 18 septembrie sunt de alt tip si cine vrea sa participe nu are concurenta reala, in 26 septembrie este un maraton consacrat la Cluj si, cu cat intarziem, este mai frig iar ziua mai scurta.

Hotaratoare in decizia noastra a fost pozitia partenerului ipe partea de organizarea, Primaria Sinaia. In perioada 22-27 septembrie, la Sinaia are loc festivalul Sinaia Forever si, desi ne-am gandit sa integram On Top of the Mountain Bike Fest in Sinaia Forever, Primaria Sinaia nu doreste sa amestece evenimentele.

In aceste conditii, data de desfasurare ramane 18 septembrie. Speram sa gasiti disponibilitatea necesara si sa veniti in numar cat mai mare.

Multumim celor care au fost alaturi de noi cu sfaturi si, in general, tuturor celor care ne-au raspuns. Imi pare sincer rau pentru toti cei care ar fi dorit sa putem amana concursul.

Va asteptam cu drag la start.

un mic sfat, nu stiu cat e de ok sa puneti datele personale (adresa) in excelul cu cei inscrisi cu vizibilitate pentru toata lumea.