Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

ovidiu

18.09.2010 - On Top Of The World Bike Fest

Recommended Posts

Nu am participat si ma roade curiozitatea: pe unde a mers traseul intre Cota 1400 si Cota 2000? S-a mai taiat vreun drum nou intre cele 2 puncte? Am fost demult, cu piciorul, si parca era destul de abrupt drumul ce urca mai la stanga de partie...

Banuiesc ca tot pe drumul ala, ca e singurul, dar a suferit unele imbunatatiri in ultimul an (a fost latit, stabilizat). Ce panta, a ramas la fel, dar nu e chiar asa de distrugator, cu o pregatire medie de mtb se urca pe bicicleta cam trei sferturi.

Pacat ca nu au mutat concursul pe duminica, ar fi avut cu siguranta cel putin 30-40 de participani in plus. Asta e, doar organizatorii stiu ce planuri au...

A fost cel mai frumos si cel mai greu maraton la care am participat vreodata. Vreme excelenta, organizare excelenta, atmosfera faina. Pacat ca nu a prea fost mediatizat concursul si astfel numarul concurentilor a fost destul de mic(si deci o concurenta scazuta). Sper sa se tina si la anul, eu zic ca ar trebui sa fie, cel putin la nivel de traseu, un concurs de referinta in Romania. A fost greu, am suferit(in special la push bike pe Cerdac), dar nimic nu se compara cu a fi "on the top of the world".

Cel mai mult m-a impresionat dl Plumbota, care a rupt lantul in primul km, l-am depasit cu gandul "pe asta l-am ars", ca sa treaca ca trenul pe langa mine la cota si sa termine cu 50 min in fata mea. La anii sai, nu pot sa zic decat RESPECT!

Cred ca a fost cel mai greu concurs de MTB la care am fost dpdv push-bike (il pot compara la acest capitol doar cu Carpathian Adv de anul asta).

Pana la cabina de 1400 nu am parasit saua, pana la Cota 2000 am mai mers pe bicicleta 20%. Apropo, bucla pe care trebuiam sa o facem pana deasupra Telecabinei de 2000 ca sa bifam CP-ul si apoi coborarea pana in drumul de vara pentru a continua spre Babele-Omu mi s-a parut total inutila. In continuare spre Piatra Arsa se putea pe bicicleta (dar nu am scapat ocazia si am mai mers vreo 50 m pe langa bicla). Dupa Piatra Arsa am mai bagat vreo 40% push, poate ca ar mai fi mers si pe bicicleta dar o sucesiune de vaioage ce trebuiau traversate te faceau sa cobori de pe bicicleta si sa traversezi pe langa.

De la Babele pana la Cerdac am mers aproape numai pe bicicleta, spun numai pentru ca nu intotdeauna drumul pe care mi-l trasam eu in fata avea si o contiunare si atunci trebuia sa revin din nou in poteca principala.

La Cerdac am fost indrumat pe deasupra pe Drumul de Iarna, iar push bike urmat de cateva sute de m pe bicla si apoi o coborare pe care am zis iar pas (grohotis cu bolovani mari) si am impins la vale pana in saua de dinaintea urcarii la Omu. Ultima bucata m-a prins destul de obosit si am reusit doar un 10% pe bicla.

Intoarcerea a fost pe sub Cerdac, unde nu am vazut nicio portiune periculoasa pentru cineva cu capul pe umeri dispus sa se dea jos de pe bicicleta cand situatia o impune. Am senzatia ca unii concurenti au fost indrumati sau au fost lasati sa mearga pe sub Cerdac (varianta mult mai rapida decat pe deasupra), altfel nu imi explica cum o trupa de 3 bikeri si 1 bikerita pe care i-am lasat la CP-ul de la Babele si care nu au trecut pe langa mine, ajunsesera cu cateva minute inainte mea la Omu. Apoi de la Babele pe drumul dichiului pana in Sinaia.

Plusuri: organizarea a fost facuta cred mai mult cu sufletul, a parut a fi un concurs in familie

Minusuri: punctele de alimentare cam slab aprovizionate (poate ca si nr de concurenti a fost mic, dar taxa in schimb a fost pe masura unui concurs consacrat), arbitrii de pe traseu nu cunosteau regulamentul (am vazut 2 concurenti fara casca, la cel de al doilea concurent l-am intrebat pe arbitrul pe langa care tocmai treceam daca casca nu mai e obligatorie si s-a uitat la mine ca si cum ar fi avut o revelatie, dar nu l-a oprit pe inconstient), bine ca nu s-a intamplat vreun accident.

Ca o concluzie a acestui concurs este ca am inceput sa ma intreb ce este aia un ciclist de MTB cu conditie medie. Desi pana acum ma consideram ca apartinand acestei categorii, deja imi pun semne de intrebare: ori panta era prea abrupta, ori conditia mea cam varza. Ma consoleza o imagine care mi-a ramas in cap: 10-15 biciclisti la push-bike insirati in sir indian in fata mea pe sute de metrii aproape de CP-ul de la Cota 2000. Se profilau frumos avand cerul in fundal. Macar nu sunt singur/ul.

Daca tot eu am zis asta cu ciclistul mediu, hai sa precizez ce inteleg eu prin asta. Eu inteleg de exemplu asa: Tudi Oprea, Maus, Rosioru, Logigan, Juganaru, fratii Manea, etc... (toti care prind podiumuri la concursuri adevarate, nu i-am putut enumera pe toti) sunt buni, aia care se chinuie si ei sa scoata un timp cat mai bun pe la maratoanele de 80-100 km dar nu au probleme sa le termine sunt medii, iar cei incepatori sunt cei care merg pe la maratoanele de 50 km fara probleme sau incearca cu degetul alea mari si nu le iese. Asta ar fi asa, din perspectiva concursurilor, evident ca pot sa existe ciclisti extraordinar de buni, dar care nu merg la concursuri.

Cei care nu pot sa termine un concurs de 30-50 km cu 800-1000 m diferenta de nivel, parerea mea e ca, fara suparare, mai trebuie sa mai faca ture pe forestiere si sa se antreneze.

Ca precizare finala, plimbatul pe forestiere gen Moroieni - Babele, care se pot parcurge cu masina si nu au panta sustinuta de minim 10% pe multi km, nu intra in categoria MTB, cel putin din punctul meu de vedere. E cicloturism.

... la naiba si eu chiar aveam o parere mai buna despre mine :)

Pai dupa clasificarea asta inseamna ca avem asa :

vreo 10 oameni buni, vreo 20 medii si restul incepatori si cicloturisti :)

Asta daca iau ca referinta Geiger-ul

Ia si tu Medias, nu Geiger ca etalon :P

Dar ca sa fim on topic, nu mai are nimeni nimic de povestit pe aici despre concurs? Eu tot bantui pe aici sa aflu lucruri frumoase, pentru ca sunt foarte dezamagit ca n-am putut sa particip, dar nu se inghesuie nimeni cu poze si povesti. Daca nu era suprapus peste Duatlon, il alegeam in detrimentul la aproape orice alt concurs. Dar traseul lung de la Duatlon e pur si simplu prea demential, cred ca cel mai tehnic traseu de la noi, doar ca e scurt http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Pacat ca nu au mutat concursul pe duminica, ar fi avut cu siguranta cel putin 30-40 de participani in plus. Asta e, doar organizatorii stiu ce planuri au...

duminica a batut un vant la Omu de numa numa... abia ma puteam tine pe picioare ;) portiunea de pe Cerdac ar fi fost acoperita de rafalele de vant, insa pe platou cred ca ar fi fost tare greu de pedalat cu vantul batand din toate partile.

as putea spune ca organizatorii au avut noroc de ultima zi de vara de pe anu' asta.

MINUSURI -

1. COTA 2000 ! Unii urcau altii coborau. M-am speriat groaznic de mi s-a facut pielea gaina dand pe o coborare plina de bolovani pe care am abordat-o in viteza peste un parinte cu copilul lui care urcau.

Daca puneam frana saream in cap, am reusit cu un ultim reflrex sa trec printre ei in viteza. Aceeasi problema dupa ce am trecut de cota 2000 la coborare in portiunea de intersectie a traseelor. De data aceasta nu am mai avut noroc si a trebuit sa franez brusc intr-o curba la 10 metrii de arbitrul care dirija circulatia, vre-o 5 concurenti urcau pe langa bicla, datorita franarii bruste am sarit peste bicla si m-am lovit destul de rau.

FOARTE PERICULOS !!!

2. Alimentarea CP-urilor. Slabut rau, mai ales tinand cont de taxa. Asta pot sa zic aruncand o privire la ce era disponibil. De mult timp nu mai pun baza pe alimentarea CP-urilor la competitii si am grija sa am in buzunar tot ceea ce este necesar. Apa sa gasesc si atat.

3. Indrumarea participantilor la CP-uri. La CP2, Babele, unor concurenti de de la Cluj li s-a aratat releul de la Balebe si li s-a spus ca acolo trebuie sa ajunga :( Ala e varful OMU :)

4. Recuperarea concurentilor dupa finish. ZERO ! Il duci pe unu de la Cluj sus la Omu si de acolo e PE CONT PROPRIU ? Am citit azi regulamentul. ... si ... daca o scrie ceva . Il mananc.

Avand 38 de ani sunt mai responsabil si am luat hotararea sa-i ajut si sa stau cu ei. I-am adus spre Cerdac pe traseul de vara, i-am asteptat la Babele vre-o 30 de minute sa ajunga. Au tot sunat la organizatori, cautand o solutie, chiar m-am enervat incercand sa le explic ca singura soluti este sa ma urmeze cat mai rapid si sa coboram ca nu mai vine nici draq dupa ei. Intr-un final au decis sa ma urmeze si am ales sa coboram spre Cuibul cu Dor pentru ca au tot spus ca nu au tehnica la coborare. Si s-a vazut, coborau cam cu 15 km/h, ii tot asteptam din km in km. M-am gandit sa merg in ritmul lor si sa le urmeze trasa mea in ideea ca asa coboara mai repede. Greseala fatala pt. mine. Aveam cauciucurile uflate la 5 atmosfere, eu le tin asa pentru ca cobor cu minim 35, inevitabil pana. Am pus camera de schimb si am dat mai departe. Dupa 2 km pana iar. Am scos peticele si dau sa lipesc. CUTIE NOU NOUTA, NU S-AU LIPIT NICI UNUL DIN CELE 5. Avand un reper unde ma aflu ( am mers pe acel drum de multe de ori ) am realizat rapid ca ma apuca noaptea pe munte si am sunat la 112. Din telefoane in telefoane ( jandarmerie ploiesti, jandarmerie busteni ) am reusit sa discut cu un salvamontist de la busteni care a fost de acord sa vina dupa mine contra sumei de 200 de RON. Nu conteaza suna, important este ca m-a adus jos. Dispeceratul national snalvamont a sunat dupa 1 ora de la apel 112 oferindu-mi sa-mi trimita 2 salvamontisti de la cota 2000 pe jos . Am ajuns in Sinaia pe la 21. Organizatorii au sunat in jur de 21.15 si a 2-a zi in jur de 10 sa vada daca sunt ok.

5. Lipsa CP la OMU, la Babele a fost pentru cei care ajungeau acolo, da cei care au mai pedalat inca o ora jumate pana la Omu ? Mergeau pe baterii ? Ca la intoarcere in nici un caz nu era la vale ...

PLUSURI ?

1. Am fost acolo :) On the top of the World !

2. Mi-am facut 6 prieteni Clujeni pe ultima 'Panta de Socializare' catre Omu .

Imagine postată

3. Poza exprima faptul ca nu toti trag la premii, ca importanta este placerea de a pedala. Eu unul am pierdut locul 8 pt acea poza si nu-mi pare rau. Am castigat 6 prieteni, clujeni.

4. Am primit eDiploma. In general nu colectionez, dar pe aceasta o sa o pun alaturi de diplomele de la Iron Bike, 3 Munti si Geiger tura lunga.

Felicitari Ruxandrrei pentru locul 1 feminin la OMU. Ne-a dat o lectie de push-bike tuturor celor din grup pe ultima urcare :)

4. Recuperarea concurentilor dupa finish. ZERO ! Il duci pe unu de la Cluj sus la Omu si de acolo e PE CONT PROPRIU ? Am citit azi regulamentul. ... si ... daca o scrie ceva . Il mananc.

Nu inteleg 2 lucruri.

1. Recuperarea. Vroiai sa vina organizatorii sa te care in spate inapoi in Sinaia? Banuiesc ca orice om care face un minim efort de gandire isi da seama ca tot ce urca trebuie sa si coboare. Organizatorul a postat din timp pe site variante de coborare, exista un numar de urgenta, exista cabina de la babele. Daca vroiai sa participi la acest concurs trebuia sa te gandesti si la strategia pt coborare, nu doar pt urcare.

2. Ce relevanta are clujul in toata povestea asta? Au fost unii oameni din bucuresti care au ajuns pentru prima data pe vf. Omu...

In alta ordine de idei, imi pare rau pt intamplarea nefericita de a ramane noaptea pe munte si sper ca s-a terminat cu bine.

In ceea ce priveste punctele de alimentare, intr-adevar au fost destul de slab aprovizionate. La babele gaseai doar apa, banane si lamai, asta in conditiile in care jos stateau ignorate destule bidoane de isostar.

Si mie mi s-a parut destul de periculoasa bucla de la cota 2000, dar am trecut de ea fara incidente, si in plus mi-a placut faptul ca la urcare m-am intalnit cu cativa dintre cei care erau in fata mea :)

Nu inteleg 2 lucruri.

1. Recuperarea. Vroiai sa vina organizatorii sa te care in spate inapoi in Sinaia? Banuiesc ca orice om care face un minim efort de gandire isi da seama ca tot ce urca trebuie sa si coboare. Organizatorul a postat din timp pe site variante de coborare, exista un numar de urgenta, exista cabina de la babele. Daca vroiai sa participi la acest concurs trebuia sa te gandesti si la strategia pt coborare, nu doar pt urcare.

2. Ce relevanta are clujul in toata povestea asta? Au fost unii oameni din bucuresti care au ajuns pentru prima data pe vf. Omu...

In alta ordine de idei, imi pare rau pt intamplarea nefericita de a ramane noaptea pe munte si sper ca s-a terminat cu bine.

In ceea ce priveste punctele de alimentare, intr-adevar au fost destul de slab aprovizionate. La babele gaseai doar apa, banane si lamai, asta in conditiile in care jos stateau ignorate destule bidoane de isostar.

Si mie mi s-a parut destul de periculoasa bucla de la cota 2000, dar am trecut de ea fara incidente, si in plus mi-a placut faptul ca la urcare m-am intalnit cu cativa dintre cei care erau in fata mea :)

Au unu personal ma descurc. Cum m-am si descurcat. Un enduro a cules in jur de ora 16 toate marcajele de pe traseul de urcare. Mi se parea normal ca un arbitru ca aiba grija ca toata lumea sa coboare in siguranta de pe munte. In general organizatorii sunt cei care verifica ultimii traseul sa se asigura ca toata lumea a ajuns in siguranta la finish/start. Eu unu m-am gandit la coborare, alti participanti nu. II LASAM ACOLO PE MUNTE ?

Stii care fost rapunsul Organizatorilor ? Nu au fost pregatiti sa recupereze pe cineva de pe munte la coborare in caz de forta majora !

La orice concurs de MTB la care am mai participat stiam (sau imi era foarte clar) ca voi intalni pe traseu persoane, animale, vehicule. Nu am auzit inca la noi de drumuri private atat de mari incat sa poti organiza concursuri. Era clar ca si acesta se va desfasura pe drumuri sau poteci publice. Acum, desi am cautat, nu reusesc sa mai gasesc regulamentul de la acest concurs sa vad ce scria acolo.

Pe cei din Cluj m-am oferit si eu in cabana Omu sa ii cobor pe drumul Dichiului. Mi-am mai oferit serviciile si altui grup pentru coborarea pe Dichiu. Cam toti ar fi vrut dar nu prea, cabina de la Babele era mai tentanta sau chiar traseul de concurs. Pana la urma am plecat singur. Impresia pe care mi-au lasat-o era ca mai toti concurentii aflati atunci la cab Omu nu constientizau faptul ca mai erau doar vreo 4 ore de lumina (organizatorii au spus acest lucru inainte de start), si ar mai fi vrut sa stea la cabana. Ma gandesc ca experienta lor pe munte tindea catre zero. Si atunci nu pot sa nu ma intreb ce cautau la un concurs de ciclism montan la 2500 m? Si fara echipament adecvat. Sunt curios cati dintre concurenti au respectat recomandarea organizatorilor de a tine cont ca este un concurs la peste 2000 m si de a avea la ei haina de vant, polar, colanti lungi, caciula,manusi,lanterna si folie de supravietuire (sunt scrise pe site-ul de concurs la Echipament).

Aici cred ca este si o greseala a organizatorilor prin faptul ca nu au insistat pe faptul ca acest concurs nu este un maraton de mtb cum poate se asteptau probabil mai toti participantii, ci mai degraba un concurs de nisa adresat celor care se pricep sa se dea pe bicicleta si au o reala experienta si pe munte. Mai degraba cred ca putea fi anuntat ca un concurs de mtb adventure. Numai daca citesti lista cu echipamentul recomandat de organizatori si incepi iti dai seama ca nu e un maraton de mtb.

Este la fel de adevarat ca arbitrii de pe traseu nu prea cunosteau cerintele concursului (am scris intr-un post anterior) si lasau concurenti pe traseu fara casca.

Nu mai insist asupra minusurilor, am scris deja mai sus si nu vreau ca acest post sa fie considerat ca unul in apararea organizatorilor. Am vrut doar sa scot in evidenta un alt aspect : concurs desfasurat la 2000-2500 m, si nu neaparat cu de diferenta de 2000-2500 m. Concursurile de mtb se intrec in a anunta diferenta de nivel de urcat 2000 m, 3000 m…. Probabil unii au confundat altitudinea la care se desfasoara concursul cu diferenta de urcat si s-au cam riscat.

Pana la urma a iesit bine, adica duminica seara la obisnuita stiire despe salvamontistii din Busteni nu s-a vorbit despre acest concurs.

Ce spun mai jos nu e adresat nimanui in mod special, e asa, o chestie generala. Deci sa nu se supere nimeni, va rog!

Bai, n-am inteles exact ce s-a intamplat, dar daca sunt unii care au ajuns la Omu, s-au instalat bine la cabana la ceai cald si s-au trezit sa coboare cand vine noaptea si in plus nu aveau la ei haine groase si lanterne, aceia sunt, fara nici o suparare, H-A-N-D-I-C-A-P-A-T-I. Nu e treaba organizatorilor asta. Iar eu daca as fi salvamontist si ar trebui sa vin sa salvez oameni pe care i-a prins noaptea pe vreme buna pe munte nepregatiti, le-as trimite acasa o factura de s-ar plimba prin Cismigiu pentru urmatorii 10 ani.

Muntele nu e pentru oricine. Daca ai calcat pe munte (si hai sa fim seriosi, traseul de Omu vara pe vreme buna nu e nu stiu ce socoteala) ti-ai asumat un risc din start. Nimeni nu isi poate asuma riscul asta pentru tine, nici macar daca esti intr-un cadru organizat sau un concurs. Orice se poate intampla. Sa nu fii atent si sa cazi intr-o prapastie sa te manance marmotele, sa dea un traznet si sa te transforme in carbuni de gratar... Nimeni nu e de vina pentru asta. Puteai sta bine mersi sa te uiti la televizor daca nu esti gata sa iti asumi niste chestii...

Toata treaba asta este valabila in general la MTB si la orice alt sport montan. Nu stii, stai acasa! Te-ai bagat, soarta e in mainile tale.

A fost cel mai frumos si cel mai greu maraton la care am participat vreodata. Vreme excelenta, organizare excelenta, atmosfera faina. Pacat ca nu a prea fost mediatizat concursul si astfel numarul concurentilor a fost destul de mic(si deci o concurenta scazuta). Sper sa se tina si la anul, eu zic ca ar trebui sa fie, cel putin la nivel de traseu, un concurs de referinta in Romania. A fost greu, am suferit(in special la push bike pe Cerdac), dar nimic nu se compara cu a fi "on the top of the world".

Cel mai mult m-a impresionat dl Plumbota, care a rupt lantul in primul km, l-am depasit cu gandul "pe asta l-am ars", ca sa treaca ca trenul pe langa mine la cota si sa termine cu 50 min in fata mea. La anii sai, nu pot sa zic decat RESPECT!

Numarul concurentilor scazut ?

Pai la taxa asta de inscriere cred si eu ..

Vom vedea si pe viitor ce se va mai intampla cu nr de concurenti ..

Repet, cunosc zeci de persoane care nu mai participa exact din motivul asta.

Si nu din cauza ca nu ar avea bani , ci din principiu de la 35-40 lei anul trecut anul asta s-a dublat, intr-un an de criza.

Unora le este rusine sa posteze sau sa zica, mie nu-mi este!

Competitiile de ciclism tind sa se transforme intr-o afacere cu cat mai multi participanti cu atat mai bine cu cat taxa mai mare si mai bine

Tinand totusi cont ca la aceasta taxa nu se dau bonuri fiscale tind sa cred ca profitul este substantial.

Sponsori sunt degeaba, suport de la primarii, politie , etc pe bani nu ?

Inteleg ca bananele si apa s-au scumpit, banuiesc ca nu sunt cumparate de la aprozar ci dintr-un en-gros unde se poate negocia un pret mai bun

In fine cam asta e ideea mai pe la toate competitiile, de anul asta in ritmul asta si la anul taxa se va dubla adica 140 lei ca doar asta-i mersul.

Trebuie sa comunicam sper sa nu deranjeze, asta e unul din scopurile acestui forum de socializare nu ?

in fine ..

Pai ca sa socializam putin eu iti sugerez sa organizezi un concurs cu o taxa de 30-40 de lei, sa oferi ce se ofera la un maraton consacrat(medias, Resita, Geiger) si pe urma sa vi sa ne explici cum ai reusit. Pana atunci eu zic sa stai acasa si tu si prietenii tai sau sa mergi la concursuri de 30 de lei. Acolo o sa primesti exact ce ai platit, adica nimic (no offence).

Nu discutam aici de "tepele"de la anumite concursuri, unde se platesc 70 de lei si nici macar un marcaj de doamne ajuta nu este facut.

@Ovidiu

Am fost la maraton la Harghita Bai si cu 30 de lei am primit tricou,gluas la final plus o bere, punctele de alimentare erau bine aprovizionate, traseu bine marcat ... deci se poate. No offence.

taxa de participare la concursu' asta a fost de 35 pana la o anumita data, apoi 50 si 70 in ziua concursului. e adevarat ca ziua pana la care se puteau plati 35 de lei a fost foarte apropiata de ziua anuntarii concursului aici, pe ciclism.ro, dar din acea zi (cea a anuntarii) si pana la data concursului au fost suficiente zile la dispozitie (aproximativ 30) pt a plati taxa de 50 de lei, cu doar 15 lei mai mult.

nu-i vina organizatorului ca concurentu' se hotaraste in ultima clipa sa participe. motivele pt care taxa se dubleaza in ziua concursului au mai fost enumerate si cu alte ocazii. asa ca cei care se plang ca au platit 70 de lei n-au decat sa inghita in sec, iar la alte concursuri sa se gandeasca din timp daca sa participe sau nu.

eu personal am platit inca de pe cand era 35 de lei, chiar daca nu eram decat pe jumatate hotarat sa particip. am zis ca mai bine pierd 35 de lei, decat 50 sau chiar 70. nu eram hotarat pe deplin din cauza ca nu aveam cum sa stiu cu o luna inainte starea vremii din ziua concursului. una' e sa te prinda seara pe munte in august si alta e sa te prinda in septembrie. nici deplasarea la fata locului nu as mai fi facut-o daca in saptamana concursului vremea nu ar fi fost frumoasa, caci una e sa pierzi doar 35 de lei si alta e sa pierzi 70 de lei plus cheltuielile de deplasare, cazare si mancare.

asa cum bine a punctat cineva mai sus, la acest concurs au participat si multi oameni care habar n-au cu ce se mananca muntele. nu mi-a venit sa cred cand printre ciclistii ajunsi la Omu i-am vazut pe unii doar in tricou, fara nici o haina cu maneca lunga. macar o punga sau o foaie de ziar sa fii avut la ei, ca sa-si protejeze pieptul de aerul rece de pe coborare. e de ajuns sa vezi doar o etapa montana din Turul Frantei ca sa observi cum se echipeaza ciclistii pe coborare si cam ce inseamna sa pedalezi la 2500 m altitudine.

nu degeaba se spune "unde nu-i cap, vai de picioare", totusi...

@Ovidiu

Am fost la maraton la Harghita Bai si cu 30 de lei am primit tricou,gluas la final plus o bere, punctele de alimentare erau bine aprovizionate, traseu bine marcat ... deci se poate. No offence.

Asa este. Admirabil concurs la Harghita Bai. Cu nimic mai prejos decit unele exemplificate anterior.

Aici intervine rolul internetului. Noi putem amenda pozitiv sau negativ organizatorii pentru ca in anii viitori concurentii sa aleaga evenimentele de calitate. Dar tot in sarcina noastra sta si responsabilitatea de a da peste bot in grup celor care se plang degeaba. Daca vrei sa cauti pe google ceva despre un concurs, ai mari sanse sa ajungi aici, trebuie sa dea omu' de informatii utile. Azi, oricine vrea sa participe la ceva, sa-si cumpere ceva, sa mearga undeva, primul loc unde va incerca sa afle informatii este Mr. Google.

Poate n-ar strica la fiecare concurs sa se adauge dupa finalizare un poll unde sa se poata vota calitatea evenimentului, dar doar de catre participanti.

Hai ,joc de glezne .Se pare ca puteati sa va inscrieti si mai ieftin.Nu ati facut-o ,platiti pretul statului la panda .Ma duc daca nu ploua sau daca ploua stau acasa. :blink:

Eu in general ma inscriu din vreme ,tocmai ca sa evit sa stau prea mult la cozi,insa acum nu stiam ca am sa urc la omu ,ptr ca eram pregatit ptr neuzer.Prietenul Basso (mare boier ca intotdeauna) mi-a facut pofta de Omu inca de miercuri ,asa ca zarurile au fost aruncate.Insa a fost un week end pe cinste.Am avut ocazia sa ma plimb prin sinaia vineri seara ,si sa urc in mod organizat ,dirijat ,impus sambata la Omu.Stiam cam la ce ma inham ca am coborat anul trecut pe partia aceea ,insa bucla de sus de la muiorita nu era trecuta nici pe track si nici povestita .Asa incat si eu dar mai ales Basso am avut de suferit .Nu e usor sa te intorci din drum ,numai ca un nene pus intr-o intersectie nu stie regulile cursei.Altfel in lipsa buclei traseul era greu de pierdut,asa incat problemele au fost vantul rece ,adica frigul,inclinarea partiei de schi,santurile si ceata rece de pe ultima urcare.Multumesc lui Danmybike ptr ca a carat haine groase sus,a dat ceai cald la frigurosi si a indurat 6 ore frigul de sus...

Coborarea a fost cireasa de pe tort.Acelasi traseu doar ca in coborare.Nu extrem nu nimic .Plimbare la vale .De vis,mai ales ca se facuse si mai cald... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif O bere fara filtru a mers neconditionat ,jos ,in asteptarea fratilor ratacitori...

Ca să nu fie numai păreri negative aici, afirm că mie mi se pare foarte puțin 70 de lei taxa de participare, și părerea mea personală e că e cam penibil să spui că ar fi mult. De asemenea, să afirmi că organizatorii câștigă bani din asta e cel puțin injurios și naiv.

Daca vreti sa dati o nota concursului, aveti formular de feedback aici: http://feedback.teamexpert.ro.

De felul nostru tinem cont de critici, este singurul mod de a face concursuri si mai bune.

Din ce am remarcat eu la fata locului, in principiu lumea a fost multumita. Au fost si probl nu zic. Am avut ghinion cu vantul (cabina nu a facut decat cateva curse cu greu si nu am putut alimenta sambata la Babele), a trebuit sa schimbam traseul cu o zi inainte (vezi insamnatarile de toamna), singura varianta fiind bucla pe care regret ca nu am comunicat-o mai bine, nu am avut masina de recuperat, dar asta nu inseamna ca nu aveam salvarea disponibila si salvamontul gata de actiune zi si noapte (doar ca la 112 degeaba suni cand ai pana) si poate mai sunt si altele.

Pe de alta parte nu pot sa nu remarc o ciudata schimbare de atitudine. Cand am anuntat concursul, cateva persoane, ma gandesc in primul rand la Ovidiu si Viorel, m-au impins de la spate sa mut concursul. Cat am initiat procedura de mutare, erau alaturi de concurs, nesperat as spune. Apoi, cand am anuntat ca nu se poate muta data concursului, lucrurile s-au schimbat, bannerul nu se mai putea pune pe ciclism.ro, Viorel m-a rugat sa ii scot din mailinglist pe membrii clubului sau, etc.

E usor de remarcat ca primul comentariu negativ, cel care a dat tonul, vine de la Viorel. Nu zic ca nu este adevar in ce zice. Insa pe langa asta s-ar putea sa fie si alte motive.

Daca vrei sa faci bine unui eveniment de acest gen, iti zici parerea in formularul de feedback. Daca vrei sa faci rau, o zici (si) pe forum, eventual folosindu-te de anumite conditii.

Asta e, noi sa fim sanatosi...

Taxa de participare este mult, daca nu primesti ceea ce iti este oferit de organizatori. Altfel, trebuie sa recunoastem ca. Sunt organizatori mai eficienti si mai putin eficienti, dar totdeauna putem sa alegem inainte daca vom face prezenta la un concurs anume sau nu.

Si eu am obiceiul de a se inscrie inainte la concursuri, dar nu neaparat ca sa economisesc 20 ron.

Intr-o alta ordine de idei, in 2010 am participat la vreo 13-14 concursuri, si taxele de participare platite nu ajung la 10% din cheltuielile totale aferente concursurilor.

Cateodata numai carburantul ma costa vreo cateva sute de lei.

Referitor la castigul organizatorilor, nu stiu daca exista sau nu, nici nu ma intereseaza ( eu de pilda n-as face nimic ca un bun samaritean, ) deci de la mine respect pentru cei care reusesc, pentru cei care incearca sa organizeze concursuri.